ספרי ילדים: "בארץ אחרת" מבטיח עתיד טוב יותר

מה עובר על ילדה שנוסעת עם משפחתה למדינה זרה וצריכה ללמוד הכל מהתחלה? ספר הביכורים של טל ניצן מצליח להעביר את התחושה בצורה יפה ורגישה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

לנו, הישראלים, יש דינמיקה מורכבת עם הרעיון של חיים בחו"ל. מצד אחד, ישראל היא מקום שלא פשוט לחיות בו ולכולנו יש רצון להתאוורר (או לברוח) ממנה מידי פעם, ומצד שני אנחנו מגנים בשלל כינויים את מי שבחרו להעביר את מרכז חייהם למדינה שהיא "לא שלנו", ולו לתקופה מוגבלת.

» ספרי ילדים - לעוד ביקורות» געגועיי לבילבי בת גרבאולי משום כך קשה מאוד למצוא ספרי ילדים בעברית העוסקים במעבר של ילד לארץ אחרת ובקשיים שהוא טומן בחובו. בראשית שנות ה-80 פרסמה הסופרת מינה איתן את "עיניים קטנות בארץ גדולה" שגולל בחן רב את קורותיהם של אורי ואופיר שנסעו עם הוריהם למספר שנים בארצות הברית. ספר מקסים וחינני ביותר, אך גם בו ההתמודדות עם השינוי מוגבלת, שכן המשפחה נסעה לשליחות מטעם התנועה הקיבוצית, ולכן הילדים למדו בבית ספר שדובר גם עברית. כך הם נכנסו לסיטואציה של שהות במקום זר מנקודת פתיחה של משפיעים, שההשפעה עליהם עצמם היא רק פועל יוצא.סיטואציות מורכבות ומשפטים ספורים

ניתן לומר כי "בארץ אחרת", ספר הילדים הראשון של טל ניצן, הוא גם הספר הראשון העוסק במעבר של ילדה ישראלית לארץ אחרת (ששמה אינו מוזכר במפורש, אך ככל הנראה מדובר בספרד או ארגנטינה) והוא עושה זאת למופת. ניצן מתארת ברגישות רבה את הפרידה של הילדה המספרת מישראל (אם כי היא מסייגת כבר בעמוד הראשון שזו פרידה לתקופה קצובה של שנתיים), ותקופת ההסתגלות הראשונית למקום החדש. גדולתה העיקרית היא ביכולת לתמצת סיטואציות מורכבות למשפטים קולעים וספורים. כך כשהיא מתארת בקצרה את הפרידה מהחברים והמשפחה בשדה התעופה, ניתן לחוש באופן פיזי ממש את הצער והקושי שבסיטואציה כשהילדה אומרת "אני מסתכלת על סבתא: עד היום חשבתי שרק ילדים בוכים".

"חשבתי שרק ילדים בוכים". "בארץ אחרת" (איור: כנרת גילדר)את ההלם הראשוני ממראיה וגודלה של העיר החדשה והחרדות שהם מעוררים בילדה, מצליחה ניצן להעביר באופן גרפי ממש שמתחבר נפלא עם האיורים הארכיטקטוניים של כנרת גילדר. היא משכילה גם למתן את החרדה בגילויים מרעישים דוגמת העובדה שבארץ החדשה יורד גשם גם בקיץ. בנוסף, צריכה הגיבורה להסתגל לשינויים יסודיים בחיי היומיום דוגמת תלבושת אחידה לבית הספר שהיא מבחינתה "כמו תחפושת שלובשים יום יום כל השנה", או אפילו עניין בסיסי כמו המיטה החדשה "עם חושך מתחתיה. הראו לי שאין שם שום דבר, אבל זה היה ביום".אולם אין ספק שהקושי הגדול בו עוסק הספר הוא רכישת שפה חדשה. אין ילד שלא יתחבר לאותו פחד ש"אם אלך לאיבוד לא אוכל להסביר מי אני, איך קוראים להורים שלי, איפה אני גרה", ואין ילד חובב קריאה שלא יבין את הקצבת הספרים בעברית שיוצרת לעצמה הילדה המספרת, כי "גם הספרים צריכים להספיק לשנתיים". יותר מכל, ניכרת מצוקתה של הילדה בבית הספר: היא מספרת על היום הראשון בו המילה היחידה שאמרה הייתה שמה, וכאשר היא רוצה לענות על שאלה בכיתה עליה להקדיש זמן רב לחיבור המשפט בראש, ו"עד שגמרתי להכין את התשובה, ילדה אחרת כבר ענתה".

לומדת הכל מחדש. "בארץ אחרת" (איור: כנרת גילדר)גם בחברת הילדים מוצאת את עצמה הגיבורה במלכוד בשל קשיי השפה: "איך אפשר לדבר אם לא מכירים אף אחד? אבל איך אפשר להכיר מישהו אם לא מדברים?" אפילו כשהיא יוצאת לבלות עם אביה באחד הפארקים בעיר, נתקלת הילדה ברגע של מבוכה ודאגה בשל העובדה שהיא אינה מכירה את השפה והכללים הנהוגים במקום. אולם דווקא בשל הקושי שלה להתבטא ולתקשר עם סביבתה, הסיום משמח כל כך, כאשר היא מראה סימן ראשון לרכישת השפה: מצליחה לקנות לעצמה גלידה בטעם שרצתה וחותמת את הסיפור במשפט המקסים: "אני מחייכת, כי המילה הראשונה שאמרתי בשפה החדשה היא מילה מתוקה".

לקנות או לא לקנות

טל ניצן הצליחה לחבר ספר רגיש ומקסים ששווה רכישה, הן לילדים שעוברים באמת לארץ אחרת והן לילדים שאוהבים לדמיין את עצמם במקום אחר. רק הערה קטנה למחברת: העובדה שבחרת לא לתת שם לגיבורת הסיפור מערערת במקצת את האינטימיות המקסימה שבכניסה לעולמה הפנימי ולחוויותיה. אולי בספר הבא. נחכה בקוצר רוח.

בארץ אחרת/טל ניצן. איורים: כנרת גילדר. הוצאת עם עובד, 72 שקלים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ