ברק אובמה

בשנה שעברה, בעוד אייר פורס 1 התכונן לנחיתה בארץ הקודש, התבוננתי דרך החלון, ושוב הכתה בי העובדה שניתן למדוד את ביטחונה של ישראל במושגים של דקות וקילומטרים ספורים. נוכחתי לדעת מה פירושו של ביטחון עבור אלה המתגוררים ליד גבול הצפון, עבור ילדים בשדרות שכל רצונם לגדול ללא פחד, עבור משפחות אשר איבדו את בתיהן וכל רכושן במתקפות הטילים של חיזבאללה וחמאס. כאבא, אני יכול רק לדמיין את הכאב שחשים כעת הוריהם של נפתלי פרנקל, גיל-עד שער ואייל יפרח שנחטפו ונרצחו באופן כה טרגי בחודש יוני. אני גם שבור לב מהחטיפה חסרת השחר ומהרצח של מוחמד חוסיין אבו חדיר, שחייו נגנבו ממנו וממשפחתו. ברגע המסוכן הזה, חייבים כל הצדדים להגן על החפים מפשע ולנהוג באיפוק ותבונה - לא תגמול ונקמה.

מימי הארי טרומן ועד היום, ארצות הברית תמיד הייתה ידידתה הגדולה ביותר של ישראל. כפי שחזרתי ואמרתי שוב ושוב, המחויבות של ארצות הברית ושלי לביטחונם של ישראל ואזרחי ישראל לעולם לא תתערער. אמונתנו בשלום תיוותר לעד בבסיס מחויבות זו.

במהלך חמש השנים האחרונות הרחבנו את שיתוף הפעולה בינינו, וכפי שהדגישו מנהיגי ישראל, היחסים הביטחוניים בין המדינות כיום חזקים מתמיד. צבאותינו מקיימים יותר תרגילים משותפים. שיתוף הפעולה המודיעיני הגיע לשיאים חסרי תקדים. יחד, אנחנו עוסקים בפיתוח אמצעים טכנולוגיים ביטחוניים, כגון ציוד לזיהוי מרחוק של מטעני צד ואפוד מגן קל אשר יגן על חיילינו.

אמנם התקציבים בוושינגטון דחוקים, אך מחויבותנו לישראל נותרת איתנה. ארצות הברית מחויבת למימון ביטחונה של ישראל עד 2018, על ידי מתן סיוע שנתי של יותר משלושה מיליארד דולר. שיתוף הפעולה חסר התקדים בינינו תורם לביטחונה של ישראל, בשעה שהשקעות אמריקאיות במערכות ביטחוניות מתקדמות – כמו מערכת החץ ומערכת כיפת ברזל – מצילות חיים.

מחויבותנו לביטחונה של ישראל מתבטאת גם בפעילותנו בכל המזרח התיכון. רק בחודש שעבר הקהילה הבינלאומית, בהנהגתה של ארצות הברית, סילקה בהצלחה את שרידיו האחרונים של הנשק הכימי המוצהר של בשאר אסד. חיסול מצבור זה מצמצם את יכולתו של רודן אכזרי לעשות שימוש בנשק להשמדה המונית בכדי לאיים לא רק על העם הסורי, אלא גם על שכנותיה של סוריה, ובכללן ישראל. נמשיך לעבוד עם שותפינו באירופה ובעולם הערבי על מנת לתמוך באופוזיציה הסורית המתונה, ולהביא לפתרון מדיני לסכסוך, אשר מנציח משבר הומניטארי ואי יציבות אזורית.

ברק אובמהצילום: אי–פי

אנו פועלים גם כדי להבטיח שאיראן לעולם לא תשיג נשק גרעיני. באמצעות משא ומתן בינלאומי תקיף לגבי תוכנית הגרעין האיראנית, אנו מנסים להתמודד בדרכי שלום עם איום מרכזי על ביטחון העולם, המזרח התיכון וישראל. ארצות הברית הבהירה שכל הסכם שיושג יכיל ערובות ממשיות וניתנות לאימות לכך שתוכנית הגרעין האיראנית הינה למטרות שלום בלבד, וקיימה התייעצויות תכופות עם ישראל לאורך התהליך. המועד האחרון לשיחות הגרעין מתקרב ואיננו יודעים עדיין אם המשא ומתן יצלח, אך השורה התחתונה לא השתנתה מבחינתנו. אנו נחושים למנוע מאיראן השגת נשק גרעיני, ואנחנו משאירים את כל האפשרויות פתוחות על השולחן כדי להשיג מטרה זו.  

ארצות הברית הראתה את מחויבותה לביטחונה של ישראל באמצעות חתירתה המתמשכת לשלום בר-קיימא במזרח התיכון. מאז ומתמיד ראינו נכוחה כי פתרון הסכסוך בן עשרות השנים בין הישראלים והפלסטינים ידרוש משני הצדדים מאמץ עצום והחלטות קשות. משום כך, על אף שהיינו מאוכזבים מכך ששני הצדדים לא קיבלו את ההחלטות הקשות על מנת לקדם את תהליך השלום, ארצות הברית לעולם לא תוותר על התקווה לשלום בר-קיימא, שהוא הדרך היחידה להבטיח ביטחון אמיתי לישראל.

כפי שאמרתי אשתקד בירושלים, השלום הוא נחוץ, צודק ואפשרי. האמנתי בכך אז, ואני מאמין בכך עכשיו. השלום נחוץ, כיוון שהוא הדרך היחידה להבטיח עתיד של ביטחון ודמוקרטיה למדינת ישראל היהודית. בעוד שחומות ומערכות הגנה מפני טילים עשויות לעזור בהגנה מפני איומים מסוימים, ביטחון אמיתי אפשרי רק במסגרת פתרון מקיף שיושג במשא ומתן. השגת הסכם שלום עם הפלסטינים תעזור גם לשנות את דעת הקהל העולמית, גם לבודד את הקיצוניים האלימים, וגם לחזק את ביטחונה של ישראל.

השלום הוא גם צודק, ללא עוררין. בדיוק כפי שלישראלים יש זכות לחיות במולדתו ההיסטורית של העם היהודי, כך גם לפלסטינים יש הזכות להגדרה עצמית. לילדים פלסטינים יש תקוות וחלומות לעתיד, והם זכאים לחיות בכבוד – כבוד שיושג רק במדינה משלהם. הנשיא עבאס הוא שותפה של ישראל, והוא מחויב לפתרון שתי המדינות ולשיתוף פעולה ביטחוני עמה. ארצות הברית חזרה והבהירה כי על כל ממשלה פלסטינית לדבוק באותם עקרונות נושנים: מחויבות לאי-אלימות ולהסכמים קודמים, והכרה בישראל. כאשר המשא ומתן מוקפא, עקרונות אלה חשובים מתמיד. על כל הצדדים לנהוג באיפוק, ולפעול יחד כדי לשמר את היציבות בשטח.

לסיום, השלום אפשרי. זה אחד הדברים שהכי חשוב לזכור כאשר נתקלים במכשולים וברגעים של תסכול. יהיה צורך ברצון מדיני על מנת לעשות את הבחירות הקשות הנדרשות, כמו גם תמיכה מהעמים הישראלי והפלסטיני, ומהחברה האזרחית. על שני הצדדים להיות מוכנים לקחת סיכונים למען השלום. בסופו של דבר, אנו יודעים מהו יעדו ההכרחי של המשא ומתן – שתי מדינות לשני עמים. סירוב לפשרה ולשיתוף פעולה לא יחזק במאומה את ביטחונם של הישראלים או הפלסטינים. הפתרון היחיד הוא מדינה יהודית דמוקרטית, שתתקיים בשלום ובביטחון לצדה של מדינה פלסטינית עצמאית ובת-קיימא. משום כך, מזכיר המדינה קרי ואנוכי נחושים לעבוד הן עם ראש הממשלה נתניהו והן עם הנשיא עבאס, על מנת להגיע לפתרון של שתי מדינות. כשיימצא הרצון המדיני להתחייב מחדש למשא ומתן רציני, ארצות הברית תתייצב, מוכנה לתרום את חלקה.                                                    

לפני מספר שבועות נפגשתי עם הנשיא פרס בבית הלבן, במהלך הכנותיו לסיום כהונתו. כמו תמיד, היה זה כבוד לשוחח עם אדם שהקדיש חלק כה נכבד מחייו למען בניין מדינת ישראל, והינו כה חדור תקווה בנוגע לארצו. שמעון פרס תמיד קידם באומץ את ביטחון ישראל. בחודש שעבר, בפגישתו ההיסטורית עם הנשיא עבאס והאפיפיור פרנציסקוס בוותיקן, הוא אמר בפשטות: "ללא שלום – איננו שלמים".

על אף כל הישגיה של ישראל עד עתה, וכל הישגיה העתידיים, אין היא יכולה להיות שלמה ובטוחה ללא שלום. לעולם אין זה מאוחר לזרוע את זרעי השלום – שלום אמיתי וחיוני, המתקיים לא רק בתוכניותיהם של מנהיגים, אלא גם בליבם של כל הישראלים והפלסטינים. זהו העתיד שארצות הברית עודנה מחויבת לו, בהיותה ידידתה הראשונה במעלה, הוותיקה והחזקה ביותר של ישראל.

המאמר נכתב לפני 30 ביוני 2014

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ