הלונדע: פארק שעשועים אמיתי למוח

מוזיאון הילדים בבאר שבע מציע חוויה מעוררת חושים בשמונה מתחמים שונים, שיכריחו אתכם לחזור שוב ושוב, רק כדי להספיק את הכל

גלי פיאלקוב, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לונדע באר שבע
גלי פיאלקוב, עכבר העיר
לומדים תוך כדי משחק. לונדעצילום: גיל נמט

לונה פארק בתוך מוזיאון לילדים שכל עיסוקו בידע? הלונדע, שנפתח לאחרונה בבאר שבע הוא בדיוק זה - מקום מלהיב, עתיר חידושים והפתעות, שהילדים לומדים בו המון תוך כדי בילוי. אז למה אתם מחכים? אירזו את הקטנים ואוצו רוצו דרומה.

» לונדע - לפרטים נוספים
» אירועי החודש בבאר שבע
» כל מה שקורה בבאר שבע

כפי שמרמז שמו של המקום, הנושא המרכזי בלונדע הוא ידע. בהגדרתו הרשמית הלונדע נקרא "מוזיאון הילדים של באר שבע על שם ג'ק, ג'וזף ומורטון מנדל" (הנדבנים היהודים שאפשרו את הגשמת החלום ובניית המקום) - מרכז תערוכות, חוויות, אטרקציות ופעילויות לילדים. שלא כמו במקומות אחרים, בהם מעבירים לילדים מצבור עובדות בדרכים דידקטיות, בלונדע תקפו את העניין בדרך שונה לחלוטין. המקום בן שלושת הקומות כולל גינת שעשועים-לימוד ענקית, משתרע על פני שטח כולל של 4,000 מ"ר ומספק למבקרים בו בילוי משוגע ומשגע שגם יום שלם של פעילות לא יספיק כדי למצות את כל הקיים בו. למרות שהוא מיועד לילדים מגיל 0 (כולל משחקייה מושקעת שמחכה לזאטוטים בקומה העליונה) ועד גיל 12, המתקנים השונים יכולים לעניין את בני כל הגילאים. אפילו בני נוער נרגנים יימצאו עצמם משחקים ומתלהבים מאחד או יותר מבין למעלה מ-50 המייצגים והמתקנים שמציע המוזיאון החדשני, וזו קביעה וודאית.

את המרכז ותכניו יזמה, אצרה ופיתחה חברת Playplus, בראשותן של תמר הדר ואפרת אדיב, בעבור עיריית באר שבע שבע, ששמה דגש מיוחד על תחום תרבות הפנאי בעיר, והפיכתה למוקד משיכה ארצי. הדר ואדיב אינן חדשות בתחום, שתיהן הגו ופיתחו את תערוכת "א ב גע דע" המקסימה, שפעלה בבית התפוצות בתל אביב בהצלחה גדולה במשך זמן רב. שתי היזמיות היצירתיות והלא סטנדרטיות הצליחו, בעזרתם האדיבה של האחים מנדל והחזון של רוביק דנילוביץ', ראש עיריית באר שבע, להקים מקום יוצא דופן הן בחנו וקסמו, הן בערך המוסף הלימודי שהוא תורם למבקריו הצעירים והמבוגרים והן בפיתוח החשיבה מחוץ למסגרת שמתאפשר בעקבות הביקור במקום.קשה לכתוב על השפע של הלונדע מבלי לחטוא ולהחמיץ מספר מתקנים, מכיוון שהמקום פשוט עמוס להתפקע. בתשובה לשאלה האם עודף המתקנים והגירויים לא יוצר עומס יתר על הקטנים, מסבירה אדיב שלא כמו רוב ההורים, שבהגיעם מרגישים חובה להגיע לכל פינה ופינה במתחם, הילדים דווקא נוטים להצמד אל 2-3 מתקנים ולמצות אותם עד תום. זו, לטענתה, דרך מצוינת להפיק את המיטב מהמקום, כמו כל דרך אחרת שנראית לילדים, אשר יכולים להסתובב במוזיאון בחופשיות (בגרביים בלבד), לבחור לבדם איפה להתעכב ועל מה לדלג ולספק את סקרנותם ויצר המשחק שלהם - כל ילד בהתאם לבחירותיו וחשקיו.

לומדים תוך כדי משחק. לונדעצילום: גיל נמט

מכונת כדורים ותפאורת כריות: מה מחכה לכם?

כל חלק מתוך שמונת מרחבי הידע שפועלים בלונדע, עוסק בפן אחר של העולם הסובב אותנו, ומספק לילדים דרך חווייתית ללמידת המציאות על רבדיה השונים. בדרכי חישה, חוויה ומשחק, נחשפים הילדים לאלמנטים משמעותיים המצטלבים עם עולמם האישי, ומתרגלים נושאים כמו ניהול משאבי זמן, כסף ומזון. דוגמה טובה היא מכונת כדורים, שאת חלקיה הילדים צריכים לכוון כך שמזונות בצבעים שונים יסודרו נכון על גבי צלחת, כאשר על הדרך מסופק גם הסבר בריאותי לצורך התזונתי באכילת מזונות בצבעים השונים. בנוסף עורכים הילדים היכרות נעימה ובלתי מחייבת עם מדינות זרות (מכוונים ומנסים לקלוע חצים שמסמלים ארצות מסוימות אל המיקום שלהן על פני הגלובוס), תרבויות ושפות שונות (הקראת מגילת העצמאות כשבתוך הטקסט משולבות מלים בשפות אחרות) ומתנסים בהן. במתחם אחר הם פוגשים את עולם התרבות והאמנות, בו פועל מרחב תיאטרלי מדהים ובו מאות כריות מצוירות מהן ניתן לבנות תפאורות מגוונות. לצידן מוצעים בגדים ותחפושות ואפילו מאפרת שבאה בשבתות, והמקום כולל במה, מצלמה וקטעים מוכרים מתכניות ערוץ לוגי, כשהילדים ממחיזים בצוותא ואף מתעדים את התוצאה. מערכת השמש והתכונות הייחודיות של כדור הארץ ושל כוכבים אחרים זוכים אף הם לטיפול מקסים במקום - הילדים משוטטים במבוך חשוך שבו עליהם לזהות פריטים זרחניים שמהווים זיהום שהותיר האדם בחלל החיצון.

כל אחד מוצא את המתקן שלו. לונדעצילום: יח"צ

מרבית המתקנים דורשים זמן משחק ארוך, ויהיו ילדים שיוכלו אפילו לבלות יום שלם במתחם אחד. לכן חשבו במקום גם על ההורים, בעזרת פינה שאסור לכם להחמיץ. בחלל רחב ידיים המוקדש לרגשות השונים, מוקרנים על שלושה קירות גדולים סרטוני טבע מעוררי עצב, שמחה, פחד ועוד, בליווי מוזיקה הולמת. ההתבוננות בסרטוני הענק מתבצעת תוך שכיבה על רצפת המתחם שעשויה ממזרן רך בחדר מואפל ונעים במיוחד. מעבר לחיבור המושלם שמעוררים הסרטונים אל בעלי החיים, והאמפתיה הרבה שהם מייצרים בצופים כלפי ההתנהגות ה"חייתית" שמתגלה כיותר אנושית מזו של בני האנוש, מספק המקום התרגעות מושלמת וההורים, כמו גם הילדים, פשוט נהנים בו ותופסים שלווה אוטופית כמעט.

בחלקיו החיצוניים של המוזיאון ממתינים למבקרים מרפסת וחצר משחקים ייחודית, בהן ניתן בין השאר לשחק סולמות וחבלים בתלת-מימד, תוך השתתפות אקטיבית במשחק (כן, לפעמים צריך לטפס על סולם ולהתקדם מעלה אבל אפשר גם להגיע למשבצת הכמעט אחרונה ואז להחליק על מגלשה גדולה עד לתחילת המסלול). גם האגפים החיצוניים צבעוניים ויפים ומעוצבים ברוח המקום.

המוזיאון כולו מאפשר גישה נוחה לכל צורך ומציע אזורי התארגנות, מזנון, ואפילו שירותים יפהפיים, בהם משטחי החתלה ואסלות בגדלים משתנים בהתאם לגילאי המבקרים. כל המתקנים והציוד במקום מתאפיינים באיכות גבוהה, בניקיון, באסתטיות ובצבעוניות מקסימות, כשהמוזיאון אף עומד בתקני הנגישות המחמירים ביותר. מדריכי המוזיאון נמצאים בתחנות השונות ומסייעים או מכוונים את המבקרים כשהם מתבקשים או בעת צורך. מומלץ להתעדכן לפני היציאה מהבית (אפשר טלפונית ואפשר באתר הבית של הלונדע) האם צפוי מקום במוזיאון גם בשבילכם במועד הגעתכם, בכדי שלא תגיעו ותאלצו להמתין זמן ארוך.

בילוי יומי מושלם. לונדע באר שבעצילום: גיל נמט

דמי הכניסה מזכים את המבקרים באפשרות לצאת ולבוא לאורך כל היום, כך שבהחלט ניתן להגיע למקום בבוקר, לבלות בו שעתיים-שלוש, לצאת לשוטט מעט בבאר שבע, ולשוב לאחר ההפוגה בכוחות מחודשים, לעוד פרק זמן במוזיאון רב ההיצע והמרתק הזה, שבכל מקרה גם מספר ביקורים לא יספיקו כדי לחוות אותו עד תומו.

» לונדע, דוד הראובני 25, באר שבע. שעות פעילות: ראשון עד חמישי - 09:00-13:00, 16:00-19:00. שבת: 9:30-18:30. מחיר: רגיל - 55 שקלים, לתושב באר שבע - 40 שקלים, גמלאים - 35 שקלים (התשלום מגיל שנתיים ומעלה).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ