ועידת ישראל לשלום

גפני: אני נוטה לשמאל, אבל לא אשב איתם בגלל הרפורמים

גלאון: למה הזמנתם את סמוטריץ' לוועידה? את כהנא הייתם מזמינים? ■ לבני: ההתנחלויות מייצרות בעיות לעתיד ■ בנט: מוטב ירושלים המאוחדת על הסכם מדיני ■ ריבלין: להפסיק לשחוק את ערך המטבע הדמוקרטי ■ ישראל כץ על צמצום החשמל לרצועה: "אין לישראל מדיניות מול עזה" ■ עבאס למשתתפי הוועידה: אסור לפספס את ההזדמנות שמציג טראמפ

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה

"ועידת ישראל לשלום", נערכה היום (שני), זו השנה השלישית, במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב. הדיונים בוועידה התנהלו בסימן יובל למלחמת ששת הימים, כיבוש השטחים בגדה ושאלת שתי המדינות.

הוועידה נפתחה בעימות בין המועמדים לראשות מפלגת העבודה, ונשאו בה דברים נשיא המדינה ראובן ריבלין ושר החינוך נפתלי בנט. בין המשתתפים בוועדה גם שר התחבורה ישראל כץ וחברי הכנסת יצחק הרצוג, משה גפני, זהבה גלאון, עפר שלח, איימן עודה וציפי לבני. בנאום הפונה למשתתפי ועידת "הארץ" קרא הנשיא הפלסטיני "להעניק לעם הפלסטיני חופש וחירות כמו לשאר עמי העולם ולהביא לסיומו של הכיבוש הארוך והשנוא". 

ח"כ בצלאל סמוטריץ', ראש מועצת אפרת עודד רביבי וח"כ תמר זנדברג
ח"כ בצלאל סמוטריץ', ראש מועצת אפרת עודד רביבי וח"כ תמר זנדברגצילום: אוליבייה פיטוסי
עדכונים
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שולי מועלם: אין לי תשובה טובה ל"מה נעשה עם עזה?"

פאנל מדינה אחת, שני עמים

עורכת "הארץ" באנגלית נעה לנדאו שאלה את ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי) "מה נעשה עם עזה?", מועלם השיבה: "אין לי תשובה טובה". בנוגע לתכנית לספח את השטחים, אמרה מועלם "אני בעד לתת אזרחות מלאה בכל מקום שנחיל ריבונות, כולל זכות לבחור ולהבחר, ולדבר על מה יקרה בשטחי A ו-B. זה שפתרון שתי המדינות יורד מסדר היום הציבורי זה הדבר הנכון. זה לא מציאותי, לא נכון וזה יהיה אסון למדינת ישראל. 50 שנה אחרי הנס הגדול של ששת הימים ברור לכולם שההתיישבות ביהודה ושומרון היא עובדה קיימת. זה לא הולך לשום מקום".

מועלם ומנכ"ל בצלם חגי אלעד
מועלם ומנכל בצלם חגי אלעדצילום: תומר אפלבאום
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

יעלון על המשבר ברצועה: חמאס צריכים להחליט אם לגדל תותים או לייצר רקטות

משה (בוגי) יעלון בשיחה עם עמוס הראל

שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון מתח התייחס למשבר החשמל ברצועת עזה. ״הרצועה נערכה לזה, יש גנרטורים", אמר יעלון, "אבל יש פה שאלה בסיסית. אנחנו יצאנו מהרצועה. אנחנו לא בתוך הרצועה למעלה מעשור. ההחלטה של החמאס התקבלה מזמן. האם למשל לפתח את הכלכלה? לגדל תותים - או לייצר רקטות? זו היתה החלטה אסטרטגית. כל עוד הם משקיעים יותר במאבק בנו, שלא נגמר בקווי 67׳ - הירי הוא לשדרות, אשדוד, אשקלון ותל אביב, זו היתה החלטה שלהם. אם מישהו יגיד שהוא מוכן להשקיע בתחנת הכוח, אני יודע שהמדיניות שלנו היא לעודד התפלת מים... עד עכשיו, סדר העדיפויות שלהם הוא שונה״.

יעלון בשיחה עם פרשן "הארץ" עמוס הראל
יעלון בשיחה עם פרשן "הארץ" עמוס הראלצילום: תומר אפלבאום
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

גלאון: למה הזמנתם את סמוטריץ' לוועידה? את כהנא הייתם מזמינים?

ראשת מפלגת מרצ זהבה גלאון מתחה ביקורת חריפה על הזמנתו של ח"כ בצלצל סמוטריץ' (הבית היהודי) לוועידת "הארץ" לשלום. "מה עבר לכם בראש להזמין תומך אפרטהייד וטיהור אתני?", שאלה גלאון, "את כהנא הייתם מזמינים להופיע בוועידה? למה, כי זה מביא טראפיק ורייטינג? מי שהיה סמן קיצוני אתמול הופך למרכז של מחר, סמוטריץ' הוא קו אדום זועק. אסור לתת לגיטימציה לאנשים כאלה, שתומכים בטיהור אתני. זו אינה טהרנות: אנחנו לא נותנים לגיטמציה לגזענים. אף פעם. צריך לעמוד על העקרונות שלנו".

בנוסף, גלאון התייחסה להצעות נציגי הימין לפתרון הסכסוך. "לימין אין פיתרון לסכסוך. נתניהו מריץ כאן קרוב לעשור קונספציה של ניהול הסכסוך, אבל הסכסוך מנהל אותו. אפילו זה עדיף מספקטרום הפתרונות שמציעים לנו היום בממשלה - פתרונות שנעים בין המופרך למפלצתי. בין גרסת האוטופיה של בנט לבוסניה, שזה סיפוח השטחים, ודרך הפטנט של החבר החדש שלכם כאן שזה סיפוח השטחים ודמוקרטיה בלי זכות הצבעה, מבית מדרשו של חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ".

גלאון בכנס
גלאון בכנסצילום: תומר אפלבאום
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

גפני: אני נוטה לשמאל, אבל לא אשב איתם בגלל הרפורמים

יושב ראש ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הסביר מדוע חבר לממשלת ימין. "תמיד שואלים אותי בהרצאות מהסוג הזה - אתה מבחינה מדינית נוטה יותר לשמאל, למה אתה לא הולך איתם? זה כי אתם יושבים עם הרפורמים", אמר גפני.

בשיחה עם עורך "הארץ" אלוף בן גפני אמר, "השמאל יותר אינטליגנטי, יותר מאשר הימין. אני יושב עם כולם בכנסת, אבל עם הרפורמים לא יושב. הרפורמים אצלי זו הבעיה הקשה ביותר. זו הפגיעה הקשה ביותר בעם היהודי. אני לא אוהב את החקיקה שהממשלה הזו מביאה בכל מיני נושאים ימניים. ממש לא אוהב. אם הייתי יכול הייתי מצביע נגד. אבל אין לי בן ברית. אין לי בשמאל מי שיגיד - מה שאצלך בציפור הנפש אנחנו איתך באש ובמים".

הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה הרפורמית, נכח בועידה. ובתגובה לדברי גפני אמר ל"הארץ": "מצער לגלות ששנאתו של גפני לרפורמים חשובה בעיניו יותר מעניינים של פיקוח נפש והבטחת עתידה של מדינת ישראל. הנסיון לתרץ באופן הזה את התמיכה ארוכת השנים של המפלגות החרדיות בקפאון המדיני הוא עלבון לאינטיליגנציה.

אם חבר הכנסת גפני מוכן להביע תמיכה מלאה ומעשית בפתרון שתי המדינות תמורת הקפאת מתווה הכותל, אני מניח שיהיו  רפורמי אחד או שנים שיסכימו לעסקה. ספק גדול אם גפני, אביר השנאה, יענה לאתגר".

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

טיבי: בניגוד לדיווחים, הסכם ישראלי פלסטיני רחוק מאי פעם

פאנל העסקה האולטמטיבית לפתרון הסכסוך

חבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) התייחס לדיווחים על התקדמות במגעים בין הישראלים לפלסטינים. "״שמעתי את שר הביטחון ליברמן אומר לאחרונה שאנחנו קרובים יותר מאי פעם להסכם", אמר טיבי בפאנל "העסקה האולטימטיבית לפתרון הסכסוך", "אני יכול לומר לך, ואני טוען שאני יודע מה מתרחש - אנחנו רחוקים מאי פעם מהסכם ישראלי פלסטיני, למרות הביקורים של הנשיא טראמפ והפגישות שהיו. התפקיד שלנו, כמיעוט, לומר מעל כל במה בלי להתבייש בלי לחשוש, די לכיבוש. הכיבוש משחית. יש רק שתי מפלגות בכנסת שאומרות את זה - הרשימה המשותפת ומרצ. לרבות המחנה הציוני, לרבות יש עתיד. הפסיקו להשתמש במילה כיבוש״. 

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה אמר בשיחה עם ישראל הראל, "היהודים מימשו את זכותם להגדרה עצמית ב-1948. במשא ומתן לא מדברים על הזכויות הלאומיות של היהודים אלא צריך לדבר על הזוכיות הלאומיות של העם הפלסטיני שטרם מומשו".

טיבי עם עיתונאי "הארץ" ברק רביד
טיבי עם עיתונאי "הארץ" ברק רבידצילום: תומר אפלבאום
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

סמוטריץ': מתן זכות הצבעה לערבים אחרי שנספח את השטחים תהיה התאבדות

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) התייחס להצעתו לסיפוח הגדה המערבית לישראל, והסביר מדוע יסרב להעניק במסגרת מתווה כזה זכות הצבעה לפלסטינים. "אין שום מקום בעולם, שום תפיסה או שום הנחת יסוד שתגרום למדינה להתאבד. גם לא התאבדות אזרחית באמצעות מתן זכות הצבעה", אמר סמוטריץ' בפאנל תחת הכותרת "העסקה האולטימטיבית לפתרון הסכסוך". סמוטריץ' השיב בחריפות למבקריו, ״אתם תקבעו מה זה דמוקרטיה, אתם תקבעו מה זה אפרטהייד? אני אתן להם פי כמה וכמה זכויות ממה שיהיו להם בכל ההסדרים שמישהו מדמיין. יותר ממה שיש להם היום בעזה וברשות הפלסטינית".

סמוטריץ' בכנס
סמוטריץ' בכנסצילום: תומר אפלבאום
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

לבני: ההתנחלויות לא קשורות לשלום, הן רק מייצרות בעיות לעתיד

ציפי לבני בשיחה עם רוית הכט

ח"כ ציפי לבני מתחה בשיחה עם פובליציסטית "הארץ" רוית הכט ביקורת על ההתנחלויות ואמרה כי "ההתנחלויות, בוודאי החדשות והבנייה החדשה, הן חלק מחזון ארץ ישראל השלמה. זה לא קשור לשלום. זה רק מייצר בעייתיות בעתיד".

בתשובה לשאלה מה ההבדל בין ראש הממשלה נתניהו לבנט, אמרה לבני כי "תקרת הזכוכית של ישראל כיום היא מה שבנט מרשה, נתניהו קורא לזה 'הבייס' שלו. כל עוד זו תקרת הזכוכית של נתניהו, לא יקרה שום דבר משמעותי. אם נתניהו יחליט, או יובא לקבלת החלטות על ידי הממשל האמריקאי, זו תהיה הבחירה. נתניהו תמיד מאותת שמאלה, מגיע לצומת ופונה ימינה".

לבני התייחסה לפרסומים האחרונים ב"הארץ" על "מסמך המסגרת" שניסה שר החוץ לשעבר של ארה"ב ג'ון קרי לנסח ואמרה כי "כל הדברים שאתם שומעים היום זה בעצם חזרה של נתניהו מאותן הסכמות שהוא הגיע אליהן. הוא יטען שזה לא הוא אלא האמריקאים, אבל תאמינו לי, כל אות היתה מקובלת עליו". 

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עפר שלח: "הכיבוש הוא האיום האמיתי על זהות ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית"

עפר שלח בשיחה עם אלוף בן

ח"כ עופר שלח מיש עתיד שוחח עם עורך "הארץ" אלוף בן ואמר כי היפרדות מהפלסטינים היא חיונית למדינת ישראל, אך שיש לדבר גם על קיבוע מעמדה של ישראל באזור. לדבריו, כיום, אחרי יותר משש שנות מלחמת האזרחים בסוריה, עדיין לא ברור לאן הולך השלטון בסוריה, אבל האינטרס הישראלי הוא לא למצוא את עצמנו עם כוחות איראניים בגבול. "אנחנו צריכים להיות שחקן באזור, ולא נוכל להיות שחקן בלי הסדר עם הפלסטינים", אמר שלח.

לדבריו, לא יהיה הסדר אם הפלסטינים "לא יוותרו ויתורי אתוס", והזכיר את זכות השיבה של הפלסטינים ששום "ישראלי שפוי לא יסכים לה". שלח הוסיף כי כל הסוגיה של השלום עם הפלסטינים הפכה להיות לרועץ, ושיש לעשות מעשה בהקדם. "ישראל לא תחכה לדונלד טראמפ ולא לאיזה פריץ, ישראל תוביל את המהלך... אני חושב שאפשר להגיע להסדר". לטענתו "הפלסטינים אינם לוקחים אחריות, השליטה שלנו בשטח גם מאפשרת להם את זה. אנחנו נפנה שטחים שנדע שמהשטחים האלה אי אפשר לשגר רקטות למרכז הארץ".

שלח אמר כי ראש הממשלה נתניהו "אמנם נשא את נאום בר אילן, אבל איבד את הזכות לדבר על הסדר כי לא עשה שום דבר בעניין". הוא הוסיף כי הוא "מאמין גדול בדמוקרטיה הישראלית. אני מצד אחד נלחם עליה, ומצד שני לא חושש לה".

בתשובה לשאלה האם הכיבוש אינו מפריע לו, ענה שלח: "אני לא משלה את עצמי לגבי הפלסטינים. מי שרוצה צה"ל מוסרי ומנצח, צריך לקחת ממנו את השליטה על אזרחים". לדבריו, "הכיבוש הוא האיום האמיתי על זהותה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית". בן שאל אותו אם כך מדוע אמר כי בלי היפרדות מהפלסטינים לא נוכל להיות דמוקרטיים, ושלח ענה לו כי זה האיום המרחף מעל ישראל, וכי היום, אם סופרים את עזה, יש רוב ערבי בין הירדן לים. "זכויות הצבעה אין להם ולא יהיו להם, לא תוכל להיות ישראל יהודית ודמוקרטית אם נמשיך לשלוט עליהם".

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הרצוג: ההתנחלויות הן בגודל לא סביר, שליטה על עם אחר הורסת את ישראל

הדיון בין יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג ועיתונאי "הארץ" גדעון לוי עלה מהר מאוד לטונים צורמים ולצעקות, כשלוי האשים את הרצוג שאינו נוהג להתייחס לכיבוש ומדבר תמיד רק על "מה טוב לישראל". "הייתי מצפה גם לשיח מוסרי", אמר לו לוי, והרצוג ענה לו ש"ממי שקבע שטייסי צה"ל הם פושעי מלחמה לא היה מצפה למשהו אחר". "500 נשים הרוגות זה לא פושעי מלחמה?", צעק לוי על הרצוג, ויו"ר המחנה הציוני ענה כי "אנחנו מדברים ללא הרף על שליטה על עם אחר. היו 70 אלף איש בעצרת בכיכר רבין שדיברו על זה... נגיע לשלום מהעמדה שרבין דיבר עליה. רבין שאמר 'נשבור להם את העצמות', אמירה שאני מתנגד לה".

הרצוג הוסיף שאכן יש פגמים גם בצד הישראלי, אבל "לבוא כמוך ולהטיח את כל האשמה במדינת ישראל מבלי להבין שבצד השני העם שלידנו לא מתמודד עם הפגמים שמתרחשים בו, אתה רק מצדיק אותם". לוי הזכיר להרצוג שההתנחלויות הראשונות הוקמו כשמפלגת העבודה היתה בשלטון, והרצוג הזכיר ללוי שהוא היה עוזר של שמעון פרס, שהיה אבי ההתנחלויות.

הרצוג אמר כי הוא "חושב שפינוי ישובים חד צדדית זה אסון לאומי", והוסיף שלושת גושי ההתנחלויות הגדולים אמנם גדלו מאוד בשנים האחרונות, אבל לטענתו הם אינם מהווים בעיה כי הם תופסים ארבעה אחוזים בלבד מהשטח. לדבריו, "ההתנחלויות הן בגודל לא סביר, שליטה על עם אחר הורסת את ישראל". הוא הוסיף כי מעלה אדומים וגוש עציון יישארו חלק מישראל, כי הם חיוניים לביטחון מרכז הארץ, אבל אמר כי בהסכם עתידי עם הפלסטינים יינתנו לפלסטינים אדומות חלופיות תמורתם.

השניים דיברו על מלחמת ששת הימים והרצוג הזכיר שאסור לשכוח את העובדות ההיסטוריות והזכיר שהיה מצור. "הבית שלי חטף פגזים", אמר. השניים הסכימו כי מצב המדינה שונה היום מב-1967, אבל לוי אמר כי סיום הכיבוש לא קשור לשלום, והרצוג לא הסכים איתו. הרצוג הזכיר עוד כי אי אפשר להתעלם מטרור וטען כי "עם בריא קודם כל מתגונן". 

הרצוג ולוי
הרצוג ולוי צילום: אוליבייה פיטוסי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ישראל כץ על צמצום אספקת החשמל לרצועה: "אין לישראל מדיניות מול עזה"

ישראל כ"ץ בשיחה עם ברק רביד

שר התחבורה והשר לענייני מודיעין ישראל כץ התייחס בשיחה עם הכתב המדיני של "הארץ", ברק רביד, להחלטת הקבינט לצמצם את אספקת החשמל לעזה עליה פורסם הבוקר ב"הארץ" ואמר כי "בראש ובראשונה יש לשמור על האינטרס הישראלי". לדבריו, "אין למדינת ישראל מדיניות מול עזה, יש החלטות. ישראל ניצבת כל הזמן מול דילמות בין ארגונים כמו רופאים ללא גבולות לבין מה רוצה אבו מאזן באותו יום".

כץ אמר שהוא התנגד להתנתקות, אבל אם כבר קרתה, צריך ללכת איתה עד הסוף ואי אפשר להשאיר שני מיליון איש כלואים בלי נמל. הוא הזכיר את הרעיון לקים נמל תעופה על אי מלאכותי מול עזה ואמר כי כל מערכת הביטחון תומכת ברעיון. לדבריו, "מצעד האיוולת הישראלי והיעדר היכולת לקבל החלטות נמשך שנים. חייבים לקבל החלטה". כץ נמנע מלהשיב מהי עמדתו של נתניהו בעניין, אך אמר "תנו לי את האישור ואני אתמודד עם זה, אקח את האנשים המתאימים ממשרד התחבורה, מהשב"כ. סוף סוף נוכל להסתובב בעולם ולהראות יוזמה חיובית מהאזור".

כץ התייחס גם לסוגיות השכונות הערביות במזרח ירושלים ואמר "הצעתי לתת לשכונות הערביות מחוץ לגדר זכויות מוניציפאליות משלהם.... יש על ירושלים ויכוח עמוק, כרגע לא מכריעים בו. בלי לשנות את גבולות ירושלים אני מאשר להם זכויות מוניציפליות משלהם". 

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ריבלין: יש להפסיק לחלק ציונים על ציונות ומנגד חייבים להפסיק לרדוף את ישראל על במות בינ"ל

נשיא המדינה ראובן ריבלין עלה לדוכן הנאומים, התקבל בתשואות ואמר בחיוך וברמיזה לקבלת הפנים שקיבל בנט "כמה סבלנות יש פה לימין... אנחנו צריכים להיות יותר סבלניים. הקריאות שנשמעו נגד שר החינוך לא ראויות. הערכתי לח"כים ולשרים, בעיקר מימין, שעמדו בלחצים ועמדו על זכותם וחובתם להגיע, לשמוע ולהשמיע".

לטענתו, אופי הדיון שקיים כיום בישראל, "של השחרת המחנה השני במקום ניהול שיח, הדה לגיטימציה, הבוז, הלעג וההרס עלולים להוביל לכך שלאחר שתתקבל ההכרעה, בני המחנה השני לא יקבלו אותה". ריבלין אמר כי "אנחנו מוכרחים להפסיק לשחוק את ערכו של המטבע הדמוקרטי... אנחנו משחקים באש. אלה חייבים להפסיק לסמן ולרדוף בוגדים ולתת ציונים על ציונות, ואלה חייבים להפסיק לרדוף את המדינה על במות ציבוריות בחוץ לארץ". הנשיא הוסיף כי המצדדים בשלמות הארץ יצטרכו להוכיח כיצד תוכניתם מסתדרת עם הזהות היהודית של המדינה.

לדברי ריבלין, מרחבי התמרון של ישראל כיום אינם גדולים כבעבר. "המחיר של כל טעות הוא גדול, וזו הסיבה שההכרעה ההולכת ונעשית קשה, מורכבת, יקרה ומאיימת, אבל בבוא השעה ההכרעה תגיע". לדבריו, "לא פחות מהצורך שלנו בהכרעה, עלינו להיערך לדרך שבה נקבל אותה. אם החברה הישראלית לא תהיה משוכנעת, ההכרעה הזאת עלולה לקרוע אותנו לגזרים".

הנשיא ראובן ריבלין
הנשיא ראובן ריבלין צילום: אוליבייה פיטוסי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

בנט: מוטב ירושלים מאוחדת מאשר הסדר מדיני. הקהל הגיב בבוז

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט עלה לנאום ואמר כי "מוטב ירושלים מאוחדת מאשר הסדר מדיני". בשלב זה הקהל שרק לעברו קריאות בוז, ובנט הזכיר סקר שנערך בשבוע שעבר, שהצביע על כך שרוב העם חושב כמוהו ואמר שתגובת הקהל מצביעה על ניתוק מהעם. לאחר שהמשיכו קריאות הבוז קרא יו"ר הבית היהודי "תנו לי לדבר כמו שהייתם נותנים לברגותי לדבר". במהלך נאומו של בנט נעמדה אשה שהיתה בקהל והצדיעה לעברו במועל יד. 

אשה בקהל מצדיעה במועל יד במהלך נאום בנט
אשה בקהל מצדיעה במועל יד במהלך נאום בנט צילום: אוליבייה פיטוסי

לדברי בנט, "בשונה ממה שאתם סבורים, לשלום מגיעים לא על ידי ויתורים ומסירת שטחים, אלא מתוך עוצמה". הוא הוסיף כי "אין לשמאל מונופול על השלום. אני רוצה שלום לא פחות ממכם, אבל אני רוצה שלום של ימנים. לא תקום מדינה פלסטינית שנייה אחר עזה". לדבריו, "נגזר עלינו לחיות לצד הפלסטינים. אין אהבה גדולה בינינו אבל הם לא הולכים לשום מקום ואנחנו לא הולכים לשום מקום. צריך להפיק לקחים מעזה 2014. המצב ההומניטארי שם מידרדר. יש לפעול כדי למנוע סבב נוסף".

בנט הציג את תוכניתו לגבי השטחים ואמר כי "ביהודה ושומרון יהיו שני אזורים - שטח סי שבו המטרה היא כמה שיותר שטח וכמה שפחות פלסטינים. מי מהם שיישארו - תוצע להם אזרחות. בשטח איי ובי תהיה אוטונומיה פלסטינית בלי שליטה ביטחונית". לאחר מכן ציטט יו"ר הבית היהודי את דוד בן גוריון: "לא בסמכות העם היהודי לוותר על אף חלק מהארץ. אין בסמכות אף אחד לוותר על הזכות הזאת, עד לגאולה". 

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מרגלית: "אחתוך את האצבע לפני שאצביע בעד הצטרפות לממשלת נתניהו"

עימות בין המתמודדים ליו"ר מפלגת העבודה

בשלב האחרון של העימות הציע דרוקר תרחיש דמיוני שבו נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יוזם מהלך מדיני, הכולל הקפאת בנייה בהתנחלויות, כינוס ועידה אזורית וראש הממשלה נתניהו קורא לעבודה להצטרף לממשלה. האם על המפלגה להשיב בחיוב?

בר לב: "נתניהו הוא משיח שקר ולכן התשובה היא לא".

מרגלית: "נתניהו רימה את ברק, את לבני את מופז ובפעם האחרונה את הרצוג. ההסתה, השחיתות, המלחמה הדמוקרטית מחייבות להחליף את השלטון ולא להצטרף אליו. אחתוך את האצבע לפני שאצביע בעד הצטרפות לממשלת נתניהו".

פרץ: "אי אפשר לקחת מנהיג בכוח אל השוקת. נתניהו הוא מומחה במלכודות דבש. אסור בשום אופן להצטרף אליו. אם יהיה תהליך, נתמוך בו מבחוץ".

הרצוג: "נוכחתי שנתניהו לא מסוגל ואף פעם לא יהיה מסוגל. הוא יקבל גיבוי מהאופוזיציה".

אראל מרגלית
אראל מרגלית צילום: תומר אפלבאום
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

פרץ: "שלום עושים עם אויבים. יש לשקול לשחרר את ברגותי"

עמיר פרץ
עמיר פרץ צילום: תומר אפלבאום

אראל מרגלית התייחס להסכם אוסלו ואמר כי "אוסלו היה טעות בדבר אחד וזה שההסכם לא לקח את המתווה האזורי כחלק מהדיל הכללי. הדיל האזורי – זו המסגרת בה עלינו לעבוד. לעמוד כגוש אחד נגד הקיצוניים". הוא הוסיף כי ישראל צריכה לשאוף להסדר מדיני, שהוא מתנגד להסדר חד-צדדי וכינה את ראש הממשלה בנימין נתניהו "הפישמן של התהליך המדיני".

לדברי עמיר פרץ, "אם יהיו נסיבות שבהן שחרור מרואן ברגותי מהכלא יכול לסייע במהלך מדיני, צריך לשקול זאת בחיוב. צריך לדבר עם חמאס, שלום עושים עם אויבים". 

אבי גבאי אמר כי הוא מקבל את מתווה קלינטון לשלום עם הפלסטינים, למעט סוגיית הר הבית. "זו סוגיה בעייתית שאני לא יודע איך נפתור. אני חושב ומאמין שתפקידנו ליזום, ובסוף נגיע לאותה נקודה אליה הגיע אולמרט במו"מ". גבאי קרא ש"לא להשקיע שקל מחוץ לגושי ההתנחלויות הגדולים בגדה. לא מתקנים שם מדרכה לפני שמתקנים בטבריה ובירוחם". גבאי מתח ביקורת על העובדה שמעבר אלנבי לא פתוח לתנועת פלסטינים 24 שעות ביממה: "זה שדה התעופה שלהם, איך שדה תעופה לא פתוח 24 שעות?", שאל.

אחריו דיבר עמר בר לב שאמר כי "האיום הקיומי על ישראל הוא שהמדינה שתפסיק להיות ציונית ותפסיק להיות דמוקרטית". לדבריו, "אני לא עובד אצל הפלסטינים, אלא אצל אזרחי ישראל. עתיד הציונות תלוי אך ורק בנו, ויש מה לעשות".

לדברי עמירם לוין, "הסיבה שאין שלום ושהכיבוש לא מסתיים היא פוליטיקאים פחדנים... יש את היוזמה הסעודית שהממשלה לא מתייחסת אליה, היא עוקפת את הבעיה של היעדר תנאים מוקדמים, זה הרעיון של העניין". לוין הוסיף כי "הפלסטינים יקבעו מי הפרטנר – עבאס או הדור הצעיר. אנחנו לא צריכים להכתיב להם. הם יקבעו ואנחנו נשתף פעולה".

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הרצוג: נוכל להגיע לפריצת דרך שתביא לשינוי ההיסטוריה

הרצוג וגבאי, הבוקר בוועידה
הרצוג וגבאי, הבוקר בוועידה צילום: אוליבייה פיטוסי

ששת המועמדים המובילים לראשות מפלגת העבודה - היו"ר המכהן יצחק הרצוג, ח"כ אראל מרגלית, ח"כ עמיר פרץ, ח"כ עמר בר לב, אבי גבאי ועמירם לוין – מקיימים עימות בוועידה. מנחה העימות רביב דרוקר פתח בשאלה להרצוג על הפרסום הבוקר ב"הארץ", לפיו נפגש בקהיר עם נשיא מצרים א-סיסי וראש הממשלה בנימין נתניהו. "למה השתכנעת מהדברים של נתניהו שאבו מאזן הוא כן פרטנר?", שאל דרוקר. לדברי הרצוג, "הייתי בוושינגטון והתוודעתי למהלך אזורי שיכול להתרחש. בפברואר 2016 כוננה ועידה אזורית סודית והבנתי שיש תשתית. מה שפורסם הבוקר ב"הארץ" היה חלק מהתשתית.... שנוכל להגיע לפריצת דרך שתוכל להביא לשינוי ההיסטוריה, הייתי משוכנע בזה אז, וגם היום".

הרצוג נשאל על הכפרים שמחוץ לירושלים ואמר: "האפשרות להוצאת חלק מהכפרים בירושלים, שמעולם לא היו חלק ממנה, היא דבר נכון. היציאה מעזה היתה נכונה היסטורית דמוגרפית, אבל יצרה בעיה כי יציאה ללא תיאום היא בעיה. היום יש הזדמנות נדירה למהלך מכונן, ולראשונה גם להוצאת הכפרים בירושלים".

עמיר פרץ נשאל על ההתנתקות ואמר "אני מתנגד התנגדות נחרצת למהלכים חד צדדיים... גם הניסיון בלבנון הוא ניסיון דומה, נוצר ואקום שלתוכו נכנס חיזבאללה, ובעזה נכנס החמאס. הסכמים דיפלומטיים, כמה שנוטים לזלזל בהם, הם הדבר החשוב ביותר, שמשלים כל מערכה צבאית. כל מערכה צבאית מחייבת מערכה מדינית".

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מו"ל "הארץ" שוקן פתח את הוועידה

מנחת ועידת "הארץ" לשלום, לוסי אהריש, פתחה את הוועידה ואמרה כי עיתון "הארץ" מאמין שהשלום חיוני לכולנו. לדבריה, "50 שנה למלחמת ששת הימים. אנחנו מאמינים שאי אפשר להמשיך כך 50 שנים נוספות". מו"ל הארץ עמוס שוקן עלה לדוכן הנואמים ובפתח דבריו נזכר בוועידת השלום הראשונה, שנערכה בזמן מבצע "צוק איתן" בעזה ובמהלכה נשמעה אזעקת צבע אדום בתל אביב. שוקן הבהיר בדבריו את חשיבות הדיון על חופש הביטוי, ואמר כי "הדיון היום אם מותר לשוברים שתיקה לדבר בישראל או בחו"ל, האם מותר למורה לדבר". לדבריו, "שלטון שעסוק ביצירת אויבים פנימיים הוא שלטון שאנחנו מכירים אותו יותר מדי טוב". 

מו"ל "הארץ" עמוס שוקן בוועידת השלום, הבוקר
מו"ל "הארץ" עמוס שוקן בוועידת השלום, הבוקר צילום: אוליביה פיטוסי
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

עבאס לוועידת ישראל לשלום: אסור לפספס את ההזדמנות שמציג טראמפ

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) קורא לראש הממשלה בנימין נתניהו לא לפספס את ההזדמנות שמציג נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להשגת הסדר קבע. בנאום קצר הפונה למשתתפי ועידת השלום של עיתון "הארץ" חוזר עבאס על עמדתו ולפיה הוא מוכן לפגוש את נתניהו ולקדם שורת צעדים קונקרטיים להסדר קבע בין הצדדים.

"העם הפלסטיני שואף להקים את מדינתו על השטחים שנכבשו בשנת 67' ובירתה ירושלים המזרחית, שתחיה בשלום ובביטחון לצד מדינת ישראל", אומר עבאס. "אנו גם שואפים להשגת פתרון לכל סוגיות הליבה והסדר הקבע למען סיום הסכסוך הזה אחת ולתמיד, מה שיוביל להשגת שלום וחיים משותפים עם כל עמי האזור, כפי שנוסח ביוזמת השלום הערבית שקוראת בין היתר להשגת פתרון צודק ומוסכם לסוגיית הפליטים הפלסטינים". 

עבאס פונה למשתתפי הוועידה: "אני מדבר אל מצפונכם, אתם לא חושבים שהגיע הזמן להעניק לעם הפלסטיני חופש כמו לשאר אומות העולם ולהביא לסיומו של הכיבוש הארוך והשנוא? אתם לא חושבים שסבלנו מספיק והגיע הזמן שנהנה מחופש וחירות ונחיה בכבוד כמוכם וכמו שאר עמי העולם?" (ג'קי חורי). לידיעה המלאה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ