9 ספרי ילדים חדשים שכדאי להכיר

דלית כהן
דלית כהן
עטיפת הספר "לילה טוב משאית כחולה קטנה"
דלית כהן
דלית כהן

הזמנו, בדקנו, קראנו ומצאנו 9 ספרים שייקחו את הילדים על כנפי הדמיון, חלקם אפילו ספרי הפעלה עם אתגרים: צפרדע שנוהגת במשאית כחולה ועוזרת לחיות המשק לא לפחד מרעמים, מיפי הארנבת ההולנדית שמגיעה לראשונה לארץ בסדרת ספרים לגיל הרך וספר מיוחד על ילד לא שגרתי בשם סטיבן הוקינג - כל ספרי הילדים החדשים ששווה להכיר.

שלוש הצעות לטיול במרחק של 100 מטר מהבית
איך בונים סדר יום לילדי הגן?

פעילויות יצירה שאפשר לעשות בבית
תחנות הרדיו שיעזרו לכם בהסגר
הצגות וסיורים אונליין: 20 המלצות לילדים

לילה טוב משאית כחולה קטנה / אליס שרטל
צפרדע נחמדה נוהגת במשאית כחולה. סך הכל מאוד הגיוני, עד שלפתע מתחילים רעמים מרעישים וברקים מבזיקים וצפרדע ומשאית מחפשות מחסה:

"בלילה שכזה - סוער, גשום וקר,
המוסך החמים הוא מראה נהדר!
נכנסו במהירות, חשבו שנגמר,
אך פתאום מבחוץ נשמע קול מוכר"

וכך מעמוד לעמוד, לאורך הספר, מצטרפות להן חיות משק שונות, כי אף אחד לא אוהב להיות לבד במזג אויר שכזה. אווז, ברווז, פרה, חזיר - כולם מצטופפים במוסך עם עוד מוזמנים שמפחדים לשמוע את קול הרעמים. אם אתם מכירים ילדים שקצת מפחדים, הקדישו את הספר להם - ביחד כולם מבינים שזה בסך הכל רעשים.
הוצאה לאור: ידיעות ספרים
איורים: ג'ון ג'וזף בהשראת ג'יל מקלמרי

מיפי הארנבת / דיק ברונה
מיפי הארנבת החמודה עושה עלייה מהולנד. זוהי סדרת ספרים בעלי עמודים קשיחים לגילאי שנה עד שלוש, השמה דגש על לימוד מושגים ופעלים.
"פתוח או סגור" הוא ספר הפעלה עם חלונות, המלווה את העשייה של מיפי לאורך היום. בתחילה מיפי מגיעה לגן החיות ובוחנת - אילו חיות הן גדולות? בהמשך היא מסדרת את הצעצועים שלה בארון שנפתח ונסגר, וכך הילדים מלווים אותה עד שמיפי הולכת לישון.
"מיפי והכדור" הוא ספר בעל ארבעה עמודים אינטראקטיביים ומיועד לגיל שנה. מיפי משחקת עם כדור, מתופפת בתוף ועוד משחקים שילדים קטנים אוהבים.
"ספר החיות הגדול של מיפי" חושף בפני הקוראים הצעירים בעלי חיים הקלים להבחנה בגיל הרך כמו אריה, תרנגולת, חתול ועוד.
הוצאה לאור: תכלת
עיצוב הספר והעטיפה: סטודיו גם וגם

שלי מהבית / אורית ברגמן
טוטו הוא פילון שובב ותמים היוצר סיפורים מלאי דמיון. הפעם טוטו הולך עם חברתו, לה-לה, לים, ומציע לה לשחק במגרפה, בדלי ובכל המשחקים שבדרך כלל לוקחים לים. כשלה-לה מסרבת לחלוק עם טוטו את צעצועיה, טוטו מחליט לבנות בעצמו משחק וגם הוא, אינו מסכים לשתף את לה-לה. בסופו של דבר, השניים משתפים פעולה, חולקים במשחקים שלהם ונהנים פי שניים - מסר נהדר לילדים.
הוצאה לאור: כנרת
איורים: אורית ברגמן 

כיף לחפש בגן החיות / קירסטין רובסון
ספר הפעלה לילדים בו 24 איורים צבעוניים במיוחד, כאשר כל עמוד עמוס בבעלי חיים שונים. לאורכו מופיעים אתגרים שונים לקהל הקוראים הצעיר, מה שהופך את שעת הקריאה גם לפעילות נחמדה. בין האתגרים תמצאו ג'ירפה שמחפשת את שקית האגוזים שלה, תוכי שאיבד את סוכריית המקל שלו, ומבקר בגן החיות שכובעו הלך לאיבוד. 
הוצאה לאור: דני ספרים
איורים: גארת' לוקאס

קטנים גדולים: מהטמה גנדי, דיויד בואי, סטיבן הוקינג / איסבל סנצ'ס וגארה
סדרת הספרים ממשיכה להביא את סיפוריהם של האנשים הגדולים בכל התחומים אל הקהל הצעיר:
דיויד בואי - אחד מכוכבי הרוק הגדולים שידע העולם. בתור ילד למד אמנות, מוזיקה ועיצוב, וגדל בלונדון בסביבה שגרתית למדי. אבל בו לא היה שום דבר שגרתי. מוריו העידו כי למרות כשרונו, הוא לעיתים נראה להם כאילו הגיע מכוכב אחר, ולמרות שמראהו היה שונה, בואי היה מאושר להיות עצמו. הוא היה אחד האמנים הראשונים ששילב תלבושות מרהיבות ופרץ לתודעה בינלאומית לאחר שלא ויתר והשקיע כל רגע מזמנו במטרה להצליח. מסר מצוין לילדים שמראה חיצוני הנחשב כלא שגרתי, אינו צריך לשמש כמכשול להשגת שאיפותיהם.

מהטמה גנדי - שמו האמיתי היה מוהדנס ולא מהטמה, הוא נולד בהודו וחי חיים צנועים. בגיל 19 נסע ללמוד משפטים בלונדון וספג את תרבותם של האירופאים. אך כשהגיע לדרום אפריקה, סבל מגזענות ופתח במה שנקרא מרי אזרחי בלתי אלים: הוא התיישב באמצע הכביש ולא זז. לאט לאט הצטרפו אליו אלפי אנשים - זה היה המרי האזרחי הלא-אלים הראשון המתועד. בהמשך חייו חזר גנדי להודו במטרה לעזור לעמו להשתחרר מכבלי הבריטים. למרות שנעצר, מעולם לא פתח באלימות והמשיך להטיף לאדיבות כלפי כל בני האדם. בני עמו החלו לקרוא לו מהטמה, פירוש המילה היא: נפש גדולה. כך הוא הפך לסמל למען צדק ושוויון והעביר מסר לעולם כי אפשר להשפיע גם בדרכי שלום. 

סטיבן הוקינג *בחירת העורכת*
גם אם אתם או ילדכם לא חובבי מדע, אין ספק שסיפורו האישי של סטיבן הוקינג יירשם לעד בדפי ההיסטוריה. כשהיה ילד, בנה בבית הספר מחשב מחלקים של שעון וטלפון ישן, מה שהיווה אינדיקציה לעתיד גדול. חייו של הנער הצעיר השתנו לנצח, לאחר שאובחן כחולה במחלה נדירה וסופנית - אך הוא לא נתן לשינוי הפיזי, שהשליך על איכות חייו, לפגוע בעיסוקו - להיפך. הוקינג לא פסק לרגע לחקור את היקום ואף הקים משפחה. בחרתי בספר הזה מכיוון שהוקינג הוא אדם שחווה בידוד אמיתי מהו, לצד היותו אישיות מפורסמת, והוא לא נתן לאף מכשול להסיט אותו מללכת בדרכו הייחודית ולפרוץ את גבולות יכולותינו כבני אדם. אחד הציטוטים המפורסמים שלו: "תבונה היא היכולת להסתגל לשינוי", רלוונטית מתמיד. מילים אלה נאמרו בזמנים אחרים, בהם לא הייתה אפשרות לנבא את המצב בו אנו נמצאים כיום. בהתאם, אני קוראת לכולנו: בואו נסתגל לשינוי במציאות חיינו, נגלה אחריות ונדאג לכך שהעתיד יהיה מקום בו נרצה לבקר. 

הוצאה לאור: צלטנר ספרים
איורים: מאט האנט

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות