מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר

אל תסבירו לי אם לא שאלתיאל תקראו לי באמצע משחק,בייחוד אם רק התחלתי.דברים שאני לא אוהב- אל תכריחו אותי לאכולוכשאני רוצה לעזור,אל תגידו: זה אתה לא יכול!(יהודה אטלס)

זה מתחיל מתישהו בין גיל שנתיים לשלוש: "אני לבד!", "רק אני!", לא רוצה!" ו"רק את זה!" הופכים להיות הביטויים השגורים ביותר בפי הפעוט, היוצא למלחמת עצמאות על כל דבר. עבור ההורים זו תקופה מתישה (terrible two זו לא הגזמה), רצופת וויכוחים על צבע הגרביים בבוקר וסוג החביתה בערב. אבל קל יותר לשרוד אותה אם מבינים שדרך פעולותיו העצמאיות והפעלת כושר הבחירה שלו - הילד שלנו מגדיר את זהותו. דרך נוספת להקל על האווירה המתוחה בבית היא על ידי שימוש בסיפורים ובהומור שיעניקו לזאטוט אפשרות להזדהות עם דמויות החוות מאבקי נפרדות דומים לשלו, שבהם הצלחות, כשלונות ושיעורים לחיים.

» ספרי ילדים - לכל הביקורות» החופש הגדול - המדריך המלא» לא כל הפרידות קשות

לפעמים עדיף להיות חלק מקבוצה

"הנמלה פיסטינה והקוסקוס" מאת יואב כ"ץ הוא ספר הנוגע בצורה משעשעת בעיסוק הילדי בגבולות היכולת של ה"אני". פיסטינה היא נמלה חרוצה המתגוררת בקן בקצה בנימינה, אוהבת לעבוד ומרוצה מחייה. רק דבר אחד מעיב על אושרה: העובדה שכל גרגר בקן שייך לכולן ושכל פעילות נעשית בקבוצה. פיסטינה רוצה שיכירו בה בפני עצמה כחשובה ומיוחדת.

עובדת בקבוצה. "הנמלה פיסטינה והקוסקוס" (איור: שירה קורח)

ההזדמנות של פיסטינה מגיעה כאשר בוקר אחד היא מגלה בקצה המושבה הר של קוסקוס ריחני וטעים. פיסטינה מחליטה שהפעם השלל והתהילה יהיו רק שלה: היא מגרשת שלוש נמלים מן הקן המנסות לעזור לה, להטיף לה מוסר ואף לאיים עליה, ומתחילה לבדה במבצע העברת הקוסקוס למקום מבטחים. אלא שלאט לאט מבינה פיסטינה שלא תוכל לשאת את כל ההר בעצמה ואף לא תזכה להנות מכולו לבדה. בעודה חושבת מחשבות תבוסה, מתרחשת מפולת קוסקוס והיא נקברת תחת ההר. חברותיה העוברות בסביבה ממהרות לחלצה ופיסטינה מחליטה לחלוק את השלל עם כל חברות הקן, ולומדת כי תחושת הערך העצמי נובעת קודם כל מתוכה וכי אפשר להעזר באחרים ועדיין להרגיש חשובה ומיוחדת, גם כחלק מקבוצה.

זהו סיפור מלא הומור, בעזרתו נוגעים כ"ץ והמאיירת שירה קורח בצורך של הילד בהכרה בייחודו וביכולותיו ודנים עמו בגבולות המסוגלות האישית ובמתח בין הרצון לפעול לבד, לבין העובדה שגם היכולת לבקש עזרה בעת הצורך חשובה ומעידה על חוזק ובגרות.

מה? "הנמלה פיסטינה והקוסקוס" עוסק בדרך מלאת חן בנושאים של גבולות היכולת ומקורותיה של הערכה עצמית.למי? לגילאי 2-6כמה? 54 שקלים"הנמלה פיסטינה והקוסקוס" מאת יואב כ"ץ, איירה שירה קורח. הוצאת ידיעות אחרונות.

להרגיש חשוב גם בתוך קבוצה. "הנמלה פיסטינה והקוסקוס" (כריכת הספר)

מסע בין כוכבים

הצורך בפעולה עצמאית, בנפרדות ובהכרה אינו מסתיים בגיל הגן. גם ילדים גדולים שואפים להוכיח את עצמם ומפנטזים על אירוע מסעיר וחד פעמי שיחשוף אותם כמוכשרים ויוצאי דופן. זו גם הסיבה שבספרי ילדים רבים כל כך נמצא גיבור יתום או מופרד מהוריו באופן זמני. על אף האלמנט המפחיד שבדבר, יש בהעדרות ההורית מידה רבה של קסם, שכן היא מאפשרת לילד לעמוד בפני עצמו, למתוח את גבולות היכולת, לקבוע את החוקים ולהציל את היום. זה בדיוק מה שקורה לאסטרה - גיבורת "עוגות בחלל" מאת פיליפ ריב. אַסטרה ובני משפחתה טסים בחללית שנוסעיה מיועדים ליישב כוכב בשם נוֹבַה מוּנדִי. מכיוון שהנסיעה לביתם החדש תארך מאה תשעים ותשע שנים, יורדמו כל נוסעי החללית בהרדמת הקפאה מלאכותית, שתשמר אותם בגיל בו יצאו למסע. אלא שרגע לפני השינה הגדולה, תוקף את אסטרה חשק עז לנשנוש. היא מבקשת מנום-או-טרון, רובוט סינתוז המזון של החללית, שייצר עבורה את עוגת כל העוגות. הרובוט מתמהמה, ואסטרה שוקעת בשינה כשהיא בטוחה שנכשל במשימתו. אלא שכעבור תשעים ותשע שנים, היא מתעוררת בבהלה ומגלה שמשהו ממש ממש לא בסדר: היא האדם הער היחידי בחללית שסטתה מזמן ממסלולה ושנשלטת על ידי עוגות מרושעות שהנום-או-טרון מייצר ללא הפסק.

בעזרת הרובוט פּילבּים יוצאת אסטרה להרפתקה מסוכנת ורבת תהפוכות, במטרה להציל את החללית על כל ישניה ולהביאם בשלום לנובה מונדי. בדרך היא תתחמק מחייזרים חובבי כפיות, תפגוש בישות חללית מסתורית המכונה "האימה ללא שם" ותפתיע את עצמה בכל פעם מחדש בגילויי תושיה ועוז רוח. זהו ספר מותח מאוד ומצחיק ביותר, שישאב את הקוראים הצעירים להרפתקה צבעונית ומשוגעת שקשה להינתק ממנה ושמעוררת חשק לחזור אליה שוב ושוב.

בדרך לחיים חדשים. "עוגות בחלל" (איור: שרה מקינטייר)

אגב, על אף אורכו של הספר (211 עמודים), הוא מתאים גם לילדים שלמדו לקרוא לא מכבר. הניקוד והשילוב החכם והמשחקי בין הטקסט לאיוריה הכתומים-שחורים של שרה מקינטייר המשתלבים בו בצורה שמוסיפה עיניין אך לא גוזלת את המוקד מהטקסט, הופכים אותו לספר שגם תלמידי הכיתות הנמוכות יוכלו לצלוח בכוחות עצמם ולהרגיש גדולים ומסוגלים.

מה? "עוגות בחלל" הוא ספר מותח, מלא דימיון והומור, המגולל את קורותיה של אסטרונאוטית צעירה ואמיצה היוצאת להציל את כל שוהי החללית מחבורת עוגות מרושעות.למי? לגילאי 7-11כמה? 69 שקלים"עוגות בחלל" מאת פיליפ ריב, איירה שרה מקינטייר. הוצאת עוץ, 211 עמודים

כל היום בחלל. "עוגות בחלל" (מתוך כריכת הספר)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ