נטע אחיטוב
נטע אחיטוב

"אם גלעד שליט היה נשאר בשבי עוד חודש, הוא היה מת. הציבור לא יודע את זה", סיפר גרשון בסקין, שהיה פעיל במגעים לשחרורו של שליט, בראיון שנערך במהלך ועידת ישראל לשלום. "הוא היה במצב של תת תזונה מאוד קשה. הוא בעצם הפסיק לאכול, לא הצליח לעכל את האוכל שניתן לו. עוד חודש הוא היה מת. יכול להיות שזה אחד הגורמים שהביאו לכך שהחמאס מיהר יותר מבעבר לסיים את העסקה".

"חמאס נמצא במצב הכי גרוע שהיה אי פעם – הוא מסוכסך מבפנים ובפשיטת רגל כלכלית.
חמאס נכנע לכל הדרישות של אבו מאזן בכניסה להסכם הפיוס, כי הדבר החשוב ביותר להם זה פתיחת מעבר רפיח. זה קו החיים שלהם. על סמך זה הם נכנעו לכל הדרישות של אבו מאזן ונכנסו בלי נציג לממשלה".

"אנשי חמאס נמצאים במחילות שלהם מתחת לאדמה, הם לא ייפגעו מהתקיפה הישראלית. מי שייפגע זו התשתית והאוכלוסייה האזרחית. חלק ניכר מההרוגים יהיו אזרחים שהם לא לוחמים. למרבה ההפתעה, נגד הלוגיקה שלנו, זה בונה את החמאס". חשבנו שנים שאם נגרום לכך שהאוכלוסייה האזרחית תסבול, הם יתקוממו נגד החמאס. אבל זה לא  פועל ככה. הם יתקוממו נגדנו".

"צריכים להבין שאם לא נציע אופק כלכלי מדיני למיליון ו-70 אלף אנשים שחיים בעזה, נבנה את חמאס ונחליש את אבו מאזן וכל אדם פלסטיני אחר שמעוניין בשלום איתנו. וחמאס יתחלף בארגון קיצוני אחר. אנחנו לא יודעים איזה יצור מפלצתי יקום שם במקום חמאס".

"אני סבור שהטענות שמשוחררי עסקת שליט חזרו לטרור הן טענות סרק. אי אפשר לעשות שלום עם חמאס, ואנחנו צריכים לעשות הכל כדי לצמצם את השפעתו בחברה הפלסטיני. פחות מ-15% מהאוכלוסיה הפלסטינית תומכים באידיאולוגיה של החמאס. יש לנו פרטנר לשלום, פרטנר הכי טוב שיכול להיות וזה אבו מאזן".

צפו בראיון המלא של נטע אחיטוב עם גרשון בסקין:

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ