איך מחזה נולד: פסטיבל פותחים במה גם לילדים

לראשונה בתולדותיו פותח פסטיבל במה את שעריו בפני ילדים עם שלושה מחזות קריאה. נאוה סמל, אלה אלתרמן ונועה שיזף מספרות על תהליך הכתיבה

לירון ורדי גלר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לירון ורדי גלר, עכבר העיר

פסטיבל פותחים במה לילדים, הנערך במסגרת פסטיבל פותחים במה (17.9-15.9) המיועד לאוכלוסייה הבוגרת, הוא דרך מיוחדת שמאפשרת לילדים שאוהבים את הבמה ואת התיאטרון להכיר וללמוד איך נולד מחזה. בפסטיבל הזה, שמוביל את המחזאות הישראלית שמאחורי הקלעים אל קדמת הבמה, נחשף הקהל הצעיר בפעם הראשונה לחוויית כתיבת מחזה, רגע לפני שזה לובש תפאורה ותאורה ועולה לבמה.

פותחים במה 2011 - כל הפרטיםפותחים במה - הצגות ילדים

באמצעות קריאה מבוימת של המחזות על ידי שחקני תיאטרון ותיקים הילדים לומדים איך נראה מחזה בשלביו הראשונים ומהו תהליך העבודה בתיאטרון על כל גווניו. זו השנה ה־12 שבה מקיים תיאטרון בית ליסין את פותחים במה, שבו יוצרים יכולים לחשוף את כישרונם בפני קהל רחב טרם התגבשות ההצגה, והשנה, כאמור, מועלים גם שלושה מחזות לילדים ולכל המשפחה. הקטנים הללו הם השופטים הצעירים ביותר שמחזאי יכול לבקש עבור כתיבתו.

מילה של סבתא: "חלומות במזוודות"

מאת אלה אלתרמן. בימוי: שרית הררי.

ילד וילדה נפגשים בשדה התעופה לפני טיסה לחו"ל. הילד מושך את הילדה להרפתקה והשניים הולכים לאיבוד להוריהם. הם נקלעים לשורה של הרפתקאות מיוחדות בשדה ונכלאים בסופו של דבר בחדר האבידות והמציאות. בחדר מתגלות מזוודות קסומות עם צעצועים שהלכו לאיבוד לבעליהם. המחזאית אלתרמן מספרת כי "כתבתי לילדים וביימתי מחזות בתיאטרון המון שנים. זה היה כשילדי היו קטנים. עזבתי את הכתיבה לילדים ועברתי לקולנוע, ועכשיו נולדה לי נכדה ראשונה והעולם הזה חזר אלי במלוא עוצמתו, הכתיבה התפרצה בי מחדש. אני כבר מסיימת מחזמר נוסף לילדים מתוך התבוננות חדשה בחיים הללו שלי כסבתא, ולא רק כאמא. במחזה 'חלומות במזוודות' אני בודקת את הגשמת החלומות של ילדים ואת ההבדל בין חלום בלילה וחלום במשמעות של הגשמה עצמית. הקריאה המבוימת היתה התלבטות עבורי, כיוון שלא ידעתי אילו כלים יש לילדים לבקר מחזה מבלי לראותו באופן מלא ועד הסוף. לכן ערכתי כמה שינויים בין גרסת הבמה לגרסת הקריאה, כדי לעזור לילדים להבין את הסיטואציות המורכבות יותר. זו עדיין אניגמה מבחינתי, ואני מחכה לראות איך היא תתפתח". שבת 17.9, 10:30. לבני 4 ומעלה.

החברה הכי טובה: "המפלצת מחורשת הזיתים"

מאת נועה שיזף. בימוי: רועי שגב.

ילדה מתיידדת עם מפלצת ההופכת לחברתה הטובה ביותר. יום אחד, כשאם המפלצת חולה, מתגלה סודה של הילדה: האם אמה הרופאה תסכים לטפל במפלצת החולה? מה יהיה על הסוד ועל הידידות המופלאה? ומה יגידו על הילדה? המחזה פותח במהלך סדנת כתיבה לילדים בהנחיית צביה הוברמן, במסגרת סדנאות הבמה. "זהו המחזה הראשון שלי שיוצא לאור וזה מרגש מאוד עבורי", מתוודה שיזף, "את המחזה ביססתי על סיפור אמיתי שהגיע מפי בתי הגר, שהיא גם גיבורת המחזה. היא סיפרה לי שפגשה מפלצת בחורשת זיתים, ומכאן ההשראה שלי לכתיבה. כתיבה לילדים היא אחת ההנאות הגדולות, והקריאה המבוימת של המחזה שלי, כשמולי יושב קהל יעד צעיר, היא הזדמנות נפלאה לראות איך הילדים מקבלים את הטקסט ומתחברים אליו. לשמוע את המילים קופצות מתוך הכתב אל הבמה ייצור תגובות שמסקרן מאוד לראותן. זה ללא ספק יהיה מרגש". שבת 17.9, 10:30. לבני 4 ומעלה.

התבוננות של סבתא. מימין: אלה אלתרמן. משמאל: נועה שיזף (צילום: יח"צ)

גיבורה סינית: "ילדה פעמון"

מאת נאווה סמל. בימוי: יעל טילמן.

ילדה נוסעת עם אביה הדיפלומט לשליחות בסין. היא לא רוצה לנסוע לארץ זרה שבה אינה מכירה שום דבר, ועל מנת להסיח את דעתה אביה מספר לה סיפור עם סיני, על שליט סיני המחפש את הגונג המושלם אצל נפח מסכן ועני שלו שוליה חירש, המצליח למרות נכותו לייצר פעמונים מושלמים המפיקים צלילים קסומים. בהדרגה הופכת הילדה לדמות אקטיבית בתוך סיפור העם ומנסה לשנות את גורל דמויותיו.

"אני סופרת ומחזאית שכותבת על דמויות רבות לילדים במשך השנים", מספרת המחזאית נאווה סמל, "ובדרך כלל אני עוסקת במבט של ילד בעולם של מבוגרים וההפך, תוך ערבוב הגבולות בין העולמות הללו. המחזה 'ילדת פעמון' נכתב בהשראת אגדה סינית שזכורה לי מגיל צעיר ונשארה בראשי שנים רבות. הגיבורה שלי היא יצירתית מאוד ויוצרת גרסה בעצמה לשינוי הסוף, לכן אני מייחלת לקוראים ולצופים נבונים שיחוו את היצירה עצמה באופן יצירתי. האתגר שלי בקריאה המבוימת הוא ליצור קסם על הבמה, למרות שאין אביזרי במה, שיעבור דרך הטקסט ודרך המוזיקה, שאותה כתב בן ארצי. מאחר והאגדה היא מוזיקלית אני מניחה שלילדים יהיה קל יותר לתפוס אותה והיא תשאיר המון מקום לדמיון, כך שהם יוכלו להשלים את תמונת העולם המוצגת בעזרת צלילי הפעמון". שבת 17.9, 12:00. לבני 6 ומעלה.

פותחים במה לילדים - שבת 17.9. בית ציוני אמריקה. 20 שקל למחזה. פרטים והזמנת כרטיסים בטל' 7255333

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ