סיפור מאחורי סיפור: לצייר את החיים של ביאליק - ילדים - הארץ

סיפור מאחורי סיפור: לצייר את החיים של ביאליק

תערוכת איורים חדשה בבית ביאליק חושפת לילדים את עולם הילדות הלא קל של המשורר הלאומי

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

רוב הילדים, שלומדים על חיים נחמן ביאליק בבית הספר, אולי יודעים לדקלם שיר ולומר שהוא המשורר הלאומי. זה במקרה הטוב, כמובן. במקרה הרע, הם כלל לא יודעים מי זה. אז הנה הזדמנות לשנות זאת, בסיועם של תערוכה, סיפור ובית מקסים. בית ביאליק, הממוקם ליד בית העם וכיכר ביאליק בתל אביב, טומן בחובו תוכן אדריכלי, ספרותי ואמנותי המאפשרים לילדים לספוג אווירה שונה המשמשת אתנחתא מהדימויים שהם רגילים אליהם. נראה לי שהכיכר והבית הזה הם הדבר הקרוב ביותר לביקור באירופה שאפשר להעניק להם, לצד חשיפה לתרבות מילולית, ויזואלית וספרותית.

מאיירים "ספיח" - כל הפרטים

כעת מוצגת במקום תערוכה המבוססת על סיפורו של ביאליק "ספיח". הסיפור מתאר את ילדותו של המשורר - אין זו אוטוביוגרפיה במובן המדויק של המילה, אך מכלול הסיפור בנוי על יסודות אוטוביוגרפיים. איילת ביתן שלונסקי, האוצרת הראשית והמנהלת של מתחם ביאליק, מספרת כי מטרת התערוכה, שהיא תולדה של שיתוף פעולה בין בית ביאליק ואגודת המאיירים, היא לאייר ולהאיר באור שונה את הסיפור "ספיח", הנחשב לחשוב שבסיפורי הילדות בספרות העברית. "זה לא רק סיפור חשוב", היא אומרת, "אלא סיפור יפהפה. מעין אוטוביוגרפיה של ילד שהופך למשורר, אך היא לא מתארת כל רגע מחייו. זו יצירה פיוטית המלמדת על צמיחה, בלית ברירה כמעט, של עולם השירה בנפשו של ילד קטן".

ילד רגיש וחולמני. מתוך התערוכה (איור: דפנה רוזין)

הילד הזה שביאליק מספר עליו, שמוליק, הוא רגיש, חולמני ומכונס בעולמו הפנימי והדמיוני. הוא גדל בסביבה קשה ואטומה, עולם המבוגרים אינו קשוב אליו, הילדים מתנכלים לו והאפשרות השפויה, היחידה, העומדת בפניו, היא הבריחה לטבע, שם הוא מפליג אל מחוזות הדמיון, ומתוכם נולדת השירה. הרגעים שהוא מבלה מול פלאי היקום הופכים לעשירים ומרתקים.

ביתן שלונסקי מוסיפה כי ידוע שילדותו של ביאליק היתה קשה. "הוא נולד למשפחה קשת יום, אביו נפטר כשהיה בן שש ואמו שלחה אותו לגדול אצל סבו, שהיה אדם קשה. ביאליק מצא את עצמו בורח לטבע, ובהמשך, הוא גדל והתחיל לכתוב שירה. אנחנו עדים לשירי הטבע והאור שנבעו ממנו".

בורח לטבע. שמוליק והשדון, מתוך התערוכה (איור: נגה שימל)

איך הילדים מתחברים לסיפור הלא קל הזה?"החיים קשים, וחשבנו על הערך המוסף שיש להבנה שמכל אחד יכול לגדול יוצר עשיר ומעניין, שגם מי שיש לו  ילדות קשה לא צריך להיתפס למקומות המשבריים, אלא לצמוח מתוכם".

איך מעבירים היום ביאליק לילדים?"זו יצירה מרשימה מאוד, ואנחנו מנסים להעביר אותה לילדים, שבהחלט לא מבינים כל מילה. למרות שהם מתקשים להבין את השפה, רואים שהם מרותקים לרעיון. מה גם שהחיבור עם אגודת המאיירים הביא את הפן הוויזואלי. יצירתו של ביאליק מוכיחה את עצמה כנצחית, גדולה מהחיים, גם עשרות שנים לאחר מותו. היצירה שלו ממשיכה להיות רלוונטית מתמיד דווקא היום, כשיש כל כך הרבה ילדים שמבלים הרבה זמן לבד. ההגעה לביתו של המשורר הלאומי וההתחברות לתערוכה חזותית על ילד בודד המוצא מפלט בטבע, ושם את מקור האור שלו - יש בהן השפעות חיוביות מאוד".

ספיח כיצירה נצחית. מתוך התערוכה (איור: דיאנה שמעון)

התערוכה היא פרשנות ויזואלית של חברי אגודת המאיירים בישראל (בניהולה של נגה שימל) לחוויותיו של הילד שמוליק, בהשראת התיאורים של ביאליק. הסצנות השונות בסיפור זוכות כל אחת לפרשנות ויזואלית אחרת, וחלקן אף לכמה וריאציות של מעצבים שונים. האמנים המשתתפים: אורה שוץ, איילת פדידה, אינה קצב, אמיר גניסלב, דיאנה שמעון, דפנה רוזין, יולן מצגר, יעל פושקין, יעל רדושקביץ, כנרת גרובר, בן לוי, לודמילה גלובצ'יק, מוטי קידר, נגה שימל, נורית וולק, נורית יובל, ניר קסוטו, סבינה סעד, עדי יוחליס, רווית מדר איינהורן, שרה גוטמן.

מאיירים "ספיח", מאת חיים נחמן ביאליק. בית ביאליק. פתוח: ב'-ה' 17:00-11:00, ו'-שבת 14:00-10:00. עד 30.1. 20 שקל למבוגר, 10 שקלים לילד, כניסה חופשית מתחת לגיל 6.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ