ספרי ילדים: כל משפחה והסיפור שלה

בשנים האחרונות התפתחה המודעות לתא המשפחתי המשתנה, כך שניתן למצוא סיפורים על משפחות מכל הסוגים. מור דבורקין פוגלמן ממליצה על שני ספרים חדשים שעוסקים במשפחה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בראשית היה יום האם. במשך שנים ציינו ילדי ישראל את הערכתם לאשה שהביאה אותם לעולם ביום שכולו טוסטים שרופים וחביתה נוזלית, ברכות מחורזות, עגילים מגוגואים ובית מבולגן כהלכה- כדי שיהיה לנו על מה להעריך את אמא גם בשנה הבאה. אחר כך נכנסו לחיינו הפמיניזם, הגיוון המגדרי והפוליטיקלי קורקטנס, והפכו את היום הזה לחגיגה משפחתית מורחבת ומגוונת, שפורשת כנפיה על כל המשפחות באשר הן.

» חדש על המדף: מור דבורקין פוגלמן ממליצה על ספרי ילדים

קשר משפחתי

גם ספרי הילדים לא אחרו לעסוק בנושא - ממשפחות גרושות ועד חד-מיניות, מילדים מאומצים ליתומים ועוד. לכל מבנה משפחתי סיפור מיוחד משלו. גם לנועה רשף, גיבורת "המנגינה של נועה" מאת רותי יצחקי ריכטר, יש משפחה יוצאת דופן: אמה של נועה נפטרה זמן קצר לאחר שילדה אותה, ונועה גדלה במעין שבט מסובך המורכב מאביה ואשתו השלישית, מאשתו הראשונה ובעלה השני ומהילדים המשותפים והחלקיים של כולם. עד שנתה השתים עשרה חיה נועה בשלום ובטבעיות עם הסידור המשפחתי המורכב ועסוקה בעניינים רגילים לגילה כמו התאהבות ראשונה ותחביב הנגינה שלה בפסנתר שהיא מקווה להפוך למקצוע כשתגדל. אלא שאז היא מגלה כי אמה השאירה לה מכתב לפני מותה, אותו היא אמורה לקבל בגיל שמונה עשרה, ובו הסברים מפורטים על האופן בו נוצא ההרכב המשפחתי המסובך בו היא חיה. נועה, שהכניסה לגיל ההתבגרות מעוררת בה שאלות רבות ודחופות באשר למשפחתה, דורשת מארבעת הוריה החיים לתת לה את המכתב כבר עתה, וכשהם מסרבים - היא פותחת בשביתת רעב ובמסע של ליקוט פיסות מידע על אירועי העבר.

ארבעה הורים וסיפור אחד. "המנגינה של נועה" (כריכת הספר)

זהו ספר מרגש ומותח שידבר ללבם של בני נוער צעירים המצויים בגיל בו מגלים שגם ההורים הם בני אדם. יצחקי ריכטר אינה חוששת להציג את דמויות המבוגרים על מורכבויותיהן הרגשיות ועברן רצוף האהבות, שברונות הלב, ההחלטות הקשות והפעולות הגחמניות שעיצבו את המבנה המשפחתי אליו אנו נולדים.

הדבר היחידי שמפחית מעט מאיכותו של הספר הוא הפרק האחרון, המתאר את חייה של נועה עשר שנים מאוחר יותר, כסטודנטית למוזיקה בניו יורק. זהו פרק משמים ובלתי נחוץ שמותיר את נועה, ואת הקורא, עם סוף דל ובנאלי משהו. מוטב היה לסיים עם התחושה המלווה את קריאת הפרק שלפניו, כי דווקא המבנה המשפחתי המורכב בו היא חיה פותח בפני נועה מגוון אפשרויות לעתיד ומעניק לה בגרות ויכולת להעריך את המיוחד והאחר בעצמה ובעולם.  

» "המנגינה של נועה" מאת רותי יצחקי ריכטר, הוצאת דני ספרים, 153 עמודים. מחיר: 58 שקלים.

כור היתוך שלם במפלצת טובה אחת

העיסוק בייחוד משפחתי מלווה גם את הספר "מפלצת הילדים הטובה גינדון" שכתב ערן רון, אלא שהוא נמצא בו כרקע ולא כמרכז, ובכך ייחודו: בכל ערב, נכנסת דניאל למיטה ומחכה שאבא או אמא יספרו לה סיפור. לפעמים היא מבקשת שיקריאו לה מתוך ספר ולפעמים מעדיפה "סיפור-ככה" - סיפור בעל פה על הילדות של אמא ואבא ועל גינדון.

גינדון הוא מפלצת גדולה, שעירה וטובת לב שרק ילדים יכולים לראות. בכל ערב הוא עובר בין ילדים ברחבי העולם, מלטף, מכסה ומרגיע ואם מישהו מהם הולך לאיבוד, פוחד או נקלע לצרה - מיד יופיע ויעזור. גם אמא של דניאל פגשה אותו, כשהייתה ילדה בכפר רחוק באתיופיה. לאמא הייתה ילדות אחרת מאוד מזו של דניאל - האנשים בכפר גרו בבקתות ללא חשמל או מים זורמים, הילדים שיחקו ועבדו במקום ללכת לגן. בלילה, כשהמבוגרים שוחחו ליד המדורה, נרדמו יחד כשגינדון עובר ביניהם, מטפל ומרגיע.

אבא של דניאל גדל גם הוא בכפר, אבל לא באפריקה, אלא בישראל. הוא הלך לגן הילדים שיחק בין הרפת ללול, נהג בטרקטור וחלם להיות טייס כשיגדל - חלום שהתגשם בבגרותו.

מפלצת שהילדים דווקא ישמחו לפגוש. "מפלצת הילדים הטובה גינדון" (כריכת הספר)זהו ספר הנוגע בצורך הכלל אנושי בתחושה שמישהו תמיד יגן עלינו ויקבל אותנו כפי שאנחנו באופן חביב ומהנה, על אף שאינו חף מקלישאות ספרות ילדים פוסט מודרניות דוגמת "כשתגדלי תוכלי להיות כל מה שתרצי" או ההכרזה שזיכרונות ילדותם מאפשרים למבוגרים להיות הורים טובים. אך מעל לכל, זהו ספר חשוב מעצם קיומו: רון, בן זוגה של מהרטה ברוך הזכורה לרובנו כבחורה האתיופית המוכשרת והאמביציוזית מתכנית הטלוויזיה "השגריר" ששודרה כאן לפני כעשור, הוא ככל הנראה הראשון לחבר ספר ילדים המציג משפחה ישראלית שבה אם ממוצע אתיופי ואב יליד הארץ. אולי תופתעו, אבל למרות שספרות הילדים מלאה במשפחות חד-הוריות, חד-מיניות ועוד ועוד, דווקא בישראל - אחת המדינות המגוונות בעולם מבחינה אתנית ותרבותית, ישנה התעלמות כמעט מוחלטת מאותו מגוון, שנים רבות לאחר מותו של רעיון כור ההיתוך. לכן, ספר שמציג משפחה בשחור-לבן ועושה זאת באופן טבעי, מבלי להפוך עובדה זו למרכז הסיפור, הוא טקסט משמעותי מעצם קיומו, שכן הוא מנכיח את המגוון האתני והתרבותי בישראל בעולמם המחשבתי של הילדים החיים בה. העובדה כי בישראל הגזענית והפלגנית של 2015 קיים על המדף ספר המאפשר לקוראים הצעירים לראות בילדה שונה מהם בצבעה וברקעה דמות טבעית להזדהות, החולקת עמם תחושות כלל אנושיות כגון פחדי לילה וחלומות לעתיד, היא עניין לא מבוטל שבהחלט משמח לציין איתו את יום המשפחה. 

» "מפלצת הילדים הטובה גינדוֹן" מאת ערן רון, איירה יעל אדלר, הוצאת אופיר ביכורים, 26 עמודים. מחיר: 45 שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ