פסח 2015 בעיר חיפה

פסטיבל בינלאומי להצגות ילדים, סיורים ברחבי העיר, מופעי סטנדאפ ומוזיקה לנוער ועוד אירועים בחול המועד פסח שיתקיימו בחיפה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פסטיבל חיפה הבינלאומי להצגות ילדים

הפסטיבל יתקיים זו השנה ה-25 בתיאטרון חיפה וברחבי העיר, בימים ראשון עד שלישי, ה-5-7 באפריל. במסגרת הפסטיבל יתקיימו עשרות אירועים. החל מהצגות ממיטב הרפרטואר של תיאטראות הילדים בישראל, עד לשלל מופעי תיאטרון רחוב הפותחים לקהל הרחב ומגיעים אלינו מסביב לעולם, כולל ישראל. את הפסטיבל יפתח המחזה "הרפתקאות חמור שכולו תכלת" - עיבוד לאחד מספרי הצייר וסופר הילדים נחום גוטמן הצגות התחרות המשתתפות הן: "סיפורי סבתא וסבא גם", "אבא בורח עם הקרקס", "גור חתול אדם ארוך שיער", "התיאטרון של אמיליה", "ג'ירפה עפה" ו"הסיפור על יאללה ורגע". הפסטיבל יארח השנה הצגות זוכות מפסטיבלי העבר, ביניהן "הקיץ של אביה" מאת ובכיכובה של גילה אלמגור שעלתה בפסטיבל חיפה הבינלאומי הראשון להצגות ילדים, "וגר זאב עם כבש" (1997), "מוצרט הקטן" (2008), "החופש לזוז" (2011), "שכנים" (2012), "יואל אמר" (2014), "בלב הים הגדול" (2010) ו"העולם עפ"י אלון" (2010). בנוסף יועלו הצגות אורחות מתיאטראות שונים ויפעל מתחם בינלאומי של מופעי תיאטרון רחוב באוויר הפתוח מתשע מדינות בעולם: איטליה, שוויץ, אוסטריה, גרמניה, בולגריה, הולנד, ספרד, בלגיה וישראל. 

ההצגה הפותחת. "הרפתקאות חמור שכולו תכלת" (צילום: כפיר בולוטין)

פסח ב-10

רשות הצעירים והנוער מציעה במהלך פסח לבני הנוער עשרות של הופעות, מוזיקה, סטנדאפ וסרטי קולנוע ב-10 שקלים בלבד. האירועים יתקיימו בכל ערב בימי חופשת הפסח ויאפשרו לאלפי בני נוער לקחת חלק בפעילויות. בין האמנים שיופיעו: נתן גושן, לירן דנינו, איזי שיארח את נצ'י נץ', שגיב פרידמן, אסף יצחקי, רועי צברי ואחרים. חלק ממופעי סטנד אפ יתקיימו גם בשפה הערבית. האירועים יתקיימו במרכז הכרמל, מועדון הביט, בית נגלר בקרית חיים ובית הגפן.

מגיע לחגוג את פסח ב-10 שקלים. נתן גושן (צילום: אוהד רומנו)

גן החיות הלימודי

גן החיות הלימודי יפתח חינם בחול המועד פסח בין התאריכים 5-8 באפריל בין השעות 10:00-15:00 וביום חמישי ה-9 באפריל בין השעות 10:00-13:00.מוזיאוני חיפה

מוזיאון העיר: הדרכה בתערוכה החדשה "פורצלן: הזהב הלבן של אירופה" בימים ראשון-רביעי 5-8 באפריל בשעה 11:00 , ללא תשלום, כולל סדנה לכל המשפחה: "כלים מעוטרים" בימים ראשון עד רביעי ה-5-8 באפריל בין השעות 11:00-13:00, כולל עיטור כלי אוכל במגוון טכניקות בהשראת כלי הפורצלן היוקרתיים שיובאו מאירופה ואלו שיוצרו בארץ והיוו את ההיסטוריה של הפורצלן הישראלי. הסדנאות מתקיימות ללא תשלום.המוזיאון הימי הלאומי: הדרכות לכל המשפחה בתערוכות המוזיאון. מראות יפו באמנות ההדפס - מאות י"ז-י"ט,  אלים, אלות וגיבורים מהמיתולוגיה בפיסול היווני-רומי, 5,000 שנות ספנות וארכיאולוגיה תת-ימית, שקמונה וצפונותיה, תערוכת הפיראטים - תערוכת קבע חווייתית וייחודית מסוגה. ימים ראשון-רביעי ה-5-8 באפריל, בין 10:00-17:00, יום חמישי ה-9 באפריל בין 10:00-13:00. מידי חצי שעה, ללא תשלום. על ספנות ואמנות  סדנת יצירה לילדים בה נכין דגם ספינה מצרית בקיפולי נייר. ימים ראשון-רביעי 5-8 באפריל בין 10:00-17:00, יום חמישי ה-9 באפריל בין 10:00-13:00. הסדנאות ללא תשלום.

הפנינג ימי במוזיאון (צילום: מאיה קפילושניק)

מוזיאון הרמן שטרוק: הדרכה בתערוכות המוזיאון שטיינהרט ושטרוק: האמן וחונכו מאוספי מוזיאון הרמן שטרוק ומוזיאון ישראל, ירושלים,  דני קרמן, אבנר כץ ומשה הופמן: מתלמידי יעקב שטיינהרט. ימים ראשון-רביעי, 5-8 באפריל בשעה 10:30, ללא תשלום. סדנאות הדפס: דגמים ומרקמים בימים שלישי ורביעי ה-7-8 באפריל, בין השעות 11:00-13:00. ניצור, נכייף ונשתעשע במגוון טכניקות הדפס מקוריות, בסדנה נכין דגמים אישיים של אריזות מתנה, כרטיסי ברכה וקישוטי שולחן. הפעילות מתקיימת במספר תחנות יצירה שבהן ניצור דגמים באמצעות הטבעה של מגוון חפצים מקוריים וחומרי טבע. הסדנאות מתקיימות ללא תשלום,

מוזיאון טיקוטין: הדרכות לכל המשפחה בתערוכות המוזיאון - מבלי להותיר עקבות, אוטאגאווה קוניושי וממשיכי דרכו, צבע החיים, בימים ראשון-רביעי, 5-8באפריל בין 10:00-17:00, ללא תשלום. ביום חמישי ה-9 באפריל בין 10:00-13:00, בתשלום כניסה למוזיאון. פרחי אביב נפתחו: סדנה ליצירת פרחי דובדבן מודולריים מנייר, בהשראת האביב היפני. ימים ראשון-רביעי, 5-8 באפריל, בין 10:00-17:00, הסדנאות מתקיימות ללא תשלום. מוזיאון מאנה כץ: הדרכות בתערוכה האוונגרד היהודי: מודיליאני, ליפשיץ, זדקין ואחרים, בימים ראשון-רביעי, 5-8 באפריל בשעות 11:00, 12:00, 13:00. הדרכה בשפה הרוסית ב-7 באפריל בשעות 11:30, 12:30. ההדרכות ללא תשלום. "חד-גדיא" : ביום חמישי ה-2 באפריל  בשעה 11:00 נבקר בתערוכה "האוונגרד היהודי" ונתבונן בסדרת איורים לפיוט "חד-גדיא" המוצגת בתערוכה. נלמד כיצד מאיירים סיפור ומעבירים מילים לדימויים. בסדנת יצירה נתנסה בהכנת איורים לפיוט בסגנון אישי בעבודה עם מגוון חומרים. מבוגר מלווה: מחיר כניסה למוזיאון. מה נשקף מחלוני?  סדנה לכל המשפחה בימים ראשון ושני ה-5-6 באפריל, בין 11:00-14:00 מוזמנים להתנסות בציור נוף מתוך התבוננות, בעבודה על כני ציור בצבעי גואש. הסדנה תתקיים במרפסת המוזיאון המשקיפה על נוף המפרץ. הפעילות מתאימה לילדים מגיל 5, בליווי מבוגר, ההשתתפות ללא תשלום. לפרטים נוספים והרשמה: education@hms.org.il ׀ 04-8534774.מרכז אמנויות, מוזיאון חיפה לאמנות:  אירוע נעילת התערוכה "חם-קר-נוזל-מוצק". יום ראשון ה-5 באפריל בשעה 11:00 יתקיים מפגש וסדנה מיוחדת בהנחיית האמנית ורד אהרונוביץ', המציגה בתערוכה. בסדנה נפסל דמות אדם בתנועה תוך שימוש בשלד גמיש מחוט ברזל ועטיפתו בתחבושות גבס. הסדנה מתאימה לילדים מגיל 6 ומעלה, בליווי ועבודה משותפת עם מבוגר מלווה. יש להירשם לסדנה מראש בטלפון 04-8534774,education@hms.org.il. סיורים מומחזים, סיורי קסמים, סיורים רגליים וסיורי גרפיטי בחיפה, למצוא תיבת אוצר עתיקה על חוף ימה של חיפה, לגלוש בזמן למחוזות מרוחקים, ליהנות מאווירה כפרית קסומה, לפגוש את חלוצי המתיישבים על הכרמל ולצאת למסע קסום רצוף בחוויות והפתעות.

תערוכה ופעילויות לכל המשפחה. עבודה של הילה עמרם

העמותה לתיירות חיפה

לקראת פסח העמותה לתיירות חיפה מציעה מגוון רחב של סיורי אטרקציות, סיורים רגליים וסיורים מומחזים למבוגרים ולילדים, בהם ניתן להכיר את אופייה המיוחד של חיפה בצורה חווייתית. הסיורים ייצאו בין התאריכים 5-11 באפריל והם כרוכים בהרשמה מראש ובתשלום. בין הסיורים ניתן למצוא, סיור קסמים במושבה הגרמנית, מרדף בעקבות האוצר הנחבא, קסמים בהדר, סיור גרפיטי ועוד. ההרשמה לסיורים בפנייה לעמותה לתיירות חיפה: 1-800-30-50-90.סיור מומחז לילדים: מה קורה כאשר מדריך טיולים פוגש בקבצן מוזר עם שם ארוך במיוחד, המספר לו סיפור על אוניית פירטים שהגיעה לחיפה במאה ה-17 והטמינה אוצר ליד חוף הים. המדריך הספקן יוצא לבירור העניין עם הקבוצה שאיתו ולאט לאט מגלה, שאולי יש אמת בדבר. נתחיל בגן האם, עם מדריך תיירים, עד שלפתע דמות חדשה תכנס ותשבש את הסדר הקיים, נמשיך בכרמלית לכיוון כיכר פריז ומשם לשוק התורכי בו הדמויות יהפכו למופרכות יותר ויותר. בתאריכים: 5 באפריל וה-9 באפריל, בין השעות 10:00-12:00.

סיור מומחז בכרמל: מי מאיתנו לא חולם לעיתים על מכונת זמן שתוכל לקחת אותו למסעות במחוזות רחוקים בהיסטוריה? אז בינתיים, עד שנסיים לבנות את מכונת הזמן החיפאית הראשונה, תוכלו לצאת לסיור ברחובות הכרמל, בין הטיילת לבין שדרות הנשיא, בין רחוב יפה נוף לבין הסמטאות, ולהכיר מקרוב את הדמויות המשפיעות בעיר לאורך השנים, ביניהן, פרידריך קלר, מחלוצי ההתיישבות בכרמל, נלי שומאכר, בתו של המהנדס גוטליב שומאכר ודמויות מרתקות נוספות מתקופות שונות בעבר החיפאי. מתקיים בתאריכים: 5 באפריל בין 15:00-16:30, 8 באפריל בין 17:00-18:30, ב-11 באפריל בין 10:00-11:30.

קסמים וסיורים. סוכות 2013 בחיפה (צילום: טלי ליבמן)סיור מומחז במושבה: כשפוגשים את הדמויות שמאחורי הסיפורים הרבה יותר קל לגלוש איתן בדמיון אל עבר מחוזות רחוקים ורגעים בלתי נשכחים. לבקר באירופה הקלאסית, לחזור לארץ ישראל הישנה והטובה, להיות שותף להחלטות ולרגעים שעיצבו את זמננו ולחשוב שאולי חלק קרה בזכותנו, אפילו אם בסוף מקיצים מהחלום ומגלים שמדובר בשחקנים ואנחנו רק הצופים או לכל היותר הניצבים. בסיור נצא לחגיגה תיאטרלית בהשתתפות שחקנים המגלמים דמויות, באמצעותן נלמד כיצד נבנתה המושבה הגרמנית. מתקיים בתאריכים: 9-10 באפריל, בין השעות 13:00-14:30.סיור סיטי טור: כמעט כל אדם שתשאל חולם לעוף כמו ציפור, להביט על העולם מלמעלה, להרגיש את הרוח הקרירה נושבת ולדאות למרחקים בלי דאגה. הנופים והמראות בחיפה יוליכו אתכם דרך חוויה מרגשת וייחודית. אולי לא תוכלו לעוף אך תוכלו להביט בנופי המפרץ המרהיבים, טיילת לואי הצופה פנורמית על צפון הארץ, כנסיית המסדר הכרמליטי בסטלה מאריס ולבסוף, תוכלו לנחות ביחד עם השחפים על חוף הים. מתקיים בתאריכים: 5-11 באפריל, בין השעות 10:00-14:00.סיור רגלי בכרמל: "כחול השמיים והים ונצנוץ הצבעים הזכירו את הריביירה המאושרת". נשמע כמו יעד אטרקטיבי לחופשה רומנטית באירופה, כנראה שכך חשב גם חוזה המדינה, בנימין זאב הרצל, שהשתמש במילים אלו בבואו לתאר את חיפה בספרו "אלטנוילנד". ואכן, חיפה אוצרת בתוכה שכיות חמדה ופנינים רומנטיות לאוהבים. השילוב שבין אווירה כפרית קסומה לקדמה עירונית יוצרים יחדיו חופשה רומנטית מופלאה המספקת את המיטב מכל העולמות. מתקיים בתאריך: 11 באפריל, בין 10:30-12:30.סיור רגלי במושבה: לא במקרה חיפה נראית ומרגישה ממש כמו אירופה. כבר במאה ה-19 עת הייתה חיפה עיירה קטנה מוקפת חומה, הוקמה בתוכה המושבה הטמפלרית שהפכה למעשה לעיירה גרמנית מודרנית בליבו של אזור שומם יחסית בקצה האימפריה העות'מאנית. הטמפלרים שהבינו כבר לפני שנים רבות שחיפה היא הכי אירופה של המזרח התיכון, פיתחו את העיר והניחו את אבני היסוד של חיפה העכשווית. אומנם הטמפלרים כבר לא כאן אך המבנים העתיקים, המורשת והתרבות שלהם עדיין חיים בסמטאות הציוריות של המושבה הגרמנית וסביבתה. מתקיים בתאריכים: 7 באפריל וה-10 באפריל, 12:00-14:00, 6 באפריל בין השעות 15:00-17:00.סיור קסמים במושבה: כשלוקחים סיפור היסטורי מרתק, מתבלים אותו במבנים מיוחדים, מוסיפים שתי טיפות של ים כחול, קורט מחטי אורן ומכניסים את כולם לכובע של קוסם, לא יוצא משם שפן אך מתקבל מסע קסום רצוף בחוויות והפתעות. אז גם אם לא תיחשפו אל הסודות שעומדים מאחורי הקסמים שלאורך המסע תוכלו לגלות את סוד קסמה של העיר חיפה ולהבין שיופיה אינו אשליה. בסיור נשמע סיפורים מרתקים על השדרה, על הטמפלרים ועל אנשי המקצוע שחיו בקהילה, כל זאת בהנחיית  יוני אלאדיני- אמן קסמים רב-תחומי המשלב בסיור מעשי קסמים ההופכים את החוויה למיוחדת במינה. מתקיים בתאריכים: 5 באפריל בין 18:00-20:00, 7 באפריל 10:00-12:00, 8 באפריל 17:00-19:00, 11 באפריל 17:00-19:00.

סיור קסמים בהדר: יהודי, נוצרי ומוסלמי יושבים בבית קפה, לא זו לא התחלה של בדיחה, זוהי המהות החיפאית שבאה היטב לידי ביטוי בשכונת הדר, בה חיו בהרמוניה לאורך השנים אנשים שונים מרקעים מגוונים ואמונות שונות, תוך שהם מתערבבים עם שווקים מגוונים, מבנים עתיקים, מקומות בילוי וריחות וטעמים שהגיעו ממקומות שונים ומרוחקים. מעל כולם השקיף לו בניין העירייה הוותיק ממנו נצפה עד היום מסלול של עבר קסום. הסיור בהנחיית יוני אלאדיני- אמן קסמים רב-תחומי, עובר דרך רחובות הדר ומשלב בתוכו קטעים טלפתיים, קסמים, וסיפורים היסטוריים שישאירו אתכם מרותקים. מתקיים בתאריכים: ה-5 באפריל וה-9 באפריל בין 10:00-12:00.

חיפה דרך הרגליים. סיור רגלי בהדר (צילום: באדיבות עיריית חיפה)סיור קסמים בעיר התחתית: הנשים היפות ביותר הן אלו שהחיים עיטרו פניהן בקמטי צחוק ובכתמי שמש ובמצח קמוט זכרונות, כך גם נבכיה של העיר התחתית הטומנים בחובם קסם ואנושיות מבין המרצפות, עיטורי הבניינים והים שניבט מכל עבר. העוצמה והיופי השוכנים בסיפורים שליוו את הים החיפאי עדיין חקוקים בסלעים שעל החוף. תקופות חלפו, זמנים השתנו, אך נדמה כי גלי הים שהיו שם כשהכל קרה ממשיכים לספר את הסיפורים ולעצב את פני העיר בהשראתם. הסיור מתמקד ברחובות העיר התחתית  ומציג את ההיסטוריה של חיפה כעיר נמל מתחדשת, באמצעות כישרון על חושי ויכולת סיפורית מדהימה של האמן העל חושי יוני אלאדיני. מתקיים בתאריכים: 6 באפריל בין 10:00-12:00, 10 באפריל בין 16:00-18:00.סיור גרפיטי: גרפיטי הוא הדרך בה האמנות פוגשת את חיי היומיום. מפגש גלוי לב, פתוח ובלתי אמצעי מסוג זה מאפשר חיבור ישיר בין האמן לקהל, לצד היכרות אמיתית עם מסרים ואמירות בסביבה גרפית ססגונית ועשירה. כשמראות הגרפיטי משולבים בסיפורים ובמידע שבסיור הם מקבלים משמעות נוספת, עמוקה יותר, על מהותם של הציורים המעטרים את קירות העיר. בסיור נראה עבודות של כל האמנים החיפאים שחשוב להכיר וגם של אמנים תל אביבים כמוGUEST, Know Hope, Zero Cents, נראה גרפיטי אמיתי בעברית ובערבית ונבקר במחסן ובמרפסת, מהם יוצאת תוצרת משובחת בתחומי האמנות הפלסטית, המוסיקה ואופנת הרחוב. מתקיים בתאריכים: 7 באפריל, 8 באפריל וה-10 באפריל בין השעות 10:00-12:00.

אירועי נעילת חגיגות המימונה

אירועי הנעילה הארצית של חגיגות המימונה בחיפה, יתקיימו ביוזמת הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו בחיפה בראשות יעקב בזק, בשיתוף אגף התרבות של עיריית חיפה והמכון הצרפתי, ביום ראשון ה-12 באפריל, החל מהשעה 19:00, בסימן "צדק  צדק תרדוף". האירועים יחלו בגן בית הכט, החל משעה 19:00 ויימשכו עד השעה 20:30, שעת התחלת החלק האמנותי באודיטוריום חיפה הסמוך לגן. קבלת פנים חגיגית תתקיים בגן בית הכט, ותכלול בין היתר את האוהל מסורתי, בשטח הגן, מקושט על פי המסורת ובו יוצגו כלים וחפצים ססגוניים ממרוקו, שטיחים וישיבה כמנהג המימונה. במהלך קבלת הפנים, האירועים ילוו במנגינות ונעימות שינוגנו על ידי הרכב נגנים וזמרים בהתאם למסורת שהייתה מקובלת עוד במרוקו. ברחבת גן הכט, יוצבו שולחנות עליהם יוגשו התקרובות המסורתיות  לחג ובכלל זה, מגון רחב של עוגיות מרוקניות, פיצוחים , מופלטה עם חמאה ודבש תה עם נענע ועוד. העירייה והנהלת הפדרציה בחיפה מצפים במהלך יום חג המימונה, לבואם של אלפי אורחים שיקיימו פיקניקים ביערות הכרמל, בחופי הרחצה, באתר המסורתי ליד מערת אליהו, איליו מגיעים אורחים כדי להתפלל. הנהלת הפדרציה בחיפה, עיריית חיפה והמכון הצרפתי, מברכים את החוגגים בברכה המקובלת "תרבחו ותסעדו" ומאחלים חג שמח חג המבטא את המינהג והמסורת של יהדות מרוקו ונחוג בחיפה ברוח האחדות והקיום יחד בין כל חלקי האוכלוסייה המתגוררים בחיפה.

תרבחו ותסעדו. נעילת חגיגות המימונה (צילום: עיריית חיפה)

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ