בכיר בממשל אובמה: יש לישראל זכות להגן על עצמה

דוד גרוסמן: אדוני רה"מ, שיתוק הוא לא מדיניות, שיתוק הוא מחלה ■ בנט: הוכיתי בגבי כשיצאתי מוועידת השלום ■ אהוד ברק: כשאמרתי "אין פרטנר" התכוונתי ליאסר ערפאת לפני 14 שנה ■ הנשיא פרס אמר מוקדם יותר כי עבאס מסכן את חייו למען השלום ■ יו"ר האופוזיציה הרצוג: הטילים חייבים להיפסק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועידת ישראל לשלום של "הארץ" התקיימה היום (שלישי) בתל אביב. בוועידה משתתפים נשיא המדינה שמעון פרס, הממונה על המו"מ השרה ציפי לבני, שגריר האיחוד האירופי בישראל, עיתונאים ואישי ציבור. הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן), הופיע בראיון מוקלט. כל הדיווחים, הכותרות והעדכונים מהיום - כאן למטה‎

22:59: יועצו הבכיר של נשיא ארה"ב לענייני המזרח התיכון, פיליפ גורדון, אמר בוועידה כי הממשל האמריקאי קורא לחידוש הרגיעה ברצועת עזה ודורש משני הצדדים להימנע מפגיעה באזרחים חפים מפשע. "אנחנו מגנים את ירי הטילים מעזה", אמר גורדון. "יש לישראל זכות להגן על עצמה". ‎

20:33: לשכת בנט מתחה ביקורת על תגובת "הארץ" לטענות בנט על תקיפה: ״דווקא מעיתון הארץ היינו מצפים שיגנה את האלימות ולא יתייצב לצד מי שתוקף  שר בישראל. כל תעלול מילולי אינו מכבד את העיתון ואת קוראיו״.

20:20: אלוף במיל' יעקב עמידרור אמר כי "למדינת ישראל אסור ללכת להסכמים שבהם ביטחונה מעורער ונפגעת יכולתה להגן על עצמה. לא שאל מה יקרה כשנצא מעזה. לטובתה של מדינת ישראל נכון להגיע להסכם שבסופו יש מדינה פלסטינית. עבאס לא רוצה טרור אבל הוא לא רוצה הסכם.  נתניהו מוכן לשלם חלק מהמחיר כדי להגיע לשלום אבל הוא לא מוכן להפקיר את הביטחון. הוא לא מוכן שבצד השני לא יכירו שישראל היא מדינת הלאום היהודי

"90% אחוז מהעבודה נעשית על ידי ישראל ולא על ידי הפלסטינים. אין דרך להכריח פלסטינים להילחם נגד אחיהם כדי למנוע הרג יהודים", אמר. "יש שאלה מסובכת איך אנחנו בונים מערכת שתבצע את מה שהפלסטינים לא יבצעו אפילו שאנחנו מביאים להם מודיעין. כיבוש הוא לא עניין מוסרי. יותר מוסרי לשלוט בעם אחר מאשר שתחושת הביטחון שלכם תיאבד". 

19:59: תגובת "הארץ" לטענות שר הכלכלה נפתלי בנט: "למרבה הצער השר נפתלי בנט שהוזמן לדבר בוועידת ישראל לשלום ניצל לרעה התנהגות לא הולמת של אחד מבאי הכנס שדחף אותו קלות וטען כי הותקף באגרוף וזאת על מנת לייצר כותרות תוך הטעיית התקשורת. מספר עדים שנכחו במקום כולל עיתונאים שונים העידו כי לא היתה תקיפה באגרוף, מה גם שהיה מוקף מאבטחים באותו רגע שכלל לא התערבו או עיכבו אף אחד מהנוכחים. עיתון הארץ הזמין את בנט ואנשי ימין נוספים לוועידת השלום כפי שהוא גם מזמין אותם להתארח בעמודי המאמרים, על מנת לייצר שיח פתוח, דמוקרטי ופלורליסטי. צר לנו כי השר בנט בחר לנצל הזמנה זו על מנת להכפיש את באי הוועידה ואת עיתון "הארץ".

19:45: ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין אמר בוועידה כי מדינת ישראל חייבת להמשיך לחתור לשלום למרות הקשיים והסיכויים הקלושים. הוא הוסיף כי אינו מאמין בסיכויי הפיוס הפלסטיני ואמר כי הפיצול בין הפתח בגדה והחמאס ברצועת עזה מהווה בעיה חמורה אבל גם הזדמנות.

"כל זמן שהפלסטינים לא יכולים לספק את כל הסחורה אפשר להתחיל פיוס עם יהודה ושומרון. צריך לראות שהם מסוגלים לקיים מדינה בת קיימא וכן לפנות את היהודים שגרים בהתנחלויות מחוץ לקו שיוסכם עליו. מי שחושב שאפשר לעשות הסכם תוך שמונה חודשים כמו קרי, טועה. בלי תמיכה של מדינות סמוכות כמו ירדן ומצרים אין סיכוי. צריך להיכנס לתהליך של הסדר אזורי. 

"הביטחון הלאומי של ישראל הוא הכוח הצבאי שלה עם תשתית מדינית. אם נדחק את חמאס לברכיים הם לא ישבו בשקט", הוסיף דיסקין. "יש שתי דרכים לטפל ברצועת עזה. דרך אחת היא לאפשר חיים ברמה טובה ברצועה. הם לא יהיו כפר שמריהו. אפשר לעשות פרויקטים כלכליים והשקעות ואז יהיה להם תמריץ לשמר את השקט. אני לא מאושר מזה כי אני רוצה הסדר עם כל הפלסטינים. איפה שאפשר לטפח את הפלסטינים צריך לעשות את זה, כמו ביהודה ושומרון כי אם הפתח לא יראה שהוא מביא משהו לפלסטינים הוא יעלם". 

19:34: ישראל הראל, יו"ר-מייסד, המכון לאסטרטגיה ציונית  ופובליציסט ב"הארץ", תקף את באי הוועידה על יחסם למתנחלים. "התחושה היא שאכפת לכם (הנוכחים באולם) יותר מהפלסטינים מאשר מהיהודים ובמיוחד המתנחלים", אמר. "שום שיחות לא יגיעו לסיומם אם לא יהיו קונצנזוס סביבם. הרוב במדינה יחליט לגבי כל דבר לרבות גורל ההתנחלויות. במידה והציבור ירגיש כפי שהיה בגוש קטיף שזה בא ברמייה וכדי לאתרג מישהו וכשאתם מבקרים שיש יסודות בחברת הישראלית שעושים זאת מתוך שנאה למתנחלים, לעולם לא יכון שלום". 

18:38: הסופר סייד קשוע: האלטרנטיבה שלי כערבי היא או לחיות בכפר ערבי או לגור בעיר כמו ירושלים ולשלם מחיר של השקר שאני מספר לילדים שלי שהם שווים. אם ממשלת ישראל לא תתעשת, אין לי מה לחפש פה. אני רואה מקומות, גטאות שהולכים ונעשים יותר צפופים. אני לא רואה עתיד. אני חי בפחד. אני מפחד כשמדברים על מדיניות הרתעה. אני מפחד שעוד מעט יהיה אסור לכתוב בערבית. החוקים פה מתדרדרים. 

בטורו בסוף השבוע כבר כתב קשוע שבשבילו זה נגמר
עוזי ברעם לעומתו מאמין שיש עוד סיכוי

18:30: ראש האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה ח"כ יצחק הרצוג גינה את הדחיפה של שר הכלכלה, נפתלי בנט, ואת קריאות הביניים שנשמעו במהלך נאומו. "הציבור שאיפשר לי להשמיע את עמדתי ותפיסתי בכנס השלום היה חייב לאפשר זאת גם לנפתלי בנט, גם אם הוא לא מקבל את עמדתו. זהו כלל יסוד בשיח דמוקרטי ואל תעשה לחברך מה ששנוא עליך. נפתלי בנט הוא בר פלוגתא אבל זכותו להשמיע את דעתו וזכותנו להתווכח בדרך דמוקרטית ולא בצעקות ודחיפות".

18:22: מפלגת הבית היהודי גינתה את התגובות להופעתו של שר הכלכלה, נפתלי בנט, היום בועידת השלום של הארץ. "קריאות ה'רוצח' בקהל וסתימת הפיות שתורגמו לאלימות פיזית הינן חמורות ובלתי נסלחות בציבוריות הפוליטית הישראלית. אנו מצפים לגינוי של כל איש שחופש הביטוי יקר לו מימין ומשמאל בישראל. לעולם לא נשתוק ולא נפסיק לומר את עמדתנו, יהיה אשר יהיה". 

16:59: שר הכלכלה, נפתלי בנט, שספג מוקדם יותר קריאות בוז כשעלה על הבמה בוועידת השלום, אמר כי הוכה בגבו כשיצא מהוועידה. נאומו של בנט נקטע בקריאות ביניים רבות, והוא השיב להם כי לא חשב שייתקל בניסיון לסתימת פיות. "לצערי נלחמתי באינתיפאדה הראשונה, השנייה ומלחמת לבנון השנייה. אף אחד בחדר הזה לא יטיף לי על הרצון לשלום. אף אחד במדינת ישראל לא רוצה שלום יותר ממני", אמר.

16:22: הסופר דוד גרוסמן נאם בוועידה והזהיר כי הייאוש שבו מדשדשת ישראל עלול להוביל למדינת אפרטהייד. "כל כך התרגלנו למים האלה עד שאנחנו לא חשים בהם", אמר גרוסמן בפתח נאומו. "אבל מתחת למים העומדים שאנחנו מדשדשים בהם, מתחת למים האלה הולך ומתגבר זרם מעמקים חזק, הזרם של אימת השיבוש ההיסטורי והשגיאה הגדולה שעשתה ישראל, שגיאה שהביטוי הקיצוני ביותר שלה הוא ההתנחלויות, ההימור הנמהר המטורף הזה על עתידה של המדינה. אי אפשר להתעלם מהזרם הזה שמתעצם מולנו- מדינה דו לאומית או מדינת אפרטהייד או מדינת כל חייליה וכל גזעניה".

"הייאוש שמקנן בנו הוא ייאוש של מי שמבינים בליבם שאין דרך לחמוק מזה. בייאוש הישראלי יש ששון מוזר אליי אסון, שמחה לאיד כלפי כל מי שתקוותו לשלום נכזבה. זו שמחה עגמומית במיוחד שהרי בסופו של דבר היא שמחה לאיד עצמנו. נדמה שבנפשו של הישראלי עדיין מבעבע העלבון על כך שב-1993 הוא העז להאמין לא רק באויב, אלא בזה שיהיה עוד טוב. בעצם זה שהסכמנו להאמין בעצם בגדנו בעצמנו, ועל הבגידה הזו שילמנו בריבית דריבית, ולכן לא תמצאו אותנו שוב מאמינים".

"וגם אם מחמוד עבאס יכריז שהשואה היא הפשע החמור ביותר, וגם אם יוקיע באומץ את הרוצחים של שלושת הנערים, וגם אם מדינות הליגה הערבית יציעו יוזמה שיש בה דיאלוג ששנים פיללנו לו, ממשלת ישראל תמשיך ותתעלם מהיוזמה הזו", אמר.

אדוני ראש הממשלה, אם אתה שומע, שיתוק הוא לא מדיניות, שיתוק הוא מחלה. מקוממת המחשבה שכל הכוח הצבאי שישראל צברה אינו מאפשר לה לנקוט יוזמה, מקוממת המחשבה שהכוח הזה הפך למטרה ולא למה שמאפשר לישראל לעשות מעשה אמיץ. אנחנו המעצמה החזקה באזור ובתוך תוכנו עדיין רואים את עצמנו כקורבן חסר ישע. קורבן של עיני ההיסטוריה שלה, קורבן של הייאוש של שכניה".

"השקפה זו דוחפת אותנו אל המקומות הפגועים ביותר שלנו כעם. שוב מתנסחת בנו חוויית הקורבנות, תחושת הזרות של העם היהודי. מיום ליום אנחנו רואים איך בתוך המסגרת של מדינה, הולכים ומתבלטים בנו הקווים של כת. כת מיליטנטית שהאש שיוצאת ממנה אוכלת גם בני אדם, ואפילו נער קטון חסר ישע. איזו תקווה יכולה להיות במצב עניינים כזה? תקווה של אף על פי כן". 

"אני נאחז בתקווה הזו ומשמר אותה בי כי אני לא יכול להרשות לעצמי את המותרות והפינוק שיש בייאוש. ההשלמה עם הייאוש. משהו עמוק נגזל מאיתנו כבני אדם מרגע שהשלמנו עם כך שלייאוש יש ממשלה. מי שנוהג כך לא יכול להתיימר לדבר על היות עם חופשי בארצנו. אנחנו כאן היום אומרים שהמצב נואש מכדי להשאיר אותו לנואשים".

15:51: יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, אמר בפתח נאומו בפני ועידת השלום כי "השמאל הישראלי אונס את המציאות כדי להתאים לתיאוריה שלו". נאומו נקטע כמה פעמים בקריאות בוז ו"פאשיסט". בתגובה, אמר השר: "זה המקום האחרון שחשבתי שתנסו לסתום פיות".

בנט תהה מתי השמאל "יעשה חישוב מסלול מחדש", וטען כי הוא רוצה "להציב חזון של שלום, אבל שלום אמיתי". בהמשך דבריו הוא סקר את ההתפתחויות האחרונות בעיראק ובסוריה ואמר: "מה החזון של מדינת ישראל אל מול זה? איך נגיע לשלום ולקיום במקום המאוד מסובך הזה?". לדבריו,"העם היהודי ומדינת ישראל לא רוצים מלחמה. מישהו פה בחוצפתו אומר 'אתה רוצה'. לצערי נלחמתי באינתיפאדה הראשונה, השנייה ומלחמת לבנון השנייה. אף אחד בחדר הזה לא יטיף לי על הרצון לשלום. אף אחד במדינת ישראל לא רוצה שלום יותר ממני.

14:55: יו"ר האופוזיציה, יצחק (בוז'י) הרצוג, התייחס בוועידה להסלמה בדרום ואמר כי "אם אני ראש ממשלת ישראל אני נותן מכה קשה מאוד לחמאס ונוסע למוקטעה ברמאללה לדבר עם אבו מאזן". לדבריו, "הרעים משגרים טילים ללא הרף ולא מבינים את רצון ישראל להכלה. הגיע הזמן להחזיר את ההרתעה. בסוף אין שום יכולת לקבל את מטחי הטילים, זה חייב להפסק. מי שמסתכל על המזרח התיכון מבחוץ מבין שיש טובים ורעים". 

הרצוג הוסיף כי לצערו, לנתניהו היו שנים של שקט "אותן הוא יכול היה לנצל כדי להביא את השקט המיוחל, והוא לא עשה זאת. ציפי לבני ויאיר לפיד צריכים לצאת מהממשלה, כיוון שהם לא משרתים את הבוחרים שלהם, לא את חזון השלום ולא את החזון שמוביל לצעדים אמיצים לשלום. אני קורא להם: תחברו אלי לגוש מרכז גדול שיציע לעם הזה אלטרנטיבה. בהינתן המצב המורכב שאנו נמצאים בו, זו העת להכרעות לאומיות ברורות. נתניהו - אם אין אמון בינך לבין אבו מאזן, יש בעיה. צריך לבנות את האמון הזה".

14:36: עוד אמרה לבני כי ארה"ב צריכה להציג פומבית את מסמך המסגרת עליו דנה עם ישראל והפלסטינים ולדרוש מהצדדים לאמץ אותו. לדבריה, הטעות המרכזית של ארה"ב שהובילה לכישלון השיחות היא החלטתה שלא לחשוף את המסמך, אך הוסיפה כי מדובר בטעות הפיכה. לבני טענה שחשיפת המסמך לציבור היתה "הופכת את בסיס המשא ומתן לאפשרי. אני חיה בקרב ציבור שרוצה הסדר אבל חושב שזה בלתי מושג. הדבר הזה הוא אפשרי. ברגע שזה היה על השולחן כל אחד היה צריך לקבוע עמדה. הציבור היה מבין שיש כאן דבר אמיתי. כל מי שאומר לא או כן היה נשפט על ידי הציבור. אם היינו מגיעים לבחירות זאת היתה האג'נדה על השולחן. לצערי הרב בבחירות האחרונות המילה שלום או הסדר מדיני לא נשמעה אלא על ידינו, מפלגת התנועה".

לבני הוסיפה כי הטעות של אבו מאזן היא ש"רץ לחתום על אמנות באו"ם בעודנו עסוקים. ישבנו לנסח את החלטת הממשלה שתאפשר את שחרור האסירים ופולארד בתמורה להמשך המשא ומתן, וראינו אותו חותם. הבחירה בשחרור האסירים ולא בהקפאת הבנייה היתה מצב של 'לוז לוז' מבחינתנו וגם מבחינתם". לדבריה, "לא נתנו להם (לפלסטינים) גבול אלא קבענו לעצמנו מהו גבולה של מדינת ישראל. לכן התפישה הישראלית הבסיסית והאמירה הכי ישראלית שיש של לא נצא פראיירית. אתה יודע מה, אני לא פראיירית, אני ציונית וזה מה שנדרש מאיתנו".

14:08: הממונה על המו"מ עם הרשות וחברת הקבינט המדיני, ציפי לבני, על האפשרות למבצע קרקעי ברצועת עזה: "זה מאוד תלוי בהתנהלות של חמאס. אנחנו מחויבים כולנו לספק ביטחון לאזרחי ישראל. אנחנו צריכים לראות מה הדרך הנכונה לעשות את זה. היתה תקופה של שקט, בעקבות מבצע צבאי, היתה הרתעה. מאוד תלוי עד כמה החמאס לא יאפשר לישראל לחיות בשקט וגם אנחנו נצטרך לעשות פעולות. ייתכן שנגיע למצב של אין ברירה. בסך הכל, הדיונים בקבינט הם ענייניים ומדודים. אתקן את עצמי - התוצאה היא מאוד מדודה".

13:20: כעת מתקיים המושב "הסכסוך והשלום - מה חושבים בתפוצות?", בהשתתפות ג'רמי בן עמי, מייסד ונשיא השדולה האמריקאית ג'יי סטריט, חבר הקונגרס לשעבר רוברט וקסלר, העיתונאי פיטר ביינרט והעיתונאית והסופרת פיאמה נירנשטיין.

13:06: עוד בהתייחס לתהליך השלום אמר אהוד ברק כי "צריכה להימצא דרך בה מנהיגות מטילה על אנשים מוסמכים אבל לא מחייבים לקיים שיח כאילו בלתי פורמלי רחוק מעיני הציבור - שמבהירה אם יש מקום להגיע להבקעה. שיחה כזאת יכולה להגיע הרבה מעבר לדיון הציבורי. אם יש מקום להסכם, אז יש הזדמנות לשני הצדדים להציף אותו. דרוש אמון בין שני המנהיגים ודרוש אמון של המנהיג בכל צד על האנשים אותם הוא שולח.

ברק מתח ביקורת על ראש הממשלה ואמר כי "נתניהו עושה מה שהרבה שחקנים פוליטיים עושים בהרבה מקומות, אני רבין ואולמרט לא נהגנו כך. שלושתנו אמרנו שאנחנו הולכים בידיעה ברורה שאנחנו מסכנים את שרידותנו הפוליטית".

אם אנחנו מסוגלים לגייס כוחות נפש ולהיכנס לתהליך אמיתי בו בחדרים סגורים שמים את סוגיות הליבה על השולחן, זה יסייע באופן דרמטי למעמדה של ישראל בעולם אם היא תצטרך לפעול באופן חד צדדי באיראן. האינטרס המשותף שיש לנו עם המדינות הערביות המתונות כלפי איראן לא ניתן להצפה ותרגום מעשי משום שהציבורים שלהם טעונים בעניין הפלסטיני. אם נעים במסלול הפלסטיני הדלתות נפתחות לשיתוף פעולה מסוג אחר לגמרי עם המדינות הללו".

12:48: ברק קרא להתחיל בהיפרדות חד-צדדית מהפלסטינים במקביל להמשך המו"מ. "המבחן של מנהיגות לאומית הוא כשאתה מגיע לכסא ראש הממשלה ויש נכונות לקבל החלטות כדי לשנות מציאות... מי שימתין עד שרוב הציבור ישתכנע מייתר ומאיין את הצורך במנהיגות ומבטיח שרוב הדברים לא יקרו", אמר.

כשנשאל ברק על כך שאמר לכתבים לפני 14 שנה בקמפ דייויד ש"אין פרטנר", השיב: "אני נוהג לומר את האמת כמו שהיא בהנחה שהציבור בוגר. מה שאמרתי אז הוא שאין לנו פרטנר לערפאת בעת הזאת. זה פשוט תיאור מדויק של מה שהיה שם. אני, בגיבוי של קלינטון, הנחנו הצעה בניגוד לאגדה האורבנית שאוחזי עט המשיכו לתגבר כאילו הנחנו הצעה של 'טייק איט אור ליב איט', (ו)העלינו הצעה לבסיס למו"מ. הוא סירב ופנה, אנחנו יודעים את זה ממודיעין, לטרור. העובדה הזאת מעידה שלא היה לנו פרטנר לעת ההיא.

"אני חושב שהיוזמה הסעודית ראויה לשיקול דעת. אי אפשר לקבל אותה כתכתיב. יש בה נקודות חלשות מבחינתנו אבל גם נקודות מבטיחות. הדבר השני הוא המחשבה על קונפדרציה עם ירדן. צריך לדעת עליה את הדעת. מי שחש היסטוריה יכול להעריך שיש זיקה שתלך ותעמיק בינם לבין הפלסטינים. צריך קודם להגיע להסדר עם הפלסטינים ורק אז להרחיב למשהו שהוא יותר רך מקונפדרציה.

"ישנו רעיון לעסקת חילופי שטחים משולשת עם המצרים", אמר ברק. "המצרים ייתנו שטח באזור עזה ואנחנו בנגב בנוסחה שלאפשר חילופי שטחים. אני חושש מאוד שבגלל שהגבול המצרי אני חושב שאין מנהיג מצרי שיקבל את ההצעה הזאת".

12:35: ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, אמר בראיון לעורך "הארץ" אלוף בן כי "צריך להגיב בעוצמה ונחישות, ישראל לא יכולה להרשות לעצמה מצב מתמשך של שלושת רבעי מיליון אזרחים במקלט. לא צריכים לתת לדברים להתארך מרגע שהתחילו. כיום ליד ההגה נמצאים בוגי, גנץ, יורם כהן, ניצן אלון, פולי וסמי תורג'מן. הם אנשים רציניים. לא חושב שאנחנו מבינים טוב מהם מה צריך לעשות".

ברק הוסיף כי "אני לא הייתי רוצה לומר שום דבר ישיר על מה צריך ראש הממשלה שר הביטחון או הרמטכ"ל לעשות, דווקא משום שבעשרות השנים האחרונות מילאתי את התפקידים הללו".

בהתייחס לוועידת השלום אמר ברק: "יש משהו סוריאליסטי בהתכנסות הזאת, בזמן שאנשי כיפת ברזל בכוננות לשגר תוך שניות את המיירטים ואזרחים צריכים תוך 15 שניות להימצא במחסה".

12:16: מנואל טרכטנברג אמר במושב הכלכלי כי "האיום הכלכלי הרציני ביותר בא מידידינו ומאובדן הסבלנות שלהם אל מול תקיעות המצב המדיני כאן". לדבריו, "אנחנו מוכרחים לקיים תהליך מדיני 'בונה פידה', ברצון טוב עם אמצעים שיחזקו אותו כי האמינות היא קריטית בעולם הכלכלי. ללא התהליך המדיני – ואני לא אומר שלום או הסדר – הכתובת על הקיר ברורה. האיום הכלכלי מידידנו עלול להתממש בצורה הדרגתית. נחווה ירידה בקצב צמיחה, עלייה בהוצאות ביטחון והצעירים שלנו לא יכילו את זה".

ירום אריאב, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר, אמר כי הצמיחה נתקלת בתקרת זכוכית של 3% והדרך לפרוץ אותה היא תהליך מדיני. לדבריו, מנועי צמיחה בעקבות הסדר מדיני כולל יהיו הגדלת היצוא.

שגריר האיחוד האירופי אמר, כי דיווידנד השלום של ישראל מההסכם עם הפלסטינים יכול להיות חברות באיחוד האירופי כמו שווייץ ונורבגיה. לדבריו, האיחוד אינו תומך בחרם על מוצרים מישראל, אולם יש עלייה במגמה נגד ההתנחלויות ואינדיבידואלים מקבלים החלטות כלכליות בעצמם. לידיעה המלאה באתר דה מרקר

11:20: כעת נערך מושב העוסק בזווית הכלכלית של הסדר השלום. בין השאר נושאים דברים פרופ' מנואל טרכטנברג, יו"ר הועעדה לתכנון ולתקצוב במועצה להשכלה גבוהה, וכן לארס פאבורג-אנדרסן שגריר האיחוד האירופי בישראל.

10:30: בראיון מיוחד לכבוד הוועידה, הכחיש הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) כי דחה את ההצעה של ג'ון קרי וטען כי הוא מעולם לא קיבל שום מסמך מארה"ב. לדבריו, המו"מ בין ישראל והרשות הופסק כי נתניהו לא עמד בהסכם ביצוע הפעימה הנוספת של שחרור האסירים.

לדבריו, אם לא יחול מפנה בתהליך המדיני ובניית ההתנחלויות תימשך, הוא יוסיף לפנות למוסדות בינלאומיים ובכלל זה לבית הדין הבינלאומי הפלילי - כי זוהי זכותו. עם זאת אמר עבאס ש"קבלת יוזמת השלום הערבית תביא קץ לסכסוך ולתביעות של הפלסטינים". הוא לא מעמיד תנאים בפני ישראל למעט הקפאת הבנייה בהתנחלויות לשלושה חודשי המשא ומתן. לידיעה המלאה

10:19: פרס ממשיך: "היה מי שהכניס את הרעיון שלדעתי הוא לא נכון שאי אפשר להגיע לשלום אלא אם כן נגיע לשלום בכל הנושאים. זו לדעתי שגיאה. מסכימים, תבצע. מסכימים בעניין הפליטים?, תבצע. מסכימים בעניין שלושת הגושים? תבצע. אם אתה מסכים, אתה יוצר מדרגה נוספת. אם אתה בונה קודם את כל הסולם כולם עייפים.

"היו כמה נושאים שבמחלוקת. כשהתחלנו במו"מ לשלום חשבנו שהבעיה הקשה ביותר היא בעיית הפליטים... עבאס הסכים לנוסחה שהתחילו בה הסעודים ובהמשך בנוסח קצת אחר של הליגה הערבית והיא מאפשרת פתרון לבעיית הפליטים. היא אומרת, שבעיית הפליטים צריכה להיות מוסכמת על ידי שני הצדדים וגם צודקת.

בהתייחס לסוגיית ירושלים אמר נשיא המדינה כי "היתה הבנה שאת עניין ירושלים נשאיר לסוף. אם אתה שם את ירושלים בראש, נפוצץ את העניין. אם תגיע להבנות בנושאים אחרים, אתה כבר תדון במצב אחר. אפשר לפתור את הבעיה".

עוד אמר פרס כי "לפי דעתי גם הפלסטינאים עשו שגיאות. עצם הפיצול במחנה הפלסטינאי הוא גם כן דבר מונע. ביקשתי מאבו מאזן לא להגיע להסכם עם חמאס כל זמן שחמאס דוגל בטרור". עם זאת הוא ציין: "יש מכשולים ויש בעיות, אפשר להתגבר עליהם".

10:12: פרס משבח את הנשיא הפלסטיני עבאס: "יש כיום שני מחנות אצל הפלסטינים: יש מחנה של שלום ויש מחנה שרוצה להרוס. שניהם קיימים. כל אדם רציני חייב להודות שאבו מאזן הפתיע. להופיע בסעודיה, לגנות את הרוצחים ולקרוא לשלום ולהפסקת הטרור. לומר 'אבי מצפת ולא אחזור לצפת'. האיש סיכן ומסכן את חייו למען השלום. חד משמעית הוא פרטנר לשלום. אני לא רואה טוב כמוהו, ולא רואה במקומו. חמאס, כפי שהוא, הוא  האויב האקטיבי שלנו. אבל מצד שני, לא היה בתולדות הסכסוך אישיות כמו אבו מאזן".

על ראש הממשלה נתניהו אמר פרס כי "יש דברים שנתניהו עשה שאני מכבד ויש דברים שאינני מסכים. מה שאני מכבד צריך לומר בקול רם, (ועם) מה שאינני מסכים אני צריך להמתין עוד כמה שבועות. זה טבעי. יש דברים שנתניהו עשה ואני מעריך מאוד: ראש המחנה הימני הסכים, אפילו בנאום, שהפתרון הנכון והיחיד הוא שתי מדינות. הוא גם נתן את הנימוק הנכון: אם אנחנו רוצים להישאר מדינה יהודית ודמוקרטית עלינו להקים שתי מדינות. זה עדיין לא מעשה, אבל גם ההצהרה הזאת - אני אומר את זה לזכותו, חד משמעית".

09:55: לשאלתו של ארי שביט האם עדיין קיים סיכוי לשלום, השיב נשיא המדינה שמעון פרס כי "ברברים היו תמיד. כולנו גאים הן בחיילי צה"ל שלא פשוט להם ימים ולילות קודם לחפש אל החטופים והחוטפים ועכשיו להפסיק את ירי הרקטות וגם בתושבים עצמם: זה פשוט מפליא לבקר בערי הפיתוח מושבים וקיבוצים ילדים ונשים עומדים חזק, קשה. אמהות כל הלילה עם ילדים בזרועות שלהן קשה להן לעצום עין. אבל אם ננצח הם יהיו המנצחים בכח עמידתם באמונתם.אני חושב שמין הדין להביע את מלוא ההוקרה לחיילים ולתושבים שמחזיקים מעמד כדי שנראה את השלום".

כמעט למעלה ממחצית קיומה של ישראל העמדה של העולם הערבי היתה לא שלום, לא הכרה ולא למו"מ עם ישראל. היום, להפתעתי הגדולה, גם הליגה הערבית וגם הארץ שמייצגת את העולם הערבי באופן המובהק ביותר, סעודיה, מדברים על שלום. זאת מהפכה לא קטנה. אינני יודע כמה זמן היא תחזיק מעמד אבל זאת הוכחה שזה אפשרי. עד עכשיו, בכל העולם הערבי ורוב העולם המוסלמי היה בטוח שהאויב שלהם והבעיה שלהם זאת מדינת ישראל. היום רוב העולם הערבי שואל מי האויב שלהם: אנחנו או הטרור?

09:30: הוועידה יצאה לדרך.

08:34: נשיא ארה"ב ברק אובמה כותב בטור מיוחד לרגל הוועידה כי "השלום הוא הנתיב היחיד לביטחון אמיתי". לדבריו, "כפי שאמרתי אשתקד בירושלים, השלום הוא נחוץ, צודק ואפשרי. האמנתי בכך אז, ואני מאמין בכך עכשיו. השלום נחוץ, כיוון שהוא הדרך היחידה להבטיח עתיד של ביטחון ודמוקרטיה למדינת ישראל היהודית. בעוד שחומות ומערכות הגנה מפני טילים עשויות לעזור בהגנה מפני איומים מסוימים, ביטחון אמיתי אפשרי רק במסגרת פתרון מקיף שיושג במשא ומתן". למאמר המלא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ