מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר

עקב האכילס של ז'אנר ספרות הפנטזיה הם גיבוריה הראשיים: יושב לו סופר מול מחשבו ובורא עולם שלם מתוך דמיונו החופשי - מראות, קולות, ריחות ויצורים שאיש לא צייר לעצמו לפניו, אך כשהוא מגיע לגיבור הראשי - הוא בורא אותו כמעט תמיד אנושי, לפחות באופן המחשבה והביטוי. שכן לא משנה עד כמה העולם שנברא הוא פנטסטי, מי שמתווך אותו לקורא חייב לדבר בשפה ובמושגים אנושיים במידה כזו או אחרת, אחרת הקורא לא יחוש כלפיו את הקשר הרגשי העז שאוהבי קריאה מפתחים כלפי דמות כתובה היטב.

» חדש על המדף: מור דבורקין פוגלמן ממליצה על ספרי ילדים» פסח 2015 - המדריך המלא» כל סרטי הילדים לפסח הקרוב

פעמים רבות פותרים סופרי פנטזיה את הקושי הזה על ידי כך שהם מעניקים לגיבור/ה מאפיינים על אנושיים דוגמת כוחות קסם, יכולות טלפתיות, כושר תעופה, איברים רובוטיים וכדומה. טכניקה נוספת מעניקה לגיבור חיי נפש בווליום גבוה - חיי משפחה סבוכים, חיי אהבה סוערים או בריחה מפני החוק. רק מעטים בוחרים לעצב גיבורים ראשיים המתנהלים בעולם פנטסטי כשהם אנושיים למהדרין, על כל התסכולים הפשוטים, ההתקטננויות וההומור היומיומי שמאפיינים חיי אדם. לעיתים יש בכך כדי להפחית מעוצמתה של הפנטזיה ולעיתים, כשהכתיבה טובה, יש בכך כדי להעניק לה מימד נוסף, כפי שקורה בספר "הפרוור שמעבר לכוכבים" - הספר השני בסדרת "אימפריית הדממה" מאת מ"ט אנדרסון.

בריאן וגרגורי, זוג נערים תמימים למראה, חולקים סוד מסעיר: בעבר הלא רחוק התחרו השניים זה בזה במשחק מציאות גורלי בין שני עמים החיים ביקומים מקבילים - הנורומבגים והתאסרים. לפני אלפי שנים ניטש בין שני העמים הללו קרב על ממלכה קסומה שבנו הנורומבגים על קרע בין-ממדי רב עוצמה באזור ורמונט, ומאז, בכל דור, הם בוחרים שני שחקנים אנושיים שכל אחד מהם מייצג את אחד הצדדים והמנצח זוכה לקבוע את כללי הסיבוב הבא, עד היום בו יגיע הסיבוב האחרון. בספר הראשון בסידרה ניצח בריאן בסיבוב שלו עבור הנורומבגים ועתה הוא עסוק בתכנון הסיבוב הבא במשחק, בעזרתו של גרגורי. אלא שמשהו משתבש בדרך: יצור מפחיד עוקב אחרי בריאן וכמעט הורג אותו, המשרד בו מעצבים השניים את תכניותיהם נפרץ, ופרודנס, מתכננת הסיבוב הקודם במשחק, נעלמת.

בריאן וגרגורי יוצאים לאזור בו התקיים המשחק, ובו גרה פרודנס. הם מוצאים את ביתה כשהוא מיותם ומוזנח ועקבותיה נעלמו. בינתיים צומח סביב הבית בקצב מסחרר פרוור שתושביו מתנהגים באופן חשוד ביותר. עד מהרה מבינים שני הנערים כי הפרוור השקט הוא שכונה שמיועדת להיות ההתיישבות הראשונה על כדור הארץ של התאסרים, שמאסו במשחק ורוצים טריטוריה משלהם. כדי לבצע את אותה השתלטות, העמידו התאסרים בראש מנהלת בניית הפרוור את מילטון דיטלי, מעין זומבי/תאסר בגופו של אדם מת, העוסק במימוש תכניתם המזעזעת: מתברר כי התאסרים מהפנטים את יושבי הפרוור ומבצעים עליהם שלל מניפולציות שמטרתן, בסופו של דבר, לגרום לבני האנוש להספג בקירות הבתים ולייצר סביבת מגורים מתאימה לתאסרים, שזקוקים לרוחם וחלומותיהם של בני האדם כחלק מאטמוספרת הקיום שלהם בעולם הזה. תוך כדי נסיון להבין לאן בעצם נעלמה פרודנס, מבינים בריאן וגרגורי שכדור הארץ כולו נמצא בסכנה וכי המסע להצלתה הוא בעצם מסע להצלת האנושות כולה.

כמו בספרי פנטזיה רבים, גם כאן מועברת ביקורת (סמויה יותר ופחות) על החברה הבורגנית-פרוורית שמסתירה קהות חושים והזנחה רגשית מאחורי גדרות לבנות וגינות מטופחות. אלא שבניגוד לספרי פנטזיה רבים, הדרמה והאופל אינם שחקנים בודדים ב"פרוור שמעבר לכוכבים", שכן, כאמור, זהו גם ספר אנושי ומשעשע מאוד. את מרבית הרגעים המצחיקים בספר מייצרת העובדה שבריאן וגרגורי מתנהגים באופן מרענן, כשני נערים טיפוסיים: רבים על שטויות, מתרברבים, נכשלים וצוחקים כשהם נאבקים עם מפלצת רצחנית או עם הכנת ארוחה באופן עצמאי. כל אלו הופכים את השניים לדמויות שהקורא לא רק מתפעל מגבורתן ותושייתן, אלא גם מזדהה בכל לב עם רגעי החולשה והכשלונות שהם חווים. הזדהות זו מעניקה הנאה כפולה - הן מהעולם הפנטסי העשיר והמסעיר בו מתנהל קרב האיתנים בין הנורומבגים והתאסרים, והן מעולמם הרגשי הקטן והאנושי כל כך של שני הגיבורים הצעירים הקובעים את עתידו."אימפריית הדמממה - הפרוור שמעבר לכוכבים" מאת מ"ט אנדרסון, הוצאת דני ספרים, 224 עמודים, 58 שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ