חג האופניים: המדריך השלם ליום כיפור

רגע לפני יום כיפור, מומחי רשת החנויות "מצמן את מרוץ" נותנים לכם טיפים חשובים לרכישת אופניים לילדים

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ילד על אופניים
עכבר העיר

יום כיפור מתקרב, ולאנשים רבים לא מדובר ביום צום ותענית, כי אם יום חופשי בלי טלוויזיה, מסעדות וכמובן - בלי מכוניות. לילדים מדובר כמובן בחגיגה אמיתית, בה הם יכולים לרכב על אופניים בכל מקום שיחפצו. רגע לפני שאתם רצים לרכוש זוג חדש, מומחי רשת החנויות "מצמן את מרוץ" עונים על כמה שאלות חשובות ונותנים טיפים יעלים.

» יום כיפור – לכל הכתבות
» סיורי סליחות לקראת יום כיפור
» מתכונים לארוחה מפסקת
» מתכונים לשבירת הצום
» סיורי אופניים ליום כיפור
» סרטים לחשבון נפש
»​ ספרים קצרים ליום כיפור

באיזה גיל מומלץ להתחיל לרכב על אופניים? 
החל מגיל שנתיים, יכולים ילדים לרכב על אופניים המצוידים בזוג גלגלי עזר. רכיבה עם גלגלי עזר נמשכת עד גיל חמש בערך. יש לגמול ילדים משני גלגלי העזר בעת ובעונה אחת - אין להשאיר גלגל אחד בלבד, פעולה זו מקנה הרגלי רכיבה לא נכונים ופוגע ביציבה הכללית של הילד על האופניים עם נטייה ברורה לצד בלי הגלגל (הילד אף יכול ליפול מהאופניים במצב זה). בזמן הגמילה מגלגלי העזר יש לסייע לילד בשליטה באופניים ופיתוח שיווי המשקל ולהחליש ככל האפשר את האחיזה באופניים. סיוע זה מביא לתוצאות מהירות ביותר בשליטה העצמאית של הילד באופניים ומשחרר את ההורה מן הצורך ללוותו בכל רכיבה. חובה לחבוש קסדת בטיחות מתאימה  ורכוסה היטב בכל רכיבה.

איך בוחרים אופניים לילד? 
בחירת האופניים לילדים נעשית על פי פרמטרים של גובה, משקל וגם הביטחון האישי של הילד, עד כמה הוא פוחד או מוכן לעלות על אופניים. על מנת למנוע בעיית שליטה הילד חייב לרכב על אופניים המתאימות לגודלו, משמע - ברכיו לא יהיו קרובות מדי לכידון ורגליו לא יהיו מתוחות מדי כשהדוושה נמצאת במקום הכי נמוך. כך נוכל להבטיח שהילד יגיע אל הקרקע בביטחון. אם הרגל מתוחה עד הסוף - משמע שהאופניים גדולים מדי, אך אם מדובר בכפיפה קלה - האופניים בגודל המתאים. בנוסף, כשהילד יושב על האופניים ומחזיק בכידון, שימו לב למרחק בין הידיים: אם המרחק גדול מדי, כשהילד יסובב את הכידון לאחד הצדדים עלול להיווצר כיפוף גדול מדי בגבו.

מומלץ להתחיל את הרכיבה באופני BMX המאופיינים בזנב קשיח, שלדה בצורת יהלום ובולם זעזועים קדמי. האופניים עשויים ממתכת, ונמוכים יותר באופן יחסי מאופני הרים ועיר וזאת במטרה להיות קרוב יותר לקרקע, דבר המעניק אחיזה ושליטה טובים יותר לילד באופניים. בשלב מתקדם יותר יכול הילד לעבור לאופני הרים להם מהלכים (תלוי גם בגיל הילד ובביטחון האישי שלו).

בחירת אופניים נעשית על פי גובה הילד ובאה לידי ביטוי בהיקף גלגל האופניים שנמדד באינצ'ים:
לילדים בגילאי 3-5 (80-110 סנטימטר)- אופניים עם גלגלים 12-16 אינץ'לילדים בגילאי 5-6 (100-120 סנטימטר)- אופניים עם גלגלי 14-18 אינץ'לילדים בגילאי 6-7 (120-130 סנטימטר)- אופניים עם גלגלי 16-20אינץ'לילדים בגילאי 8-10 (130-150 סנטימטר)- אופניים עם גלגלי 24-20 אינץ'

החל מגיל שבע (גובה 120 סנטימטר ומעלה), הילד יכול לעבור לרכב על אופני הרים. לאופני ההרים מהלכים והאחיזה בהם דורשת יותר כוח ומאמץ. לאופני ההרים צמיגים "בשרניים" יותר וכידון נמוך. בגלל מנגנון ההילוכים, חיבור גלגלי עזר לאופניים בעייתי יותר ואינו מומלץ. לא משנה באיזה גיל הילד - כדאי שיתחיל לרכב על אופני BMX ורק בהמשך יתקדם לאופניים אחרים.

אופני הרים מצוידים בגלגלים בגדלים הבאים:
לילדים בגילאי 7-8 שנים - 20 אינץ'לילדים בגילאי 8-11 שנים - 24 אינץ'לילדים בגילאי 12 ומעלה - 26 אינץ'

חג האופניים. רוכבים על אופנייםצילום: © Hanohiki | Dreamstime

מה תפקידם של ההילוכים באופניים?
הילוכים קיימים בכל סוגי האופניים (כביש ושטח) שאינם אופני ילדים. תפקידם של ההילוכים להתאים את מערכת ההנעה לכוחו הפיזי של הילד: בפועל הם משנים את היחס של גלגלי השיניים ביניהם. מערכת ההילוכים מתפקדת באופניים בדיוק כמו המערכת הזהה ברכב - ככל שההילוך גבוה יותר, הילד יכול לרכב מהר יותר. כדאי לרכוש אופניים עם הילוכים משום שכך ניתנת לילד האפשרות לבחור במהלך הנסיעה הילוך המתאים לכוח שיש לו ברגליים.ככל שיש כמות הילוכים רבה יותר, האופניים נחשבים לטובים יותר, היות וטווח האפשרויות לרכיבה שניתנות לילד גדול יותר.

ההילוכים משלבים גדלים שונים של אופני ההרים מגיעים עם דרגות הילוכים שונות (החל משבעה הילוכים ועד 21) ובגילאים האלו, הביטוי היחיד של כמות הילוכים קשורה לתפיסה בקרב ילדים כי ריבוי הילוכים משמע אופניים "טובים יותר".

מהו ציוד הבטיחות ההכרחי והמומלץ? קסדות:
יש לציין כי חובה על כל ילד בישראל לרכב עם קסדה על ראשו. מומלץ לרכוש עבור הילד קסדה בעלת כוונון אחורי בלבד. זהו מנגנון המאפשר התאמה מושלמת לראש הילד וחוסר תזוזה של הקסדה מראשו. קסדה שאינה בעלת מנגנון התאמה כזה - מסכנת את הילד.

מספר דגשים ברכישת קסדה:

בחירת קסדה -
ישנם מספר תווי תקן לקסדות. חשוב לבחור בקסדה בעלת תו תקן אחד נוסף אחד לפחות, בנוסף לתו התקן הישראלי.
התאמת הקסדה - יש להקפיד למדוד ולהתאים את הקסדה כאשר שיער הילד או הילדה מסודר כפי שיהיה בזמן הרכיבה.
חבישת הקסדה - יש לשים לב מהו הצד הקדמי ומהו הצד האחורי של הקסדה ורק אז לחבוש אותה. הקסדה צריכה לשבת על הראש בנוחות, לא מהודקת מידי או משוחררת מידי ועליה להגן את המצח ללא הפרעה לשדה הראייה וללא תנועה חופשית אחורה או קדימה. רצועת הסנטר צריכה לאפשר נשימה נוחה ולעבור בין הצוואר לקצה הסנטר. חשוב לבדוק כי מהלך הרצועות, בצידי הראש, יעשה מצידי האוזן  ולא עליה וכי הצלבת הרצועות תעשה מתחת לאוזניים במרחק של סנטימטר אחד לפחות מהתנוך. סידור אופטימלי של הרצועות ניתן לעשות בכל דגם, בעזרת משיכתן.

מגינים:
כפפות ומגיני ברכיים מומלצים מאד לרוכבים מתחילים, כנ"ל לגבי מגיני מרפקים וכפפות. רשת החנויות "מצמן את מרוץ" ממליצה על חברת  Lizard Skin.

כפפות:
כפפות רכיבה מגינות על האצבעות מפני קור ופגיעה פיזית אודות לעיטוף ומיגון מלא לאצבעות עד פרק כף היד. נידוף זיעה, פסי מיגון וחיזוקים לאורך האצבעות, גב כף היד והמפרק. מצוידות בריפודים אנטומיים המונעים הירדמות אצבעות (תופעה שכיחה בכפפות ללא עיצוב זה). 

לקונים אופניים יד שנייה: על מה צריך לשים דגש?
קודם כל, אין להתפשר על גודל שלדה. יש להקפיד שיתאים למימדי הרוכב. דבר שני - הגלגלים חייבים להיות שלמים ומאוזנים, ומתאימים למשקל הרוכב. חשוב לבדוק גם כי המעצורים והצמיגים תקינים לפני שמתחילים בנסיעה.רשת החנויות "מצמן את מרוץ" בנתה בשיתוף מגזין מאונטיין בייק (Mountain Bike - המיועד לקהל הרוכבים המקצועי), מחירון של אופניים משומשים, הבנוי לפי קטגוריות ברורות (ה"לוי יצחק" של עולם האופניים). המטרה הינה הגדרת אמות מידה של שווי לפיהן יוכלו הצרכנים והמוכרים, להעריך זוגות אופניים משומשים. לראשונה בישראל, יש כעת יש קודים כלליים לפיהם רוכבים יכולים לתקשר בעת עסקאות טרייד אין, מכירה וקנייה.למשל, הידעתם כי ערכם של אופניים יורד תוך שנה בכ-30%, אפילו אם מעולם לא נעשה בהם שימוש? יצירת המחירון הזה הפכה את תחום קניית ומכירת האופניים המשומשים למוסדר ויעיל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ