זהות ששורשיה נטועים בסכסוך

סיום הסכסוך יחולל שינויים מהותיים במערכות וסקטורים שונים במדינת ישראל, שיצטרכו לבחון מחדש את אמונותיהם, הגדרתם העצמית ותפקידם החברתי

שאול אריאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול אריאלי

מי מפחד מהסדר קבע? ככלל, כמעט כולנו. מי יותר ומי פחות. כמעט לכל אחד בחברה הישראלית סיבה או שתיים לחשוש מהשינוי הדרמטי שההסדר יכול לחולל. כל אחד והפחד שלו: מי בגלל שהוא חרד לאמונתו, מי שחושש לבטחונו, מי משום שאינו רוצה להתמודד עם שינויים מערכתיים ומי שסיום הסכסוך ידרוש ממנו להעריך מחדש את זהותו ושאיפותיו.

החוששים ביותר הם סרבני רעיון שתי המדינות ובראשם אנשי "גוש אמונים" לדורותיו. עבורם, הוויתור על הגדה המערבית, על שטחי מולדת, יפוצץ את המרחב המשיחי שבתוכו הם פועלים וימוטט את הבית מבפנים.

אלו רואים במפעל הציוני ראשיתו של תהליך משיחי. אין זו המשיחיות הנסית האורתודוקסית המקובלת, אלא משיחיות שהצלחתה מותנית באדם. הרב קוק, מייסד הזרם, טען שגם אם הציונות ראשיתה בחולין, הרי שבשלביה המאוחרים תשוב אל הקודש, ובארץ ישראל תתממש אוטופיה דתית ששיאה כינון מחדש של בית המקדש, הקמת סנהדרין וחידוש המלוכה. כיבושי מלחמת העצמאות, ועוד יותר מכך, כיבושי מלחמת ששת הימים, חיזקו אצלם את האמונה כי ההתפשטות הטריטוריאלית היא ביטוי לרצון האל בגאולת עמו. 

ועידת ישראל לשלום תתקיים ב-8.7 - לכל המאמרים והכתבות

אנשי גוש אמונים ראו בהסכמי אוסלו ניסיון ליטול מהם את המושכות כדי למנוע מלהביא לידי סיום את מה שנראה בעיניהם המהפכה הציונית. לכן המשיכו ללא ליאות במאמצי ההתנחלות בחבלי יהודה ושומרון, כדי למנוע את קריסת המציאות המשיחית שהחלה עם הנסיגות הישראליות משטחים שכבשה – סיני ועזה. הסדר קבע ייאלץ אותם להודות כי כוחם לא עמד להם להשלים את תהליך הגאולה כולו, שהקמת מדינת ישראל לאמונתם היתה רק השלב הראשון בו. הם יידרשו לעבור רפורמה מחשבתית ולבחון את אמונתם לעומק ואולי אף לגנוז את רעיון כינון ממלכת בית דוד. זהו שבר אדיר וספק אם החברה הישראלית תצליח לעבור אותו ללא סבב מטלטל של אלימות.

גם תומכי הסדר הקבע חוששים. אך לא בגלל הסכנה הביטחונית בפניה תעמוד ישראל, לכאורה, עם הקמתה של מדינה פלסטינית בגבול המזרחי. כי פירוזה של המדינה הפלסטינית בתוספת סידורי ביטחון מפליגים יימנעו סכנה זו.

משפחות מתנחלים נכנסות אל בית המריבה בחברון, באפרילצילום: אוליבייה פיטוסי

חששם אחר והוא כי ההסכם לא יוביל לסוף הסכסוך בפועל. כי הפלסטינים יסרבו להתחיל בתהליך הפיוס הנדרש לאחר יישומו של ההסכם, לא ישתפו פעולה כמתחייב מהעובדה ששתי המדינות חולקות אותו שטח גיאוגראפי, ויבלמו את תהליכי הנורמליזציה עם העולם הערבי. חשש זה נובע מהעובדה כי במהלך מאה שנות הסכסוך, שני הצדדים, בעת שהיו חזקים יותר - הפלסטינים בתחילת המאה הקודמת והישראלים ממחציתה ועד היום - נמנעו מלהפגין נדיבות כלפי הצד האחר מתוך הכרה בזכויותיו, וגם כאשר סוף סוף עשו זאת היה זה כתוצאה ממציאות שאיימה על האינטרסים שלהם. זהו חשש שאפשר להבינו והוא עלול להתממש אם הפלסטינים יאמינו באשלייה כי ניתן לחנך את ילדיהם לתבוע את "הצדק" ההיסטורי שלהם מבלי לפגוע בעתידם המדיני והכלכלי.

גם ערביי ישראל יידרשו לתהליך הערכה מחדש של המציאות. מצד אחד, ההסדר הוא הזדמנות לסיום מדיניות של הפליה והדרה בפועל, אך מצד אחר הם גם יידרשו להפנים כי סוף סוף זכו הפלסטינים למימוש זכותם להגדרה עצמית, ותיחלש תביעתם לאוטונומיה מכל סוג שהוא בעלת משמעות פוליטית במדינת ישראל.

גם מערכת הביטחון על כל אגפיה, תידרש לשינויים גדולים שיהיו כרוכים בצמצום, התכנסות וחשיבה אחרת. השב"כ יידרש למסור או לחלוק את משימותיו עם המוסד, תהליך הפיכתו של צה"ל לצבא מקצועי וקטן יואץ והמוטיבציה לשרת תרד. חלק מחובשי הכיפה הסרוגה יפסיקו לראות בו "צבא השם" ובהיעדר עימות יכולתו לשמש צינור מוביליות חברתית תדעך. משטרת ישראל תידרש לחזור לעסוק באכיפת חוק וסדר בלבד, ומג"ב יחזור לתפקידו המקורי – לשמור על הגבולות.

אכן, אין להקל באיומים ובסיכונים שטומן בחובו הסדר הקבע, אך יש לשאוב עידוד מסקרים המראים כי הרוב בחברה הישראלית, מוכנים להתמודד עימם. אין ספק כי מערכות וסקטורים שונים יידרשו להתמודד עם שינויים מבניים וארגוניים שמהלך כה רחב ורב משמעות זה עתיד לחולל, אך בראש ובראשונה יש להבין כי המאוימים ביותר הם אלה שהסדר הקבע עלול להמיט חורבן על אמונתם ועל חזון חייהם. התנגדותם תהיה העזה מכול, עד כדי שבירת כל הכלים. יש להתכונן לכך. ולמרות זאת לצעוד קדימה בנחישות גדולה. שלום עושים עם אומץ.

שאול אריאלי הוא מומחה לסכסוך הישראלי-פלסטיני. מחבר הספרים: "תפשת מרובה לא תפשת", "חומה ומחדל", ו"גבול בינינו וביניכם"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ