ספרי ילדים: ספר ההרפתקה המושלם לחופש הגדול

מבוגרים אף פעם לא חושבים שילדים יכולים לרגל אחריהם, וזה בדיוק מה שסוכנות הריגול האלטרנטיבית מחפשת. "הגיוס" - הספר הראשון בסדרה "המלאך", מציג פנטזיה מסתורית ומרתקת שתתאים לקוראים צעירים וחובבי הרפתקאות ריגול, ותצליח לרתק אותם בקלות לעלילה המותחת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

"אמא, למה אמא של גלי מעצבנת אותך?", "אותי? מה פתאום? למה את חושבת ככה?"  "כי שמעתי אותך אומרת לאבא בשקט במטבח שיש לה אופי של רש"גדית מעצבנת. אמא, מה זה רשג"דית? אה, וגם רציתי לשאול - מה זה אס.אי.אקס?"

» ספרי ילדים - לכל הביקורות» החופש הגדול - המדריך המלא» ספר קטן שיגרום להנאה גדולה» ספר ההתבגרות שאתם חייבים במדור הספריםרוב הזמן אנחנו לא קולטים כמה הילדים שלנו קולטים. לא משנה אם נדבר בשקט, במטבח, באנגלית - הם חכמים מספיק כדי לקלוט קצה זנבו של עניין ולהפגיז בשאלות קשות או בזרם מידע לא מתאים ברגע הלא נכון. ממש מרגלים קטנים. אז נכון שמבחינה חוקית אי אפשר לנצל את כישורי הריגול שלהם מחוץ למסגרת הביתית, אבל בספרים הכל מותר, וטוב שכך, כי "הגיוס", הספר הראשון בסדרת "מלאך" מאת רוברט מצ'אמור, עושה מהרעיון מטעמים. מילד בעייתי למרגל סודי

לג'יימס צ'וק בן השתים עשרה יש נקודת פתיחה לא מוצלחת לחיים: הוא לא פגש מעולם את אביו וחי עם אמו, אשה הסובלת מעודף משקל קיצוני ומתפרנסת מניהול רשת של מכירת סחורות גנובות. בנוסף חיה איתם אחותו הקטנה לורן, בת לאב אחר, גנב שיכור הנכנס ויוצא מחייהם לסירוגין ותמיד משאיר אחריו בלאגן. מה הפלא שג'יימס מסתבך פעם אחר פעם בתקריות אלימות ומושעה מבית הספר שוב ושוב? ואם נדמה שהחיים לא יכולים להידרדר עוד יותר, אמו של ג'יימס מתה במפתיע ממנת יתר של תרופות ואלכוהול, ולאחר שאחותו נשלחת לחיות עם אביה, הוא נשאר לגור בבית יתומים, שם הוא מסתבך עם חבורה של פושעים צעירים. כאשר ג'יימס כבר מיואש מעצמו לגמרי ובטוח שיסיים את חייו בכלא, הוא מקבל הצעה שקשה לסרב לה: להצטרף לארגון סודי בשם "מלאך", המעסיק ילדים יתומים בעלי כישורים יוצאי דופן בריגול לטובת סוכנות הביון הבריטית, ה-MI5.

מאחורי הארגון, הפועל כבר מימיי מלחמת העולם השנייה, עומד רעיון פשוט וגאוני: מבוגרים אף פעם לא חושדים שילדים מרגלים אחריהם. יישום הרעיון הזה הוא כבר רחוק מפשטות - ילדי "מלאך" עוברים סדרה ארוכה של אימונים ותרגולי הכשרה הכוללים לימודי שפות, שיטות ריגול, הישרדות בטבע, אומנויות לחימה, שימוש בנשק ואימוני כושר מפרכים.

אמנויות לחימה, נשק והישרדות. "מלאך: הגיוס" (כריכת הספר)

אם יצליחו לשרוד סדרת אימונים ומבחנים בת מאה ימים, בה יאלצו לשתף פעולה זה עם זה, להתגבר על פחדים עמוקים ולפתח משמעת עצמית וכוח סבל - יהפכו לחלק מהארגון ויצאו למשימות ריגול חשובות, מרתקות ומסוכנות. בעור שיניו מצליח ג'יימס לעבור את הסדרה, לא מעט בזכות קרי - שותפתו לצוות המוכשרת והאמביציוזית, וזמן קצר לאחר מכן הוא יוצא למשימה הראשונה שלו: לחיות במסווה מספר שבועות בקהילה שיתופית שכמה מחבריה חשודים בניסיונות לחסל בכירים בשוק הנפט.

במהלך המשימה חווה ג'יימס את הנשיקה הראשונה שלו, מגיע לבית החולים כשסכנה ממשית נשקפת לחייו ובעיקר לומד שהחיים הם לא שחור או לבן ושבכל מקום ישנם אנשים בעלי מניעים מורכבים וצמתים בהם האדם ניצב מול בחירות קשות.

ספר ששווה לצלול אליו

כאשר מדובר בספרות המצויה על הקו הדק שבין פנטזיה למציאות (ילדים אכן ריגלו עבור גורמים שונים לאורך ההיסטוריה אך ארגון "מלאך" הוא בדיוני, כמובן) סופרים רבים נוטים להיכשל במבחן המעבר מתשתית של רעיון טוב לסיפור - לביצוע עצמו.

רוברט מצ'אמור הוא בין הבודדים הצולחים את המעבר בקלילות אלגנטית. הוא מגיש סיפור טוב, אמין מאוד ומרתק ברמה שתשאיר את הקורא על קצה הכסא לכל אורכו. כוחו העיקרי של מצ'אמור וסוד ההצלחה של "מלאך: הגיוס" הוא ביכולת לברוא דמויות חיות ומעניינות, אותן הוא מאפיין באופן שלם מאוד ובתיאורים חסכוניים ומדויקים. מצ'אמור אוחז ביכולת החמקמקה להעניק לקורא תחושה של היכרות עמוקה עם כל דמות, פיתוח דעות ורגשות לגביה ורצון לשמוע עוד ועוד על קורותיה. זהו ספר מושלם לחופש הגדול המתקרב, שכן שווה לפנות יום-יומיים מכל פעילות אחרת ולצלול לתוך המציאות המרתקת שהוא בורא.

"סדרת מלאך: הגיוס" מאת רוברט מצ'אמור, הוצאת כתר, 304 עמודים, 64 שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ