מי משלם את מחיר הבעיות הסביבתיות בשטחים?

המצב הסביבתי מעבר לקו הירוק הולך ומידרדר. מי אחראי לכך, ועל מי מוטלת האחריות לתקן אותו גם במציאות של היעדר הסכם קבע? הזבל של השכן הוא גם בעיה שלנו

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

הבעיות הסביבתיות מעבר לקו הירוק הלכו והחמירו בשנים האחרונות, תוצאה ישירה של הגידול המתמיד באוכלוסייה והפיגור בהקמת תשתיות חיוניות. שתי הבעיות המרכזיות הן זיהום של שפכים והטיפול בפסולת. הפוליטיקה חודרת, כמובן, גם להתמודדות עם הבעיות הסביבתיות: בין המתנחלים יש מי שכמהים לשיתוף פעולה בנושאים סביבתיים כסוג של אשרור לנוכחות ההתנחלויות, וכהוכחה לכוונותיהם הטובות של המתנחלים. אצל הפלסטינים יש חזית רחבה למדי המתנגדת לשיתוף פעולה שכזה, שכן הוא כרוך בהקמת תשתיות קבועות ויכול להיתפש כמתן לגיטימציה לקיום ההתנחלויות.

ועידת ישראל לשלום תתקיים ב-8.7 - לכל המאמרים והכתבות

פרט למתקן אחד ליד העיר אל בירה, שגם הוא בעייתי למדי, אין לפלסטינים כיום מתקן ראוי לטיהור שפכים. התוצאה היא זיהום מתמשך של נחלים שחלק גדול ממנו מגיע לתוך שטחי ישראל. נחל חברון מזרים שפכים עירוניים ותעשיתיים המסכנים מי תהום ומזהמים פארק חדש שהוקם בהשקעה גדולה בתוך העיר באר שבע. נחל אלכסנדר מזדהם כל שנה מחדש בשפכים המגיעים מאזור שכם וטול כרם. נחל קדרון סובל מזיהום חמור מישובים פלסטינים וישראלים. אחת התוצאות החמורות של הזיהום הוא סיכון אקוויפר מי התהום המשמש מקור מים עיקרי לפלסטינים ואחד ממקורות המים העיקריים של ישראל.

הפלסטינים סובלים גם ממחסור חמור באתרי פסולת, והמיחזור קיים בהיקף מצומצם. פרט לאתר אחד להטמנת פסולת ליד ג'נין, שאר האתרים הם מיושנים וגורמים מפגעים רבים. בכפרים רבים מושלכת הפסולת לסביבה ומדי פעם שורפים אותה כדי לצמצם את נפח הערימות ההולכות ומצטברות. העשן, המכיל חומרים רעילים, מסכן אלפי בני אדם באופן יום יומי.

ערימות אשפה במחנה הפליטים שועפטצילום: אוליבייה פיטוסי

אם לא די בזיהום הרב שנוצר מעבר לקו הירוק, דואגים ישראלים רבים לייבא זיהום נוסף. כמויות גדולות של פסולת בניין הוברחו בשנים האחרונות אל מעבר לקו הירוק, להטמנה באתרים בלתי חוקיים. עבריינים מהצד הישראלי ועמיתיהם בצד הפלסטיני משתפים פעולה מאינטרסים כלכליים. הפלסטינים מקבלים תשלום עבור השטח שהקצו לטובת ערימות הפסולת והישראלים חוסכים הטמנה יקרה. לאחרונה החלה לפעול יחידת פיקוח שמטרתה למנוע העברת פסולת זו.

בשנים האחרונות קודמו תוכניות להקמת מתקנים לטיהור שפכים וטיפול בפסולת ביוזמת גופים כמו הבנק העולמי ומדינות כמו גרמניה וארצות הברית. הקמתם של חלק מהמתקנים לא הושלמה מעולם והפעלתם של אחרים נתקלת בקשיים בגלל הדרישה הישראלית שהם ישרתו גם התנחלויות. באופן דומה, לאחרונה הושלמה הקמתו של אתר הטמנת פסולת חדש ליד בית לחם במימון הבנק העולמי. הפלסטינים אמרו שאין להכניס לאתר פסולת של התנחלויות בעוד גורמים בישראל טענו שזה היה התנאי לאישור שנתן המינהל האזרחי להקמת האתר. על רקע המחלוקת, האתר עמד סגור במשך חודשים ארוכים בהוראת המינהל, ונפתח כעת באופן ניסיוני. על פי המינהל האזרחי הוא קולט גם פסולת של התנחלויות.

במקרה אחר הוקם מתקן לטיהור השפכים של ההתנחלות עפרה על קרקע פלסטינית פרטית. בעלי הקרקע עתרו לבית משפט נגד הפעלת המתקן והוא עומד מושבת כבר כמה שנים, על פי החלטות של בתי משפט. המתנחלים אמרו שאם הוא יופעל, ניתן יהיה לקלוט במתקן גם שפכים מישובים פלסטינים המזהמים כיום את הסביבה, אך הפלסטינים לא השתכנעו וממשיכים לדרוש את פירוקו.

מה עושים אל מול חוסר היכולת לשתף פעולה וכיצד מתמודדים עם ההדרדרות הנמשכת במצב הסביבתי? הסכסוך הישראלי-פלסטיני לימד אותנו שהזמני הוא בעצם די קבוע. במקרה של הגדה המערבית, משמעות הדבר היא שהגורם שאמור היה להיות זמני, המינהל האזרחי, הוא זה  שיכול לשפר את המצב הסביבתי או לפחות למנוע את החמרתו.

על המינהל האזרחי מוטלת האחריות לקדם הקמת מתקנים לטיהור שפכים וטיפול בפסולת. עליו לעשות זאת מבלי להתנות זאת בשילוב המתנחלים. התניה כזאת תאיים מראש על היכולת  להקים את המתקנים הנדרשים ולנהל אותם. אם יש צורך באמצעי אכיפה נוספים כלפי גורמים מזהמים, יש לעשות בהם שימוש, כולל הפעלת אכיפה תקיפה כלפי התנחלויות המזהמות את הסביבה בשפכים.

גם על הרשות הפלסטינית מוטלת האחריות לשפר את המצב הסביבתי, למרות המגבלות בתוכן היא פועלת ובראשן חוסר היכולת לפקח או לפעול בחלק משמעותי מהשטח. הרשות יכולה לשפר את תשתיות איסוף הפסולת ולחנך את הציבור הפלסטיני לשתף פעולה באיסוף ובמיחזור. עליה לתמוך בכל יוזמה המעודדת חקלאים לטהר שפכים ובכך לנצל ביעילות רבה יותר את משאבי המים המצומצמים שעומדים לרשות כל יושבי האזור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ