החיים בשנת 2050: מה מחכה לכם בליל המדענים

סיורים מודרכים, סדנאות יצירה עתידניות, הרצאות מיוחדות, מופעים לכל המשפחה וקפסולה אחת שתיטמן באדמה - המלצות ללילה מדעי במיוחד

שלי פלדמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליל המדענים
מתכוננים לעתיד. ליל המדענים 2017צילום: אבי חיון

פעם בשנה פותחים כל מוסדות המחקר והמדע ברחבי הארץ את שעריהם לכל המשפחה, ומציעים מפגשים בגובה העיניים, סיורים במעבדות, הרצאות, סדנאות חווייתיות, הפעלות ופעילויות מגוונות - וכולן ללא תשלום. ליל המדענים 2017, שיערך השנה ביום שלישי, 19 בספטמבר, מתקיים בחסות האיחוד האירופאי, משרד המדע והטכנולוגיה ולשכת המדען הראשי במשרד התמ"ת.

» ליל המדענים 2017 - כל האירועים וכל הפרטים
פעילויות לילדים - לוח הארועים המלא

אירועי השנה יתקיימו בסימן "עתיד האנושות ב-2050", ויכללו סדנאות מיוחדות, מפגשים עם מדענים, משחקים עתידניים ועוד. בנוסף, תיטמן קפסולת זמן שתכיל פריטים שנבחרו על ידי הציבור, בבניין החדש של הספרייה הלאומית בירושלים. הקפסולה המדעית תמתין עד לשנת 2050 כדי שדור העתיד יוכל להציץ לחיים שלנו כאן, היום.

מדעטק חיפה

סדנאות, הרצאות הקשורות לעתיד האנושות, מפגשים עם מדענים וחוקרים, קיר יצירה דיגיטלי בו המבקרים יציירו ויציגו על מסך ענק את רכבי העתיד, כל אחד וחלומו האישי. על הבמה המרכזית יתקיים מופע רובוטים בתנועה, לצד הדגמות על המדע שמאחורי המשחקים שכבשו את העולם ובנוסף יוצגו את קפסולת הזמן ומשאלות לשנת 2050 בשיתוף הקהל. המעוניינים יוכלו לבקר בתערוכות במקום ללא תשלום.
שעות הפעילות: בין 22:00-17:00.
» ליל המדענים במדעטק - לכל הפרטים

משחקים ברובוטים. ליל המדענים במדעטקצילום: מושון תמיר

אוניברסיטת בר אילן

במקום יחכו לקהל מגוון פעילויות בהן הדגמות של ניסויים ומפגשים עם מדענים מובילים, מתחם עיר חכמה, מתחם עתיד ירוק, הרצאות, מיצגים, מתחם רובוטיקה, פינות יצירה לגיל הרך, סדנת ייצור שבבים אלקטרונים, תערוכות רכבים חשמליים, מופעים מדעיים לכל המשפחה ועוד. 
שעות הפעילות: בין 22:00-17:00.
» ליל המדענים באוניברסיטת בר אילן - לכל הפרטים

מוזיאון המדע בירושלים

סדנאות התנסות ובנייה, עמדות אינטראקטיביות ועוד חוויות, ביניהן חוויה פעילה בעמדות מציאות מדומה, סדנת התנסות לבניית צעצוע אישי באמצעים טכנולוגיים שונים, פעילות למשפחות שיפעלו יחד ליצור את העיר העתידית תוך ניסיון לתת מענה לצרכים לא ידועים וההצגה "זריחה במאדים".
שעות הפעילות: בין 22:00-16:00.
» ליל המדענים במוזיאון המדע - לכל הפרטים

יוצרים עתיד חדש. ליל המדענים במוזיאון המדע ירושליםצילום: טל בר לב

האוניברסיטה העברית בירושלים

מפגשים קצרים עם מדענים, בהם: זוכי מלגות ה-ERC ו-Marie Curie מטעם האיחוד האירופי, פרופ' גיא בלוך, ד"ר איגור שפירו, פרופ' רבקה רבינוביץ, ופרופ' גיא רון. בנוסף, יתקיימו סדנאות בנושאים: מגוון בסכנה - איך נתכונן לשנת 2050; סין – הווה ועתיד על פי העבר; "מטביעה לתביעה..."מעבדה על גלגלים; קוויאר אלגנטי - קח את מזג האוויר אתך!
שעות הפעילות: בין 22:00-17:00.
» ליל המדע באוניברסיטה העברית - לכל הפרטים

המרכז הבינתחומי בהרצליה

במסגרת הארוע יוצגו תרחישים עתידיים שונים במגוון תחומים - עתיד ורוד מול עתיד שחור. איזה צבע אתם בוחרים? לצד הרצאות מיוחדות, יתקיימו סדנאות, ביניהן סדנת יצירה של מעבורות חלל, מפות כוכבים ומיני-טלסקופ, סדנה להרכבת אשליות חזותיות, סדנת מיינדפולנס שכוללת תרגילי מוח לשיפור היכולת המנטלית, מגדת עתידות שתספר לקהל איך מדענים מנחשים את העתיד והפעלה ודיון על גלישה בטוחה ברשת האינטרנטי.
שעות הפעילות: 22:00-16:30.
» ליל המדענים במרכז הבינתחומי - לכל הפרטים

מכינים מעברות חלל. ליל המדענים במרכז הבינתחומי הרצליהצילום: עופר עמרם

אוניברסיטת תל אביב

בקמפוס האוניברסיטה יוקמו מתחמים בהשראת מוסדות העיר: מתחם "הפארק העירוני" המוקדש לחקלאות העתידית עם חקלאי רובוטי, צמחים מרחפים ועוד; מתחם "אמפי תל אביב" עם במת מופעי מדע לכל המשפחה; "שביל מדעני העתיד של אוניברסיטת תל אביב לנוער" בו ילמדו על בינה מלאכותית; "בית הספר העירוני"; מתחם "כיבוי אש והצלה" עם הדגמות חיות והרבה אקשן; "סיטי סנטר" - סדנאות יצירת מבנים ותכנון העיר העתידית; "הבניין הירוק" - סיורים מודרכים בבניין הכי ירוק במזרח התיכון; הרצאות קצרות בבר האוניברסיטה ועוד פעילויות רבות.
שעות הפעילות: בין 22:00-17:00.
» ליל המדענים באוניברסיטת תל אביב - לכל הפרטים

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ