כלבים בחלל: יותר מדי במוסקבה, פחות מדי בחלל - ילדים - הארץ

כלבים בחלל: יותר מדי במוסקבה, פחות מדי בחלל

הסרט שמבוסס על הכלבים הסובייטים שהגיעו לחלל, לא מצליח לרתק או להלהיב באמת את הילדים, על אף הסיפור המעניין שעומד מאחוריו

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

"כלבים בחלל" נשמע כמו רעיון מצוין לסרט: כלב הוא לא רק ידידו הטוב של האדם אלא גם שילוב מוצלח בין מתיקות לאינטליגנציה, והחלל הוא הרי מרחב אינסופי שמספק אפשרויות ויזואליות מרהיבות ושלל גירויים לדמיון. אבל למרבה הצער ההבטחה שטמונה ברעיון של "כלבים בחלל" לא מתממשת, בעיקר כי התסריט - שמבוסס על סיפורה של לייקה, היצור החי הראשון ששוגר לחלל (ב-1957) - סובל מהיעדר מיקוד ולא מצליח לבנות סיפור אחד מרכזי וסוחף שירתק את הילדים (שלא לדבר על ההורים).

כלבים בחלל - מועדי הקרנהלעוד סרטי ילדים

הסרט נפתח בעכבר שמנסה לפתות עורב להפיל מפיו חתיכת גבינה ובגור כלבים שמוענק כמתנה מנשיא רוסיה לנשיא ארצות הברית. בהמשך נחשפים הזאטוטים לקבלת הפנים הצוננת שמעניקות החיות האחרות בבית הלבן לגור, לכלבת רחוב בשם סטרלקה שנמלטת מאיש מסתורי עם כלוב קטן ולכלבת קרקס בשם בלקה שמצוידת בעיקר בחן טבעי וביכולת קומית משובחת.

הצגת המציאות האפורה ברחובות מוסקבה, שבה הכלבים וגם העכבר (שמתגלה כידידה הטוב של סטרלקה) רק מנסים לשרוד, ובמקביל חיי הקרקס הזוהרים לכאורה אבל הלא פשוטים כלל, נמשכת זמן רב, רב מדי, עד שהזאטוטים, שהבטיחו להם חלל, מתחילים להתקומם. בנוסף, למרות שלאקספוזיציה מוקדש כאמור זמן רב, כמעט חצי שעה, "כלבים בחלל" לא מצליח לפתח לבלקה וסטרלקה אופי ייחודי. ההזדהות של הילדים עם שתי הכלבות מובטחת - שתיהן מתוקות להפליא - אבל הן לא מעוררות עניין מיוחד. כתוצאה מכך גם הניסיון להכניס את בלקה לסטרלקה לתבנית הקלאסית של שני הפכים שצריכים ללמוד להסתדר ביניהם מקרטע. נקודת תורפה נוספת היא סיפור הרקע של סטרלקה - סיפור שהקשר בינו לבין החלל עושה רושם מאולץ למדי.

כשם שלבלקה וסטרלקה אין אישיות של ממש כך גם הסרט "כלבים בחלל": אחרי ההתחלה הנמרחת הסרט הופך לסרט מסע חזרה הביתה של בלקה (או ליתר דיוק חזרה לקרקס, ממנו עפה בטיל שמשמש למופע אקרובטי), ואז מזגזג שוב ומשנה צורה לסרט טירונות - בלקה וסטרלקה נלכדות ומועברות למתקן אימונים צבאי שם יכשירו אותן להיות טייסות חלל. גם החלק הזה בסרט - שכולל מפקד קשוח מאוד (כלב בשם קאזבק) ושני כלבי רחוב שהתעמתו עוד קודם לכן עם בלקה וסטרלקה ועכשיו מתחרים איתן על שני המקומות בטיסה לחלל - לא מתרומם ולא מצליח להלהיב באמת את הילדים.

דמויות בלי הרבה אישיות. כלבים בחלל

ואז מגיעה הספירה לאחור לקראת ההמראה המיוחלת של בלקה וסטרלקה לחלל, רק חבל שזה קורה רק לקראת סוף הסרט. גם בחלק הזה יש תפניות עלילתיות תמוהות ומגושמות, ובלגן שמקשה על הילדים להבין מי נגד מי ומה קורה, אבל לפחות הם מקבלים מעט חלל מיוחל. בסוף הסרט מתברר שהגור הוא בנה של בלקה, אם כי התהיות מדוע היה צורך בסיפור מסגרת, ומה הוא בדיוק תרם לצופים, נותרות ללא מענה. כך או כך, בלקה וסטרלקה זוכות לסוף טוב - בניגוד למציאות עליה מבוסס הסרט, אם כי כמובן אין טעם ואין סיבה לבאס את הילדים יתר על המידה.

הציורים יפים, צבעוניים במקום בו נדרשת ססגוניות וקודרים בקטעים שבהם יש צורך באפרוריות. האנימציה סבירה, אם כי מעט חיוורת ביחס לאפשרויות הטמונות בחלל, בתלת-מימד ובשילוב ביניהם. הפסקול אפקטיבי, אבל הוא לבדו לא מצליח לסחוף את הזאטוטים או להעיף את הסרט לגבהים של ממש.

ילדים קטנים (עד גיל 4-5) שיש להם בבית כלב, או שאוהבים להגיד "אמא, תביאי לי גור", עשויים ליהנות מ"כלבים בחלל", אולם כלבי הרחוב הסובייטים שעל גבם ביצע המין האנושי צעדים ראשונים בדרך לחלל - ראויים להנצחה מוצלחת יותר, כזו שהייתה מספקת לצופים חוויה מרוממת נפש של ממש.

כלבים בחלל - מועדי הקרנה

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ