ספרי ילדים: סיפורי טבע ושירה לפני השינה

אם גם הילדים שלכם מבקשים "רק עוד סיפור אחד ודי", למור דבורקין-פוגלמן יש המלצה על שני כותרים חדשים שיהפכו את שעת הסיפור הלילית לקצת יותר נעימה

מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר

בסיפורים לפני השינה יש קסם מיוחד: השכיבה הרפויה במיטה ברוגע והנמנום של סוף היום, האור המעומעם, הקרבה הפיזית להורה המספר - כולם יוצרים סצנה שמרככת אפילו את סרבני הספרות של שעות הערות וגורמת להם לרצות עוד. לכן כדאי להקדיש לשעות החסד הללו ספרים שנבחרו בקפידה: לא מסעירים או מפחידים מידי כדי שלא ליצור התרגשות מעוררת או חלומות מפחידים, אבל גם לא ספרים חסרי עניין וצבע שישעממו את הילד ויפספסו את המומנטום. נכון שעל מדף ספרי הילדים ישנם לא מעט ספרים יעודיים לשעת ההשכבה, אך למרבה הצער, פעמים רבות רמתם אינה גבוהה במיוחד או שפשוט אינה מתאימה לכל הגילאים. לכן עדיף לבחור ספרים שנוגעים בעדינות בעולמות הדמיון והרגש של הילד ומוסיפים לו גוונים, תחושות ומחשבות שימשיכו איתו אל החלום.

» ספרי ילדים - לכל הביקורות» הפרוייקט שיגרום לילדים לקרוא» שבוע הספר 2015

סיפורים קצרים הם פתרון מרענן ומוצלח מאוד לשעה המיוחדת הזו. הם מאפשרים לילד לבקש "רק עוד סיפור אחד ודי" מבלי להתיש את ההורה המקריא או למשוך את ההשכבה אל תוך השעות הקטנות. הבעיה היא שספרי סיפורים קצרים לילדים השומרים על רמה גבוהה ואחידה, בעיקר כשמדובר במחברים שונים, הם עניין נדיר למדי. פנינה נדירה ומוצלחת שכזו הוא הספר "מצעד האביב - סיפורי טבע" שערך חגי ברקת. ברקת איגד תשעה-עשר סיפורי ילדים קצרים שגיבוריהם הראשיים הם צמחים ובעלי חיים המתנהלים בעולם של יופי, סכנות, הרפתקאות, אהבות ומכאובים - אמיתיים ודמיוניים גם יחד: קרן שמש קטנה המגנה על כליל החורש בלילה קר ונותנת לפרחיו את צבעה, ציפור שבורת כנף שניצלה בזכות טוב ליבם של הברוש והאורן, אירוס הגלבוע הנאמן שהפר את קללת דוד המלך כדי לשמח את ההר האהוב שלו, נסיכה הבוחרת לה חתן בזכות פרח ועוד ועוד. על אף שנכתבו על ידי שבעה מחברים שונים, הסיפורים כתובים בשפה אחידה, גבוהה ועשירה הנוסכת בהם קסם מיוחד של אגדה, ולכן יתאימו מאוד כסיפור לפני השינה ויותירו את הילד המתנמנם כשהוא עטוף במילים וצבעים של חלום. בנוסף, זהו גם ספר נהדר לצאת איתו לטיולים בחיק הטבע, לספר ליד כל פרח ועץ ובעל חיים את הסיפור הנוגע לו, ובכך להפוך את הטיול לחוויה עשירה ומיוחדת יותר.

» "מצעד האביב - סיפורי טבע", ערך: חגי ברקת, אייר: תומר זית, הוצאת דני ספרים, 68 שקלים.

סיפורים קצרים מרעננים. מצעד האביב - סיפורי טבע (צילום: כריכת הספר)

למה לדבר אם אפשר לשיר? עוד ז'אנר מוצלח לשעת ההשכבה הוא שירה לילדים. בשירה טובה יש קסם הנובע מעושר השפה ועולם הדימויים הרחב המופיעים בה במנות קטנות ומרוכזות, ומתאים מאוד לשעה שבין ערות לשינה. "בועה על חוט" מאת יעל קלוֹ-מור הוא ספר שירה חדש ומוצלח שיעשיר את שעת ההשכבה שלכם וישאר בלב הילד גם אחריה. שיריה של קלו-מור מתאפיינים בטשטוש גבולות חינני בין מציאות לדמיון: ילד המתחבק עם ענק חביב שיצא מתוך דמיונו, ילדה הבונה ארמון בחול וננזפת על ידי המלך והמלכה המושלים בו, ילד שבונה עפיפון ומוצא עצמו דואה עליו בשמיים עד שאבא תופס בחוט ואחר המתגלש כל בוקר מחלון ביתו אל הגן במגלשה אדומה ענקית. אלמנט נפלא נוסף בספר הוא קיומם של שירים על סיטואציות רגשיות בחייו של הילד לצד שירים המאנישים חפצי בית מוכרים ודנים ברגשותיהם. כך, לצד שירים העוסקים בקושי לשמור סוד, בצערו של ילד הנשאר בבית בעת שהוריו יוצאים לבלות או בילד שמנסה לראות בעיני אהובתו את מחשבותיה, ניתן למצוא שירים על זוג ספסלים רכלנים, גרביים שנעלבו כי לא גרבו אותם מזמן, פסנתר שמנגן לעצמו ורוקד כשאין איש בבית ועוד כהנה וכהנה דמויות ודמיונות מופלאים, שיאכלסו את חלומותיהם של הילדים עוד לילות רבים.

» "בועה על חוט" מאת יעל קלו-מור, איירה: רעיה קרס, הוצאת עם עובד, 54 שקלים.

קסם הנובע מעושר השפה. בועה על חוט (צילום: כריכת הספר)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ