ספריית פיג'מה: הפרוייקט שיגרום לילדים לקרוא

תוכנית חדשה שואפת להראות לילדים צד נוסף, כיפי ומיוחד של חווית הקריאה, ומעשירה את הספרים המוכרים בפעילות משפחתית סביב העלילה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אחר צהריים בקניון. בין כל הגלידה - מסטיק - סנדלים לקיץ - אמא תקני לי, אתם מחליטים להכנס לחנות הספרים ולהעשיר קצת את עולמו של דור ההמשך. אבל מה קונים? אתם מחפשים משהו שיעניין את הילד ויגרום לו להקשיב שוב ושוב, אבל שיהיה גם חינוכי ומעשיר וישקף את עולם הערכים שהייתם רוצים להנחיל לו. בקיצור - הסתבכתם!

» ספרי ילדים - לכל הביקורות» משהו טוב קורה בחינוכית»ספריית פיג'מה - לכל הפרטים והמיקומים

עבור כל ההורים שנתקלים במצב המבלבל הזה, נולדה התכנית החינוכית "ספריית פיג'מה" - פרוייקט להנחלת אהבת הקריאה ולעידוד דיון בערכים יהודיים ומורשת במסגרת המשפחה וגן הילדים. התכנית, שייסדה קרן הרולד גרינספן בשיתוף משרד החינוך, מתקיימת בישראל מזה שש שנים, והשנה השתתפו בה כ-250 אלף ילדים מ-7,500 גנים במגוון ישובים ברחבי הארץ. התכנית מועברת ללא תשלום בישובים מעוטי יכולת ואילו רשויות מקומיות מבוססות יותר רשאיות להצטרף אליה בתשלום.

בכל חודש עוסקים הילדים בספר אחר דרך מגוון פעילויות במסגרת הגן, ובמקביל - כל ילד מקבל עותק במתנה, כך שיוכל לחזור וליהנות ממנו יחד עם הוריו. להעצמת החוויה החינוכית בזירה המשפחתית, מופיע בכל עותק דף להורים ובו הצעות לשאלות ונושאים לשיחה עם הילד בעקבות הקריאה בסיפור. בכך שואפת ספריית פיג'מה ליצור קהילה קוראת רחבה, בעלת סט ערכים משותף לדיון.

דיונים באמצע שעת סיפור. ספריית פיג'מה (צילום: יח"צ)

בין מקורות יהודיים לספרות ישראלית חדשה

בין הספרים שחילקה התכנית במשך השנים ניתן למצוא סיפורים ממגוון מקורות יהודיים, שעובדו לילדים על ידי מיטב הסופרים: "סבלנותו של הלל" ו"מקומו של בית המקדש" מאת דבורה עומר, "צפוף בבית" מאת אפרים סידון, "סבא, נכד וחמור" מאת אוריאל אופק ועוד. יעל, אמא לשלושה מהצפון ששניים מהם כבר השתתפו בתכנית מספרת כי בתחילה התרשמה כי "התוכנית בעלת צביון יהודי-דתי כבד", אך מוסיפה כי רושם זה התפוגג במהרה מול מגוון הספרים הרחב שכוללת התכנית. גם חגית, אמא לשלושה מאזור המרכז שבתה הבכורה משתתפת בתכנית, מתרשמת שעל אף שזו מוגדרת ככלי להעברת תכנים יהודיים, "רובם המוחלט מאוד נוחים לנו, כחילונים. מדובר על הקשרים יהודיים מוסריים ותרבותיים ולא מצוות". ואכן, ההקשר המוסרי הרחב מופיע ברוב ספרי התכנית, העוסקים בערכים כלל אנושיים דוגמת חברות ועזרה לזולת, חמלה כלפי בעלי-חיים, מתן כבוד ומקום בחברה לזקנים, סובלנות, נחישות וביטחון עצמי.  

חלק אחר של הספרים בתכנית יפגיש את הילדים עם נקודות מעניינות וחשובות בהיסטוריה של העם היהודי ומדינת ישראל. כך "האיגרת" מאת קדיה מולודובסקי תפגיש אותם באופן משעשע עם תקופת ההגירה ממזרח אירופה לארצות הברית בשלהי המאה התשע-עשרה, "קונצרט בחולות" של תמי שם-טוב ורחלה זנדבנק יקח אותם לתל-אביב של טרם קום המדינה ו"מה שמי ומי אני" מאת נעמי שמואל - לימי עלייתה ארצה של יהדות אתיופיה. יעל מספרת כי "עם הזמן זכינו לקבל לא מעט קלסיקות ישראליות. לילדים שהוריהם לא חולים במחלת ספרות הילדים זאת הזדמנות מצוינת להעשרה".

בתוך המגוון הרחב מאוד של נכסי צאן ברזל ספרותיים אליו נחשפים משתתפי התכנית ניתן למנות ספרים דוגמת "פרח נתתי לנורית" מאת מרים ילן-שטקליס, "אורי כדורי" ו"מר גוזמאי הבדאי" של לאה גולדברג, "מעשה בחתוליים" מאת ע.הלל ועוד. לצידם ניתן למצוא יצירות חדשות דוגמת "סבא בישל מרק" מאת נירה הראל, "אמיליה" מאת נעמה בנזימן, "מסרגות הפלא של סבתא" מאת עינת א. שמשוני ועוד רבים נוספים שראו אור בעשור האחרון. בנוסף, מעודדת ספריית פיג'מה יצירה ישראלית חדשה על ידי מתן האפשרות לסופרים להציע את יצירותיהם לתכנית. היצירות נבחרות על ידי ועדה המורכבת מאנשי חינוך, ספרות ומדעי היהדות, חילונים ודתיים, ששמותיהם ומידע אודות השכלתם ונסיונם זמינים לציבור באתר התכנית.

מעודדת יצירה ישראלית חדשה. ספריית פיג'מה (צילום: יח"צ)

בשלוש השנים האחרונות פועלת "ספריית פיג'מה" גם עבור משפחות ישראליות השוהות בחו"ל, באמצעות אירועי שעת סיפור בבתי ספר יהודיים,JCC ומוסדות יהודים שונים. אירועים אלו פתוחים לכל קהילת דוברי העברית המקומית ללא תשלום, ומתמקדים בבניית קהילה ובהעשרת הילדים בערכי התרבות היהודית ובשפה העברית. "יש לי חברה שבתקופת הרילוקיישן שלהם הספרים של התכנית היו ממש הצלה, כי יש גבול כמה ספרים אפשר לשלוח מהארץ לבד" מספרת חגית. העובדה שאותם ספרים נקראים על ידי ילדים בישראל ובארצות הברית מעמיקה עוד יותר את הקשר התרבותי בין המשתתפים בתכנית ומחזקת את ההשפעתה כגורם המייצר שפה ושיח זהותיים עבור קהילה מתרחבת והולכת. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ