בוטוקס בגיל שבע

ניתוחים פלסטיים, דיאטות רצחניות, תוספות שיער ומכוני שיזוף - וכל זה בגיל הגן. תכניות הריאליטי של השנים האחרונות לא חסות גם על ילדים. לוח שידורים מיוחד בערוץ 8 יציג סרטים וסדרות שיזעזעו את עולמכם

אור בר שלום, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור בר שלום, עכבר העיר

בימים אלה מתנוססת תביעה של 30 מיליון דולר מעל אתר הרכילות TMZ, אתר הפניגטון פוסט והאתר לונדונ'ס דיילי. הסכום הנאה מקבל תוספת שערורייתית כשמתברר מי עומדת מאחורי הדרישה לשלם אותו: סוזנה בארט, אחת מהאימהות המוחצנות מתוכנית הריאליטי ‘Toddlers & Tiaras. בארט, אישה הנוהגת לבלות את סופי השבוע שלה כשהיא מדביקה ריסים מלאכותיים ומאפרת בכבדות את בתה איזבלה בת החמש כדי שתצעד על מסלולים של תחרויות יופי לילדות, טוענת כי האתרים הללו ניסוי להפוך את בתה לאובייקט מיני זול. התביעה מסתמכת בעיקר על כתבת וידאו שעלתה באתרים ובה איזבלה שרה באמצע מסעדה הומה את השיר "אני סקסית ויודעת את זה". "הוידאו לווה בטקסט פרובוקטיבי" נכתב בתביעה "שהפך את איזבלה לאובייקט מיני וניפח את השיר התמים מעבר לכל פרופורציה. האתרים הללו הציבו את הילדה בסכנה ופגעו בה".

» סערה: בת 10 בווג הצרפתי» המעצבים של התינוקון העליון

מאז שעלתה לאויר משמשת תוכנית הריאליטי הפופלרית Toddlers & Tiaras לוח מטרה קל במיוחד לארגוני הורים, עובדים סוציאליים ואנשים שאוהבים להתחלחל מול הטלוויזיה. בתוכנית המסקרת תחרויות יופי של ילדות בנות 4-5 בכל שלבי ההכנה עד לגמר הגדול, עוקבת המצלמה אחרי אימהות דוחפות שלא מהססות להלביש את בנותיהן כמו פרוצות (אחת התחרויות הייתה מחווה לסרט האלמותי "אישה יפה" שם הולבשו הבנות בחצאית המיני והגופייה שעשו את ג'וליה רוברטס למה שהיא היום) או בשמלות ערב עם מחוכים, מאפרות אותן, דוחפות להן מקלות סוכר בשביל האנרגיה, מלבינות להן שיניים ומחנכות אותן על פי העקרונות המחמירים של מחנה צבאי.

כמו ג'וליה רוברטס. Toddlers & Tiaras:

תוכניות בידור מצוינות תחת חסות הורית מעורערת

התוכנית, שיש שהגדירו אותה "התעללות בילדים", נהפכה ללהיט עוד בטרם הסתיים הפרק הראשון. אלפי פורומים ברשת מנתחים בדקדקנות אחרי שידור כל פרק, סוכנויות הימורים מציעות להמר על הילדה הזוכה בגמר מלכות היופי, והאימהות, כולן על פי תפיסתן מלכות יופי בפוטנציה, הפכו לכוכבות תקשורת. אמריקה אמנם מצקצקת, מתחלחלת ופוערת פה בגועל,  אבל לא מעבירה ערוץ. מאז עלתה לשידור בינואר 2009 זוהי אחת התוכניות הנצפות ביותר ברשת TLC והשבוע היא אף נרכשה לשידור באנגליה.

Toddlers & Tiaras היא אמנם אחת מהפופלריות בז'אנר, אבל בוודאי לא היחידה. האפשרות להציץ לעולם מעוות וביזארי המתקיים תחת חסות הורית מעורערת יוצר תוכניות בידור מצוינות. הסרט התיעודי Painted Babies שיצא ב-1995 תיעד לראשונה את מאחורי הקלעים של תחרויות יופי לילדים בני חמש ומטה ונחשב לפורץ דרך בזמנו. הסרט תיעד את המאפיינים הבולטים של הז'אנר - האימהות הדוחפות, הילדים הבוכים והשופטים בתחרויות הללו, שלעיתים אף נראים על סף הפדופילים. הצלחת הסרט הובילה לסרט המשך שצולם כעבור 12 שנה ונקרא "Painted Babies בני 17". גם כאן תועדו מתבגרות מצולקות ומערכות יחסים לא תקינות שהקנו ליוצרות ציוני שבח בפסטיבלי סרטים תיעודים ואחוזי רייטינג שמנמנים במיוחד.

הסרט "ליטל מיס סאנשיין" שיצא ב-2006 והרוויח מעל 100 מיליון בקופות תיעד את קורותיה של משפחה לא מתפקדת אשר מנסה להגיע בזמן לתחרות מלכות יופי לילדות ונאלצת לחצות את אמריקה בוואן מתפרק. הסרט, שזכה בפרס האוסקר על התסריט ושחקן המשנה (והיה מועמד לפרס הסרט הטוב ביותר), הצליח להעניק מבט אירוני ומפוכח על תחום תחרויות היופי המשגשג בארצות הברית בזכות דמותה של אביגייל ברסלין, מיס סאנשיין בעצמה. זכורה במיוחד הסצנה שבה ברסלין, שחקנית שמנמנה ולא יפה במיוחד, מתייפה מאחורי הקלעים של התחרות כשלידה בובות חרסינה ובובות ברבי אנושיות, מנופחות שיער ומולבשות בבגדים מצועצעים מידי. הניגוד החמור בין דמותה האנושית של ברסלין לשאר נציגות הפלסטיק ואימותיהן הלא מאוזנות סיפק אמירה חד משמעית בנוגע לדעתם של יוצרי הסרט על הז'אנר.

מבט אירוני ומפוכח. ליטל מיס סאנשיין:

מכוני שיזוף, תוספות שיער ועקבים של 10 סנטימטר

החודש מקדיש ערוץ שמונה לוח משדרים מיוחד לתוכניות המתעדות אימהות דוחפות וילדים שנשפטים על מראם החיצוני עוד לפני שהצליחו להעפיל לכיתה א'. הסרט התיעודי "מלכות יופי קטנות" המתעד את ההכנות לתחרות היופי הראשונה בבריטניה, הפך לסנסציה במולדתו. למרות שהוא כבר בן מספר שנים, הרלוונטיות שלו עדיין מצמררת. ההכרזה על התחרות בתקשורת המקומית לוחצת לאימהות ממורמרות בדיוק על הכפתור הנכון ורובן יעשו הכל כדי להפוך את בתן לראויה לכתר. והרי לכאורה הכל כשר: משיעורי ריקוד, יציבה, איפור קבוע ועד שינוע על עקבים של 10 סנטימטר לכל מקום "כדי שהילדה תתרגל". התחרות הופכת במהרה לתחרות בין אימהות ורצונן של הילדות (כמו הילדה שרק רוצה לחזור הביתה לאכול גלידה ונענית כי "גלידה זה משמין!") נדחק הצידה.

אבל לא רק תחרויות יופי מככבות על המסך. סדרות רבות מתארות את המרדף אחר האישור החברתי הקולקטיבי לכך שהילד שלך ראוי להיות דוגמן. הסדרה "ילדים דוגמנים- BABY BEAUTY QUEENS - THE SERIES" היא סדרה תיעודית בריטית בת שישה פרקים (5.2, ערוץ 8) שמסקרת את עולם תחרויות היופי המקומי אבל מתהדרת בחותמת האיכות של ערוץ BBC3. כלומר, מלווה בקריינות אינטליגנטית ואמירה חברתית רחבה יותר. גם כאן תוכלו לראות את בת ה-13 שמחזיקה באמתחתה יותר תארי יופי מכל דוגמנית עובדת בממלכה המאוחדת, תחרויות יופי לבנות שש עם תור קבוע במכון השיזוף ותוספות שיער ואפילו פרק מיוחד שמוקדש לצד הגברי של המשוואה: מתיו בן השמונה שרוצה להסתובב על מסלולים בינלאומיים עם עקבים ונצנצים.

הכל כשר? "מלכות יופי קטנות":

סוויט סיקסטין

"אמי הדוגמנית ואני" מלווה את ג'ורג'יה דובל בת ה-14 ואמה הדוגמנית המכורה לניתוחים פלסטיים במאבקן על דימוי הגוף הרצוי לאישה המודרנית. עד שדובל ג'וניור תוכל להגיע לגיל 16 המכובד ולעבור ניתוח להגדלת חזה כמו אמה שתחייה, האם מאפרת אותה בהגזמה, מלמדת אותה לעשות פוזות סקסיות מול המצלמה ושולחת אותה לראיונות בסוכנויות דוגמנות. הניגוד בין האם הבלונדינית והמפוצצת בבוטוקס שפסגת חייה היא צילום בעירום בעמוד שש בעיתון זה או אחר, לבין בתה השפויה והמאוזנת שמעדיפה לדגור למבחן בביולוגיה, יוצר סרט שמעורבבים בו רגעי עצב וצחוק ובעיקר מעורר זעזוע ורחמים.

אבל לא כולם מחכים עד שילדיהם יגיעו לגבורות. הסרט התיעודי "התינוק של דוגמן על" הוא הפקה יוקרתית של ערוץ BBC1 שיצאה לבדוק איך מפתחים קריירת דוגמנות של פעוט בן שמונה חודשים. "רוב האימהות והאבות חושבים שהתינוקות שלהם יפים" מציין הקריין בתחילת הסרט "אבל האם אתם חושבים שהתינוק שלכם מספיק נאה כדי לפתח קריירת דוגמנות?"

הסרט מעניק מבט מאחורי הקלעים של תעשייה המגלגלת מיליארדי פאונד כל שנה ומעקב אחרי שלושה זוגות הורים שחושבים שלילדיהם יש את מה שצריך כדי להפוך לדוגמני על. משעשע לראות הורים שחושבים שהילד שלהם שטרם למד לשבת בעצמו הוא למעשה בראד פיט הבא, ושמתעדים באובססיביות כל חיוך פוטוגני כדי לשלוח לסוכנים. מצד שני ישנו גם סיפורה של משפחת הדרספילד מצפון לונדון שבה אב המשפחה מובטל מקווה כי יופיו של בנו בן תשעת החודשים יסייע לו להיחלץ ממעגל העוני.

הילדה בכלל רוצה ללמוד למבחן. מתוך "אמי הדוגמנית ואני" (צילום רשמי)

ומה קורה אם הבת שלך היא לא הכי יפה שיש? אז משפצים! הסרט התיעודי "אימהות הבוטוקס" (5.2, ערוץ 8) מציג חבורה של אימהות שתלטניות, עם יותר מידי זמן פנוי וכסף, אשר מחילות על בנותיהן סטנדרט יופי בלתי אפשרי שאפילו הן מתקשות לעמוד בו: ניתוחים פלסטיים לילדות בנות שבע, דיאטות פחמימות וחלבונים לבנות חמש, אימוני כושר מפרכים, צביעת שיער, הסרת שיער בלייזר, הארכת ריסים, הדבקת תוספות וזריקות בוטוקס לארוחת בוקר. למרות הביקורת הציבורית הנרחבת ואיומים מצד עובדות סוציאליות, הנשים הללו בטוחות כי הן עושות את הטוב ביותר עבור בנותיהן וכי הן מעניקות להן אפשרות לעתיד טוב יותר.

"דיוות הדיסקו" (8.2, ערוץ 8) אמנם קאמפי וטראשי יותר משאר הסדרות, אבל עדיין בעל פונטציאל סיוטי עבור ילדות באשר הן. הסרט עוקב אחרי שלוש אימהות ובנותיהן וההכנות לתחרות ריקודי פריסטייל שכוללת מייק אובר אכזרי בצורת אימונים מפרכים, תורים קבועים במכוני שיזוף ויכולת למרוח קו איילינר מושלם בפחות מדקה. כיאה לסרט תיעודי ההתמקדות היא במערכות היחסים בין האימהות לבנותיהן והגבול הדק בין עידוד חיובי לדחיפה אל קצה היכולת.

ספיישל "דוחפות וגאות" בערוץ 8:"ילדים דוגמנים", החל ב- 5.2 בשעה 21:05"אמהות הבוטוקס", ראשון, 5.2 בשעה 21:30"דיוות הדיסקו", רביעי, 8.2 בשעה 21:30 "מלכות יופי קטנות", שני, 6.2 "התינוק שלי דוגמן על", שלישי, 7.2 בשעה 21:35"אמי הדוגמנית ואני", חמישי, 9.2 בשעה 21:30

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ