ילדים מצלמים: תערוכה מנקודת מבט קצת אחרת

גלריה גרוס בתל אביב עוברת להציג עבודות של ילדים. התערוכה "פגישת מחזור א'" שכוללת עבודות מרתקות של בני 8-16, היא סנונית ראשונה

לירון ורדי גלר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לירון ורדי גלר, עכבר העיר

אתם מכירים את זה. הילד בא אליכם עם יצירת אמנות, ואי אפשר שלא להתפעל ולראות את היופי שבעשייה הקטנה והפשוטה הזו. עם זאת, לפעמים יש תחושה שהעיסוק בפעילות חופשית כמו אמנות נפגעת לנוכח ריבוי האטרקציות והגירויים שסובבים אותנו בחיי היומיום, בעיקר אלו הדיגיטליים - המחשב, המכשיר הסלולרי או הטלוויזיה - שאותם מעדיפים הילדים כיוון שהם נוגעים בצורה מובנית יותר בעולם המוכר שלהם.

פגישת מחזור א' - כל הפרטיםהעידן הדיגיטלי מורגש היטב גם בשדה האמנות, שלמד לרתום את הקדמה והטכנולוגיה לצורך קידום התחום. כך גם בעולם הילדים, שבו אמנית אחת השכילה לעשות זאת גם שם עבורם. נעמי שלו, שמנהלת כבר שנים את גלריית גרוס בתל אביב, החליטה להקצות את החלל האדיר הזה עבור יצירות מצולמות של ילדים ופרסמה באינטרנט ובפייסבוק את היוזמה שלה.ילדים רבים נענו לקריאה, שהרי ילדים אוהבים לצלם, אם במצלמה רגילה ואם דרך הסלולרי. שלו לקחה את התמונות הרבות שנשלחו אליה ובחרה כמה שמביעות ומתארות את עולמו הפנימי של כל ילד. התמונות שנבחרו מככבות בגלריה, בתערוכה קבוצתית בשם פגישת מחזור א'.

נקודת מבט קצת אחרת על עולם הצעירים (מתוך עבודתה של אחינעם רשף)

המציאות לפי הדור הצעיר בתערוכה מציגים כ-16 יוצרים צעירים מרחבי הארץ בגילי 8-16 צילומים שמכניסים את המבקרים לעולמם הפרטי, המשפחתי והחברתי, ונוגעים בסוגיות ותופעות הנוגעות למציאות העכשווית, כגון עולם הצרכנות העכשווי ממבט אירוני, המרחב הביתי, הסביבה העירונית, חברוּת ואינטראקציה בין צעירים ערבים וישראלים במציאות מורכבת, נופי הארץ ואידיאל היופי מפרספקטיבות שונות.כל יוצר מציג בתערוכה סדרה המכילה מספר תצלומים סביב נושא משותף ותצלום אחד "חריג" המהווה היבט צורני ותוכני ביחס ליתר התצלומים בסדרה. העבודות בתערוכה משלבות בין תודעה וחוויה אישית, החל מצילום דוקומנטרי-ריאליסטי ועד לצילום על גבול האבסטרקט. כל יוצר מקבל את הזרקור שלו, אם על ידי הבלטת עבודתו בצבע הקיר, על ידי עיצוב חזותי של התמונות ופרישתן בחדר, או על ידי הגדלה ואפילו על ידי סידור התמונה. כך ניתן למצוא צילומים של רוני זיו ש"מכור" לים ולהשפעותיו על חייו. הוא אוהב את איתני הטבע וצילם כמה עשרות תמונות של הים. בין תמונותיו ניתן למצוא את התמונה החריגה של חיפושית קטנה שעומדת על קצה של בניין בגובה רב, כאשר הרוגע והשלווה של החיפושית החריגה מתחברת עם שלל צילומי הסערה המתחוללת בים. בצילומים של יעל חזקיה, תחת הכותרת "תקנו אותי", ניתן לראות צילומי נעליים השרועות באופן מדוקדק על גבי מדפים בחנויות ממוסחרות, ותמונה אחת בסדרת הצילומים שהיא החריגה: צילום של חלון ראווה למכירת עופות.

שורות שורות של נעליים (מתוך עבודתה של יעל חזקיה)ילדים נוספים שיציגו את יצירותיהם הנפלאות הם אביגיל צוריה, אחינעם רשף, בן ספיר, עודד רז, עידית רז, שירה רונן, רונה רוגנר כהן, ססיליה יינסן, אדם ברהום, קשת וכטל, יהלי רייטר, מאיה רייטר, אביב אייזנברג ומאיה טוסון. בתערוכה הנפלאה, שגורמת לכל חובב אמנות להתמכר, אין חוקים, אין כללים והכל מותר. כמו בעולם של ילדים, הנאיביות והפשטות היא שגורמת לצופה להתאהב, לא בממסד אלא ביצירה עצמה שהולכת עם הצופה גם הביתה ומשאירה טעם טוב.

פגישת מחזור א', תערוכה קבוצתית. גלריה גרוס (בוגרשוב 86). פתוח בימים: שני, שלישי, חמישי ושישי בין השעות 13:00-11:00. התערוכה באויר עד ה-11.6. הכניסה חופשית

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ