ספרי ילדים: מה קוראים בחגים?

אם חשבנו שהחופש הגדול נגמר נכנס לו סוכות בצעדי ענק. מור דבורקין-פוגלמן עם המלצות לקריאה משפחתית, שתעביר את הזמן בכיף ואולי גם תלמד משהו את הילדים

מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עוד לא הספקנו להתרגל לגן החדש או לכיתה, להבין איפה מניחים את התיק, מי יושב ליד מי ומי נגד מי, וכבר קופצים עלינו החגים והופכים לגמרי את השגרה הטרייה. כדי להקל על המעברים האינסופיים של התקופה התקבצו על המדפים מבחר ספרים חדשים ומחודשים, שמתאימים מאוד לעונה הנוכחית על חגיה, חופשיה והחזרה לשגרה שאחריה:

"סכך לסוכה", מאת לוין קיפניס (הוצאת שמואל זימזון, 68 שקלים. לבני 3-6:)

הוצאה מחודשת לסיפורו הוותיק של לוין קיפניס על דוד הקטן, שעובר בין העצים לשאול - מי יסכים לתת סכך לסוכה שבנה במו ידיו? סיפור חינני ביותר, שיערוך לילדי הגן היכרות עם שלל עצי פרי. סגנונו של לוין קיפניס משיב רוח רעננה של ספרות ילדים בשפה גבוהה שאינה מתכופפת, ואיוריה של פזית מלר-דושי מוסיפים לה ניחוח רטרו חביב.גרסה מחודשת. סכך לסוכה (איורים: פזית מלר-דושי)"על מועדים לילדים מאת רבקה אליצור", (הוצאת ידיעות ספרים, 78 שקלים. לבני 4-8):

פתיחת השנה היא זמן מוצלח לקניית ספר המקבץ מגוון סיפורי חגים. בספרה של רבקה אליצור תמצאו סיפורים מרתקים ושופעי דמיון לכל חג וחג, הכתובים בתבונה של מי שהייתה מורה אהובה וסופרת ילדים מוכשרת, שהבינה באמת לנפשם של קוראיה הצעירים.

 "המשקפים של סבתא" מאת נטע קרקובר (הוצאת גוונים, 68 שקלים, לבני 2-4):

תקופת החגים מזמנת לילדים שהייה אינטנסיבית במחיצת בני המשפחה, ולכן היא הזדמנות טובה לקריאת סיפורים הקשורים בה, דוגמת "המשקפים של סבתא". הוריו של אורי הקטן יוצאים לבלות והוא נשאר בשמחה עם סבתו האהובה. אלא שכאשר סבתא רוצה להקריא לו סיפור לפני השינה, מגלים השניים כי משקפיה נעלמו. אורי רב התושיה יוצא למסע חיפושים אליו מצטרפים כל חפצי החדר, עד לסוף המפתיע. ספר חינני ומשעשע, מהנה לנכדים וסבים גם יחד. לאן נעלמו המשקפים? "המשקפים של סבתא" (איורים: נטלי אורטגה)

"אחת, שנים, משפחה"  מאת מיכל קידר (הוצאה עצמית, 50 ש"ח, לבני 4-7):

ואם כבר מפגשים משפחתיים, אלה מציפים אצל ילדים רבים השוואות וסימני שאלה לגבי משפחתם שלהם ומשפחות אחרות. ספרה של מיכל קידר יענה בהצלחה על כמה שאלות שכאלו: הספר עוסק באם חד-הורית לשני ילדים חמודים, הפורשת בפני הקורא הצעיר בשפה נהירה ובלתי מתחכמת, את האופן בו נוצרת ומתהווה משפחה של אמא אחת ושני ילדים שנוצרו בהפריית מבחנה, על הקשיים והשמחות הטמונים בה. זהו ספר הפונה לילדים באופן אינטיליגנטי ומכבד מאוד, תוך שמירה על איזון עדין של מענה למגוון שאלות, מבלי להציף בעודף מידע.

"ילד קטן הלך לגן", מאת י"ד קמזון משנת 1964 שראה עתה אור מחדש בהוצאת ספר לכל (68 שקלים):

אחרי כל החגים והחגיגות, יצטרכו הילדים להתרגל מחדש לגנים ולבתי הספר. לצעירים שבחבורה זו עשויה להיות משימה לא פשוטה, והספר, שיעורר בהם רצון וחדווה לצאת לגן בבוקר, נכתב בדיוק למטרה זו. הטקסט הקצר והמחורז ואיוריו הצבעוניים והמושכים של ה.הכטקופף, מספרים את סיפורו של ילד הצועד לגן ונפגש בדרכו עם שלל בעלי חיים המברכים אותו בלכתו ובשובו. הספר ישרה על ילדי הגן הצעירים אווירה שמחה וחגיגית בכניסה המחודשת לגן, ויסייע להם לשוב לשגרה בקלות ובהנאה.אווירה שמחה וחגיגית. "ילד קטן הלך לגן" (איורים: ה.הכטקופף)

ומשהו נחמד לסיום:

חופשי החגים הרבים שמגיעים רגע אחרי החופש הגדול, מותירים את מרבית ההורים מיובשים מרעיונות להפעלת הילדים המשועממים. בהוצאת דני ספרים נחלצו לעזרתכם והוציאו לא מכבר את הספרים "מציירים בכיף" ו-"פלסטלינה בכיף" (88 שקלים כל אחד). לא מפסיקים ליצור. "פלסטלינה בכיף" (עטיפת הספר - יח"צ)

אלו הן ערכות יצירה המשלבות צבעי עיפרון/ חבילת פלסטלינה בשלל צבעים, בעזרת ספרים שמסבירים בצורה ברורה ומעניינת כיצד לצייר וליצור מגוון בעלי חיים, חפצים ודמויות. בנוסף, פרסמה ההוצאה את הספר הרביעי בסדרת ספרי הפנאי "אמא ואני", המתמקד הפעם באפייה. בספר תמצאו מתכונים למאפים שילדים אוהבים, יחד עם הסברים מפורטים על תהליכי העבודה וכן הסברים מדעיים נגישים על שאלות דוגמת כיצד תופח הבצק ומה קורה לעוגה בתוך התנור. שעות של תעסוקה והנאה מובטחות לילדים ולכם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ