לא לחלק – לחזק

האינטרס הציוני והלאומי הוא לחזק את ירושלים תחת ריבונות ישראלית ולהמשיך להשקיע משאבים בצמצום הפערים בין תושביה היהודים והערבים

ניר ברקת
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ניר ברקת

לחלק או לא לחלק את ירושלים? לא זו השאלה. כיצד מחזקים את ירושלים המאוחדת – זו השאלה הנכונה. הרשו לי לערער על הקביעה הרווחת בקרב ציבורים מסוימים, כי רק חלוקת העיר תביא שלום או שקט. אלה הם דברי הבל והטמנת הראש בחול.

הרשו לי לערער על האשליה בציבורים מסוימים כאילו כל בעיותיה של ירושלים ושל מדינת ישראל ייפתרו לו רק נשיב את הגדר שחילקה וחצתה את העיר לפני מלחמת ששת הימים.

אין שום תקדים ומודל מצליח בעולם לעיר מפוצלת ומחולקת. אני מאמין שכל אדם שרואה את המציאות נכוחה מבין כי על ירושלים להישאר אחת ומאוחדת.

ירושלים האמיתית, זו שרבים אולי לא מכירים, היא עיר המתפקדת כיחידה אחת, ממזרח למערב ומצפון לדרום; עיר שהחיים המשותפים ודו הקיום שבה באים לידי ביטוי מדי יום ומדי שעה במפגש בין בני הדתות השונות והזרמים השונים בעבודה, ברחוב, במוסדות התרבות ובמרכזי הקניות, בבתי המלון ובבתי החולים. כולנו חיים ועובדים כאן כתף אל כתף. זו ירושלים של השגרה, ולא העיר שנשקפת מתמונות גל הטרור האחרון: ירושלים של תקווה. ירושלים של העתיד. מרקם החיים הירושלמי הוא מארג משותף והטרוגני, שכל ניסיון להפריד בו בין חיי היהודים, המוסלמים והנוצרים בעיר יהיה מלאכותי ויוביל לכישלון.

אנשים הולכים בין הדוכנים בשוק מחנה יהודה בירושלים
שוק מחנה יהודה בירושליםצילום: רויטרס

ירושלים היא מיקרוקוסמוס של מדינת ישראל והחברה הישראלית, ולצד זאת גם עיר ייחודית שלא דומה לאף עיר אחרת בעולם. האתגרים הלאומיים שעומדים לפתחנו –ביטחוניים, כלכליים, דמוגרפיים ואחרים – באים לידי ביטוי קודם בירושלים. תהליכים המתרחשים כיום בירושלים הם קול מבשר לעתידה של מדינת ישראל כולה, ועל כן, כל הצלחה וכל אתגר בירושלים הם קריטיים, ומהדהדים בעוצמה רבה.

כשאנו דנים בסוגיית ירושלים המאוחדת, יש הטוענים שאין טעם להשקיע בשכונות הערביות, מכיוון שבשלב מסוים בעתיד הן לא יהיו בשליטתנו. אני מאמין כי בכל מתווה עתידי, יהיה אשר יהיה, על ירושלים להישאר אחת ומאוחדת כבירתה של מדינת ישראל, ולפי התפיסה הזו אני פועל. אני מתייחס לתושבי השכונות הערביות בעיר כתושבים קבועים הזכאים לכל השירותים העירוניים וחייבים בכל החובות, כמו כל תושב אחר.

כדי להבטיח ירושלים חזקה, משגשגת ומאוחדת, עלינו לשאוף לממש את הריבונות הישראלית במזרח ובמערב העיר באותה מידה – ולעשות זאת באחריות, מתוך מנהיגות והפגנת יכולת ביצוע. עלינו להקפיד על מתן זכויות, הזדמנויות ושירותים לכל התושבים, לצד דרישה ברורה מכולם למלא את חובותיהם. אני גם מודע לכך שלא בכל מקום בעיר מתאפשר לנו לממש מדיניות זו במידה בה אנו רוצים, אך ככל שהדבר תלוי בעירייה ובמדיניותה, נפעל על פי המצפן העקרוני הזה.

וכך אנחנו פועלים. בשנים האחרונות, אנו עושים מאמצים חסרי תקדים כדי לצמצם פערים. זוהי חובתנו ואחריותנו כריבוני העיר ירושלים. אנו משקיעים בתשתיות כבישים במזרח העיר, מקדמים תכניות בנייה ומקימים מבני ציבור חדשים ברחבי השכונות – בתי דואר, מרכזים קהילתיים, טיפות חלב ועוד. בנינו מאות כיתות לימוד חדשות במזרח העיר – והיד עוד נטויה. הארכנו את יום הלימודים בבתי הספר, פעלנו להגדלת הזכאות לתעודת בגרות ישראלית, ולאחרונה אף השלמנו פרויקט רחב היקף לשילוט ומיפוי שמות רחובות ומספרי בתים במזרח העיר – מאות רחובות שבמשך עשרות שנים היו נטולי שם וכתובת.

ויחד עם כל אלו, אנו פועלים עקב לצד אגודל על מנת לוודא כי לצד הרחבת הזכויות והשירותים, יותר ויותר תושבים ימלאו את חובותיהם, ישלמו את המיסים ויפעלו על פי החוק.

פעולות אלה נותנות אותותיהן. מגמת שביעות הרצון של התושבים הערבים בירושלים בעלייה. איכות החיים בשכונות מזרח העיר גבוהה יותר בהשוואה לערביי הרשות הפלסטינית ולמדינות הסובבות אותנו במזרח התיכון, וזאת על אף הפערים שעדיין קיימים.

סקר שערך לאחרונה מכון המחקר הפלסטיני בבית סאחור בראשות ד"ר נביל קוקאלי, קובע כי לא פחות מ-52% מתושבי מזרח ירושלים יעדיפו להיות אזרחי ישראל כחלק מפתרון קבוע של שתי מדינות. זאת לעומת כ-30% שהעדיפו להיות אזרחי ישראל בסקר קודם שנעשה בראשית 2011.

מה האינטרס שלנו? הרי ברור לכולם, משמאל ומימין, כי בכל תסריט עתידי, ערבים ויהודים ייוותרו שכנים. גם מחר נמשיך לחיות זה לצד זה. ולכן האינטרס שלנו, הציוני והלאומי, הוא לחזק את ירושלים תחת ריבונות ישראלית, לשמור על ביטחון תושביה, להמשיך את צמיחתה והתפתחותה, להשקיע משאבים בצמצום פערים ובשילוב התושבים הערבים בחיי הכלכלה, ההשכלה והעבודה בעיר.

בל נשגה באשליות: ירושלים מאוחדת תחת ריבונות ישראלית היא היחידה שתבטיח את האינטרסים הלאומיים והביטחוניים שלנו ותמנע הקמת חמסטאן בליבה של בירת ישראל. רק בדרך הזו – ולא בבניית חומות – נבצר את עוצמתנו ונבהיר לאויבנו שאין בכוונתנו להיכנע לטרור או לאלימות. רק בדרך זו יזכו תושבי הערביים של ירושלים לשוויון הזדמנויות ולמימוש שאיפותיהם ליצירת עתיד טוב יותר להם ולילדיהם.

ירושלים מאוחדת תחת ריבונות ישראלית היא היחידה שתבטיח צמיחה כלכלית ושיפור באיכות החיים לכלל תושביה. ירושלים מאוחדת תחת ריבונות ישראלית היא היחידה שתבטיח חופש פולחן במקומות הקדושים לכל הדתות בירושלים, בניגוד למתרחש כיום במדינות שסביבנו. ירושלים מאוחדת תחת ריבונות ישראלית תשפר ותפתח את מרקם החיים העדין בין יהודים לערבים. ירושלים מאוחדת תחת ריבונות ישראלית היא הפתרון היחיד לעתידה של העיר, לעתיד תושביה ולעתידה של מדינת ישראל כולה.

הכותב הוא ראש עיריית ירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ