בלי אפקטים ובלי תלת מימד: פסטיבל סרטי הילדים והנוער בירושלים

גירוש זרים, שבטים בדרום אפריקה, אח אוטיסט ואפילו מחווה לטלוויזיה החינוכית - מה מחכה לכם בפסטיבל סרטי הילדים והנוער בסינמטק ירושלים

שלי אלעזר, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי אלעזר, עכבר העיר אונליין

מי אמר שלילדים לא מגיע קולנוע איכותי? פסטיבל הקולנוע לילדים יפתח ביום שני ה-22.8 וימשך עד חמישי ה-25.8 בסינמטק ירושלים. הפסטיבל מציג את מיטב העשייה העולמית העכשווית לילדים ולבני נוער בסרטים מדובבים לעברית. הילדים יכולים להיפגש עם היוצרים ועם חלק מהילדים המשחקים בסרטים המוקרנים, ובנוסף יערכו בכל יום בין 16:00-17:30 סדנאות יצירת סרטים לילדים ותחרויות של סרטים אותם יכתבו ויביימו הילדים בעצמם.

בטקס הפותח של הפסטיבל יוקרן סרט קצר בשם מה נמצא שם למעלה ואחריו הסרט שומר גן החיות. מלבד סרטי הילדים, תוצג רצועה מיוחדת. בכל יום בשעה 21:00 יוקרנו סרטי מבוגרים על ילדים, שמאפשרים הצצה אל עולם הילדות על השמחות, הפחדים, התקוות ורגעי האושר החזקים המלווים אותה. הסרטים שיוצגו הם: המבוך של פאן, קלרה הקדושה, פלה הכובש ו-לרכב על לוויתן.

סרטי איכות מכל העולם ומחווה לחינוכית

"הדוב הגדול" (דנמרק, 2011) - יונתן לא אוהב במיוחד את אחותו הקטנה סופי, ולכן אינו שמח כשהיא מצטרפת אליו לחופשת הקיץ בביתו של סבא שלהם, אדם מיוחד ומסתורי, החי בקצה יער עצום מימדים שאליו אסור להיכנס. יום אחד, באשמתו של יונתן הכועס, סופי נכנסת אל היער ונעלמת בו. יונתן מבין שעליו לאתר אותה במהירות ולהחזיר אותה הביתה לפני שתיפגע. הוא יוצא לחפש את אחותו ואת המפלצת הענקית שהוא חושב שחטפה אותה. הוא נפגש עם צייד החי ביער ועובר הרפתקאות שונות ומשונות, רק כדי לגלות בסופו של דבר שכל מה שחשב פעם על בני אדם ומפלצות בטעות יסודו. "הדוב הגדול", שהוצג לראשונה בפסטיבל ברלין 2011, מציג סיפור הרפתקאות מלא מסתורין. הסרט מספר אודות היחסים בתוך המשפחה, ואודות היכולת להתנתק מדעות קדומות ולקבל את הזר והשונה. לגילאי 7 ומעלה.» שני ה-22.8 ורביעי ה-24.8 ב-10:00.

הדוב הגדול. פסטיבל סרטי ילדים ונוער 2011

קסם של סיפור (צרפת/איטליה, 2009) - הדודה אלינור הלכה לעולמה והשאירה לאחייניה מתנות. אנג'ליקה הגדולה קיבלה בובת פורצלן, ואילו נאט בן השבע קיבל ספרייה של ספרי אגדה. הבעיה היא שנאט אינו יודע לקרוא. הוריו של נאט מעוניינים למכור את הספריה כדי לשפץ את ביתה של הדודה שעברו לגור בו, נאט המאוכזב מהירושה שקיבל מגלה כי בעצם זכה באוצר יקר ערך, ספרי המקור בהם שוכנות הדמויות האמיתיות של כל הסיפורים האהובים ביותר. הדמויות פורצות מספרי האגדה ומתחננות בפני נאט שיציל אותן. נאט חייב להקריא בקול רם את מילות הקסם שיצילו את עולם האגדות מהרס ואובדן. לגילאי 8 ומעלה.לפני הסרט יוקרן הסרט האוסטרלי הקצר לילי - כמו בכל קיץ, גם השנה לילי ואביה יוצאים לקמפינג ביער שבקרבת חוף הים. השנה אבא של לילי חולה במחלה סופנית, וכשהיא מגיעה אל החוף היא מחליטה לתפור לו מעיל מגן שישמור עליו מפני כל צרה. » שני ה- 22.8 וחמישי ה-25.8 ב-12:00.

שומרים על הבית. קסם של סיפור:

חברות הכי טובות (נורבגיה, 2009) - ג'ולי, מאט וניישה הן חברות הכי טובות. הן חיות בכפר קטן בנורבגיה ומבלות יחד את זמנן בהשתוללות בשלג, משחקים בבית הספר, מירוצי מזחלות, והכנות להצגה הכיתתית. יום אחד ניישה ואימה - מהגרות מאפריקה שתוקף האשרה שלהן פג, עוזבות ונעלמות. ג'ולי ומאט יוצאות לחקור מה עלה בגורל ניישה ואימה, ומחליטות לעשות מעשה. באישון לילה הן תופסות  את רכבת הלילה לאוסלו כשכל מה שיש בידן הוא פתק קטן עם כתובת. אבל אוסלו רחוקה, אין להן מושג איך למצוא בעיר הגדולה את החברה שלהן, והן בסך הכל ילדות בנות תשע. לגילאי 8 ומעלה.לפני הסרט יוקרן סרט האנימציה הקצר אני עגול - כמו כולם, גם מתילדה נולדה עגולה. אבל שלא כמו כולם – היא לא יכולה להפוך לריבוע. היא גדלה כיוצאת דופן בתוך עולם מרובע, כאשר בתוך תוכה היא נשארת עיגול. יום אחד היא פוגשת את אלכס ומגלה את סודו. סרט ללא מילים.» שלישי ה-23.8 ב-10:00, רביעי ה-24.8 ב-12:00.

החברות הכי טובות. פסטיבל סרטי ילדים ונוער 2011

האריה הלבן (דרום אפריקה, 2010) - בני שבט השאנגאן בדרום אפריקה מאמינים שאריה לבן הוא שליח קדוש מהשמים, ובמשך דורות על גבי דורות הם מחכים להופעתו. יום אחד הנס אכן מתרחש וגור אריות לבן נולד. גיסני - צעיר מבני השבט - מחליט ללוות את הגור הקטן לכל מקום על מנת לשמור ולהגן עליו. הגור, העונה לשם לצאצי, מאבד בתאונה את הלהקה שלו וכמעט גווע מרעב עד שהוא חובר אל אריה בוגר בשם נקולו, הפורש עליו את חסותו. יחד הם עוברים הרפתקאות ותלאות בסוואנות של אפריקה, כאשר בעקבותיהם פוסעים בני האדם: גיסני - מגינו, וצייד קר לב, הנחוש בדעתו לתפוס את האריה הלבן הנדיר ולזכות בתהילת עולם. האריה הלבן משלב בין צילומי טבע מרהיבים ולעתים גם אכזריים בסוואנות של אפריקה לבין סיפור דרמטי שבו הגיבורים הראשיים הם בעלי החיים עצמם.לפני הסרט יוקרן הסרט ההולנדי הקצר נקר - אפרוח בוקע מביצה. כדי להימלט מהאדמה החמה הוא קופץ על גבו של שור. השור מבין את העול שיהיה עליו לשאת על גבו בשארית חייו - ציפור, ולא סתם ציפור אלא כזו שאוהבת לנקר כל מה שנקרה בדרכה - ומחליט לפעול.» שלישי ה-23.8 ב-12:00 וחמישי ה-25.8 ב-10:00.

ארץ בראשית (ישראל, 2010) - הסרט לוקח אותנו למסע לאורכה ולרוחבה של ישראל, הנמצאת בדיוק במפגש של שלוש יבשות ומתקיימים בה חמישה אזורי אקלים שונים. "ארץ בראשית" מתמקד בשלושה יונקים החיים באיזורים גיאוגרפים שונים, לאורך ארבע עונות השנה. כל אחת מהחיות - הזאבים של רמת הגולן, חתולי הביצה של הכנרת והיעלים במצוקי ים המלח - מביאה אל הצופים את סיפורה האישי לאורך השנה: החיזור, ההמתנה לדור החדש, הלידה והטיפול בצאצאים. שנה שאין בה טוב ורע, רק מאבק קיומי בלתי פוסק וניסיון לשרוד. בעזרת צילומי הטבע המרהיבים של משה אלפרט, אשר חי במחיצת החיות האלו שנים רבות על מנת להביא את סיפורן, נוצר סרט הטבע הישראלי הראשון והוא מציב רף גבוה מאד לאלו שיבואו בעקבותיו. הסרט מוקרן כחלק מאירוע משותף של הפסטיבל עם התחנה לחקר ציפורים של החברה להגנת הטבע בירושלים. לאחר הסרט, תתקיים פעילות מודרכת של מעקב אחר פעילות בעלי החיים החולפים בתחנה ובנוסף טיבוע ציפורים. מספר המקומות מוגבל. נא להירשם מראש בקופות הפסטיבל. » יום שלישי ה- 23.8 בשעה 16:00.

אח מושלם (דנמרק, 2009) - אנטון הוא בן עשר ויש לו אח גדול בשם בולר. למרות שבולר גדול יותר מאנטון הוא לא יותר חזק ממנו, לא יותר חכם ממנו, ובעיקר – הוא לא יכול להגן עליו מפני הילדים שמציקים לו באופן קבוע בבית הספר. בולר הוא אוטסיסט, ואת לילותיו הוא מעביר בבהייה בשמי הלילה מגג הבית. אבל דווקא תכונה זו מזכה את האחים בחוויה מרתקת, כאשר מהשמיים נופל חפץ מסתורי ואנטון לוקח אותו הביתה. שם הוא מגלה שבאמצעות אותו חפץ הוא יכול "לתכנת" מחדש את אחיו. וכך, בצעד שהוא ספק מציאות וספק משאלת לב, זוכה אנטון באח עליו הוא תמיד חלם, אח שאפילו יכול לעוף בשמיים. דווקא אז, בדיוק כשאנטון מתכנן את הנקמה הגדולה בחבורת הילדים שמציקה לו, השפעת החפץ מתחילה לפוג. לגילאי 8 ומעלה.לפני הסרט יוקרן סרט האנימציה הקצר האח הגדול - שתי דמויות מצויירות מפתחות חיים משל עצמן. הן מתנהגות ביחס מתנשא ומזלזל אל דמות שלישית, שטרם נוצרה במלואה, עד שיום אחד המצב מתהפך והדמות הלא שלמה נהפכת לאחיהן הגדול.» שלישי ה-23.8 ב-19:15 וחמישי ה-25.8 ב-17:30.אח מושלם. פסטיבל סרטי ילדים ונוער 2011

פוקסיה המכשפה הקטנה (הולנד, 2010) - הרפתקה גדולה יכולה לפעמים לצמוח דווקא מביצה קטנטנה, ביצה שמסתתרת בה ילדה. ולא סתם ילדה - ילדה מכשפה, שאביה המכשף המופתע מכניסתה הגועשת לחייו מחליט לקרוא לה פוקסיה. פוקסיה רוצה ללמוד לעשות קסמים כמו אביה, הקוסם בן המאה תשעים ושמונה, ולכן היא מאושרת כשהוא מאפשר לה ללכת אל בית הספר למכשפות, המנוהל על די הגברת מינול המאוהבת מזה חמישים שנה באביה. היא לומדת לעוף על מטאטא ולעשות קסמים, אבל הכל משתבש כשבניגוד להוראות המפורשות של בית הספר היא יוצרת קשר עם ילד אנושי, ולא סתם ילד - אלא אחיינו של איש עסקים הרוצה לכרות את היער בו חיות המכשפות הקוסמות. לגילאי 7 ומעלה.לפני הסרט יוקרן הסרט הקצר דברים שלא כדאי לערבב - סרט אנימציה קצרצר אודות שורה של חפצים שעדיף שלא לערבב ביניהם, כי אם מערבבים העניינים מסתבכים ונהיים לא  נעימים.» שלישי ה-23.8 ב-18:30.

אירוע מחווה לטלוויזיה החינוכית - הטלוויזיה הראשונה שעלתה לאוויר בשנת 1966 הוקמה כטלוויזיה לימודית, וגידלה דורות רבים של ילדים שעשו עצמם חולים בבית בכדי לא להחמיץ את התכניות. קישקשתא, הצבר האהוב, מזמין את הילדים, ההורים וגם הסבים לצפייה בתכניות ילדים מבית הטלוויזיה החינוכית מכל הזמנים. בין התוכניות שיוקרנו בלקט: רגע עם דודלי, מה פתאום, שכונת חיים, תוכניות לימודי אנגלית, גבי ודבי, הבית של פיסטוק ואחרות. בנוסף תתקיים סדנה עם הצייר והמאייר חנוך פיבן, שמגיש סדרת סרטונים קצרים לילדים שמעודדים פיתוח יצירתיות  וחינוך למחזור  ואיסוף חומרים. פיבן, המצייר בעזרת חפצים, מרכיב את דמויותיו על ידי יצירת קולאז' ממגוון חומרים וחפצים מוכרים מחיי היום-יום. » יום רביעי ה-24.8 ב-17:30.הטלוויזיה החינוכית מתארחת. פסטיבל סרטי ילדים ונוער 2011

תחרות סרטים ישראלים קצרים לילדים - בתחרות יוצגו חמישה סרטים קצרים המיועדים לילדים שנעשו על ידי תלמידי קולנוע מרחבי הארץ. מתוך כל הסרטים שנשלחו לתחרות מיינה הוועדה את הסרטים הטובים, המעניינים והמתאימים ביותר לילדים, והם יוצגו לקהל ויתחרו על שני פרסים. פרס השופטים, בסך 12,000 שקלים. פרס זה ינתן על ידי חבר השופטים הילדים של הפסטיבל, ופרס בחירת הקהל על סך 3,000 שקלים.  הקהל הנוכח באולם יקבל טופס אותו הוא יוכל למלא ולבחור את הסרט הטוב ביותר של המקבץ. שני הסרטים הזוכים יוכרזו בטקס הנעילה של הפסטיבל, ויוקרנו לפני הסרט מר פופר והפינגווינים.לפני התחרות יוקרן הסרט הקצר סיוואל פחד מאד - לפני כשש שנים צונאמי קטלני פגע בחופי סומטרה. סיוואל ואביו, הם היחידים ששרדו ממשפחתם. במונולוג מרגש ובציורים שמספרים את זיכרונותיו מהיום ההוא משחזר סיוואל  את האירועים שעבר, וגם מצליח למצוא בליבו קרן אור של תקווה.» יום רביעי ה-24.8 ב-19:15.

קומיקס, דיבוב ואיפור: גם סדנאות

» סדנת  משחק - סדנה המיועדת לכל מי שמשחק מעניין אותו והוא רוצה להיחשף לשיטות, רעיונות וטריקים שנמצאים מאחורי הקלעים. נטע שחר, בוגרת החוג של ניסן נתיב, שחקנית ומורה לתאטרון תסביר ותדגים בהשתתפות מספר מתנדבים מהקהל. יום שני ה-22.8.

» סדנת ציור וקומיקס - מישל קישקה ידגים וינחה את הילדים. אל הסדנה יש להביא כלי כתיבה וציור. אין צורך להביא דפים. מספר המקומות מוגבל, לכן יש להירשם מראש. יום שלישי ה-23.8.

» סדנת  איפור במה - איך הופכים צעיר לזקן? איך מדמים פציעה? איך משנים הבעות פנים? תשובות לכל השאלות הללו ואחרות תוכלו לגלות באמצעות מכחול, צבע, ועוד כמה סודות  של עולם האיפור. יום רביעי ה-24.8.

» סדנת  דיבוב סרטים  - אמני האולפן "טומי תות" (האחראי לדיבוב הדרדסים, יוגי הו, בוב הבנאי ואחרים) יגלו לכם את מאחורי הקלעים של עולם הדיבוב,  תוך הסברים והדגמות בשיתוף מספר מתנדבים מהקהל. יום חמישי ה-25.8.

» סדנאות אנימציה - שלושה מפגשים בהנחיית אומני סטודיו "אנימציע" המציגים לקהל את עולם האנימציה ומעניקים לילדים אפשרות ראשונית להתנסות בו. ניתן להירשם לכל מפגש בנפרד אך מומלץ להשתתף בכל השלושה. סדנה זו מומלצת לכל מי שעולם האנימציה מסקרן ומרתק אותו והוא רוצה לרכוש מספר כלים ראשוניים כדי להבין כיצד יוצרים בשפה ייחודית זו. המפגש הראשון יוקדש לתולדות האנימציה, השני להפיכת דמויות חיות לציורים והשלישי להנפשה בטכניקת סטופ-מושן (Stop motion).

מחיר לסרט: יחיד - 39 שקלים, הורה+ילד - 70 שקלים, מנויי סינמטק - ללא תשלום.מחיר לסדנה: יחיד - 40 שקלים, מנויי סינמטק - 30 שקלים.אירוע סרט+ספארי: יחיד - 45 שקלים, הורה+ילד - 79 שקלים.

פרטים נוספים בטלפון: 02-5654333 שלוחה 0

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ