אגדת תיאטרון: אורנה פורת הלכה לעולמה

אשת התיאטרון וכלת פרס ישראל, שייסדה את תיאטרון הילדים והנוער על שמה, נפטרה אמש (רביעי) בגיל 91

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אורנה פורת, משחקניות התיאטרון הנודעות והחשובות שפעלו בישראל ומייסדת תיאטרון אורנה פורת לילדים ונוער, הלכה לעולמה אמש (רביעי) והיא בת 91. חייה של פורת היו מלאי תהפוכות. היא נולדה בשנת 1924 בשם אירנה קליין, בגרמניה. אביה היה בן למשפחה קתולית, בעוד אמה נולדה במשפחה פרוטסטנטית (לותרנית), אך בחרה להיות אתאיסטית והתעניינה ברעיונות סוציאליסטים. בגיל 10 עברה המשפחה לעיר פורץ, שם התקבלה לארגון "הנוער ההיטלראי", למרות הסתייגות מפורשת של הוריה. בתום לימודי התיכון, בין השנים 1942-1940 למדה פורת משחק בבית ספר לתיאטרון בקלן.

» תיאטרון אורנה פורת לילדים ונוער - לכל המופעים

לאחר מלחמת העולם השנייה ביקשה פורת להגר לרוסיה ורואיינה על ידי יוסף פרוטר, קצין מחיל הבריגדה היהודית של הצבא הבריטי. השניים התאהבו, ופורת שינתה את תוכניותיה ועברה עמו לישראל, שם עיברתה את שמה.

אורנה פורת הפכה לאוהבת ישראל מובהקת והחליטה להתגייר. היא הצטרפה לתיאטרון הקאמרי זמן קצר לאחר שעלתה לארץ, ושיחקה בתיאטראות נוספים בארץ ובחו"ל. בין היתר כיכבה בתפקידים בהצגות: "ז'אן דארק" ,"הנפש הטובה מסצ'ואן", "הלילה השנים-עשר", "ביקור הגברת הזקנה", "נשות טרויה" ו"מירל'ה אפרת".מקירים וזוכרים. סרטון שתיאטרון הקאמרי ערך לרגל יום הולדתה ה-90:

מלבד היותה שחקנית, פורת הקימה וניהלה את התיאטרון לילדים שליד "הקאמרי" שפעל בשנים 1965–1970 ולאחר סגירתו הקימה ב-1970 תיאטרון לילדים ולנוער הנקרא על שמה ופועל עד היום, כאשר היא מכהנת כנשיאת התיאטרון. במשך 40 שנות קיומו הועלו בתיאטרון אורנה פורת לילדים ונוער מאות הצגות ילדים. עיקר יעודו של המקום להביא את אמנות התיאטרון אל כל ילדי ישראל, מתוך כוונה להקנות להם ערכים אמנותיים, הומניים ולאומיים באמצעות מפגש עם היצירה האמנותית. משכן התיאטרון הוא באולם ירון ירושלמי במרכז סוזן דלל בתל אביב.

פורת זכתה על פעליה השונים לפרסים רבים ולהוקרה, ובין היתר היתה כלת פרס ישראל לתיאטרון בשנת 1978‏, זכתה בשלושה פרסי כינור דוד, בפרס ברנר‏ ועוד פרסים ועיטורים בארץ ובחו"ל. בנוסף קיבלה תארי דוקטור לשם כבוד מטעם מכון ויצמן למדע, אוניברסיטת בר אילן ואוניברסיטת תל אביב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ