רמי רוטנברג, עכבר העיר

סדרת הסרטים "עידן הקרח", שהחלה ב-2002 כשהעצלן סיד ננטש על ידי משפחתו אבל מצא חלופה בדמות הממותה מני, הפכה כבר מזמן למותג מצליח - ועידן הקרח 4: יבשת בתנועה הוא מוצר איכותי נוסף שלה. הסרט מחזיר אותנו אל העולם המופלא של טרום בני האדם ואל הדמויות המתוקות שרובנו כבר התוודענו אליהן, ומוציא אותן למסע חדש גדוש בהרפתקאות ואתגרים מכל הסוגים. כמוצר בידורי הוא בהחלט מספק את הסחורה, אם כי מי שמחפש בסרט גם את הבלתי צפוי, איזושהי חריגה מהמסגרת ומהנוסחה, מעט יתאכזב.

עידן הקרח 4 - מועדי הקרנה ופרטים נוספיםסרטי הילדים של הקיץכוחו של עידן הקרח 4, כמו של קודמיו בסדרה, הוא בעולם הייחודי שבראו היוצרים - עולם נטול אנשים, עשיר בחיות ייחודיות שאי אפשר שלא לחבב ולרצות לאמץ (מן הסתם "אמא, אני רוצה אופוסום!" הוא משפט שילדים רבים ישמיעו אחרי צפייה בסרט) , גדוש בהתמודדויות עם איתני הטבע ועם התמורות האדירות המתרחשות בכדור הארץ (תשכחו מתיאוריות מדעיות - מי שאחראי להן הוא, הסנאי סקראט והמרדף הבלתי נגמר שלו אחרי הבלוט) ובעיקר עולם שהחברות והדאגה לזולת הם ערכים עילאיים בו. הכל בגלל סנאי קטן. עידן הקרח 4

עלילת הסרט מתמקדת בניסיון של מני, סיד ודייגו הנמר להתאחד מחדש עם אלי, הממותה שהצטרפה לחבורה במהלך "עידן הקרח 2", פיצ'ס שנולדה לאלי ומני בסוף הסרט השלישי, אדי וקראש צמד האופוסומים המקסימים בטיפשותם ושאר החבר'ה. הפרידה הכפויה נגרמה בשל תנועת היבשות, שסחפה את מני, דייגו וסיד - וגם את הסבתא של סיד, שאחראית לחלק גדול מהבדיחות בסרט - על גבי קרחון הרחק מהשבט שלהם. בדרכם חזרה הם נאלצים לגבור לא רק על סערות ומכשולים טבעיים אלא גם להתעמת עם קרחון פיראטים בהנהגת קוף מרושע בשם קפטן גאט.

שילוב מרשים של הומור וקצב מהיר המאבק בין הטובים לרעים משכנע ומותח, שזירת ההומור והאקשן היא מלאכת מחשבת, וכמו תמיד הסצנות בכיכובם של סקראט והבלוט גונבות את ההצגה. הקצב מהיר מאוד, אין אף רגע דל או משעמם, האנימציה מרהיבה, הטבע מוצג במלוא תפארתו, התלת מימד אפקטיבי, המשחק של הדמויות המצוירות ושל בני האדם המעניקים להם קולות מצוין, והתוצאה: מוצר משובח המעניק שעה וחצי מהנות מאוד. בפרט יתלהבו הצופים הצעירים יותר, שזוכים להצצה ססגונית ומשעשעת גם אל ההיסטוריה וגם אל עולמן העשיר של החיות.

מצילים את החברים. עידן הקרח 4:

"עידן הקרח 4: יבשת בתנועה" מתוכנן כך שיתאים לכל הקהלים, אם כי ילדים קטנים או חששנים עלולים להילחץ מעוצמתם של איתני הטבע ומחלק מהסצנות המאיימות שבסרט. הניסיון לפנות אל כל הגילאים יוצר לעיתים גם תחושה של מוצר מהונדס מדי, למרות שלסרט בהחלט יש נשמה, ושל "תפסת מרובה לא תפסת": אבא שמתקשה להבין כי הילדה שלו כבר לא תינוקת? יש (מני, שהיה רוצה כי פיצ'ס תישאר צמודה אליו); ויתור על "מי שאתה באמת" כדי להתקבל ל"מקובלים"? יש (פיצ'ס, שמתנערת מחברה הטוב לואיס - שילוב ייחודי של חפרפרת ומרמיטה - כדי להסתובב עם הממותות הפופולאריות ובפרט עם איתן החתיך); לוזר שלומד כי טמונים בו כוחות? יש (סיד, כמובן); עוינות שהופכת לאהבה? יש (דייגו ושירה, נמרה שמתחילה כיד ימינו של מנהיג הפיראטים) ויש עוד. אבל מאחר שהסרט מטבעו, הוא בעיקר סרט אקשן מבדר, זמן המסך המוקצה לכל הסיפורים גם יחד מצומצם ואף אחד מהם לא מפותח באמת, כך שבסופו של סרט התחושה היא כי כל אותם רבדים הוכנסו אליו קצת בכוח, רק כדי שאפשר יהיה לסמן וי על עוד ערך ש"חשוב" להנחיל ועל עוד רגש שהצופים "צריכים" להרגיש.

התוספת שתופסת אגב, סרט קצר שמוקרן לפני המנה העיקרית, מראה איך אפשר גם להצחיק וגם לעורר מחשבה ורגש בטבעיות: מדובר בחמש דקות קסומות מאת יוצרי "משפחת סימפסון", ובכיכובה של מגי התינוקת, שמהן ניתן ללמוד כי הכישרון האדיר עדיין קיים, ובעיקר מה קורה כשיוצאים מהתבניות הקבועות שאליהן נקלעה הסדרה הוותיקה שהפכה צפויה ומעייפת משהו.

אופוסום מישהו? עידן הקרח 4לא בטוח שהאבולוציה הזו תפקוד גם את "עידן הקרח", ורוב הילדים כלל לא זקוקים לה, שכן הם פשוט ייהנו מהסרט ולא יחשבו על מה יכול היה להיות. ובכל מקרה, "עידן הקרח" הוא כאמור מותג מצליח מאוד: הכנסות שלושת הסרטים הראשונים בסדרה הסתכמו בקרוב לשני מיליארד דולר ("עידן הקרח 3" היה הסרט המרוויח ביותר בישראל ב-2009 עם 400 אלף כרטיסים) - וגם "יבשת בתנועה", לא מסוכן להמר, ימשוך צופים רבים, שייצאו ממנו מרוצים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ