עם וסט כחול: סיירת ההורים לחופש הגדול יוצאת לשטח

סיירת שתופסת על חם בני נוער שמשתכרים, ואפליקציית פייסבוק שמתריעה על התכתבויות בעייתיות. כך מתכוננים ההורים בתל אביב לחופש הגדול

לירי הלפרין, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לירי הלפרין, עכבר העיר

השבוע התחיל הסיוט של כל הורה לתלמיד בתיכון: החופש הגדול. בני הנוער יוצאים לרחוב ומאיישים כל גינה, לעתים כאשר הם חמושים באלכוהול ו/או סמים. מדובר במצב מסוכן שלא פעם גורר טעויות שעולות בחיי אדם, כמו המקרה שאירע לפני שלוש שנים, ושבו נהרגו בתאונת דרכים שני בוגרי תיכון. לפי החשד, התאונה נגרמה כאשר היו תחת השפעת אלכוהול. בעקבות הטרגדיה החליטו כמה הורים להקים סיירת מיוחדת להתמודדות עם התופעה.ההורים למדו את המודל שקיים זה שנים ברמת השרון והעתיקו אותו לתל אביב. “אנחנו יוצרים נוכחות הורית באזורי הבילוי של הילדים”, מסבירה אירית פורמן, מחלוצי סיירת ההורים. חברי הסיירת יוצאים בימי חמישי ושישי ובחגים בשעה תשע בערב, ומסתובבים בגינות, בנמל תל אביב, מחוץ למועדונים ובכל מקום שבו יש סיכוי למצוא בני נוער שיכורים או תחת השפעת סמים. כל העיר מתנדבים, מתנדבים הסיירת פועלת כרגע כשתי פלוגות: האחת בצפון מזרח העיר, שכונת מעוז אביב, תל ברוך, הדר יוסף, צהלה, והסביבה, שמונה כ-60 הורים; וסיירת נוספת בדרום מזרח העיר, באזור כפר שלם, בה פועלים כ-20 מתנדבים. לפני כשבוע קמה זרוע שלישית, הפעם ביפו, ולאירוע ההשקה שלה הגיעו כ-40 הורים מודאגים. בעוד כשבועיים תחל ההכשרה בדרך לקבלת וסט כחול זוהר, מכשיר קשר המחבר את חברי הסיירת במקרה הצורך למשטרה וכלים להתמודד עם ילדים שהם לא בדיוק מיסטר נייס גאי. “מלמדים את ההורים איך לנהל תקשורת נכונה עם בני נוער, דרך סימולציה של מקרים ותגובות, מה עושים כשמגיעים לגינה, מתי מזמינים אמבולנס ועוד”, מסביר צביקה קורץ, מיזמי הסיירת. עצם קיומה של הסיירת, כך מסביר קורץ, מהווה גורם מרתיע. “הם הכי פוחדים שההורים שלהם יידעו, יש כאלו שמשנים את הטלפון תחת השם אמא ואבא כדי שלא נוכל להתקשר להורים שלהם”, הוא אומר. ומה באשר לגורם הפאדיחה שעלול להיווצר עבור בני הנוער שהוריהם משתתפים בסיירת? “הילד שלי לפעמים מבקש ממני לא להגיע לגינה מסוימת שהוא הולך להיות נוכח בה”, אומרת פורמן, “אז שאר ההורים נכנסים ואני נשארת בחוץ. אנחנו מכבדים את הבקשות שלהם”.

זהירות: ילד כאפות עוד כלי עזר עבור ההורים היא אפליקציית פייסבוק חדשה בשם רמזור, שפחות או יותר הופכת את אמא ואבא ל"אח הגדול". האפליקציה סורקת את כל ההתכתבויות ופעילות הפייסבוק של הילדים ומתריעה בפני ההורים כאשר יש חשד לחרם חברתי, לחברות עם אדם זר, לשתיית אלכוהול ועוד. המערכת מזהה מילים כמו שרמוטה, זונה וביטויים כגון "ילדת כאפות". “האפליקציה שולחת להורה את פרטי השיחה בה הופיעו המילים ועם מי ומתי נוהלה השיחה”, מסבירה כנרת רומנו עמית, יזמית האפליקציה ואם לשניים. לדבריה, אין חשש מפגיעה בפרטיות הילד. “הילד חייב לאשר את האפליקציה”, היא אומרת, “ואם הכל תקין, ההורה לא מקבל את ההתכתבויות שלו. למשל אם ילד כתב לחברתו ‘אני אוהב אותך’, הוריו לא ידעו על כך”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ