ספרי ילדים: דרמת נעורים מכשפת

קללה נוראית הפכה את סטיבן לרואה ואינו נראה, עד שנערה אחת ומיוחדת משנה את חייו. מור דבורקין-פוגלמן מצאה עולם רגשי עמוק דווקא בספר ילדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יש כל כך הרבה רגעים בחיים שבהם היינו מעדיפים להיות בלתי נראים: כשריכלנו על הבוס והוא בדיוק צץ מאחורינו, כשהחלקנו ברחוב ישר לתוך שלולית לעיני העוברים ושבים או סתם כשגילינו שהסתובבנו יום שלם עם נייר טואלט דבוק לעקב הנעל. אבל תחשבו על זה עוד רגע: מה אם באמת אף אחד לא יכול היה לראות אתכם? לא לרגע אחד, לא ליום, ולא רק כשתרצו, אלא במשך כל החיים! כבר לא נשמע מפתה במיוחד, נכון? אבל זו מציאות חייו של סטיבן, גיבור הספר 'בלתי נראה' מאת אנדראה קרמר ודיוויד לוויתן.» ספרי ילדים - לכל הביקורות» ספר קטן שיגרום להנאה גדולה» ספר ההתבגרות שאתם חייבים במדור הספריםאיך מרפאים את הקללה הנוראה? סטיבן נולד בלתי נראה, בשל קללה מסתורית שהוטלה על אמו, איש אינו יכול לראותו ואפילו המגע בו הוא עניין מסובך. לאחר שאביו עוזב את הבית ואמו מתה, הוא נותר לבדו, מתקיים מחוץ לחברה גם במישור הפיזי וגם במנטלי. רואה ואינו נראה בניו יורק הענקית והמנוכרת, הוא חי חיים נוחים כביכול, אך לעתים כמעט שכבר לא בטוח בקיומו שלו. אלא שאז הוא פוגש את אליזבת' ג'ו, נערה חדשה שעוברת לגור בדירה ממול ונמצאת בנסיבות משפחתיות מורכבות, והיא רואה אותו! כן, אליזבת' היא היחידה שמסוגלת לראות את סטיבן, עובדה שהוא מסתיר מפניה ככל יכולתו. השניים מתוודעים זה אל זו ובמהרה פוצחים ברומן נעורים סוער ומאושר, אושר המתערער כשאליזבת' מגלה את האמת. ההבנה שרק היא יכולה לראות את סטיבן מעוררת אצלה שאלות מבהילות בדבר זהותו וזהותה, שאלות שהתשובות המפתיעות עליהן יטלטלו כהוגן את עולמם של השניים, את מערכת היחסים ביניהם ואת ניו יורק כולה.אלגוריה קסומה לאהבה ראשונה. "בלתי נראה" (כריכת הספר)דקויות של רגש קרמר ולוויתן רוקמים עלילה מרעננת ויוצאת דופן על מדף ספרי הפנטזיה לנוער, שייחודה נובע בעיקר מהצלחתם בגיבוש דמויות מתבגרים בגודל טבעי. בעידן הארי פוטר בו יוצרים סופרי הפנטזיה של ימינו, מנעד הרגש השולט אצל מרבית הגיבורים הצעירים נע על הציר שבין אושר עילאי, זעם מתפרץ, בואך יגון עמוק. תחושות יומיומיות יותר או דקויות של רגש הס מלהזכיר. אז נכון שגיל ההתבגרות הוא מפץ הורמונלי שזורק את הנערים והנערות אל הקצוות הרגשיים, אבל חייו של המתבגר הממוצע הם אינם רק סערה בלתי נגמרת, אפילו כשהוא עצוב או מאוהב. סוד קסמו של 'בלתי נראה' טמון, לפיכך, בעובדה שלצד הכישוף הגדול של החיים, ההרפתקאות הסוחפות והקסם, הוא נופח חיים בדמויות בעזרת מגוון של רגשות אמיתיים מאוד: מבוכה, עוקצנות, רוח שטות, חיבה, הרהורים, חלומות על העתיד וכן, גם אהבה ודילמות משנות חיים, אך הכל מוגש במידות מציאותיות מאוד. אחרי הכל, זהו הוא סיפור אנושי מאוד, משום שהבחירה בהיותו של סטיבן נראה לעיניה של אליזבת' בלבד היא במובנים רבים אלגוריה קסומה לאהבה ראשונה ולגילוי המופלא הזה של אדם אחר הרואה אותנו בדיוק כפי שאנחנו. אדם המבחין בקטנות והכיעור, העיוות והכאב, ומקבל אותנו עם הצלקות, הפחדים והמטענים הרגשיים והמשפחתיים שאנו סוחבים- רואה אותנו באמת ואוהב אותנו למרות כל אלה.

מה: 'בלתי נראה' מאת אנדראה קרמר ודיוויד לוויתן הוא ספר פנטזיה לנוער המשלב ביד אמן בין סיפור מכושף ומפעים לבין דמויות אנושיות ואמינות מאוד. סיפור שיעוררו בקורא המתבגר הזדהות וחיבה.

מי: לגילאי 13-16

כמה: 62 שקליםהוצאת כתר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ