שלום גן חובה: מכתב אישי לילדה הפרטית

חיים הר-זהב כותב מכתב כללי לילדה הפרטית, רגע לפני הכניסה לגן חובה ולמערכת החינוך הציבורית

חיים הר-זהב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים הר-זהב

אז זהו. את כבר לא רק שלנו. מעכשיו, בתי האהובה, האחריות לחינוך שלך שייכת גם למדינת ישראל. מהרגע בו רגלך תדרוך בגן חובה השבוע, ועד שתסיימי את הבגרות האחרונה מתישהו בחודש יולי 2025 אנחנו כבר לא ממש נשלוט על התכנים שתלמדי.» חוזרים לבית הספר בסטייל» בית הספר האנתרופוסופי הראשון בתל אביב» איך לומדים בעשירון העליון?» חינוך ביתי, פרטי או מקצועי?» לא מרוצים ממשרד החינוך?נצטרך לשכנע אותך שבניגוד למה שהמורה וספר ההיסטוריה שאושר על ידי לשכת השר אומרים, לא באמת היינו עם בלי ארץ שהגיע לארץ בלי עם. אלה שהיו פה אמנם היו די נגדנו, אבל הם בכל זאת היו פה, ואולי שווה שנכיר את הנתון הזה. להסביר לך שבניגוד למה שמלמדים בספר שאושר אישית על ידי השותפים הקואליציוניים של השר, לא אלוקים הביא אותנו לפה אלא התנועה הציונית שהייתה תנועה לאומית חילונית, ושאבות המדינה היו סוציאליסטים אדוקים, וסוציאליזם זה דווקא רעיון טוב וצדק חברתי זה אחלה קונספט.

בטח תזדעזעי כשתיפגשי לראשונה את האלימות בבתי הספר, אותה אלימות שאנחנו מנסים כל כך למנוע ממך לראות. בטח תהיי מופתעת לרעה כשתראי את המורות השחוקות שקשה להן לעלות חיוך על השפתיים, כי הן עובדות קבלן ויפטרו אותן בכל מקרה בסוף השנה אז למה להן להשקיע. אני מקווה שלא תיפלי כשתגיעי לבית הספר, כי הרי גם אחיות כבר אין כל כך, אז אולי עדיף שבהפסקות פשוט תנסי שלא להיפצע. זה יקל על כולם.

תביני, ילדה: עד עכשיו יכולנו לבחור את התכנים שתלמדי. עד עכשיו יכולנו להגן עליך מהעולם האכזר שנקרא מדינת ישראל בימינו. מעכשיו את הולכת לפגוש אותה במלוא יפעתה. מקוצצת, ממורמרת, מדוכדכת, לא אכפתית, אלימה. כל רעה חולה אפשרית.

מצד שני, אולי זו מהותה של מערכת החינוך. אולי זה בדיוק ההיגיון שלה. להכין אותך לחיים כדור הבא של הישראליאנה. לגרום לך לפתח את החיסונים הדרושים (אדישות, אטימות, קהות חושים) כבר מגיל גן חובה, כדי שכשתגיעי לגיל הבגרות הכול יראה לך פתאום הגיוני וסביר, וכשתקימי משפחה כבר תהיי כמו ההורים שלך: כאלה שמקבלים את מצב המדינה כגזירת גורל. אין ספק, בדור שלנו מערכת החינוך עשתה עבודה מצוינת. הנה, הדור שלנו בחר את ביבי כבר פעם שנייה (וזה לא ששאר ראשי הממשלה בעשור האחרון היו מבריקים, כן?).

אאחל לך משהו שספק אם יש הרבה הורים שמאחלים לילדיהם: שלא יצליחו איתך. שלא יצליחו "לעצב אותך" או "להכין אותך לחיים". פשוט תישארי כמו שאת. בהצלחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ