ידע הוא כוח: ספר הילדים שיחדש גם להורים

היכן נמצא המקום היבש ביותר בכדור הארץ, מה שמו של ההר הגבוה בעולם, ומהו הדבר הגדול ביותר שלווייתן ענק מסוגל לבלוע? רונית רוקאס ממליצה לכם על ספר שיקנה לילדים ידע חשוב, אבל לא רק להם

רונית רוקאס, עכבר העיר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
רונית רוקאס, עכבר העיר

התאהבנו בבורות. התאהבנו גם בלעג לבורות. משום מה שתי האהבות האלה הגיעו כרוכות זו בזו. הבורים (והבורות) שאנחנו כה אוהבים ללעוג להם נמצאים כאן שם ובכל מקום. הם מקיפים אותנו לאן שלא נפנה, בעברית עילגת שמשתמשת בנכות הזאת כדי ליצור מטבעות לשון חדשות, עילגות לא פחות ובכל זאת מצחיקות כל כך. הם בטלוויזיה והם בתור בסופרמרקט והם בתוך הבית שלנו. והם בוודאי לא זרים גם לילדים שלנו. אנחנו צופים בהם בהנאה עצומה, ואנחנו לועגים להם בהנאה לא פחותה, ובסופו של דבר כדאי שנדע - הם אנחנו. ואם לא אנחנו ממש, כי בכל זאת העברית שלנו קצת יותר מדויקת, הדמיון בינינו גדול יותר מכפי שנהיה מוכנים להודות בו.

» ספרי ילדים - לספרים נוספים וביקורות» מה קרה לספרות הנוער?

 "Ignorance is bliss", נאמר באנגלית, ובעברית נהוג לומר: בורות היא ברכה או "יוסיף דעת יוסיף מכאוב". כשפותחים את העיתון, קל להיווכח עד כמה הביטוי הזה נכון. לפעמים אני חושבת על קריאת העיתון האהוב עלי, לפחות החלק החדשותי שלו, כסוג של עינוי עצמי. בשביל מה אני צריכה את זה? מי צריך לדעת על הרעב של הפליטים והקור שהם סובלים ממנו, ולמה לי לקרוא על הגזענות ושנאת הנשים? מי צריך את כל זה עם הקפה של הבוקר? לא עדיף לגלוש לאחד האתרים ולראות איך אנג'לינה ג'ולי נראית בלי פוטושופ, או להיצמד לערוץ 20 ולהיווכח באהבותיה של אביבית?

מצחיק, ואולי לא, אבל הטקסט הזה לא נולד מחשיפת יתר לאהבותיה של אביבית. באופן אישי, אינני יודעת עליהן הרבה. הוא נוצר בעקבות ספר שבאופן רגיל לא הייתי מתייחסת אליו בכלל, כי "נדמה לך שאתה צודק" של ג'ון לויד וג'ון מיצ'ינסון, שראה אור בימים אלה בהוצאת כנרת זמורה ביתן, אמנם פונה גם לילדים ונוער אבל אינו ספרות של ממש. למראית עין, זהו ספר שגרתי של שאלות ותשובות ידע כללי. אולם למעשה זהו ספר שמעורר פרובוקציה, אשר עשויה לערער את הידע שלנו על העולם, דווקא הידע מהסוג הבטוח, המגן. מחברי הספר, שאורי שגיא תרגם יפה, שואלים למשל: היכן נמצא המקום היבש ביותר בכדור הארץ, ומה שמו של ההר הגבוה בעולם, ומהו הדבר הגדול ביותר שלווייתן ענק מסוגל לבלוע, ואפילו כמה זמן יכולה תרנגולת לחיות ללא ראש או מה עושות זיקיות ומי המציא את הטלפון?

בורות? לא בבית ספרנו. כריכת הספר "נדמה לך שאתה צודק"

אלה שאלות מהסוג הרווח במשחקי טריוויה, מהסוג שלא מאיים על איש. אנחנו עשויים להיות בטוחים שאנחנו יודעים את התשובות להן, והנה באו מחברי הספר וביקשו להוכיח לנו שלא. אפילו את זה אתם לא יודעים, כי לא גרהם בל המציא את הטלפון, לפחות לא בדיוק, ואורכו של לווייתן ענק מגיע אמנם ל-32 מ' אבל קוטר הגרון שלו לא מאפשר לו לבלוע עצם הגדול מאשכולית. וזיקיות לא מחליפות צבע בהתאם לסביבה אלא עקב מצבים רגשיים שונים, והמקום היבש בכדור הארץ הוא דווקא אנטרקטיקה, שמקומות אחדים בה לא ראו גשם או שלג זה שני מיליון שנה.

"נדמה לך שאת צודק" מבקש לערער גם על מעט חוסר הוודאות הקיים, אבל האופן שבו הוא עושה את זה כרוך לא פעם בפרובוקציה, כמעט בשקר. האם באמת אנטרקטיקה היא היבשת היבשה ביותר רק משום שיש בה כמה מקומות שחונים במיוחד? והאם באמת אפשר לומר שתרנגולת יכולה לחיות שנתיים ללא ראש, כשהגרזן החמיץ את וריד הצוואר והשאיר חלק גדול מספיק מגזע המוח מחובר לגוף? לא בדיוק. ולמרות זאת, בעולם שהולך ומאדיר את הבורות זו פרובוקציה יעילה, כי היא מערערת על הקיים ומנערת אותנו ממקומנו החם והנוח. גם התשובות מעניינות ויסודיות. לכן כדאי אולי לכבות קצת את הטלוויזיה ולהכין כרטיסיות עם תשובות הטריוויה החדשות שמספק הספר הזה. בורות אולי אינה בהחלט רעה תמיד, אבל אין ספק שהיא משהו שאנחנו לפחות אמורים לא לטפח, לא לשקוע בביב השופכין שהיא מציעה לנו, ואיכשהו, לאט, כדאי גם לשאוף לסלק אותה מתוכנו. הספר הזה הוא בוודאי לא הפתרון, אבל הוא התחלה.

"נדמה לך שאתה צודק" מאת ג'ון לויד וג'ון מיצ'ינסון. מאנגלית: אורי שגיא. הוצאת כנרת זמורה ביתן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ