ספרי ילדים: מאשדוד וכפר רימונים אל מדף הספרים

שני ספרים חדשים מציגים גיבורים קצת אחרים בעולם של ספרות אחידה בגווניה. מור דבורקין-פוגלמן מגלה עולם חדש

מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר

"אנשים זרים, שאני בכלל לא מכיר,ממקומות אחרים וגם פה, מהעיר,הייתי רוצה שידעו כולם שיש ילד אחד בעולם והילד הזה הוא אני".

איך שלא תסובבו את זה, ה"אני" איתו נפגשים ילדינו על מדף הספרים הוא דמות אחידה למדי, וגיבוריה הראשיים של ספרות הילדים בישראל הם לא בדיוק קבוצה צבעונית ומגוונת. נכון, פה ושם לאורך השנים צצו דמויות (בדרך כלל דמויות משנה) של ילדים מזרחים/עולים חדשים/חרדים/ערבים, אבל במרבית המקרים יהיה הגיבור נטול עדה או אשכנזי, בן המעמד הבינוני, המתגורר בעיר גדולה או בישוב כפרי מבוסס.

» חדש על המדף: מור דבורקין פוגלמן ממליצה על ספרי ילדים» הצצה קסומה לתרבות האתיופית

למה זה משנה? כי מעבר לייצוג או תת-ייצוג קבוצות מסוימות בספרות, המאפשרות לילד להזדהות ולהעריץ גיבור דומה לו, הרחבת ספקטרום הדמויות לכלל ילדי החברה בישראל מאפשרת נגיעה בנושאים שמעסיקים מגוון רחב יותר של ילדים, ובנוסף - מסייעת להם להכיר זה את עולמו של זה ולחוש קרבה והבנה.

"לפרוש כנפיים", ספרה החדש של אירית שטייף-שושני, עוסק בקרבה והבנה בין ילדים שחייהם הפוכים לכאורה: יאיר הוא תלמיד כיתה ה' באשדוד - עיר המצויה בשגרה יומיומית מטלטלת של חיים תחת ירי רקטות מעזה. ואם לא די בכך, גם חיי משפחתו סופגים טלטלה אחר טלטלה: אביו עזב את הבית במפתיע לפני מספר שנים ומאז לא יצר קשר עם ילדיו, אמו חולה במחלת לב ומצבם הכלכלי הולך ומידרדר. בתוך המציאות הסבוכה הזו, מצליח יאיר לשמור על שגרת חיים חיובית הכוללת תפקיד ראשי בהצגת החוג לדרמה, בילוי עם חברים וגם סיוע בפרנסת המשפחה. אך השגרה הזו נקטעת באחת כאשר הוא נפגע מרסיס של רקטה ומוצא עצמו מאושפז בבית החולים. במיטה הסמוכה שוכבת איה - ילדה מעזה שהגיע לבית החולים עקב מחלה קשה. למרות החשדנות הראשונית והטבעית מאוד בין השניים, נוצר ביניהם קשר חברי עמוק ומיוחד, הזוכה גם לסיקורה של עידית, עיתונאית צעירה הכותבת על איה ויאיר בעיתון המתנ"ס באשדוד. הכתבה של עידית מגיעה לעורכי עיתון הניו-יורק טיימס, שמתלהבים ומחליטים לפרסם אותה בעיתונם ולהזמין את יאיר, איה ועידית לביקור בניו-יורק. אלא שבדרך לטיול החלומות בתפוח הגדול, יאלצו הילדים להתמודד עם דעות קדומות ומטענים פוליטיים ורגשיים לא פשוטים וכן עם פצעים פתוחים מהעבר וההווה.

שטייף-שושני מגוללת סיפור שאינו מרבה להישמע בספרות הילדים בארץ, על אף שהוא מכיל את כל מרכיבי המתח הקיומי שלה. היא נוגעת בנקודות החיכוך והשבר של החיים בישראל, כשהיא מדלגת בקלילות ובהצלחה רבה מעל מלכודות של קיטש, התייפיפות-נפש ועודף פוליטיזציה. הצבת המפגש בין יאיר לאיה בבית החולים היא בחירה חכמה מאוד, שכן בית החולים מהווה מעין טריטוריה מחוץ לזמן ולמקום של חיי היומיום הרגילים, וכל השוהים בו, ללא הבדל דת, מין או גיל, מאוחדים סביב מטרה אחת- להבריא. גם העברתם של רגשות השנאה והחשד לטריטוריית המבוגרים (אבותיהם של איה ועידית) היא בחירה אינטליגנטית שמאפשרת לספר על חיבור עז בין ילדים משני צידי המתרס, מבלי להתעלם מהמטענים הקשים הקיימים ברקע כל העת. שטייף-שושני אף מעזה ונוגעת, בצורה מעודנת מאוד, במעמדן של סוגיות הביטחון בחברה הישראלית, המועלות לדרגה גבוהה פי כמה מזו של סוגיות כלכליות-חברתיות: כאשר יאיר הוא סתם עוד ילד ממעמד בינוני-נמוך, הוא מתמודד עם קשיי החיים כמעט לבדו, ואילו לאחר פציעתו - פתאום מופנה אליו זרקור והוא זוכה לתשומת לבם של ראש העיר ופמליתו.

אלמנט נוסף שהופך את "לפרוש כנפיים" לספר מצויין, הוא השימוש הרב שעושים גיבוריו בדמיון וביצירה ככלים להתגברות על חרדות וכעסים: יאיר משתתף בהתלהבות ובאדיקות בחוג לדרמה ואף מתחיל לכתוב מחזה משלו, איה שלא זזה בלי המצלמה ומתכננת תערוכה, ועידית העוסקת בכתיבה, מוסיפים עניין ותוכן רב לסיפור ומהווים השראה להתמודדות בונה עם מצבי לחץ וקושי, המאפיינים את חייהם של ילדים רבים כל כך משני צדי הסכסוך.

"לפרוש כנפיים" מאת אירית שטייף-שושני, הוצאת דני ספרים, 173 עמודים. מחיר: 54 שקלים.

מסע מסעיר בספר חוצה מגזרים

אם "לפרוש כנפיים" עוסק במציאות חיים שרבים מילדי ישראל מכירים היטב, הרי ש"הרפתקאות ספריית רימונים - אל עמוד הימיני" שכתב יקהת רוזן הוא ספר מגזרי, כביכול, המוכיח שסיפור טוב וכתיבה משובחת יכולים לפרוץ בנקל גבולות מגזריים.

אורי ויעל הם אח ואחות הגרים בישוב הדתי כפר רימונים. זהו ישוב רגיל למדי, למעט בניין אחד - הספריה המקומית. דלת הספריה סגורה תמיד והכניסה אליה הינה רק באישורו של הספרן הזקן מר אהרוני, ובכל פעם שאורי חולף לידה, הוא שומע קולות לחשוש ושאיבה משונים. כאשר נערך בכיתתו של אורי דיון בנושא דיני חליבה בשבת, המורה שולח אותו לברר את הנושא בספריה, אך כשאורי ואחותו יעל פותחים את הספר המתאים - הם נשאבים למסע בזמן, יחד עם מר אהרוני הספרן. בראשית מסעם הם פוגשים בנער צעיר ושמו שאול, הלומד תורה בהחבא במרתף ביתו שברוסיה של תחילת המאה ה-20. הם ממשיכים ומדלגים בזמן בין נקודות בחייו של אותו נער, וכך מגלים כי לאחר שנים רבות של תלאות וכמיהה לארץ ישראל, הוא זכה לעלות ולצמוח בה לרב - הרב שאולי ישראלי, מחשובי רבני הציונות הדתית וחתן פרס ישראל למדעי היהדות. אורי ויעל מגלים את אישיותו העזה והמרתקת של הרב ישראלי דרך מסע מסעיר ומרגש בין תקופות, שפות, נופים ובגדים.

הם לומדים על פועלו בימים הסוערים והגורליים של ראשית מדינת ישראל ועל השקפת עולמו החלוצית שאפשרה ליהודים רבים לשוב לחיים חקלאיים על אדמתם לאחר שנות הגלות הארוכות. רוזן מצליח להעביר את סיפורו של הרב ישראלי בצורה מרתקת ושובת לב שתעניין גם ילדים רבים שאינם דתיים, שייפגשו בצורה מקורית עם חלק חשוב בהיסטוריה הישראלית, יחד עם נתח מעולמם של בני גילם הדתיים.

"הרפתקאות ספריית רימונים - אל עמוד הימיני" מאת יקהת רוזן, הוצאת אלומות, 148 עמודים, 54 שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ