חדש על המדף |

8 ספרי ילדים לחודש ינואר

דלית כהן
כריכת הספר "זרובבל וזלפה"
דלית כהן

הזמנו, בדקנו, קראנו ומצאנו 8 ספרים שייקחו את הילדים על כנפי הדמיון: ילדה שמקבלת קרנף ליום הולדת, חידקית קטנה שמסבירה לנו איך לשמור על היגיינה, ושני סנאים שרודפים אחרי אצטרובל - כל ספרי הילדים החדשים ששווה להכיר.

ט"ו בשבט מגיע: מה עושים עם הילדים?
מדור ילדים - כל הכתבות
המלצות לסופ"ש עם הילדים
טיולים לכל המשפחה

זרובבל וזילפה / רונית חכם
מה קורה כששכנים אינם מסתדרים? הכירו את זרובבל וזילפה, דמויות משעשעות שמוצאות סיבות מוזרות וטיפשיות לריב. זרובבל מותח לה את האוזן וזילפה מושכת לו ברגליים, ואיכשהו הם הופכים להיות שני ענקים. כמובן, שגם על זה הם מתלוננים:

"אתה נראה כמו קרפדה מצוננת!
ואת כמו נמלה אומללה.
אתה עגבניה מרוסקת! ואת טלפון שמישהו דרך עליו, קפץ עליו וזרק מהחלון של הקומה האחרונה".

כך השניים עוברים הרפתקאות, ואפילו הופכים להיות ממש קטנים עד שהם נאלצים למצוא מחסה תחת השיחים. היה רגע אחד קטן בו הם הפכו לאנשים רגילים, אבל אז שוב זילפה הציצה מהחלון והתלוננה שלזרובבל אין וילון. ללא ספק אחד הספרים המצחיקים שקראנו לאחרונה.
הוצאה לאור: אגם ילדות
איורים: ענת ורשבסקי

נא לא ללקק את הספר הזה / עידן בן ברק וג'וליאן פרוסט
הכירו את זוט, חידקית קטנה וחמודה שחיה בספר ויוצאת לכל מיני הרפתקאות. אבל זוט מאוד קטנה, כל כך קטנה שצריך להסתכל ממש מקרוב כדי לראות אותה. מעמוד לעמוד היא מראה לנו, בצורה משעשעת למדי, שחידקים נמצאים בכל מקום: בגרבים, על ברכיים של פילים, בארוחת הבוקר ואפילו בקצה העמוד של הספר. כשהיא מגיעה לשיניים שלנו, היא פוגשת חידקית בשם קטיה, שגם אותה רואים רק אם מסתכלים מקרוב, ודרכה אנחנו לומדים שהחידקים בפה לא אוהבים את הריח של משחת השינים ואוהבים לחפור חורים.

אל המסע של זוט וקטיה מצטרף גם דניס החידק, וכך הם מבקרים בעוד מקומות שכל ילד מכיר ומלמדים את הקוראים איפה חידקים נמצאים. למרות שזוט וקטיה חמודות, הספר גם מסביר מאיפה הן מגיעות ולאילו אי נעימויות הן גורמות. ספר מצחיק עם מסר שעובר מבלי להעיק. 
הוצאה לאור: עם עובד
איורים וצילומים: ג'וליאן פרוסט, לינאה רינדגרן

למה? / לורה וקארו סיגר
כולם מכירים את השלב בילדות בו על כל דבר הילדים שואלים למה. בספר שלנו, במקום ילד, מסתובב ארנב ששואל כל הזמן את חברתו הדובה "למה?". הוא רוצה לדעת למה היא משקה את העציצים, והיא עונה "כי פרחים זקוקים למים כדי לפרוח", הוא גם שואל מדוע הציפורים עפות דווקא עכשיו, והיא משיבה "כי הן עפות דרומה עם בוא החורף". לפעמים הארנב שואל שאלות עליהן לדובה אין מענה, אבל אז מגיע טוויסט נחמד בו הארנב מבקש מחברתו לא ללכת, בעוד היא רוצה לתפוס את תנומת החורף שלה. הפעם, היא זו ששואלת אותו "למה?".

רוצים לדעת מה הוא ענה לה? לא נגלה, אבל כן נשתף שזה ספר מקסים על חברות אמיתית שלא משתנה, לעומת הטבע שנע כל הזמן.
הוצאה לאור: תכלת
איורים: לורה וקארו סיגר

שלי מהבית / אורית ברגמן
טוטו הפילון הולך לים עם חברתו לה-לה. טוטו פונה אליה ושואל:
"אפשר להשתמש במגרפה?
לא, היא שלי מהבית.
בדלי? במסננת?
לא. הם שלי מהבית".

לאחר שהוא מבין שלה-לה לא רוצה לשתף את המשחקים שהיא הביאה, טוטו מגלה סבלנות ופונה לשחק לבדו. כשהוא בונה בריכה, לה-לה רוצה להצטרף אליו אבל מבינה מטוטו שצריך לחלוק את המשחקים ביחד ולשתף אחד את השני, כי רק כך אנחנו מעשירים את עצמנו ואת הסביבה הקרובה אלינו. זהו ספר קשיח לפעוטות עם מעט טקסט, המון צבעים ואיורים מושכים. 
הוצאה לאור: כנרת
איורים: אורית ברגמן

סדרת הסקרנים - מדע / אן רוניי
בדרך כלל כשפותחים עמוד ראשון בספר, כמעט כל ספר - באופן אוטומטי הקוראים הם אלה העדים לעלילה מן הצד. זה לא המקרה בספר "מדע". כבר בעמוד הראשון ימצאו הילדים שאלות שמופנות אליהם, כי קודם כל הספר רוצה לדעת עליהם. איך קוראים להם? בני כמה הם ומהי החיה האהובה עליהם. לאחר שכולם מכירים את כולם, הספר מתחיל למלא את סקרנותם של הילדים באופן מדעי עם איורים חביבים ובשפה ידידותית. למשל, הידעתם שבחלל אי אפשר לשמוע כי הוא ריק ואין בו קולות? ודולפין לדוגמה, שומע קולות גבוהים יותר ממה שמסוגלים בני אדם.

בנוסף, הספר מעניק עובדות מדעיות מעניינות שלא בטוח שהקוראים היו נתקלים בהן, כמו העובדה ש-320 זה מספר הימים הדרושים לנסיעה לירח במהירות של 50 קמ"ש, או העובדה שהעיניים שלנו מסוגלות להבחין בין 10 מיליון צבעים שונים. אמנם לא מדובר בספר עלילתי, אבל הוא כזה שמתאים בדיוק לילדים סקרנים.
הוצאה לאור: דני ספרים
איורים: פאולינה ריבס

שני סנאים ואצטרובל / רייצ'ל ברייט, ג'ים פילד
סיריל וברוס הסנאים חיים ביער אך מעולם לא נפגשו. ברוס אחראי, הוא עבד כל הקיץ ואגר אוכל, בעוד שסיריל הבליין התנדנד לו על העץ כמו לוליין. כשהחורף החל להגיע לסיריל לא היה דבר, שום פרור לא נשאר. השניים נפגשים כשהם מנסים לצוד את האצטרובל האחרון שנותר ויוצאים למרדף קצת מטורף. אבל האצטרובל, מדלג, מתגלגל, מנתר ואפילו נופל לתוך הנהר. אז מה הם עשו?

"הם הפכו קליפות עץ לסירות משוטים
וחתרו בזריזות ככל שיכלו,
עד שהגיעו פתאום למפל
ובלי שום הכנה נסחפו ונפלו".

אל דאגה, בסופו של דבר ברוס וסיריל הפכו להיות חברים ומאז בכל פעם שהם נפגשים, הם עורכים מסיבות עם המון אוכל וחברים.
הוצאה לאור: כנפיים, כתר
איורים: רייצ'ל ברייט, ג'ים פילד

חד-קרן מסוג קרנף / אורית גידלי
לעפריקי הקטנה יש יום הולדת וכל החברות מגיעות אליה למסיבה חגיגית במיוחד. אמא של עפריקי תכננה הפתעה והזמינה לה דרך האינטרנט חד קרן, הרי כל הילדות אוהבות חדי קרן. אבל משהו השתבש במשלוח, ומהקופסה יצא יצור אחר. קרנף, שזאת גם חיה עם קרן, אבל לא בדיוק חד קרן.

"החברות הסתכלו על החד קרן.
אמא הסתכלה עליהן במבט מתחנן.
כן, זה...הן אמרו..זה..ברור..חד קרן".

מאותו הרגע המסיבה הפכה להיות משעשעת במיוחד, כי יש אינסוף משחקים לקרנפים מסוג חד קרן, למשל, "הם אכלו ירקות בריאים מסוג שוקולד" ועסקו בפעילויות יצירה מסוג דבק, אחרי ששברו כמובן כמה אגרטלים ברחבי הבית. אבל בסופו של דבר כולם ועפריקי מעבירה לקוראים הצעירים מסר חשוב: המסיבה חייבת להימשך, ומכל אכזבה יוצאת חגיגה אם מגלים יצירתיות.
הוצאה לאור: כנרת
איורים: עמר הופמן

לפעמים עצב מגיע בהפתעה / אוה אילנד *בחירת העורכת*
לטעמי, אחד הדברים הקשים במילה הכתובה הוא הניסיון להעביר תחושה. כשמדברים עם ילדים על דברים אמורפיים בכלל, ועל רגשות בפרט, לא בטוח שאנו מצליחים להעביר את המסר הרצוי בצורה הנכונה או לחילופין, לא בטוח שאנו מבינים את הילדים לעומק. הספר "לפעמים עצב מגיע בהפתעה", מצליח לצייר תמונה בצורה מדויקת ומרגשת להפליא. עלילתו עוקבת אחר ילד קטן שיום אחד מגיע אליו עצב שהולך איתו לכל מקום. במקום להירתע, הספר מעניק פרשנות מאירה בשפה נגישה לילדים ומציע:

"במקום לפחד מעצב
אפשר לתת לו שם
להקשיב לו. לשאול אותו
למה הוא בא, ומה הוא צריך.
מצאו משהו ששניכם
אוהבים לעשות,
כמו לצייר".

וכך מעמוד לעמוד ומאיור לאיור הקוראים מלווים את הילד שבספר, ובעצם גם את עצמם, עד לסוף הטוב, תוך כדי הבנה שזה בסדר גם להיות עצובים לפעמים. ספר מצוין שצריך להיות בכל בית, גם אם אין בו ילדים.
הוצאה לאור: תכלת
איורים: אוה אילנד

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות