נורית אסיאג, עכבר העיר

מתלעות היישר מאוסטרליה. תערוכת עולם הכרישים (צילום: יח"צ)

"עולם הכרישים - טורפים מן המעמקים" היא אחת מהתערוכות הקיציות לכל המשפחה שמציעות לכם מפלט מהחום בחוץ ובילוי משותף וממוזג. אחרי שהדינוזאורים כבשו את האולמות והחצרות בשנים האחרונות, הגיע זמנו של הטורף הימי להנעים את זמנכם. הכריש שוחה באוקיינוסים כבר 450 מיליון שנים והוא חביב על ילדים רבים, שכנראה נמשכים לאימה ולפחד שדמותו מעוררת. האם זהו פחד מוצדק? לא ממש. התערוכה מראה שדווקא הכריש הוא זה שבסכנה יומיומית מהאדם - ולא להפך, ושלמרות שבים חיים כמה סוגים של כרישים טורפים ומסוכנים, הסיכוי שניפגע מהם הוא קטן ביותר, כמעט אפסי.

» החופש הגדול - המדריך המלא» עולם הכרישים - לכל הפרטים והמועדים» רוצים לזכות כרטיסים בחינם לעולם הכרישים?» האירועים שיעשו לכם את הקיץ

התערוכה שהגיעה אלינו מאוסטרליה, מתפרשת על ארבעה חדרים, שכל אחד מהם מתמקד בהיבט אחר של עולם הכרישים. כבר בחדר הכניסה אתם מקבלים את מנת הטריוויה הכרישית (הידעתם? כרישים יכולים להחליף שיניים שנפלו תוך 24 שעות), שתלך ותגדל ככל שתתקדמו הלאה. התחנה הבאה היא אולם שבו מיצב מולטימדיה מרשים הבנוי מיותר מ-20 מסכי וידאו בגדלים שונים. על המסכים מוקרן סרט טבע תיעודי המציג את הכריש כצייד מיומן מצד אחד, וכיצור אצילי ונערץ מצד שני. סרטי וידאו מוקרנים גם על הרצפה ויוצרים מעין איי אלמוגים וירטואליים, והילדים הקטנים מתלהבים משכשוך בין אלמוגים וכרישונים. משעשע ומחמם את הלב לראות איך נציגי דור ההמשך מקפצים בין הגלים ומנסים לתפוס את הדגים "השוחים" בין רגליהם. השילוב של הווידאו, האפלולית והמזגן הפועל במלוא המרץ (לרגישים לקור כדאי להצטייד בלבוש הולם) יוצר תחושת "20 אלף מיל מתחת למים" בדקות הראשונות של השהייה בחדר.

אווירה תת קרקעית קרירה. תערוכת עולם הכרישים (צילום: נורית אסיאג)

שני החדרים הנוספים עוסקים בשני ההיבטים המרכזיים של החוויה: חלל אחד - "ראש שרשרת המזון", מתמקד במגוון הגדול בקרב הכרישים. הקירות ותיבות התצוגה משופעים בדגמים, שיניים, לסתות, צילומים - והכל מלווה בהסברים קצרים וקולעים בתוספת אנקדוטות סטטיסטיות ("בארצות הברית קיימת סבירות גבוהה פי 200 שצבי יהרוג אתכם מאשר כריש"). החלל השני - "בני אדם נגד כרישים", סוקר את היחסים המורכבים בין הדג הטורף לאנשים. חלל זה הוא המעניין ביותר, שכן הוא מצליח להעביר את מסרי התערוכה - הוא סוקר מקרים של תקיפות כרישים ומספק כללי זהירות, אך לצדם הוא מבהיר שמדובר בתופעה שולית ונדירה שנופחה מעבר לממדיה הריאליים (ותודה ל"מלתעות" על תרומתו לפחד וליראה). יותר מכך - בחלל זה תיווכחו לדעת שהרוצח האמיתי פה הוא (שוב) האדם, ולא רק בגלל זיהום האוקיינוסים שגורם למותם של יצורי הים כולם, אלא בגלל ציד מכוון ואכזרי של כרישים, בעיקר בעטיו של הביקוש לסנפיריהם. לידיעתכם - מדי שנה מתים בממוצע ארבעה בני אדם מתקיפות כרישים. כמה כרישים מתים מתקיפות אדם בשנה? 100 מיליון! מספר בלתי נתפס. על רצפת החדר תוכלו לראות את השעון המעדכן כמה כרישים נהרגים מדי שנייה. מצמרר.

חיה מסוכנת לאדם? תחשבו שוב. תערוכת עולם הכרישים (צילום: יח"צ)

תפוס ת'כריש התערוכה אכן מציפה את הבאים במידע על מיני הכרישים, על אורח חייהם ועל יחסיהם עם בני האדם, אך כמו חברות אחרות בז'אנר תערוכות הקיץ - גם היא סובלת מתסמונת המחיר הגבוה (119 שקלים מחיר כניסה רשמי)  וממיצוי מהיר. תיאורטית אכן אפשר לבלות בה כמה שעות. כלומר, אם תעמדו ליד כל תמונה ומיצג, תקראו כל מילה ותקשיבו להדרכה הקולית ששכרתם בתחילת המסלול - צפוי לכם בילוי של שלוש שעות ואולי אף יותר. נראה אתכם. זה מייגע ומתיש ודי מהר ממצה את עצמו. כמות המידע שאפשר לספוג בביקור אחד היא מוגבלת, והמוצגים חוזרים על עצמם. במקרה הפרטי שלנו תחושת המיצוי הגיעה אחרי כשעה-שעה וחצי, כולל צפייה נוספת במיצב המולטימדיה המרשים.

המון מידע בכל מקום. תערוכת עולם הכרישים (צילום: נורית אסיאג)

לסיום כמה המלצות: » אל תשכחו שאפשר לקנות כרטיסים לתערוכה במבצע כזה או אחר, למשל דרך חברות כרטיס האשראי. זה יצמצם בכ-50% את ההוצאות.» קחו בחשבון שמגיל שנתיים יש צורך בכרטיס. החלטה מוזרה, כיוון שספק אם התערוכה בכלל פונה לקטקטים. מה הם בדיוק יעשו חוץ מלקפוץ בבריכת הכדורים בחנות המזכרות או לדלג עם כרישים בבריכה הווירטואלית? אנחנו ממליצים להשאיר את הילדים הקטנים בבית. ילדי גן חובה כבר יכולים ליהנות מהתערוכה, אך קחו בחשבון שתצטרכו לתווך להם את רוב המוצגים, כיוון שאינם יודעים לקרוא.» קבעו מראש את כללי ואסטרטגיית "אמא תקני לי, אבא תביא לי". המקום, כנהוג בז'אנר, מציע פיתויים בדמות חנות מזכרות ומזנון, אז חסכו לעצמכם כאב ראש ועדכנו את הילדים מראש אם וכמה אתם מוכנים להקצות לבזבוזים. אל תהפכו לקורבן של תרבות הצריכה.

עולם הכרישים, ביתן 2 בגני התערוכה. מועדי הפעילות: 1 ביולי-29 באוגוסט 2015: ראשון-חמישי: 9:00-20:00, שישי: 9:00-15:00, שבת: 9:00-20:00.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ