קוראים אתכם לסדר: ספרי ילדים חדשים לפסח

אמא שלומדת לסמוך על הילדים שלה, או פר צעיר ורגיש בשם פרדיננד? שישה ספרים חדשים ומומלצים לכבוד חג האביב והגדה אחת שתעזור לקטנטנים לעבור את הסדר בשלום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

פסח הגיע, ואיתו הזדמנות לחדש גם את מדף ספרי הילדים. לכבוד החג הכנו לכם רשימת ספרים חדשים לילדים בני כל הגילאים, שיהוו מתנות נפלאות ורב שימושיות - מהסוג שלא יעלה אבק מתחת לספה עד הפסח הבא.

» פסח 2015 - המדריך המלא» טיולי פסח 2015» אירועי פסח לילדים » מדריך סרטי הילדים בפסח» חדש על המדף: מור דבורקין פוגלמן ממליצה על ספרי ילדים

"אני מרגיש" מאת דן שטאובר, איירה צחית גולדמן, הוצאת ספרי צמרת, 48 שקלים, לגילאי 2-6: כולנו מכירים את הסיטואציה בה הילד שלנו עולה על גדותיו מרוב שמחה/התרגשות/כעס/עלבון, אבל מתקשה להביע זאת במילים, מה שמוביל לתסכולים והתפרצויות. בספרו החדש של דן שטאובר, "אני מרגיש", תמצאו כלי עזר מוצלח ומשעשע למצבים שכאלה. בכל עמוד מופיע שיר קצר ומחורז, המתאר בארבע שורות סיטואציה רגשית המוכרת לילדים מחיי היומיום. בתחתית העמוד מופיעות מספר שאלות והנחיות פשוטות, בעזרתן יוכל ההורה לדון עם הילד ברגש המדובר, תוך שהוא מלמד אותו לזהות תחושות ולהביען במילים. הספר מלווה בציורים גדולים וצבעוניים המושכים את תשומת לבם של הילדים הצעירים וממחישים להם היטב את הרגשות הנדונים.

"סיפורו של פרדיננד" מאת מונרו ליף, הוצאת עם עובד, 64 שקלים, לגילאי 3-6: זוהי הוצאה מחודשת לספר שיצא לראשונה בעברית בשנת 1989, והוא רלוונטי היום כתמיד. פרדיננד הוא עגל צעיר, נינוח ומהורהר, הנהנה לשבת לו בשלווה תחת עץ השעם באחו. כל שאר הפרים דוהרים, קופצים, מתנגחים ומשתוללים, ואמו הפרה דואגת שמא פרדיננד חש בודד, אך הוא מבהיר לה כי טוב לו לשבת סתם כך ולשאוף את ריח הפרחים. הוא מאושר. גם כאשר פרדיננד גדל ורואה את שאר הפרים מנסים להוכיח את כישוריהם ולהגיע לקורידה - מלחמת השוורים, הוא נשאר בשלוותו. אלא שיום אחד, דבורה קטנה אחת משנה את מסלול חייו. זהו סיפור חכם ומלא הומור על נאמנות הפרט לטבעו האמיתי והכוח להשאר מי שאנחנו גם למול לחצי הסביבה, הדוחפים אותנו לכיוון שונה.

"אמא ואני יוצרים", הוצאת דני ספרים, 58 שקלים, לגילאי 4-10: זהו הספר השני בסדרת "אמא ואני" המצויינת, שמספקת רעיונות לפעילויות במרחב הביתי, לצד מידע מעניין על חומרי היומיום הנמצאים בו. הספר הנוכחי עוסק ביצירה: הוא מגיש רעיונות מהנים (גם אם לא מקוריים מאוד) לפעילויות יצירה דוגמת הכנת מסכות חיות, יצירת חרוזי נייר, ציור על חולצות, פונפוני צמר, בובות אצבע מלבד ועוד, כשלצידם מידע בהיר ומעניין על מקורותיהם של חומרי היצירה השונים ודרכי השימוש בהם. זהו ספר בעל עיצוב נעים וצבעוניות עליזה אך לא מוגזמת, הוראות ההכנה בו ברורות מאוד ואינן מסובכות, אם כי דרגות המורכבות משתנות מפעילות לפעילות, וחסרה בספר מקראה פשוטה של דרגות הקושי והתאמתן לגילאי הילדים השונים. 

"גינס - שיאי עולם 2015", הוצאת כרטא, 159 שקלים, לגילאי 6-120: ספר השיאים הידוע חוגג את שנתו השישים במהדורה מיוחדת, עשירה וצבעונית. לצד שיאים שקבעו בני אדם, החלקים המרתקים ביותר במהדורה זו הם דווקא אלה העוסקים בשיאי טבע דוגמת המערה הכי גדולה, החור השחור הכי רחוק, הדג הכי ארסי והקרן האנושית הכי ארוכה (כן כן!). על אף גודלה, המהדורה מאורגנת היטב ונוחה מאוד לקריאה ותספק לילדים ידע מדעי מרתק ומשעשע במגוון רחב של תחומי עניין. בנוסף, אם יש לכם צאצאים אמביציוזיים במיוחד, תוכלו למצוא כאן גם הסבר מפורט לגבי הכללים לשבירת ותיעוד שיאים, ומי יודע? אולי תופיעו במהדורה הבאה.

"אמא קסומה 4 וקוסמי החיות האבודות" מאת אתי אלבוים, הוצאת ידיעות ספרים, 365 עמודים, 64 שקלים, לגילאי 10-13: זהו הספר הרביעי בסדרת "אמא קסומה" העוסקת בחייה המיוחדים של נעמה - אמא לנטע-לי ורון, תאומים בני 12 ולגילי בת השמונה. בנוסף להיותה אמא ועיתונאית, נעמה היא גם אמא-קוסמת: אחת לכמה זמן עליה ללבוש דמות ילדה בת גילם של תאומיה, ולצאת להרפתקאות ביקום מקביל של קוסמים, מבלי שאיש מבני ביתה ידע על זהותה הכפולה. בספר הנוכחי יוצאת נעמה, יחד עם רון, נטע-לי ובן השכנים ניר (אשר אינם מודעים לחילופי זהותה) להרפתקה בעקבות קוסמים מאלפי חיות שנחטפו על ידי הקוסם הרשע אישמדון. במהלך הרפתקאותיה מוטלת על נעמה משימת משנה - ללמוד לסמוך על ילדיה ולאפשר להם לקחת אחריות גדולה יותר על מעשיהם. זהו ספר בעל עלילה סוחפת ומלאת תהפוכות המוצגת מנקודת מבטה של אמא - זווית נדירה למדי בספרות לילדים שאינם פעוטות.

"החיים החדשים שלי - הסיפור האמיתי" מאת נועה רום, הוצאת כתר, 206 עמודים, 58 שקלים, לגילאי 13-15: זהו הספר השלישי והאחרון בסדרה העוסקת בחייה של עמית, המתמודדת עם תלאות גיל ההתבגרות על רקע גירושי הוריה. בספר הנוכחי עמית מתחילה ללמוד בתיכון במגמת קולנוע ולצאת עם רז, איתו היא חולקת את האהבה לקולנוע וכתיבה. אלא שעל אף תחומי העניין המשותפים, מערכת היחסים מקרטעת ועמית מתמודדת עם תחושת החמצה קשה. במקביל, היא עובדת על יצירת סרט הגמר שלה, העוסק בתהליכים שעוברת משפחתה בעקבות הגירושים. דרך העדשה מגלה עמית את בני המשפחה כאינדיבידואלים שעוברים תהליכי הגדרה עצמית מחדש אחרי שעולמם היטלטל ולומדת להגדיר גם את רצונותיה שלה. זהו ספר מצוין המתייחס בכבוד רב לקהל היעד שלו, הן מבחינת השפה שהינה אחידה, עשירה ובגובה העיניים והן מבחינת תכני העלילה שאינם שוקעים רק ברומנטיקה המובנת מאליה, אלא גם בשאלות מורכבות יותר של מימוש עצמי וגיבוש זהות.

ולסיום, איך אפשר בלי משהו שיעזור לילדים להעביר את הסדר הארוך ובואו נודה בזה, די משעמם - הגדה של פסח עם שירים וסיפורים לילדים, הוצאת עם עובד, 80 עמודים, 59 שקלים: למרבה הצער, רוב ההגדות לילדים שמסתובבות היום בשוק מציעות בעיקר איורים וכמה שירי חג מוכרים לצד הטקסט המסורתי והבלתי ידידותי לדור הצעיר. לכן ההגדה הזאת מהווה שינוי מרענן ומוצלח בכל שנה מחדש. מעבר לטקסט המסורתי ולשירים המוכרים, ההגדה משופעת בשירים חדשים, מוצלחים ומשעשעים העוסקים בפסח, מאת מחברים דוגמת שלומית כהן-אסיף, יהונתן גפן, אוריאל אופק, חגית בנזימן ועוד רבים וטובים. בנוסף מופיעים בהגדה סיפורים רבים העוסקים בחג: סיפורי חז"ל, סיפורים חסידיים ואגדות עם, המוגשים בצורה בהירה ומעניינת, ויערכו לילדים היכרות ראשונית ומהנה עם מגוון רחב ממקורותיה התרבותיים של היהדות. דרך נפלאה ומומלצת בחום לשמור את הזאטוטים ערים, עד שיגיע אליהו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ