לירון ורדי גלר, עכבר העיר

פעם לפני הסמארט פון, הפייסבוק וכל העידן הדיגיטלי הזה היו משחקים פשוטים ביותר, ועם זאת גם חכמים ביותר. אז נכון שקשה היום למשוך ילדים על ידי פיסת קרטון עם ריבועים לעומת מסך מגע שעושה מה שרוצים, אבל תמיד כדאי לנסות. לפעמים גם תופתעו. מטננגרם עד סופר מריו - משחקים נוסטלגיים שכדאי להכיר לילדים.

טנגרם משחק סיני עתיק שהעיקרון בו הוא להרכיב משבעה חלקים צורות שונות. החלקים המופיעים בחבילה הם ריבוע, מקבילית ומשולשים שאם מצרפים אותם יחד, ניתן גם להרכיב מהם ריבוע. המטרה היא ליצור דמויות הדומות לאלו שעל הלוחות המצורפים למשחק. אגב בעבר הרחוק המשחק שימש בעיקר עבור ילדים ונשים ומומחי דבר אף טוענים שהוא הומצא במאה ה-16.

כמה: 24.90 שקלים.איפה: רשת חנויות קרביץ.

מסדרים צורות. טנגרם (מתוך וויקיפדיה)

פקמן זוכרים את מסך המחשב הענק של פעם, כשעוד בקושי היו משחקים? פקמן היה אחד מאותם משחקים ממכרים שניתן היה לשבת מולו שעות. כל מטרתו בחיים של העיגול עם הפה הרחב והעין הבולטת היא לאכול את הכדורים בתוך המבוך ולהיזהר לא להיתפס על ידי הרוחות. אם פקמן אכל את אחד מעיגולי הפלא הוא מסוגל לאכול את הרוחות שניסו לתפוס אותו אבל כל זה לכמה רגעים בודדים, כי אז הוא חוזר כמובן להיות הנרדף.

איפה: אתר פקמן ישראלי

התמכרות מביס ראשון. פקמן

טטריס בימים שלפני משחק ה"סנייק": המשחק הממכר שחדר לעולמנו בשנות השמונים הגיע בצורת שלט משחק קטן ובמהרה נכנס לתוך עולם המשחקים הווירטואליים ושידרג את עצמו מטטריס קלאסי לסוגי משחק שונים.

איפה: אתר טטריס ישראל

כך זה נראה פעם. טטריס (מתוך וויקיפדיה)

סופר מריו השרברב האיטלקי הכי מוכר בעולם, כיכב במשחקי הנינטדו בכל בית. מריו לבש חולצה אדומה מתחת לסרבל כחול וחבש כפפות לבנות וכובע אדום הנושא את האות M. הוא גר עם אחיו לואיג'י בממלכת פטריה ושם יצא לחוויות מסעירות. בשלט המשחק המחובר לקופסת הנינטדו הממוחשבת היו מקשים שמטרתם היתה לגרום לאחים מריו לקפוץ, להתגלגל או ללכת במהירות. כך מצאו את עצמם השניים נלחמים ביצורים שונים בממלכה ובפרחים רעבים לטרף, וכל זאת בכדי להציל את הנסיכה פיץ'.

איפה: אתר WEBGAMES

מחפשים את הנסיכה. סופר מריו

סיימון הלהיט ששיגע אותנו בשנות השמונים עשה קאמבק אבל בגודל קטן יותר. החידוש הוא שהיום המשחק מותאם לנשיאה בתיק או במחזיק המפתחות. זהו משחק זכרון אלקטרוני הבנוי מארבעה לחצנים: אדום, צהוב, ירוק וכחול, כאשר כל צבע משמיע צליל שונה. המטרה של השחקן היא לחזור על רצף הצבעים שסיימון יוצר. ככל שמתקדמים במשחק דרגת הקושי עולה וכך מבלבל יותר לזכור את סדר לחיצת המקשים.

כמה: 69.99 שקלים.איפה: טויס אר אס, כפר השעשועים, הפיראט האדום, הפנינג ובחנויות צעצועים נוספות

נסו לעמוד בקצב. סיימון

מחשבת משחק לוח לשחקן יחיד עם 33 חורים כאשר על כולם יש כלי משחק, חוץ מעל חור אחד שנשאר ריק. בכל פעם השחקן מרים את אחד הכלים ומעביר אותו מעל הכלי הסמוך אליו (במאונך או במאוזן) לחור פנוי, כאשר הכלי שמעליו מדלגים הוא זה שיוצא מן המשחק. המטרה היא להשאיר כמה שפחות כלים על לוח המשחק. על פי האגדה המשחק הומצא במאה ה-17 על ידי סופר צרפתי שהיה כלוא בבית האסורים וחיפש דרך להעביר את הזמן.

כמה: 9.99 שקלים.איפה: ניתן להשיג ברשת חנויות עולם הצעצועים.

איך לפתור את הפאזל ב-43 שניות. מחשבת

הרמז מי לא זוכר את הסיפור הבא מילדותו? ד"ר בלייק נמצא מת במוצאי שבת, סיבת המוות עדין לא נקבעה אך קיים חשד סביר שנרצח בדם קר. החשודים הם כמובן האורחים ששהו באחוזה במשך סוף השבוע. במשחק הנוסטלגי יש קורבן אחד, כזכור, והרבה חשודים. המטרה היא לגלות מי הרוצח, באיזה כלי השתמש ובאיזה חדר התבצע הפשע. השחקנים המשתתפים הם בלשים היוצאים לפתור את תעלומת הרצח. הראשון שמגלה את התשובות לשלוש השאלות: מי רצח? איפה רצח? ובמה רצח? הוא המנצח.

כמה: 56 שקלים.איפה משיגים: חברת קודקוד - להשיג בחנויות הצעצועים הנבחרות.

פרופסור שזיפי עם הפמוט בטרקלין. הרמז (צילום: יח"צ)

טקטיקו משחק לוח אסטרטגי לשני שחקנים, בו כל שחקן שואף לכבוש את דגלו של היריב תוך הפעלת צבא בן ארבעים כלים. מדובר במשחק שדורש חשיבה ותכנון קדימה כמו גם יכול אלתור ותגובה בזמן אמת למהלכים מפתיעים של היריב. הגרסה החדשה למשחק קרויה סופר טקטיקו והיא מבוססת על אותו רעיון: מי שמצליח להשמיד את כלי האויב, ללכוד את דגל האויב, ולהביאו לבסיס שלו באי - מנצח.

כמה: 75 שקלים.איפה: חברת אורדע , משחקי יצירה, להשיג בחנויות הצעצועים.

יותר מסתם משחק לוח. טקטיקו

צוללות משחק לוח שהומצא בשנות השלושים כמשחק עט ונייר, ואחרי שלושים שנה הפך למשחק פלסטיק. לכל שחקן יש לוח עם שני ריבועי משבצות. ריבוע אחד הוא השטח הימי בו כל שחקן מציב את הצוללות שלו. הריבוע השני משמש כשטח ימי לצוללות של היריב. הריבועים ממוספרים מ- 1-10 ובחלק העליון באותיות א-י. כל שחקן בתורו תוקף את היריב במשבצת מסויימת ואם הוא מחטיא התור עובר ליריב, אבל אם הוא פוגע יש לו תור נוסף. המנצח הוא השחקן אשר "הטביע" את כל צוללות יריבו ראשון. לאחרונה יצאה גרסה משודרגת למשחק הקרויה "קומנדו צוללות", והיא מבוססת על אותו עיקרון. כמובן שאת המשחק הקלאסי אפשר להכין בבית ללא הוצאה כספית.

כמה: 49.90 שקלים.איפה: חברת ישראטויס - להשיג בחנויות הצעצועים הנבחרות.

לתקוף את היריב. צוללות (צילום: יח"צ)

לוטו משחק לוטו מכיל ארבע לוחות עם תמונות בשני הצדדים שמחולקות לפי נושאים: בגדים, חיות, משחקים ואוכל (בצד השני של הלוחות מופיעות רק הצלליות של הפריטים), ו-24 אריחי פלסטיק עליהם מופיעים תמונות של הפריטים המופיעים על הלוחות. מחלקים את הלוחות בין השחקנים ועורמים את האריחים לקופה גדולה במרכז השולחן. כל שחקן מרים בתורו אריח ואם הצילום מתאים לאחד הצילומים שבלוח - אז מניחים את התמונה ליד הלוח ומי שמסיים ראשון הוא המנצח. 

כמה: 40 שקלים.איפה: חברת קודקוד - להשיג בחנויות הצעצועים הנבחרות.

מחפשים ומתאימים. לוטו (צילום: יח"צ)

בובות נייר להלבשה

איזה כיף היה לגזור בובות מנייר קרטון ולהלביש אותן בבגדים צבעוניים ומגוונים. בכל יום היה אפשר לבחור בגד אחר ולהתאים לו שיער עם קוקיה צבעונית או נעליים מיוחדות. היום אפשר למצוא את בובות הנייר להלבשה גם בגרסה מעודכנת יותר של דמויות מגנטים שניתן להחליף להן בגדים, אבל הגרסא הקלאסית עדיין קיימת ובמיטבה.

כמה: 19.90 שקלים.איפה: ספר "המלתחה של דנה" - כיופים, סדרת עופרים לשעות הפנאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ