ספרי ילדים: הצצה קסומה לתרבות האתיופית

הספר "ירוס הולכת לירוסלם" נותן טעימה מוצלחת מסיפור העלייה האתיופית, דרך עיניה של ילדה שעלתה לישראל עם משפחתה. התוצאה הרפתקנית ועשירה בפנינים מהתרבות הרחוקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אתה לא ישראלי עד שצוחקים עליך. בדיחות עדתיות והומור עוקצני על הבאים לארץ מהווים חלק מ"שרשרת החיול" לישראליות כבר עשורים רבים. אורי זהר ואריק איינשטיין אמרו את זה קודם במערכון העולים הידוע, שבו גרישה ומישה, מיצי ופריצי, מריומה, אלבר, וולאדק ושווילי צעקו, התגזענו וצחקו זה על זה, אבל בסופו של דבר עשו את זה יחד.

» חדש על המדף: מור דבורקין פוגלמן ממליצה על ספרי ילדיםבמישור אחר, גם ספרי ילדים העוסקים בסיפורי עלייתן של העדות השונות הם ממבשריה הראשונים של הקליטה בישראל, או לפחות של ראשית נוכחותן בזירה התרבותית שלה. "סופה בין הדקלים" ו"פחונים וחלומות" של סמי מיכאל העוסקים בעלייתם של יהודי עיראק, "אל מקום חדש" מאת דורית אורגד העוסק בקשייהם של עולי מרוקו בעיירת פיתוח דרומית, "המצחיקה עם העגילים" בו מספרת יעל רוזמן על תלאותיהם של עולי ברית המועצות ועוד ועוד. כולם נותנים תוקף למקומה של עדה זו או אחרת במרחב התרבותי הישראלי, כאשר לעיתים הכותב הוא בן העדה ולעיתים מי שיש לו נגיעה כזו או אחרת להווי חייה בארץ.לרוב מופיעים ספרים אלו כאשר העדה כבר הולידה בארץ לפחות דורי "צברי" אחד, ועונים על צורך כפול: להעביר את מורשת סיפור עלייתה וקליטתה לדור שנולד כאן, וכן להופכו לחלק מהנוף התרבותי והתודעתי של כלל ילדי ישראל.

כל עדה והסיפורים שלה. ירוס הולכת לירוסלם (כריכת הספר)

ספרה של בת-עמי מלניק "ירוּס הולכת לירוּסלם" משרת היטב מטרה כפולה זו. הספר, העוסק במסע עלייתם הקשה והמסוכן של יהודי אתיופיה בשנות השמונים והתשעים, נכתב בהשראת סיפוריהם של עולי אתיופיה תושבי בית שמש, אותם הכירה מלניק במסגרת עבודתה כמתעדת סיפורי חיים. הסיפור מובא דרך עיניה של ירוּס - ילדה העושה את הדרך עם בני משפחתה. ירוס מגוללת בפני הקורא הצעיר, באופן מרתק, מותח ומרגש, את החלום רב הדורות של בני העדה להגיע לארץ ישראל, את היציאה לדרך באישון לילה, את תלאות הדרך והסכנות הרבות שחוו (רעב וצמא, שודדי דרכים והפחד להתגלות על ידי הצבא הסודני או להאבד במדבר) וכן את המפגש הראשון עם בני אדם לבנים שהם גם חיילים יהודים ואת ההגעה המרגשת לארץ.

מלבד תיאור המסע והכמיהה לארץ, מביא הספר טעימה מוצלחת מתרבותה של העדה האתיופית דרך שימוש בפתגמים, שירים וביטויים מהווי חייה, כשהם כתובים הן באותיות אמהריות והן בעבריות ופירושיהם בצידם. כך נחשף הקורא הצעיר לא רק לסיפור מסעם של יהודי אתיופיה, אלא גם למטען התרבותי והרוחני שהביאו עמם לאחר שנים ארוכות של געגוע ותפילה לציון. גם איוריה הנפלאים של מורן יוגב מוסיפים עוד נדבך תרבותי, בזכות השימוש שנעשה בהם בצבעים האופייניים לאומנות אפריקאית וסגנון ציור המזכיר טכניקות של פיסול וחיתוכי עץ המשמשות בה גם כן. גם השימוש במוטיב האיורי החוזר של החסידה, הנזכרת באחד משירי הכמיהה לירושלים של העדה, מוסיף תוכן רב והופך את האיור לשווה ערך לטקסט בהעברת מורשתה התרבותית.

מוטיב איורי חוזר של חסידות. ירוס הולכת לירושלים (מתוך הספר)

זהו ספר הילדים הראשון של הוצאת הספרים "דרור לנפש", השייכת לתנועת "דרור-ישראל" (תנועת האם של "הנוער העובד") ופועלת ללא כוונת רווח. ההוצאה בוחרת את ספריה מתוך שיקולים של קידום והרחבת השיח התרבותי בישראל, תוך מתן מקום לקולן של אוכלוסיות הנשמעות בו פחות, דוגמת העדה האתיופית. אם "ירוּס הולכת לירוּסלם" מסמן את הכיוון התוכני והסגנוני אליו הולכת ההוצאה בבחירת ספרי הילדים שלה, הרי ששוה להמשיך ולעקוב אחרי פועלה בתחום.

"ירוּס הולכת לירוּסלם", מאת בת-עמי מלניק, איירה מורן יוגב, הוצאת דרור לנפש, 50 שקלים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ