למי אתה קורא סינדרלה? מלחמת המינים בגן הילדים

תוכנית חדשה לסייעות בגני ילדים תלמד כיצד לקדם שוויוניות מגדרית אצל ילדים כבר מהגיל הרך

אודיה גנור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אודיה גנור, עכבר העיר

בנים כדורגל ובנות מחניים? אולי יום אחד זה לא יהיה המצב. השנה יתחיל לפעול פרויקט קידום שוויון מגדרי בגני הילדים. הפרויקט יפעל כפיילוט בגנים עירוניים בתל אביב, ו־30 סייעות בגנים עירוניים ייקחו בו חלק. "יזמתי את ההשתלמות על סמך התבוננות בבתי", אומרת היוזמת, חברת המועצה תמי זנדברג (מרצ), "בגן טרום חובה הבנות ישבו ליד שולחן וציירו והבנים השתוללו, וחשבתי לעצמי שהסיבה לכך חייבת להיות בהזמנה השונה של הגננת למשחק. ראיתי את ההבניה הבלתי מודעת של סטריאוטיפים מגדריים בגן, שמוטבעים פנימה אל תוך הילדים בגיל צעיר".

זנדברג, יחד עם רות סופר, יועצת ראש העיר לקידום מעמד האשה, פנו למחלקת גני הילדים בעירייה. הן מתכננות שהקורס יוצע כגמול השתלמות קבוע, ועיריות נוספות כבר הביעו עניין בתוכנית. השתיים מינו להפעלת ובניית התוכנית את גלית תגורי משה, שעוסקת בקידום שוויון בין המינים בקרב מבוגרים. בין הקורסים שיעבור הצוות החינוכי: מבוא לתחום המגדר, דימוי הגוף והשפעת התרבות על תפיסת הגוף אצל בנים ובנות בגן, ספרות ילדים וחשיבותם של היבטים לשוניים וגרפיים בהעברת מסרים מגדריים. הקורס מכוון להנחיות מעשיות לגבי פעילות ביומיום מול הילדים.

"בתיכון ובאקדמיה אנחנו משקיעים המון בעקירה של סטריאוטיפים שבגיל קטן, עם הכוונה קלה, אפשר להימנע מהם", אומרת זנדברג, "הסייעות יבינו איך אפשר, באמצעים פשוטים, לאזן את ההתייחסות המגדרית בגן ולפתוח כמה שיותר אפשרויות בפני הילדים". 

"רוב ספרות הילדים, למשל, מקבעת את אי השוויון", אומרת תגורי משה, "אנחנו נעבוד עם הגננות לעודד את הילדים להמציא סוף אחר לסיפור, שבו דווקא הנסיכה מצילה את הנסיך, ונציע לצוות לשנות את פינות המשחק באופן יזום. התוכנית שואפת ליצור חברה שוויונית יותר בטווח הארוך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ