ספרי ילדים: לא לילדים מלוכלכים בלבד

"ספר האמבטיה של נפתלי" ו""הילדה שלא רצתה להסתרק" מצטרפים למדף ספרי הילדים שעוסקים בנקיון. האם הם יעילים?

מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מור דבורקין-פוגלמן, עכבר העיר

כל ערב, בשעה שבע וחצי בערך, אני מתאהבת באיש שלי מחדש. לא, לא מעורבים בעניין פרחים, שוקולדים או ארוחה לאור נרות, אלא משהו נפלא פי כמה. קבלו טיפ מנצח לחיי נישואים יציבים ומאושרים: הוא מצליח להכניס את הטף לאמבטיה בלי ויכוחים ובכיות. אל תקלו ראש בדבר, זו פעולה הרואית בעליל המחייבת דמיון וקור רוח: פעם הוא משכנע אותם שהם שודדי ים והאמבטיה היא אוקיינוס, פעם משפחת כרישים ופעם צוללנים במשימה סודית. העיקר ששניהם יוצאים משם בשילוב הנדיר של ניקיון וחיוך. » ספרי ילדים - לעוד ביקורות» געגועיי לבילבי בת גרבילדים רבים לא אוהבים להתקלח. כלומר, אוהבים להתקלח, אבל לא להיכנס לאמבטיה, או לצאת ממנה. לחפוף ראש, להסתרק, לצחצח שיניים, לגזור ציפורניים, או כל פעולה שמטרתה לשמור עליהם ברמת היגיינה סבירה, מלווה כמעט תמיד ביללות קורעות לב וויכוחים אין סופיים. כיוון ששנות הגיל הרך הן זמן קריטי לרכישת הרגלי ניקיון, מדף ספרי הילדים עמוס בשלל יצירות שמטרתן לחבב על ילדינו פעולות שגרתיות, דוגמת ישיבה על סיר או צחצוח שיניים. "ספר האמבטיה של נפתלי" מאת אלונה פרנקל ו"הילדה שלא הסכימה להסתרק" מאת קייט ברנהיימר הם שני ספרים חדשים בתחום, אשר העמידו במבחן את מידת השפעתם על נכונותה של בת השלוש וחצי שלנו לנקות ולטפח את עצמה.

לחייך כל הדרך לאמבטיה. ספר האמבטיה של נפתלי (איור: אלונה פרנקל)ספרה של פרנקל, הוא החדש ביותר בסדרת ספרי נפתלי. לפרנקל יש מצפן פנימי מדויק מאוד באשר לאופן בו מסתכלים ילדים על העולם, ויכולת נדירה להבהיר להם בפשטות מדוע חשוב ואף נעים לבצע פעולות יומיומיות שונות. לכן אין זה פלא שאותה נוסחה מנצחת פועלת גם במקרה הנוכחי. בספר אנו פוגשים את נפתלי ואמו, המספרת לנו על הפעילויות הרבות והמהנות בהן עוסק נפתלי בגן הילדים, ועל כך שחלקן מלכלכות מאוד. עצם הלכלוך, כך מוסבר לילדים כבר בהתחלה, הוא לא דבר רע לכשעצמו ועשוי להיות נעים, משעשע ומלמד. עם זאת, מסבירה אמא של נפתלי, הלכלוך הוא גם מקור לחיידקים, ולכן לאחר שנפתלי יצר, השתובב והתלכלך - עליו להתרחץ. האם מפרטת את שלל הפעולות שמבצעים היא ובנה הקטן באמבטיה ובכך יוצרת אצל הפעוט הבנה של חשיבותן ונוסכת בו ביטחון, תוך שימוש בדמיון והומור. המקלחת מתוארת לא רק כמקום לניקיון, אלא גם ובעיקר כאתר לשעשוע והנאה - נפתלי מפליג בה בספינת שודדים, דג את דג הזהב האגדי, מאלף דולפינים ועוד.  את מבחן הזאטוטה שלנו צלח נפתלי בהצטיינות - לאחר שביקשה לשמוע את הסיפור שלוש פעמים ברציפות, דילגה הגברת הצעירה בשמחה לאמבטיה, והודיעה שהיום היא שודדת ים שמאלפת ברווזונים.

עכברים בשיער: "הילדה שלא רצתה להסתרק"

לעומת זאת, הספר "הילדה שלא רצתה להסתרק" היה בעייתי יותר. זהו סיפור על ילדה עליזה וחולמנית המסרבת להסתרק. בכל ערב היא מתקלחת וחופפת את שערה, אך ממאנת בכל תוקף להבריש אותו. למבוגרים הכעוסים היא מסבירה ש"ככה אני", וחוזרת לרקום חלומות עם בובתה האהובה. אלא שיום אחד, מחליט עכבר קטן לבנות לו קן על ראשה הבלתי מסורק. ואחריו מגיע עוד עכבר ועוד אחד ועוד. ארמון שלם של עכברים משתכן לו בשערה הסבוך ומספק לה חברה ושעשוע. אבל לאחר זמן מה נעשה המצב פחות ופחות משעשע - העכברים מסרבים לאפשר לילדה להתקלח, אוכלים את ארוחת העשר שלה, מפטפטים כל הלילה ומפריעים את שנתה. לבסוף, אחרי שהמורה אוסרת עליה להביא את בובתה לכיתה כי "כל ילד רשאי להביא רק חבר אחד לשנת הצהריים, ונראה שלך יש כעת מאה עכברים בשיער", הילדה לוקחת את העכברים לשיחת "יחסינו לאן", מבקשת מהם בנימוס לעזוב, והם עושים כבקשתה ומסתלקים בשירה. הילדה מתקלחת, מסתרקת ואוספת את שערה בשתי צמות יפות. סוף טוב, הכול טוב. לכאורה, עלילת הסיפור חביבה ומשעשעת, אך לאורך הקריאה ליוותה אותי תחושת מועקה. ראשית, הסיפור הזכיר לי סיפורי ילדים גרמניים ישנים וחמורי סבר דוגמת יפתח המלוכלך ויהושע פרוע המפחידים ילדים כדי שיתנקו ויסתדרו. שנית, לא ברור לי מדוע משתכנים עכברים בשערה של הילדה אם היא מתקלחת וחופפת אותו בכל ערב? ובכלל - מה נורא כל כך מבחינת היגיינה וניקיון בוויתור על סירוק השיער?

מי לא רוצה עכברים בשיער? הילדה שלא הסכימה להסתרק (איור: ג'ייק קרטר)מעבר לאי סדר קל אין בבחירה שכזו כל סכנה בריאותית. וחשוב מכל - ניכר כי בחירת הילדה שלא להסתרק היא מעין הכרזת עצמאות - עניין טבעי ובריא לילדים צעירים. ובכן - לא לגישת המחברת, המציגה את המבוגרים בסיפור כמי שמסרבים לאפשר לילדה בחירה אוטונומית בנושא כה פעוט, ואף מוצגים באיורים כדמויות קשוחות המנפנפות תדיר באצבען ומפעילות סנקציות כדי לגרום לה להתחרט על בחירתה. זוהי גישה נפסדת. נכון, ניקיון וסדר הם עניינים חשובים שנרכשים בגיל צעיר, אך כך גם תחושת ערך עצמי ויכולת בחירה, וסירוק השיער הוא עניין פעוט להקריבו למענן. ומה באשר למבחן האמבטיה? גם כאן כשל הספר כישלון חרוץ: הלכלוכית הפרטית אמנם הקשיבה בעניין בקריאה ראשונה אך לא ביקשה לשמוע אותו שוב, ועוד באותו ערב הודיעה שגם היא רוצה חבר עכבר, ולכן - מהיום היא מסרבת להסתרק!

"ספר האמבטיה של נפתלי" מאת אלונה פרנקל ו"הילדה שלא הסכימה להסתרק" מאת קייט ברנהיימר. הוצאת מודן. מחיר: 68 שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ