אפשר בלי: השיטה שתחסוך לכם כסף על חיתולים

לריסה גינת מגדלת את בתה בלי להחליף חיתולים, ועכשיו מלמדת הורים אחרים איך לגדל את התינוקות שלהם באותה שיטה

גלי פיאלקוב, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גלי פיאלקוב, עכבר העיר

שמעתם כבר על לריסה גינת הכוהנת החדשה, והראשונה למעשה, של גידול ילדים בלי חיתולים בישראל? גינת הופכת לאחרונה לדמות מוכרת בעולם ההורות, והורים רבים מוצאים עניין במשנתה ובתחום אותו היא מלמדת, שהוא לא פחות מדרך חיים לגידול תינוקות. במסגרת החברה שלה "חיתולס" מלמדת לריסה אמהות ואבות, שמוכנים לחשוב ולנהוג אחרת, איך לגדל את תינוקם כבר מיום הלידה מבלי לארוז אותו בחיתול במשך כל שעות היממה, והדבר מסתמן כאפשרי בהחלט, וכניתן ליישום בכל בית, ולא רק במשפחות שבאוהל טיפי. גינת, למשל, חיה לה בדירה רגילה בהחלט במרכז, יש לה תואר ראשון בכימיה וביולוגיה ותואר שני בכימיה ממכון וייצמן. יש לה גם בעל וילדה קטנה, שאותה גידלה ללא חיתולים כמעט מהרגע שבו נולדה.לריסה מספרת שבחרה לגדל את בתה ללא חיתולים מסיבה שאינה אידיאולוגית אלא מדעית, ושמדובר בשיטה שנחקרה רבות. ואכן, חיפושים באינטרנט  - נסו את Elimination Communication (EC)  - מציגים לא מעט ספרים בנושא, וכן עדויות של הורים רבים. בסן פרנסיסקו, מתברר, מפיצה את הבשורה אשה בשם ווילו לון כבר שנים רבות. לון טוענת שלתינוקות יש מודעות מולדת לשליטה בצרכים, שאנחנו מנטרלים על ידי שימוש מנוון בחיתול.

מפיצה את הבשורה. לריסה גינת וביתה אביגיל (צילום: אפשרת שיין)

כל הדרך מטיבט לישראל ביקור בטיבט הוא שנטע בראשה של לון את הרעיון להביא את הדרך הטבעית אל תרבות המערב. לון התרשמה כשראתה בטיבט תינוקות במכנסיים שאזור המפשעה שלהם פתוח, ואף כאלו שמסתובבים בעירום טבעי. עצם קיומן של תרבויות שאין להן תלות בחיתולים הוא ההוכחה לכך שזה אפשרי, גורסת לון, וגינת – מקבילתה הישראלית – טוענת את אותה טענה בדיוק:  "העקרון פה הוא דומה. מאחר שמדובר בצורך של התינוק שלא להתפנות על עצמו, הצורך בא לידי ביטוי (כמו כל צורך אחר), בתנועות גוף וקולות ניכרים בתינוק. ממש כמו כל צורך אחר, ברגע שזה אינו נענה, התינוק מגייס את כל כלי התקשורת  שלו בכדי שאותו צורך יקבל מענה ולכן הוא עלול להיות לא נינוח ובכיין. האינסטינקט הזה". האינסטינקט הזה פעיל מגיל אפס עד גיל שנה בלבד, ואם לא מפתחים אותו הוא פשוט מתנוון ומתקלקל.

"מספיקה אפילו פעם ביום כדי לשמר את האינסטיקט", נוטעת לריסה אמון במתנסים החדשים והחוששים, "וזהו, פעם ביום להקשיב לסימנים, ויש לכם ילד שבגיל שנה וארבעה חודשים יידע ללכת לשירותים בכוחות עצמו".  אם אתם בכל זאת הורים לתינוקות גדולים יותר מספרת לריסה: "באופן אישי כבר יצא לי להעביר קורסים לילדים בני שנה וחודשיים, שנה ושלוש ואפילו שנה וחצי והאינסטינקט שלהם היה עדיין פעיל לחלוטין, כך שבהחלט ניתן וכדאי להתחיל ליישם את השיטה אפילו עד גיל שנה וחצי".התינוקות בוכים פחות, ההורים חוסכים יותר רבים מתעניינים בשיטה ומציפים את האירועים שמארגנת גינת ברחבי הארץ. נדמה שפתאום הורים רבים מרשים לעצמם לפנטז על מה שלא העזו מעולם – דרך טבעית יותר לגדל את עולליהם, כיווץ משמעותי בהוצאות הכספיות (והרי בעידן הנוכחי חיסכון של כל שקל הוא מעלה ששווה להילחם בעבורה) וחיסכון אקולוגי באמצעות הקטנת הזבל הבלתי מתכלה.

חוסכים כסף ועוזרים לסביבה. מה רע? (אילוסטרציה: dreamstime)

עוד יתרונות ברורים של השיטה: התינוקות לא סובלים מתפרחות חיתולים, נהנים מהתפתחות מוטורית תקינה סביב אזור האגן ומפתחים מודעות מינית נכונה, מכיוון שהם גדלים כשאזור האגן שלהם נקי מהפרשות. אבל אולי יותר מלהיב מכל אלו הוא צורת התקשורת החדשה עם הילדים כבר מגיל אפס, תקשורת שתנבע מהקשבה להם ולצרכיהם המדויקים. גינת מספרת שבזכות גידול בתה אביגיל ללא חיתולים (שהתחיל רק זמן מה לאחר לידתה), הילדה נרגעה מאוד ובכתה הרבה פחות. "השיטה עשתה לנו כל כך טוב", כותבת לריסה באתר הבית שלה, "הן מבחינת הקשר שלנו עם אביגיל והן מבחינת יכולת ההעצמה שלה, שלא יכולתי להתעלם מזה שהיא כל כך לא מוּכרת! משהו בבטן התחיל להציק לי. לא יכולתי לשמור את היהלום הזה יותר לעצמי ולמקורבים אלי, והנה אני פה".

בתשובה לתהייה מה עושים כשנאלצים לחזור לעבודה ולהשאיר את התינוק בידיים זרות, עונה לריסה שיש גם מטפלות וגננות שהסכימו לאמץ את השיטה: "המטפלת של אביגיל לדוגמה עושה זאת ואני מכירה עוד שני משפחתונים בתל-אביב. כמובן שמדובר ביישום חלקי של השיטה, אבל זה כאמור ממש לא משנה. גם אם הגננת מודעת לאפשרות – הרווח כולו של ההורים. נניח שהיא תיישם את השיטה רק אחרי שהילד מתעורר או רק לקקי – עדיין מדובר ברווח עצום! כרגע אני בונה השתלמות לגננות שירצו ליישם את השיטה בגן שלהן".

חוץ משלל המפגשים הישירים עם הסקרנים והמתנסים החדשים בשיטה סיימה לאחרונה לריסה לכתוב ספר בנושא, ששמו "כך תגדלו את ילדיכם ללא (או עם פחות) חיתולים", שיצא בקרוב לאור ויספק למי שאינו פנוי להשתתף בהרצאה את היכולת להתרשם מהדרך הייחודית וללמוד אותה באמצעות קריאה. "זו המתנה הכי טובה שאתם יכולים לתת לילד שלכם", מסבירה לריסה את להיטותה לנושא, "לשיטה הזו יש את היכולת ליצור דור אחר של ילדים, כי היא פשוט מעניקה להם לגיטימציה, ובכך הם ערים יותר, מתקשרים יותר ואני גם באמת מאמינה שהם מאושרים יותר".

שואפת ליצור דור מאושר יותר של ילדים. לריסה גינת (צילום: אפרת שיין)אם תהיתם איך עושים זאת, הנה השיטה בכמה שלבים פשוטים: » במשך כחצי שעה ביום מאפשרים לתינוק מיד לאחר לידתו לשכב ללא חיתול על פני משטח סופג כלשהו.» מנסים לזהות את הסימנים האופייניים לתינוק שלכם כשהוא מאותת על צורך להתפנות: חוסר שקט, צליל מסוים שהתינוק משמיע, הבעת פנים מסוימת (התאמצות ופנים אדומים למשל), תנועתיות רבה בגפיים ועוד.» בשלב התצפיות, בכל עת שבה מבחינים שהתינוק עושה פיפי או עומד לעשות פיפי, משתמשים בצליל התניה או בסימן קבוע. צליל ההתניה שאתם משמעים ברגע הזה יכול להיות: פשששש, פססס, פיס פיס ודומיו. מטרתו היא הוספת נדבך בתקשורת ביניכם ובין התינוק.» לתוצאות השלב הראשוני הזה מוסיפים פעולה בזמנים אוניברסליים (לאחר ההתעוררות, בעת החלפת חיתול ועוד), וחשוב גם להפעיל את האינטואיציה.» בשלב הבא, לאחר כשבוע וחצי, כששמים לב שהתינוק רוצה לעשות פיפי, מיידעים אותו על כך שהבחנו, לוקחים אותו למקום המיועד (כיור למשל), תומכים בו בישיבה או בתנוחה מסוימת שמתאימה לגילו, משמיעים את צליל ההתניה או הסימן, והתינוק עושה את צרכיו. מנגבים ומחזירים לפעילות שבה נמצא קודם (חשוב שתגובתכם תהיה נונשלנטית ורגועה. אין צורך ללוות את ההתרחשות במחיאות כפיים או בצהלות שמחה. זהו הרי תהליך טבעי).» לאחר שהתנסיתם בכך במשך כשבוע וחצי נוספים, אפשר לחזור על רצף ההתרחשות יותר מפעם ביום, ואף להוריד את החיתול לפרקי זמן ממושכים יותר. בהצלחה!

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ