תזזים: המסלול בין אמנות לתיאטרון

פעילות "תזזים" החדשה במוזיאון הילדים בחולון מספקת חוויה מעשירה, מפרה, מעוררת חשיבה ומהנה, שאפילו מוסיפה מסר לא קונבנציונלי

גלי פיאלקוב, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גלי פיאלקוב, עכבר העיר

בגובה העיניים הוא מרכז חדש באכסניה המכובדת של מוזיאון הילדים בחולון, המציע להורים ולילדים בגילי 8-4 פעילות נפלאה - תזזים שמה - שעוסקת בתנועה, כפי שהיא באה לידי ביטוי באמנויות שונות.» בגובה העיניים - כל הפרטים» תזזים - כל הפרטיםהמרכז, שפעל בעבר בלב העיר חולון ועבר לאחרונה למוזיאון הילדים, הוא מתחם חדש, מעוצב ומרשים; הכל נקי וממוזג, משופע בציוד יקר מושקע. הפעילות נחלקת לשני מסלולים אפשריים - מסלול התיאטרון ומסלול האמנות - ונפתחת בשניהם בהצגה קצרה הזוהרת בחשיכה במתכונת התיאטרון השחור. מטרת התערוכה היא להציג בפני משתתפי המסלולים את נושא התערוכה - התנועה - כך שייכנסו לאווירה ויאפשרו לעצמם להתחיל להרהר בכך שכיום, בניגוד ל"שלוות גן העדן", אנו חיים ב"עידן המהירות", שואפים להיות יעילים יותר ולהרוויח זמן, ולפעמים פשוט "שוכחים" לחיות. חייבים להודות שתוכן שכזה אינו בדיוק מסוג התכנים שהעולם נוטה לספק לילדים, הלומדים בעיקר לציית ולענות לתכתיבים. לא חיים בשלוות גן עדן. תזזים (צילום: טל קירשנבאום)ניתן לבקר בכל פעם רק במסלול פעילות אחד, אבל "קרה כבר שמשפחות שבאו למסלול אחד הגיעו למחרת למסלול השני", מספרת מירי בר־און, שאצרה את התערוכה יחד עם אריאלה ברנדר. כדי להשתתף בפעילות עליכם לתאם מראש יום ושעה, וב"בגובה העיניים" ישדכו אתכם ואת ילדיכם לקבוצות המחולקות עד כמה שניתן לפי גילים. השתתפות של לפחות אחד מההורים בפעילות היא חובה, והיא חלק בלתי נפרד מהחוויה ומההנאה. מסלול האמנות למשתתפי המסלול ממתינה הפעלה שבמוקד שלה מפגש חווייתי עם יצירות אמנות של אמנים מישראל ומחו"ל המוצגות בחלל התערוכה ועוסקות בתנועה. זה מתחיל עם הקדמה שמספקות המדריכות, וממשיך בסקירת היצירות תוך התייחסות לאלמנט התנועה והקצב כפי שהוא בא לביטוי ביצירות. המשתתפים מתבקשים לערוך השוואה בין היצירות, וכמו כן המדריכות משוחחות עם הילדים על החומרים שמהם נוצרו העבודות, על הצבעוניות שלהן, על התנועה בהן ואפילו על התהייה האקזיסטנציאלית משהו: האם היצירות ממשיכות להתקיים גם בלעדינו כשאנחנו יוצאים מהחדר?רק לבחור מסלול. תזזים (צילום: טל קירשנבאום)לאחר הביקור בגלריה עוברים משתתפי המסלול לחדר מקסים במיוחד המיועד לפעילויות מוזיקה ותנועה, שבו מתחבר כל ילד אל הקצב והתנועה דרך חוויה אורקולית. את הפעילות מסיימים בסדנת יצירת אמנות פלסטית מרווחת ועשירה שבמהלכה מוזמן כל ילד ליצור יצירה אישית משלו, שאותה ייקח לביתו בתום הביקור.

מסלול התיאטרון במוקד הפעילות במסלול התיאטרון - המוצלח לא פחות - סדנה המתקיימת באולם מופעים קטן שבו אמצעי הפעלה חדשניים. אלו מאפשרים לילדים התנסות בטכניקת התיאטרון השחור, שאליה נחשפו בהצגה שבה צפו בתחילת היום. הילדים מקבלים תדרוך קצר ועורכים באור חזרות על הצגה משל עצמם. לאחר שכולם אמונים על תפקידם - העובדה שאין צורך לדבר ושהמופע עצמו יתנהל בחשיכה מנטרלת ביישנות ולחצים מיותרים - מועלה המופע ומצולם בווידאו ללא ידיעתם של הילדים. ההפתעה והשמחה גדולות כשהמשתתפים צופים בהצגה בכיכובם. הערה זעירה: איכות הווידאו טעונה שיפור. חבל.

לומדים ליצור סרטי אנימציה. תזזים (צילום: טל קירשנבאום)בהמשך הפעילות מתנסים הילדים ביצירת סרטוני אנימציה אישיים. בחדר מולטימדיה מצויד לעילא ולעילא המדריכים מעבירים למשתתפים סדנה מזורזת ומלמדים אותם להשתמש בתוכנה מיוחדת שעברה התאמה לשימוש מהיר ונוח לילדים. עם הידע החדש והפשוט הזה מתיישבים הילדים והוריהם לצד צגי מחשב גדולים. לפניהם ניצב שולחנון המשמש משטח עבודה. הם מקבלים קופסה ובה גזרי דמויות ומוזמנים לייצר סרטון שבו יצלמו את הדמויות שיבחרו נעות בקצב שונה. אי אפשר להיכשל במשימת יצירת הסרטונים, וזה נהדר. יתרון נוסף חשוב הוא שמדובר בזמן עבודה משותפת עם ההורים (או ההורה) המלווים, ויצירה היא ללא ספק דרך נהדרת לבלות יחדיו ולהתקרב. בסיום הסדנה מוצגים כל הסרטונים בפני המשתתפים. התוצאות מקסימות, ואפילו מעוררות השתאות באיכותן. כל משתתפי הסיורים זוכים למתנת פרידה קטנה: שקית ובה דמויות סול גזורות למשחק, ליצירה או להכנת סרטונים בבית.» תזזים. ימי שלישי ב-17:00; ימי שישי-שבת ב-10:00, 12:00. מוזיאון הילדים הישראלי. 62 שקלים. טלפון: 585858־599־1.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ