המצפה התת ימי באילת: האם האטרקציה הוותיקה נותנת תמורה הולמת לכרטיסים?

המצפה התת ימי באילת נחנך לפני 44 שנים, ומאז עבר שינויים רבים בניסיון להשאר אחת האטרקציות הגדולות באילת. בין 'עולם הכרישים' ל'יצורים ממעמקים' - האם הוא עומד במבחן הזמן?

עלמא אליוט הופמן
עלמא אליוט הופמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עולם הכרישים במצפה התת ימי באילת
עלמא אליוט הופמן
עלמא אליוט הופמן

הרבה מים עברו בים סוף משנת 1975, אז נפתח לראשונה המצפה התת ימי באילת (אותו הקים המיליונר מוריס קהאן, נדבן אדוק של מחקר שרכש אהדה רבה בציבור הישראלי בשנים האחרונות בעקבות תרומתו הרבה לפרויקט החללית "בראשית"). מטרתו העיקרית של המצפה היא שימורית ומחקרית: בתחילה הוא כלל בעיקר את מבנה המתכת הכבד, שסיפק הצצה יחידה מסוגה בארץ אל תוך החיים בים (אליו נוסף חדר בחלוף השנים), ועם הזמן הצטרפו שלל אקווריומים, בריכות וכמובן אטרקציות. כל אלה לא עומדים לבדם, כיוון שהפארק מפעיל תוכניה יומית קבועה שמתקיימת במתחמים השונים לפי שעות. ניתן בין היתר להשתתף בהרצאה ומספר הדרכות, לצפות בהאכלה של דגים, כרישים או צבי ים, להשתתף בפעילות של פתיחת צדפות פנינים, או בפעילות 'מבט אל השונית' לקטנטנים.

המצפה התת ימי באילתצילום: ליאור אבל

מדור ילדים - כל הכתבות
מה עושים היום
המלצות לסופ"ש עם הילדים
טיולים לכל המשפחה
הצגות לילדים

על אף המרחק מהכניסה, את הסיור כדאי להתחיל דווקא בסמל המקום, מכמה סיבות: קודם כל, המצפה התת ימי הוא חלק מזכרון הילדות הישראלי. גם אם ביקרתם בעבר וגם אם לא הייתם בו מעולם, רובנו גדלנו עם הידיעה שאי שם באילת נמצא צוהר נדיר לעולם קסום שמעולם לא ראינו - הזדמנות טובה לסמן וי על החלום הקטן הזה. סיבה נוספת היא מכיוון שרוב האטרקציות בפארק מתעלות עליו. נכון - מדובר במפגש בלתי אמצעי עם עולם המים, מבט סודי אל החיים בים באשר הם. בשני החללים דמויי הצוללת מפוזרים חלונות רבים, דרכם אפשר להתבונן בדגים ובשוניות האלמוגים שסובבים את המבנה. על החלונות מוצבים מגדירי דגים, ובחלל המרכזי ישנה עמדה ממוחשבת עם מגדיר מקיף שמאפשר קריאה מעמיקה יותר. בנוסף, מתקיימת הדרכה והסבר פעמיים ביום. כאמור, המצפה התת ימי הוא אמנם הסיבה לשמה התכנסנו, אך בצער, ולמרות הילד הרוגש בתוכנו, יש להודות שהוא די מיושן ופחות מושך לעומת אטרקציות אחרות במקום המציעות סף ריגוש גבוה יותר. לא כדאי לוותר עליו, אבל בהחלט רצוי להתחיל ממנו כדי לשמור על עניין וסקרנות, לפני שהילדים יפגשו כרישים פנים מול פנים (ואת זה, אם בכלל, איך אפשר לנצח?).

המצפה התת ימי באילתצילום: ליאור אבל
הצצה לעולם המים במצפה התת ימי באילתצילום: ליאור אבל

האטרקציה הכי מרשימה היא ללא ספק 'עולם הכרישים': בריכה עצומה, שלדברי הפארק מכילה כ-3 מיליון ליטרים של מים ומאכלסת 18 כרישים, חתולי ים, עטלף ים ואלפי דגים. הכניסה למתחם מתעתעת: זהו לובי קטן וחשוך שעל רצפתו מוקרן סרטון חוזר של גלי ים, ורק כאשר נכנסים אליו מתגלה מימינו במלוא הוד הקיר הגדול שצופה לתוך אקווריום הכרישים - מראה שמייצר פליאה במבט ראשון. החלל רחב ומסוגל להכיל כמות גדולה של אנשים, ומשמאלו יוצאת מנהרה פנימית, שהתחושה להולכים בה היא בפשטות - מדהימה. כך למשל, שחה מעלינו חתול ים סקרן והצמיד את פניו לתקרת המנהרה, והילדים המבקרים לא הפסיקו לפעור עיניים ולהתפעם מהכרישים שהתגלו בזה אחר זה. ההורים גם הם היו נרגשים מאוד, לראייה - המצלמות פעלו ללא הרף. שעה עברה ברגע. לקראת 11:30 הגיעה מדריכה וביקשה לאסוף את הקהל לחלל הראשי, להדרכה והאכלה, שבה - למרות ההסתנוורות מהיופי של המתחם ומוצגיו - עלתה דילמה קשה.

חתולי ים בעולם הכרישים במצפה התת ימי באילתצילום: ליאור אבל
עולם הכרישים במצפה התת ימי באילתצילום: ליאור אבל
כריש במצפה התת ימי באילתצילום: ליאור אבל

אי אפשר להגיע למצפה התת ימי בלי שתצוף לפחות פעם אחת השאלה המוסרית: תועלת חינוכית אל מול שעשוע, כלומר, למידה משמעותית וחשובה על עולם הים תוך לקיחתו מהסביבה הטבעית שלו. בזמן שהבטנו בחלון הענק, בעוד המדריכה מסבירה בידענות על הכרישים השונים, אופיים וגודלם, צוללן נכנס לתוך האקווריום העצום להאכיל אותם, בלי לחסוך כמובן כמה סלטות מרשימות בתוך המים וליטוף או שניים עם חתול ים. קשה מאוד להתנתק מהציניות במהלך מופע שכזה, שמלבד היותו פונקציונלי (האכלת היצורים שחיים במתחמים השונים), תכליתו המרכזית היא בידור הקהל הנרגש. האם עולה הערך המחקרי של הפארק על העובדה שכדי להצדיק את קיומו לכד יצורים מן הים אל השבי? האם פארק מסחרי פרטי צריך בכלל לתת את הדין על הכלובים הללו, כל עוד הוא דואג לרווחת בעלי החיים שנמצאים ברשותו? האם הקניית הערכים שנלווית לעוול ממרקת אותו? שאלות אלה, כמו גם שאלות על שימור והצלה, שעל חלקן ענתה המדריכה (למשל, מספר כרישים ניצלו ושוקמו בבריכה הזאת, רבים מהם אף בסכנת הכחדה), ללא ספק מלוות את הביקור בו. עם זאת, לאחר מספר חוויות במקום, קשה מאוד שלא להסחף אחר המראות היפהפיים והיצורים הייחודיים שנמצאים בו, ובעצם כך אולי אף לקבל את הדואליות הזאת. כן - פארק המצפה הוא חלק מחברה מסחרית רווחית, וכן - היא שמה לה למטרה גם לחנך את הציבור הרחב ולסייע במחקר התת ימי.

כאמור, בניגוד למצפה עצמו, רוב האטרקציות בפארק מציגות יצורים ימיים בסביבתם הלא-טבעית. מתחם אחד חדש מצליח לנטרל את הדיון הזה - 'יצורים ממעמקים' שמו. מדובר במבנה קטן יחסית, בו מסלול חשוך משובץ במסכים גדולים, המציגים דרך צילומים חיים ואנימציה ממוחשבת, מיני יצורים נדירים, לא פחות ממרהיבים, שחיים ומתקיימים בעומקים של 1,000 מטרים ומטה. חדות הצילומים הדיגיטליים מעוררת השתאות, והסרטונים המבוארים שומטי לסת. זה אמנם מתחם קטן בעל זמן שהייה קצר (היוצא, איך לא, הישר אל חנות המזכרות), אך מצאנו את עצמנו סובבים בו הלוך וחזור, מתעכבים שוב ושוב על בעלי החיים המרתקים הניבטים אלינו מהמסכים.

פארק המצפה התת ימי באילתצילום: ליאור אבל
אקווריום במצפה התת ימי באילתצילום: ליאור אבל
סיור במצפה התת ימי באילתקרדיט: Erez Israel

חצי יום עבר והספקנו, בלחץ מה, לראות כשני-שליש מהמתחמים. מלבד המצוינים מעלה ביקרנו באקווריום הדגים הנדירים, בריכות צבי הים ואקווריום שונית ים סוף, בנוסף לעצירה קטנה בגן המשחקים ובמזנון. כמו כן, נכחנו בהדרכה במצפה עצמו. ניכר שאפשר לבלות יום שלם בפארק, ואף יותר. האטרקציות מונגשות באופן כמעט מלא, בשירותים המרכזיים יש פינת החתלה, ובמזנון המחירים הוגנים למדי ומשתמשים בסכו"ם רב-פעמי (הצלחות והכוסות עדיין חד-פעמיות). זהו הבילוי המשפחתי האולטימטיבי, המייצר עניין לגדולים ולקטנים ובכללותו - שווה את מחירו. לעומת זאת אין מספיק מקורות צל, דבר שגורם לתהות לגבי הביקור בימות הקיץ.

פארק המצפה התת ימי באילת מספק לכאורה הזדמנות להביט לתוך עולם יפהפה שבני האדם כמעט ואינם מכירים, אבל האמת היא, שההצצה האמיתית היא אל עולמנו אנו. ציניות בצד, הסנטימנט והכבוד לטבע שנרכש בסיור שכזה, כמו גם האחריות והמשמעת שהפארק מבקש מאורחיו לקחת על עצמם, הם המשמעות האמיתית של הביקור בו. הניסיון לחנך את הקהל, תוך כדי שתופסים אותו עם גימיקים חביבים, הוא זה שנותן ערך נוסף ובלתי מדיד לאטרקציה הזאת. שווה את הכסף? לחלוטין, רלוונטי? כנראה שלעוד שנים רבות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ