הורים ממליצים: שיטות ללימוד קריאת שעון

לקנות משחק מיוחד או אולי להוריד אפליקציה? הורים מנוסים נותנים לכם חמש דרכים ללמד את הילדים לקרוא שעון

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

מי יכול לתת טיפים יותר טובים לבילויים עם הילדים מאשר הורים שניסו אותם בעצמם? מדי שבוע נביא לכם המלצות של הורים על כל מקומות הבילוי שאתם יכולים להעלות על הדעת: מהצגות ועד גינות, שעות סיפור ועד אטרקציות, מטיולי אופניים ועד אירועים חינם. שווה לעקוב. » הורים ממליצים - לכל הטורים» החוגים הכי שווים

שעון אנלוגי בעולם דיגיטלי

מי אני: גיל דרורי, אבא של שילי בת ה-3.5, מיבנה.השיטה שלנו: אנחנו מלמדים בעזרת משחק שעון של סקוצ' קיד שקנינו בשילב.איך זה הולך: מרכיבים את הלוח, בוחרים מערכת מספרים, מצמידים על הלוח ומשחקים לפי ההוראות. המשחק מאפשר ללמד על מבנה השעון, לשחק עם המחוגים ולתרגל קריאה של שעון אנלוגי בדרך מהנה. ככה אפשר ללמד את הילד מספרים, מהו רצף וגם להכיר את השעון האנלוגי והמבנה שלו.

בונים שעון. סקוץ' קידס (צילום מסך)אפשר גם עם ספר

מי אני: יהונתן, אבא של ילד בן כמעט 5 וילדה בת 3 וקצת, מיבנה.השיטה שלנו: בעזרת הספר "סליחה מה השעה?", מאת עידית יורב וייסמן.איך זה הולך: הספר הוא על ילדה בשם יובל שלומדת שהשעון מחולק לחצאים, ואז לרבעים ואז לעשר דקות, חמש דקות ועד דקה. תוך כדי הסיפור יובל לומדת על המחוגים. בספר עצמו יש שיטה מאוד ברורה שמסבירה על יחידות הזמן שעוברות - חמש דקות, עשר דקות וכן הלאה - כך הילד לומד מה השעה. הספר מתאים בעיקר לילדים בכיתה א' ומעלה. הבן שלנו אוהב את הסיפור ומבין לאט לאט את העניין אבל השיטה קצת גדולה עליו.

קוראים שעון לפי הספר. "סליחה, מה השעה?" (כריכת הספר)

לקרוא שעון באייפון

מי אני: ענת ברבי, אמא למאי בן ה-3, מהרצליה.השיטה שלנו: אנחנו מלמדים בעזרת אפליקציה בשם "לימוד שעון lite".איך זה הולך: מדובר באפליקציה חינמית לסמארטפון, שהיא גם קלה להפעלה וגם מאוד ברורה, וכך אפשר לתרגל איתה. משעשע אותי מאד החידוש שבדבר - ללמד את הילד שלי לקרוא שעון דרך אפליקציה בסלולרי.

לקרוא שעון? יש אפליקציה בשביל זה (אילוסטרציה: dreamstime)

איך בנויה שעה?

מי אני: דנה גולדברג, אמא לילדה בת 9 וילדה בת 15, מרחובות.השיטה שלנו: רק שעון שעון דיגיטלי. איך זה הולך: היה לילדות קשה להבין את השעון האנלוגי, ובגלל שהן מכירות מספרים, עברנו ישר לדיגיטלי. לקטנה הסברתי על הדקות, על איך שעה בנויה ועל כך שכל מספר מייצג דקה. כך היה לה הכי קל לדעת מה השעה.

דיגיטל מי. מוותרים על השעון האנלוגי (צילום: dreamstime)

לכל מטלה השעה שלה

מי אני: שרון כהן, אבא לילדה בת 9, ילדה בת 5 ותינוק בן כמעט שנה, מקיבוץ גרופית.השיטה שלנו: אנחנו לימדנו שעון וסדר יום ביחד. איך זה הולך: בנינו שעון מניירות וקרטונים, אותו ציירנו וצבענו יחד. עברנו על השעות, הדקות, על המחוגים והתפקיד שלהם, וכתבנו סדר יום, כאשר בכל שעה מזיזים את השעון בהתאם. אם למשל ב-7:00 קמים ומתארגנים לבית הספר ולגן, אז כשהן קמות הן מעבירות את המחוגים לשעה 7:00 ומסמנות ליד סדר היום שביצעו את המטלה. כך הן לומדות לזהות את השעות בשעון ומתרגלות לסדר יום שגרתי.

דבר המומחית

ליאת קרן, פסיכותרפיסטית לילדים ולנוער ומטפלת משפחתית מ"הבית להתפתחות תינוקות":

זמן הוא מושג לא פשוט בכלל, ולילדים בפרט. כשאומרים חמש דקות, מה זה אומר? זה הרבה או מעט? הרי ידוע שהזמן עובר מהר כשנהנים ולאט כשמשתעממים. איך זה שכשמחכים לחבר שצריך לבוא, הזמן נדמה כנצח וכשהוא בא, שעתיים של משחק חולפות ביעף? כולנו מכירים את השאלה הנצחית - "מתי מגיעים?" שחוזרת על עצמה אינסוף פעמים בנסיעה, ואת התשובות החוזרות על עצמן גם הן: "בקושי עברו חמש דקות מאז ששאלת בפעם האחרונה!" ו"אולי מספיק לשאול? הזמן לא עובר יותר מהר כששואלים כל כמה דקות". שעון עוזר להמחיש את הזמן ולתת לו אחיזה במציאות. הוא מראה את הכאן והעכשיו, וימשיך ויראה גם את העתיד לבוא. "כעת 08:30. סבתא תבוא לקחת אותך ב-13:00 לאכול צהריים". הידיעה מקנה לילד בטחון - הוא יודע שסבתא תגיע, יודע מתי ויוכל אפילו להסתכל מדי פעם בשעון ולראות איך הזמן מתקדם לשם.

אפשר להיעזר בשעון גם לתכנון וארגון. למשל אם יודעים שבשעה ארבע יוצאים מהבית לחוג, אפשר לשחק עד שלוש וחצי ואז לסדר, להתארגן ולצאת. שעון עוזר גם להמחיש התחלה וסיום - משפטים כמו: "הוא יגיע בארבע" או "בשש צריך ללכת" מקבלים ממשות עם הסתכלות בשעון, במציאות.

וריאציה על שעון שאני ממליצה עליה להמחשת הזמן החולף היא שעון חול. שוב ושוב אני מוצאת כי זהו כלי נפלא להמחשת הזמן והגברת מוטיבציה לעשייה - למשל לסיים לסדר לפני שיסתיים החול, או לצחצח שיניים עד שיסתיים. שעון החול יכול להוות גם שלב במעבר להכרת השעון הרגיל. "מעניין כמה זמן לוקח לחול לעבור מצד אחד לשני, בוא נמדוד". ובהתאם לתגלית להמחיש את הזמן. כך, בנסיעה המשפחתית הבאה תוכלו לענות על השאלה "מתי מגיעים?" בתשובה "עוד 10 דקות, שזה בערך חמש פעמים להפוך את שעון החול" והילד ידע בדיוק מה זה אומר.

למדוד שעה בצורה קצת אחרת. שעון חול (צילום: dreamstime)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ