חדש על המדף

10 ספרי ילדים לחודש נובמבר

דלית כהן
דלית כהן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
איור מתוך הספר "ספורו של שחף מאת ירדן וסמדר בן-טבו דה-לאן בו רואים שחף שמח וצבים עם כתרים על הראש
"סיפורו של שחף" מאת ירדן וסמדר בן-טבו דה-לאוןצילום: ירדן בן-טבו דה-לאו
דלית כהן
דלית כהן

הזמנו, בדקנו, קראנו, החלטנו ומצאנו 10 ספרים שייקחו את הילדים על כנפי הדמיון: תולעת שחוגגים לה יום הולדת, קופיפה קטנה שעושה את הבלתי יאומן, כיתה שלמה של גורי כלבים וצב שהופך לשחף - כל ספרי נובמבר החדשים ששווה להכיר.

פסטיגל Play - כל המידע
מדור ילדים - כל הכתבות
חנוכה 2019 - לכל האירועים
המלצות לסופ"ש עם הילדים
טיולים לכל המשפחה

"ההפתעה הגדולה" / תרצה פלג
לתותולעת הקטנה יש המון חברים ביער והיא תמיד אוהבת לעזור לכולם, לכן אוהבים אותה כל כך. יום אחד היא מחליטה לאפות עוגת תפוחים אך מגלה כי לא נשאר לה אף תפוח אחד. במקום להתייאש, יוצאת תותולעת לבקר את חברתה, בעלת מטע התפוחים, חפרפרת המפוזרת, ובדרך היא לוקחת איתה כמה חברים: עכברונת, גחלילית, צפרדע, סנאי, ארנבון ואפילו ברווזון.

תוך כדי ההליכה הקצרה לגברת חפרפרת, הקוראים מתוודעים לחיות שונות ביער ואודות הסביבה בה הן חיות. אבל זה לא הכל, כי יש הפתעה בסוף הסיפור - כולם בעצם מתאספים בבית חפרפרת כדי להפתיע את תותולעת במסיבת יום הולדת. 
איורים: תרצה פלג
הוצאה לאור: דני ספרים

עטיפת הספר "ההפתעה הגדולה" מאת תרצה פלג בה רואים את גיבורת הספר, תותולעת מחוץ לבית
"ההפתעה הגדולה" מאת תרצה פלגצילום: תרצה פלג

"שומעים מי בא?" / ג'יימי קיפל אלשי
"מי הומות
גור גור?
זוג יונים! ברור!
ומי אלה, קטנטנים, אצים רצים?
עכברים! צויץ צויץ הם מצייצים."

כך מתחיל ספר הפעוטות הקשיח שממשיך מעמוד לעמוד לתאר חיות שונות שכולנו מכירים, אבל לא בהכרח כל הילדים. ספר נהדר ומתומצת, באורך מדויק לגילאים היותר קטנים, עם איורים רכים, שגם מלמד "איזה קול משמיעים אווזים?". תמיד צריך ספר כזה בבית.
איורים: מרק לומר
הוצאה לאור: דני ספרים

עטיפת הספר "שומעים מי בא?" מאת ג'יימי קיפל-אלשי בו רואים זוג יונים
"שומעים מי בא?" מאת ג'יימי קיפל-אלשיצילום: מרק לומר

"כשאהיה גדול" / קוונטין גרבן
בוקר אחד שואלת המורה את הילדים מה הם ירצו לעשות כשהם יהיו גדולים. שאלה לא פשוטה, אנחנו מודים. אפילו אנחנו לא הצלחנו להחליט מה נעשה כשנהיה גדולים. אבל הכיתה בספר שלנו אינה כיתה רגילה - אלא כיתה של כלבלבים! כן, כן! 

כל כלבלב בתורו עונה למורה תשובה שנונה: נטלי למשל כל הזמן נופלת ויש לה המון שריטות, אז היא רוצה להיות אחות, נעם מוצא בקלות כל חפץ שהולך לאיבוד, אז הוא יהיה בלש חמוד. אפילו נופר, שלא ידעה בהתחלה מה לענות, החליטה שהיא תהיה מורה ששואלת שאלות מעצבנות. אהבנו את איורי הספר המתוקים (כלבים חמודים זה תמיד עובד והתאהבנו בכולם).
איורים: קוונטין גרבן
הוצאה לאור: אגם ילדות

עטיפת הספר "כשאהיה גדול" מאת קוונטין גרבן בה רואים גור כלבים לבוש כמו דוור
"כשאהיה גדול" מאת קוונטין גרבןצילום: קוונטין גרבן

"קוף קטן" / שירה גודמן
רוב ההורים שואלים מדי יום את ילדיהם "איך היה בגן?", אבל בספר הבא אין ילד, אלא קוף שכל יום אמא שלו שואלת אותו איך היה בגן. מעמוד לעמוד, התשובות של הקופיף מתארות עולם דמיוני, מצחיק ומשעשע, כזה שהיינו רוצים לחיות בו:
"מה היה היום בגן?
היום בחצר בניתי פסנתר ואלפתי פנתר.
הפנתר קפץ לחשוק של אש ואז התעטש.
אמא באה ונתנה לו תרופה,
מיד הוא הבריא ובלע מגרפה!".

בימים אחרים הקוף מוצא דרקון, לפעמים הוא גם מוצא את הירח בתיק של הגננת ומספר שבגן למנה אחרונה הגישו שושנה. ספר חביב בקצב מדליק שלא כדאי לוותר עליו.
איורים: רמי טל
הוצאה לאור: דני ספרים

עטיפת הספר "קוף קטן" מאת שירה גודמן בה רואים קוף על עץ
"קוף קטן" מאת שירה גודמןצילום: רמי טל

פיפ ופוזי - הקורקינט של פיפ / אקסל שפלר
ספר נוסף בסדרת הספרים עם שני החברים הכי טובים והפעם, מה הם עושים? לפיפ יש קורקינט חדש והוא רוכב עליו לכל מקום ואף מבצע תרגילים. כשפוזי מגיעה, עם צפרדי הבובה שלה כמובן, היא כל כך מתלהבת מהקורקינט של פיפ, שהיא חוטפת אותו ויוצאת לדרך במהירות. אבל מאחר ופוזי מעולם לא רכבה בעבר והיא אינה נזהרת, היא נופלת. אבל לא לדאוג, כי פיפ יוצא לעזרתה, מטפל בפציעתה והשניים הולכים לשחק יחדיו בפארק.

אנחנו תמיד אוהבים את הספרים של צמד החמד הזה שמראים לנו בכל פעם מחדש כיצד חברות ודאגה לאחר מקבלים ביטוי נפלא באמצעות אירועי יום יום רגילים.
איורים: אקסל שפלר
הוצאה לאור: ידיעות ספרים

עטיפת הספר פיפ ופוזי הקורקינט של פיפ מאת אקסל שפלר בה וראים את שתי הדמויות בפארק, פיפ על קורקינט ופוזי עם עגלה ובה בובה
פיפ ופוזי הקורקינט של פיפ" מאת אקסל שפלר"צילום: אקסל שפלר

בֹּטן / מרתה אלתס
בטן היא קופיפה חמודה שגרה בג'ונגל, מקום בו יש המון מה לעשות והמון מה לראות. כפי ששמה מעיד עליה, בטן היא קטנה ולא מצליחה להגיע לכל מקום ולפעמים היא גם לא רואה את הנופים היפים, כי כל מי שעומד לפניה מסתיר לה. יום אחד, לבטן נמאס: "אני אלך ואטפס עד לראש העץ הכי גבוה", היא מחליטה. וכך היא סוחפת אותנו יחד איתה למסע העובר בין נהרות, עצים סבוכים, ואפילו נתקלת ביצורים קטנים נוספים שעושים דברים נפלאים.

בטן מצליחה להתעלות על הדבר היחיד שהיא ראתה בו כמגבלה ובכך הוכיחה לעצמה שהיא מסוגלת לעשות הכל. מלבד הסיפור המעצים, הספר מלא באיורים מקסימים.
איורים: מרתה אלתס
הוצאה לאור: כנרת

עטיפת הספר "בטן" מאת מרתה אלתס בה רואים קופה קטנה נחה על עץ
"בטן" מאת מרתה אלתסצילום: מרתה אלתס

קשת המהנדסת הכוכבת / קומאל סינג וצוות הממציאנים של גוגל
מחברת הספר היא אשת הייטק שעובדת בחברת גוגל ומוקפת בצוות נשים המחזיקות במשרות בכירות. לסינג יש ילדה בת ארבע שחשבה שמהנדסים הם רק בנים וכך בעצם נוצר הרעיון לכתוב את הספר, העוקב אחר הגיבורה קשת שיוצאת למסע במרכז לחדשנות. במסעה היא פוגשת במגוון נשים המחזיקות במשרות שהיא חשבה שמיועדות לגברים בלבד.

הספר מיועד לגילאים טיפה יותר בוגרים ולגילאי בית הספר היסודי, אבל לא יכולנו לוותר עליו, עקב המסר החשוב אותו הוא מעביר: נשים יכולות לעסוק בכל מקצוע בו הן טובות ומן הראוי שגם תינתן להן האפשרות לעשות זאת. 
איורים: איפק קונאק
הוצאה לאור: כנרת

עטיפת הספר "קשת המהנדסת הכוכבת" בה רואים ילדה עומדת ליד רובוט
צילום: איפק קונאק

סדרת צלילים ראשונים
שלושה ספרי פעוטות חמודים בעמודים קשיחים ראו אור לאחרונה והיינו חייבים להוסיף אותם לרשימה. הספרים מנגנים על רקע טקסטים קצרים ותמונות, כאשר כל ספר מתמקד בתחום אחר: חיות משק, כלי רכב וכלי נגינה. הצלילים אינם מרתיעים, קצרים ומעניקים לגיל רך את האפשרות ליהנות מחוויית "קריאה", בו גם רואים איך נראה תרנגול וגם שומעים כיצד הוא קורא. 
תמונות: יח"צ
הוצאה לאור: דני ספרים

עטיפת הספר "סדרת צלילים - חיות משק". בה רואים תמונות של בעלי חיים כמו תרנגול וכבשה
"חיות משק" מתוך סדרת צלילים של הוצאת דני ספריםצילום: יחצ

"המסע לארץ הקדמונים" / מיכל ורשאי ארלוק
הספר הבא נולד משאלה פשוטה - יום אחד שאלה אלונה "אמא, תגידי, את הכרת את האדם הקדמון?". אלונה הקטנה תוהה כיצד הסתדרו בעבר אנשים ללא טלפונים חכמים, רוח הסקרנות לוקחת אותה ואת אמה למסע אשר מנחית אותן לאורך תקופות שונות בהתפתחות האדם. בכל מפגש, אלונה לוקחת את הנייד של אמא ומחפשת באינטרנט מי הם האנשים שהם פוגשות ומה מייחד אותם. לאורך המסע, הקוראים מגלים שפעם בני אדם היו אוכלים בעיקר שורשים עד שהם למדו לצוד חיות וגילו את האש. בהמשך הם גם למדו כיצד לטפל אחד בשני ופיתחו את השפה, ומעולם לא היה להם טלפון חכם!

הספר אינו מחדש את העובדה שילדים הם עם סקרן, אך בהחלט לוקח את קוראיו בצורה ידידותית דרך נבכי האבולוציה. 
איורים: רון לוין
הוצאה לאור: כנרת

עטיפת הספר "המסע לארץ הקדמונים" מאת מיכל ורשאי ארלוק בה רואים ילדה ואמה עפים בשמיים
המסע לארץ הקדמונים מאת מיכל ורשאי ארלוקצילום: רון לוין

ספורו של שחף / ירדן וסמדר בן-טבו דה-לאון *בחירת העורכת*
"סיפורו של שחף" מתחיל כעוד ספר על גיבור, במקרה שלנו צב, שיש לו המון חברים, חי במקום נחמד ליד בריכת מים נעימים - אך בכל זאת לא מצליח להיות מאושר. 
"אין לי בעיה עם צבים, אבל תמיד הרגשתי שהשריון כבד ומחניק.
אי אפשר לרוץ, או לחקור מקומות רחוקים
הצבים שאני מכיר שמחים, אבל אני לא מצליח להיות מאושר".

הטוויסט המפתיע מגיע, כשאנחנו מגלים כי הצב שלנו מאוד רוצה להיות שחף, על מנת שתהיה לו האפשרות לבקר במקומות אחרים, לחוות אירועים חדשים ולחיות את החיים כמו שהוא באמת מרגיש שהוא רוצה. מי מאיתנו גם כילד וגם כמבוגר, אינו מרגיש כך לפעמים. למזלו של הצב, מתברר שיש דבר כזה אֵלים של צבים והם מחליטים למלא את משאלתו והופכים אותו לשחף. בסתר ליבם הם מקווים שהוא ישנה את דעתו ויחזור בחזרה להיות צב כי בעיניהם "זה לא הגיוני", "זה לא טבעי" ו"מה אם עוד צבים יתחילו לעשות את זה?".

אני מניחה שבשלב הזה כבר הבנתם את הנמשל אל מציאות חיינו. עבור הקטנטנים זהו בהחלט ספר משעשע, אך עבור קהל הקוראים הבוגר יותר, מדובר ברעיון פילוסופי המעביר את המסר שעלינו להיות נאמנים לעצמנו. כל אחד גדל בסביבה מסוימת - זה לא אומר שהוא לא יכול להשתנות, או לפחות לנסות. במקרה שלנו, הצב נשאר לחיות את שארית חייו כשחף שמח ומאושר. אז גם אם הילדים שלכם, או החברים שלהם מרגישים שהם שונים, או לפחות מנסים להביע את עצמם בדרך אחרת - חבקו אותם, כי אין דבר כזה 'אֵלים' במציאות שלנו - אנחנו האלים שלהם ועל אחריותינו להעניק להם את החופש הבריא להיות מה שהם באמת.
איורים: ירדן בן-טבו דה-לאון
הוצאה לאור: עם עובד

עטיפת הספר "ספורו של שחף" מאת ירדן וסמדר בן-טבו דה-לאון בה רואים צב ליד בריכת מים
"ספורו של שחף" מאת ירדן וסמדר בן-טבו דה-לאוןצילום: ירדן בן-טבו דה-לאו

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ