מרכז החוויה האולימפית: בכל זאת יש מדליה

גבוה יותר, חזק יותר, מהר יותר. הפעילות במרכז "החוויה האולימפית" מנצחת בגדול

רמי רוטנברג, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רמי רוטנברג, עכבר העיר

לפעמים נדמה שבשביל הילדים שלנו כל יום הוא אולימפיאדה. אמנם הפצרה באמא שתקנה להם ארטיק היא עדיין לא ענף אולימפי, אבל גם כך המציאות שלהם מכילה כל הזמן תחרותיות עצומה, ובמקביל חברוּת ואחווה; ציפיות שבמקרים מסוימים מתורגמות ללחץ עז; ביטחון עצמי שרגע הוא בשמים (ואף גבוה יותר, חזק יותר ומהר יותר) ורגע נחבט אל הקרקע כמו מתעמל שנופל מהמתח; חלומות שמתגשמים ותקוות מנופצות; וכמובן, דמעות מכל הסוגים.

החוויה האולימפית - לכל הפרטיםבכלל, בין טיפוח אלוף אולימפי ובין גידול ילד שמכוון גבוה (בכל תחום שיבחר) ומשקיע את כל המשאבים והמאמצים להגיע לשם יש לא מעט קווי דמיון. החוויה האולימפית היא פעילות מובנית בת כשעה, מעין "שיעור אולימפיאדה" כיפי שנועד לספק לילדים השראה ומצבור גיבורים שאפשר להזדהות איתם וללמוד מהם איך לחלום בגדול – ולהגשים.את הסיור-שיעור יצר הוועד האולימפי בישראל, והוא מקיים אותו במשכנו אשר על גדות הירקון. בעזרת מבחר אמצעי מולטימדיה משוכללים והדרכה אנרגטית זוכים הילדים בהיכרות עם ספורטאים שהפכו לאגדות, עם החומרים שמהם עשויה הצלחה וגם עם הרגעים הפחות יפים של המשחקים האולימפיים. ההורים נהנים מזמן איכות משותף עם הזאטוטים, ובעיקר מפלטפורמה אפקטיבית להנחלה של ערכים כמו מצוינות, התמדה ומחויבות.

לומדים להגשים חלומות. החוויה האולימפית (צילום: ראובן שוורץ)

נכנסים לעומק חמש הטבעות 

כיאה לחוויה אולימפית, הפעילות מתקיימת בחמישה אולמות עגולים הנקראים טבעות: טבעת התהילה, הטבעת ההיסטורית, הטבעת הישראלית, טבעת העתיד (בארבעת אלו צופים בסרטים וקטעי מולטימדיה) וטבעת ההתנסות, שבה הופכים הילדים (וההורים) מפסיביים לאקטיביים. חמש הטבעות מעוצבות להפליא ומאפשרות למבקרים להתנתק מהיומיום. הטכנולוגיה המתקדמת והאפקטים המרשימים תורמים לעוצמת החוויה, ובהחלט ניכר כי מדובר במקום שהושקעו בו כסף, מחשבה ואהבה.הפעילות מיועדת לבני שש ומעלה ונערכת בקבוצות מצומצמות. הסיור דינמי, כך שגם ילדים צעירים יחסית או כאלה שטווח הקשב שלהם אינו רחב לא יאבדו עניין, אולם יש חלקים שבהם בני השש־שבע עלולים להתקשות. טבעת התהילה, למשל, מציגה שלל רגעי שיא וספורטאים בלתי נשכחים: המתעמלת נדיה קומנצ'י, שבגיל 15 היתה הראשונה לקבל את הציון המושלם 10; אבבה ביקילה, שרץ מרתון יחף; הקופץ למים גרג לוגאניס, שנחבט בראשו במוקדמות ובכל זאת זכה בזהב; ג'סי אוונס, שניצח את הגזענות; מייקל פלפס; ועוד רבים אחרים. כל קטע וידאו מוקרן על חלק אחר בקיר המעגלי, דבר ש"מאלץ" את המבקרים להיות ערניים ולזוז כל הזמן. בסך הכל הגודש הולם חוויה אולימפית, אולם הקצב המהיר ודחיסת המידע הרב בפרק זמן קצר עלולים להקשות על הילדים הצעירים להתחבר באמת לגיבור זה או אחר.

הדמויות מקיפות את המבקרים מכל עבר. החוויה האולימפית (צילום: ראובן שוורץ)בטבעת הישראלית מוקדש פרק זמן נכבד לי"א חללי מינכן. אמנם השכול והמאבק הם חלק בלתי נפרד מהחיים בישראל, ואפשר להבין את המחויבות של הוועד האולימפי לציון האירוע הטראומטי בכל הזדמנות, אבל מבחינת המבקרים הצעירים מדובר בחומר קשה לעיכול (מה גם שהוא מלווה במוזיקה מאיימת ובאבוקה מעשנת). ייתכן שהכנה מוקדמת תסייע לילדים להתמודד, ובאופן כללי תיווך הורי – גם לפני החוויה האולימפית וגם אחריה (למשל, התעמקות בסיפורים אולימפיים ספציפיים) – יעצים את הערך המוסף.בהמשך הטבעת הישראלית פוגשים הילדים וההורים הולוגרמות של כל זוכי המדליות הישראלים ושומעים את סיפוריהם. ממיכאל קלגנוב הם לומדים שגם ילד שמנמן בן 13 יכול להגיע אל דוכן המנצחים, מאריק זאבי איך להתגבר על משברים שונים ועד כמה חשובה תמיכת הסביבה, מאורן סמדג'ה כיצד התמדה כבר מגיל ארבע מובילה להישגים, ומכולם יחד הם לומדים שתי מילים כל כך כל כך חשובות: "תאמינו בעצמכם!".מה שחסר מאוד בחלק הזה של הסיור הוא ספורטאי ש"רק" השתתף באולימפיאדה. ספורטאי כזה היה מלמד את הדור הבא שניצחון הוא לאו דווקא מדליה, אלא גם מיצוי הפוטנציאל ועמידה ביעדים שהאדם מציב לעצמו (ולא אלה שאחרים קובעים בשבילו). למרבה הצער, לקונספט הזה עדיין אין אחיזה במציאות הישראלית, זו שבה שרת החינוך מזנקת אל הפודיום והתקשורת נוזפת בספורטאים שנפלו/התבלבלו/איבדו שיווי משקל/נתקלו ביריבים טובים מהם/היו אנושיים.

אבל למה רק זוכים? החוויה האולימפית (צילום: ראובן שוורץ)הטבעת האחרונה חביבה, טבעת ההתנסות, היא באופן טבעי המהנה ביותר. בטבעת זו הילדים (וההורים האמיצים) מזנקים מאדנים, בודקים כמה כוח מתפרץ טמון בהם, לומדים על גופם מהי סיבולת, בוחנים את היכולת שלהם להתרכז גם בנוכחות קהל תוסס באמצעות מכשיר ביופידבק ומסיימים את החוויה האולימפית עם טעם טוב בפה (וטעם של עוד). החוויה האולימפית היא גם קרש קפיצה מצוין להמשך זמן איכות משפחתי בפארק הירקון הסמוך, שם אפשר לתרגל פעילות ספורטיבית – או סתם לשכב על הדשא ולחלום (בגדול!)החוויה האולימפית. ימים ראשון-חמישי בין השעות 17:00-10:00 (כל 25 דקות). בית הוועד האולימפי (שטרית 6, תל אביב). 49-45 שקלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ