רמי רוטנברג, עכבר העיר

מי שמגדל ילדים קטנים ודאי מכיר את הקישוטים לסוכה שהזאטוטים נוהגים להכין: שרשראות נייר בכל הצבעים, שעליהן מודבקים ארבעת המינים פלוס חצב, יצירות אבסטרקטיות מפלסטלינה, חרוזים, פיסות בדים, בובה קטנה של דרדסית, צדפים, גלילי נייר טואלט, מקלות ארטיק ושופר פלסטיק שנשאר מיום כיפור, נצנצים מלוא החופן ובקיצור - הכל מהכל פלוס הכל.

ספיי קידס - מועדי הקרנהסרטי ילדים - לרשימה המלאה

גם רוברט רודריגז - שכתב, ביים, צילם והלחין את "ספיי קידס 4: כל הזמן שבעולם" - משתמש בשיטה הנ"ל. לזכותו ייאמר שהוא עושה זאת באופן יצירתי ומגוון, עם מבע קולנועי ייחודי ומסוגנן, אבל למרבה הצער עושה רושם שהמטרה העיקרית של הסרט הרביעי בסדרה (שמגיע למסכים אחרי הפסקה בת שמונה שנים בסדרה שהכניסה קרוב לחצי מיליארד דולר אבל התדרדרה בביקורות ובתגובות הצופים אחרי סרט ראשון מוצלח), היא להראות לכולם עד כמה רודריגז מגניב.

במסגרת הרצון להפגין מגניבות אין קץ שולף רודריגז מכל הבא ליד: סוכנת שרודפת אחרי נבל בזמן שפוקדים אותה צירי לידה ובהמשך חודרת למעוז הרשעים עם תינוקת במנשא, שלל גאדג'טים מלהיבים, לוקיישנים מרהיבים (לדוגמה, בתוך הקרביים של שעון, כשהמחוגים הם חרבות חדות וגם גלגלי השיניים מנוצלים כדי לסחרר את ראשי הצופים), כלב רובוט שמפריש שמן ופולט שנינויות, שימוש בכל הכלים הקולנועיים האפשריים, תלת מימד בעל נוכחות משמעותית, כרטיסי ריח שמאפשרים גם לחוש המישוש להשתתף בחגיגה, רשעים שמצוידים באידיאולוגיה מעוררת מחשבה וג'סיקה אלבה, שהמראה המגניב שלה לא תמיד מחפה על יכולת משחק דלה.

וכמובן שכמו כל ילד, גם רודריגז נהנה לעסוק בהפרשות וריחות גוף - בין השאר עם תינוקת שמפליצה (והצופים מוזמנים להריח את הניחוח דרך הכרטיס), הקאות שמתעופפות בתלת מימד לעבר הרעים (וגם על מנקה חלונות ישר דרך) וחיתולים מלאים ככלי נשק אפקטיבי. מצד שני, חייבים להודות, ריח רע הוא לא תמיד סימן לטעם רע. ילדים די מבסוטים מסוג ההומור הזה, וגם מבוגרים שיצפו בסרט - מי בפה מלא ומי בסתר - עשויים לצחוק ממנו.

מגניב, מגניב ומגניב. ספיי קידס 4

לעומת זאת אל העלילה של הסרט קשה יותר להתחבר, למרות שכמקובל ברוב סרטי הילדים מדובר בסיפור הבסיסי של רעים שזוממים להרוס את העולם וטובים שמצילים אותו. בצד של הטובים נמצאים שני ילדים חביבים ומלאי תושייה, אמם החורגת שהיא מרגלת לשעבר, אביהם העסוק יתר על המידה, וכרמן וג'וּני קורטז, הילדים גיבורי הסרטים הקודמים בסדרה, שכמובן הפכו למבוגרים. הצד של הרעים מבוסס על שומר זמן מטורף שכאמור מצויד באידיאולוגיה מעוררת מחשבה: בני האדם מבזבזים את הזמן על הבלים במקום לבלות עם יקיריהם ולכן מן הראוי שייקחו להם את הזמן.

אבל הבעיה העיקרית היא שהסיפור כולל רעיונות פילוסופיים מורכבים במיוחד שהילדים מתקשים לעכל (האצת קצב הזמן, חזרה לעבר, הקפאת המציאות ועוד) ומוסר השכל - צריך לחיות בהווה ולא בעבר או בעתיד - שמתאים יותר למבוגרים, שהרי ילדים ממילא חיים באופן טבעי בכאן ובעכשיו. בנוסף, הסרט מבולגן להחריד ולא קוהרנטי, ויש בו כמה וכמה סצנות ואלמנטים מופרכים באופן מביך - ובעיקר עבודתו של האבא בטלוויזיה והתנהגותו, שגם כל הזמן שבעולם לא יעזור לצופים להבין אותן.

שילובם של הילדים מהסרטים הקודמים בסדרה אמנם לוחץ קלות על בלוטת הנוסטלגיה (למי שמכיר את האחים קורטז, כמובן), אבל הוא מאולץ למדי, מה גם שהשחקנים התבגרו ואיבדו את החן שהיה להם כנערים.

למרות כל המגרעות, המגניבות הבאמת מרשימה של רודריגז ושל הסרט מצילה אותו מלהיות מתויג תחת תווית "חבל על הזמן", וילדים חובבי אקשן עשויים אפילו להתלהב ממנו. מצד שני, לא חייבים לרוץ לקולנוע בשביל "ספיי קידס 4" - אפשר גם "סתם" לשבת בסוכה וליהנות מזמן איכות משפחתי אמיתי.

ספיי קידס - מועדי הקרנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ