ספרי ילדים: לא כל הפרידות קשות

"יוני והדובים" הוא לא עוד ספר הדרכה להורים מבולבלים. מדובר בסיפור מקסים ונוגע ללב על ילד שנפרד מחפץ המעבר שלו, ויש גם מסר יפה להורים . מי יודע, אולי גם הקטנטנים שלכם יקבלו ממנו השראה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סיפורו של חפץ מעבר. "יוני והדובים" (איור: איל אילת)

רק בחצי הדרך הבנו את גודל האסון. טיול לדודים בגליל, מזג אוויר מושלם, נוף ירוק, מצברוח טוב. מה כבר יכול להתקלקל? ואז שאלה הדרדסית: " אבא, איפה תולי שלי"? היום המושלם הפך באחת לבליל של דמעות, יללות ועצבים - הכל בגלל חיתול בד סמרטוטי.

» ספרי ילדים - לכל הביקורות» החופש הגדול - המדריך המלא

כשהילדים שלנו נולדים, ברור לנו שהם זקוקים לחפץ מעבר - מוצץ, בובה, "שמיכי" - משהו שמייצג עבורם את החום והביטחון ההורי ומסייע להרגע או להרדם גם כשההורים אינם צמודים אליהם. אלא שפעמים רבות הופך אותו חפץ מנכס לנטל כשהזאטוט גדל, אך ממשיך להיות תלוי בו לצרכיו הרגשיים ואנחנו - לטובת שלוות הנפש. בשלב הזה מסתמן שהגיע הזמן לגמילה. אבל מאיפה מתחילים?

הדובי שממלא את החסר

מדף ספרי הילדים עמוס ספרים לגמילה מחיתולים, כמה לגמילה ממוצצים, ומעבר לזה - דממה כמעט מוחלטת. אל תוך החוסר הזה נכנס "יוני והדובים", ספרה של לירון אלנקוה-פיין. ליוני הקטן יש חדר מלא צעצועים צבעוניים ומשוכללים, אך מכולם הוא קשור דווקא לדובי קטן שקיבל כשנולד. הדובי מלווה את יוני לכל מקום: לגן הילדים, בדרך הביתה, בארוחת הערב, בשעת סיפור וכמובן בשנת הלילה. כשמגיע חבר לשחק עם יוני, הוא מוכן להתחלק עמו בנדיבות בכל הצעצועים - רק לא בדובי, וכאשר ערב אחד הולך הדובי לאיבוד, יוני בוכה ובוכה עד שהחבר האובד נמצא ושניהם הולכים לישון יחד.

הכל רק לא הדובי. "יוני והדובים" (איור: איל אילת)כאשר מגיע יום ההולדת של יוני, יוצאים הוא והדובי ליום כיף עם אבא ואמא בגן החיות. יוני מטייל, צופה בחיות, אוכל גלידה ונהנה עם ההורים, והדובי כמעט נשכח מלבו, עד שהוא רואה את הדב הגדול, שיושב עצוב ובודד בכלוב. יוני מבין שיש מי שזקוק לדובי שלו יותר ממנו, ובהחלטה של רגע נותן את הדובי לדב הבודד, ורואה כיצד חברו הוותיק מפיג את בדידותו של חבר חדש, בעוד אבא ואמא מחבקים אותו בשמחה וגאווה.לירון אלנקוה-פיין יצרה סיפור קטן, כביכול, המקפל בתוכו את כל התהליך הרגשי של פרידה מחפץ מעבר, בעדינות שאיננה אופיינית לרוב ספרי הגמילה. הבחירה ביום ההולדת של יוני כיום הפרידה מהדובי היא חכמה ונהדרת, שכן אם עבור המבוגרים יום הולדת מסמל התבגרות בעוד שנה, הרי שבעולם הילדים הוא מסמל יום שמציין גדילה והתבגרות ממשיים ומעבר באחת ממעמד של "קטן" למעמד של "גדול", עם שורה של שינויים מידיים הנובעים מכך. אלנקוה-פיין גם אינה שוכחת לסמן להורה המקריא כי ראשיתה של הפרידה מהחפץ צריכה לנבוע מהילד עצמו - על אף שאביו של יוני רוטן בעת החיפושים אחרי הדובי ומלין על כך שיוני כבר גדול מספיק כדי לישון בלעדיו, הרי שהפרידה מתחילה רק ברגע בו יוני כמעט שוכח את הדובי במזנון גן החיות - כלומר כאשר הוא מסוגל לפעול ולהנות גם בלעדיו. גם הבחירה במסירת הדובי למישהו אחר שזקוק לו יותר (ולא אריזתו בארון או השלכתו לפח, למשל) מעבירה לילדים את המסר היפה שהתבגרות היא גם היכולת לראות את האחר ואת צרכיו, ולסייע לו במידת האפשר, גם אם הדבר כרוך לפעמים בוויתור ופרידה.

הפרידה מתחילה. "יוני והדובים" (איור: איל אילת)זהו ספר רגיש ומקסים, שיתאים לילדים העומדים בפני כל תהליך של גמילה או פרידה מחפץ מעבר, ויתן להם השראה וכוח לעבור אותו בצורה פשוטה ונעימה יותר, ואפילו מעצימה. הדרדסית הפרטית שלנו הודיעה בהשראתו שהיא מתכוונת להעביר את תולי שלה לבת השכנים הקטנה כבר מחר. מקסימום בעוד שבוע. או בסוף הקיץ.

רגישות היא לא מילה גסה. כריכת הספר "יוני והדובים"

בקטנה

מה? "יוני והדובים" הוא ספר מלא רגישות שילווה את הילדים בעדינות ובחכמה בתהליכי גמילה ופרידה מחפצי ינקות אהובים.מי? מתאים לגילאי 2-5כמה? 58 שקלים. ניתן להשיג את הספר בקניה מקוונת באתר www.yoni.bookids.co.il או בחנויות הספרים.

"יוני והדובים", מאת לירון אלנקוה-פיין, אייר איל אילת, הוצאת עצמית

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ