ספרי ילדים: ספר קטן שיגרום לכם הנאה גדולה

בעיצומו של שבוע הספר, מור דבורקין-פוגלמן מפנה את הזרקור לספר שיצא דווקא בהוצאה עצמאית, אבל שווה את תשומת הלב שלכם

מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שבוע הספר כבר מזמן לא אורך רק שבוע. מה שהחל בשנת 1959 כ"שבוע הספר העברי" שמטרתו לחגוג ולקדם את הספרות העברית בארץ, הפך עם השנים לשבועיים עד חודש של חגיגות ענק צבעוניות, עם ספרות עברית, זרה ומתורגמת, הצגות ומופעי רחוב, בלונים, זיקוקים וויכוחי אינסוף על גובה ההנחות. ועדיין, בלב כל הרעש הזה, ניצבת האהבה לספרות טובה, המגלמת את היכולת החמקמקה לקחת את הקורא למסע במקום אחר ובתוך עצמו בו זמנית. כי ספר טוב מסוגל להסב לקורא הנאה בשני נדבכים: בנדבך הראשון - הנאה מהקריאה עצמה, הטמונה ביכולתו של המחבר לכתוב סיפור טוב, מעורר מחשבה ורגש. בנדבך השני - הנאה מכושרו של הספר להרחיב את עולמו התרבותי של הקורא ולהתקיים בו כמעין שקית זיקוקים, שכל אחד מהם ניצת ברגע משלו. תחושה, מחשבה, ופיסה חדשה של ידע - מתחברת לפרט מהספר ומציתה גיצים של גילוי, של הבנה.

» ספרי ילדים - לכל הביקורות» שבוע הספר 2015» על בעלי חיים ואנשים

כאשר מדובר בספרות ילדים ונוער, הופך ספר בעל יכולת כפולה שכזו למשמעותי במיוחד, שכן הוא נעשה לבן לוויה אהוב לקורא הצעיר בעת החשובה כל כך של עיצוב עולמו התרבותי. "אגם הצללים", ספרה החדש של רוני גלבפיש, הוא דוגמה מוצלחת לספר בעל הנאה כפולה שכזו. זהו סיפורן של יערה ותמר, תאומות בנות שלוש עשרה המשתייכות לקהילת בני סהר, קהילת ישויות קסם החיה ברמת הגולן, בישוב רמות-ים המוסתר מעיניהם של התמימים - בני האדם. על אף היותן תאומות, השתיים שונות זו מזו באופי ובמהות, מה שיוצר קשיים וחיכוכים רבים בינן לבין עצמן ובינן לבין הסביבה, המתנקזים לרגע בו נפתח הספר - העלמותה של תמר. בעקבות ההעלמות נחשפת יריבות עתיקת יומין בין בני סהר לשבט מכושף שני, בני רשף, החיים בגלות במערות קומראן שבאזור ים המלח. יערה ותמר מגלות, כל אחת בדרכה, כי הן ניצבות בלבו של אותו סכסוך קדמון בין שני השבטים, שאינם רואים עין בעין הן את ההיסטוריה המשותפת להם והן את תפקידם בעולם ואת מחויבויותיהם כלפי הטבע ובני האדם.

הנאה כפולה מספר אחד. "אגם הצללים" (איור: אסף בן ארוש)

מבחינת נדבך ההנאה מהקריאה, זהו ספר "כבד" במובן הטוב של המילה - עשיר, יצירתי ומלא פרטים קטנים המייצרים חוויית קריאה שלמה מאוד. גלבפיש משכילה לברוא עולם קסום בעל חוקיות משלו הנשמרת באדיקות לאורך כל הספר, ולאכלסו בדמויות מורכבות המשכנעות ביכולתן לעורר בקורא מגוון רגשות. כמו בספרי פנטזיה רבים, גם כאן יצירת הדיכוטומיה הברורה בין הדמויות הראשיות הופכת את דמויות המשנה למעט יותר צבעוניות ומעניינות. שתי הדוגמאות המובהקות לכך הן דמויותיהם של אייר, אחיהן הבכור של התאומות, ושל שחף - בן רשף צעיר המתלווה לתמר בעת שהותה במדבר, ולא יהיה זה סיכון גדול מידי לחזות שקבוצות ספרי הפנטזיה לנוער ברשת עתידות לקיים ויכוח סוער מי מהשניים שולטטטט!1! גם מבחינת השפה מקיימת גלבפיש את העולם שבראה באופן מרשים ויציב. ספרי פנטזיה בעברית נוטים פעמים רבות לדלג בין משלבי השפה ולעבור מסגנון גבוה לנמוך באופן תזזיתי שיוצר ניסוחים בלתי משכנעים בעליל. לא באגם הצללים. גלבפיש משתמשת בשפה עשירה אך דבורה לגמרי, המהווה רקע נאה לנוסחי הכישופים המשובצים בה - משפטים הלקוחים משיריהם של משוררים עבריים גדולים דוגמת רחל, אורי צבי גרינברג, ביאליק, נעמי שמר, זלדה ועוד רבים ונפלאים. השימוש בשירה עברית כחלק אורגני מהסיפור מדגים היטב את הצלחתו גם בנדבך השני - היכולת ללוות את הקורא גם לאחר הקריאה ולהוות אוצר של רפרנסים תרבותיים. העובדה שגלבפיש בחרה להציב את עלילת הסיפור בנופי הרמה והמדבר של ישראל, נמצאת בכל נים מהווייתו: משזירתו של הסיפור באופן טבעי כל כך בסיפורים התנ"כיים העוסקים בשושלת שאול המלך, דרך תיאורים קסומים של נופי הגולן והמדבר על, החי והצומח האופיניים לאזורים אלו ועד השימוש יוצא הדופן והמוצלח בשירה העברית ככלי כישוף רב עוצמה. זהו ספר שילווה את הקוראים הצעירים בטיולים ברחבי הארץ, בשיעורי תנ"ך וספרות ובשעות של פנאי וחלום ויעניק להם תחושת בית בנופי הארץ ובתרבות העברית. כל זאת מתוך הנאה מיופיו ועושרו של סיפור טוב, וללא שמץ של טרחנות דידקטית. מומלץ ביותר!

"אגם הצללים" מאת רוני גלבפיש, הוצאת דג זהב (הוצאה עצמאית), 462 עמודים, 69 שקלים. קצרים:  

כמובן שבשבוע הספר אי אפשר להסתפק בהמלצה על ספר אחד בלבד. שני ספרים נוספים יקחו את הקוראים הצעירים למסע, במרחב הפיזי או הרגשי, וימשיכו ללוות אותם גם לאחר הקריאה:"יום סמֶק הגדול" מאת אדם רקס, הוצאת עוץ, 348 עמודים, 69 שקלים: טיפּ היא ילדה בת 11 החיה בארצות הברית של הווה אלטרנטיבי, בו חייזרים פלשו לכדור הארץ, כבשו אותו וחטפו את אמה. בעזרת מכונית משודרגת שלדוושותיה היא מגיעה בקושי ובחברת חתולה וחייזר ידידותי הנמלט מהחוק, יוצאת טיפ האמיצה למסע ארוך ורב תהפוכות כדי לחפש את אמה. בדרך היא מתעמתת עם חייזרים ובני אדם גם יחד, מגלה תושייה ואומץ לרוב ואף מצליחה להציל את העולם ולהחזיר למין האנושי את השליטה בגורלו. זהו ספר מרתק המשלב בהצלחה יוצאת דופן בין דרמה סוחפת להומור נפלא, הדבר מאפשר לו לגעת בעדינות ובאופן מעורר מחשבה בשאלות על הטבע האנושי במלוא יופיו ובמלוא עליבותו ובמהותן של משפחה וחברות.

יקחו את הקוראים הצעירים למסע מרתק. "יום סמק הגדול" ו"החיים המאושרים שלי"

"החיים המאושרים שלי" מאת רוסה לגרקרנץ, הוצאת טל-מאי, 137 עמודים, 54 שקלים: דוּני בת השש היא ילדה מאושרת. אמנם יש בלבה לא מעט חששות לקראת היום הראשון בבית הספר, אך במהרה היא מגלה שזהו מקום מעניין ומשמח, בעיקר כשהיא פוגשת את אלה-פרידה, שהופכת מיד לחברתה הטובה ביותר. אלא שאלה-פרידה נאלצת לעבור לעיר אחרת, ודוני חשה שכל האושר נעלם מחייה והכאב ממלא אותם. בשלב זה מגלה הקורא שזו אינה הפרידה הראשונה שחוותה דוני, וכי אמה הלכה לעולמה לפני מספר שנים, ועתה היא חווה את כאב הניתוק מחברתה כאילו גם היא עברה לעולם אחר. לאט לאט לומדת דוני שלא כל פרידה היא מוחלטת כל כך, וכי הלב מסוגל להתרחב ולהכיל גם חברים שרחקו וגם חברים חדשים. זהו ספר נדיר בכנותו ובכבוד שהוא רוחש לקוראים הצעירים ולעולמם הפנימי המורכב. בשפה רגישה אך ברורה וישירה הוא מתמודד באומץ עם שאלות של פרידה ומוות והיכולת להמשיך את החיים גם לאחר האובדן האולטימטיבי, ואף למצוא בהם אושר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ