חזון השלום הפלסטיני מעולם לא היה ברור יותר

משא ומתן יהיה חסר משמעות כל עוד ישראל תמשיך להעמיק את הכיבוש, לקבוע עובדות בשטח ולהשתמש בתהליך כולו כמסך עשן להמשך הדיכוי

מחמוד עבאס (אבו מאזן)
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחמוד עבאס (אבו מאזן)

26 שנה חלפו מאז אימץ ארגון השחרור הפלסטיני את פתרון שתי המדינות באופן רשמי. בהחלטה היסטורית כואבת הכירה פלסטין במדינת ישראל בגבולות שלפני 1967, וויתרה על יותר מ-78% מהשטח הפלסטיני. במקום לנצל הזדמנות זו לשלום, בחרה ממשלת ישראל הנוכחית להשתמש בתהליך השלום כמסך עשן להמשך הקולוניזציה והדיכוי. אך אנו עדיין רוצים להאמין ששכנינו הישראלים אינם מצפים שהעם הפלסטיני יחיה במשטר אפרטהייד. שאיפתה לעצמאות של אומה שוחרת שלום וחירות לא תדוכא בכוח.

חזון השלום של פלסטין הוא ברור ונטוע היטב בעקרונות החוק הבינלאומי. זאת משום שאנו מאמינים כי לא ניתן להשיג שלום צודק ובר-קיימא מבלי לכבד את זכויותיהם של כולם, פלסטינים וישראלים כאחד. על פי עקרונות אלה, יש לכבד את ריבונותן של שתי המדינות, פלסטין וישראל, כמתחייב מקו הגבול הבינלאומי של 1967; ואת זכויות הפליטים הפלסטינים יש לכבד בהתאם להחלטה 194 של העצרת הכללית של האו"ם.

המשא ומתן משמש כלי רב עוצמה לשלום, אך חייבת להיות לו מטרה מוצהרת ופרמטרים ידועים. לפחות ביחס לפלסטין, ממשלת ישראל אינה שותפה לאותם מטרות ופרמטרים כשאר העולם. הגיע הזמן שהעולם יכיר בעובדה שהמדיניות של הממשלה הנוכחית בישראל אינה תואמת את פתרון שתי המדינות. ניתן ללמוד זאת מכך שבמהלך תשעת החודשים האחרונים של השיחות שהתקיימו בחסות ארצות הברית, קידמה ישראל בניית יחידות דיור ל-55 אלף מתנחלים חדשים בשטחים הכבושים. האם זה מורה על כוונתה להגיע לשלום צודק ובר-קיימא עם פלסטין? רבים מידידינו מזכירים לנו את מילות החוכמה של הנשיא המנוח קנדי, "איננו יכולים לשאת ולתת עם אלה האומרים, 'מה ששלי שלי ומה ששלך נתון למשא ומתן'". המשא ומתן יהיה חסר משמעות כל עוד תמשיך ישראל להעמיק את הכיבוש ולשנות את הדמוגרפיה של ארצנו במטרה לכפות עובדות חדשות בשטח.

כשפלסטין מימשה לבסוף את זכותה וביקשה מהאו"ם להכיר בה כמדינה, לא היה זה ניסיון לעקוף את המשא ומתן לשלום. הכרה זו של 138 מהאומות המכובדות בעולם פתחה בפני פלסטין חלון הזדמנויות חדש לתביעת זכויותיה וזכויות עמה, בעיקר באמצעות האפשרות להשתלב באמנות רב-צדדיות ובארגונים בינלאומיים. ההנהגה הפלסטינית מודעת היטב לשלל האמנות והארגונים שפלסטין יכולה להצטרף אליהם כיום.

עבאס בהשבעת ממשלת האחדות הפלסטינית, בתחילת יוניצילום: אי–פי

אנו מבקשים כי הקהילה הבינלאומית תפסיק להסתתר מאחורי קריאות ל"חידוש השיחות", מבלי לדרוש מישראל לעמוד בהתחייבויותיה. הקהילה הבינלאומית אחראית להגן על תושבינו חסרי הישע החיים תחת אימת המתנחלים, הצבא הכובש והעוצר המייסר. יש לנקוט פעולה החלטית שתבטיח כי המתנחלים הישראלים, המתגוררים באופן לא חוקי במדינתנו ומנצלים את אדמתה ומשאבי הטבע שלה, לא ייהנו מאותן הטבות שמהן נהנים הישראלים החיים בישראל. יחסה של הקהילה הבינלאומית לממשלה הישראלית חייב להיות קשור למידה שבה היא מכבדת את החוק הבינלאומי ואת זכויות האדם.

כשהליגה הערבית הציגה את תכנית השלום הנדיבה שלה, יוזמת השלום הערבית, הגיבה ישראל בהגברת הקולוניזציה. הצעה זו, שעודנה בתוקף, כוללת הכרה מלאה ונורמליזציה מצד 57 המדינות החברות בארגון לשיתוף פעולה אסלאמי ובליגה הערבית, תמורת נסיגתה של ישראל לקווי 1967 ופתרון צודק ומוסכם לסוגיית הפליטים על פי החלטת האו"ם 194. ישראל לעולם לא תזכה להצעה טובה יותר לשילוב אזורי מזו של יוזמת השלום הערבית.

בזמן שמתנחלים ממשיכים לתקוף בתי פלסטינים, כנסיות ומסגדים, כשאסירים ממשיכים לסבול מיחס גרוע בבתי כלא לא חוקיים, כשהתנחלויות ממשיכות להתרחב, כשיותר ממחצית בני עמנו חיים בגלות, וכשהסיכוי להגיע לפתרון שתי המדינות התפוגג כמעט לחלוטין בגלל הממשלה הישראלית, הפלסטינים האמיצים ממשיכים להעביר מסר של שלום וצדק לישראל ולעולם כולו.

למרות כל הניסיונות הישראליים לאלץ את בני עמנו להשלים עם מציאות של גלות ואפרטהייד וליהנות מחסינות מעונש, אנו ממשיכים לצעוד אל החופש. אם לצטט משירו של מחמוד דרוויש המנוח, "כאן עומדים. כאן יושבים. כאן אנחנו לתמיד. כאן לנצח. ולנו מטרה אחת יחידה: להיות".

כנשיא העם הפלסטיני אני מחויב לחלוטין לחזון שתי המדינות, לנורמליזציה ושלום עם שכנתנו – ישראל. זו הסיבה שהצטרפתי לאפיפיור פרנסיסקוס – יחד עם הנשיא פרס – בתפילה לשלום. בני עמי רוצים שלום, ולכן אנו שואבים עידוד מכנס "הארץ", המשקף את שאיפתם הדומה של ישראלים רבים המוכנים בלב שלם לפשרה היסטורית. ידיעה זו מחזקת את דבקותם של בני עמי בדרך השלום והפיוס. זוהי חובתנו הקדושה, ישראלים ופלסטינים כאחד, לילדינו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ